USB DAC για micro-hi fi της SONY.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Γεια σας!Εχω σε ενα χωρο 12 τμ το μικρο hi-fi της Sony CMT-CPX1 ,70rms ανα ηχειο στα 4ohm.Aυτο ειναι συνδεδεμενο με ενα desktop,απο την motherboard σε RCA του συστηματος.Μουσικη ακουω 90% youtube kαι 10% ραδιοφωνο μεσο δυαδικτιου.....1)Εφ οσον προσθεσω dac θα βελτιοσω τη μουσικη ποιοτητα,και αν ναι ποιο dac απ ολα;....2)Μηπως αντι να χαλασω 200 ευρω για dac ειναι προτιμοτερο με αλλα λιγα χρηματα να αγορασω ενα καινουργιο ενυσχιτη για τα ηχεια μου ,που ως γνωστο εχουν ολοι ενσωματωμενα dac;.....
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ειδικος δεν ειμαι, αλλα να βελτιωσεις την ποιοτητα ηχου του YouTube... δυσκολο.
Τα περισσοτερα βιντεο στο YT εχουν ηχο AAC 128Kbit, αντε το πολυ 192Κbit αν ειναι HD η εικονα.

Τα ιδια και χειροτερα για το web radio, εκτος αν εχεις βρει καποιον συγκεκριμενο σταθμο με ανωτερη ποιοτητα.

Δεν πιστευω οτι αξιζει το εξοδο για τετοια χρηση.
Με 200 ευρω παιρνεις καινουριο micro Hi-Fi με ενα σωρο "καλουδια", οπως Bluetooth, USB κλπ
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Γεια σας!Εχω σε ενα χωρο 12 τμ το μικρο hi-fi της Sony CMT-CPX1 ,70rms ανα ηχειο στα 4ohm.Aυτο ειναι συνδεδεμενο με ενα desktop,απο την motherboard σε RCA του συστηματος.Μουσικη ακουω 90% youtube kαι 10% ραδιοφωνο μεσο δυαδικτιου.....1)Εφ οσον προσθεσω dac θα βελτιοσω τη μουσικη ποιοτητα,και αν ναι ποιο dac απ ολα;....2)Μηπως αντι να χαλασω 200 ευρω για dac ειναι προτιμοτερο με αλλα λιγα χρηματα να αγορασω ενα καινουργιο ενυσχιτη για τα ηχεια μου ,που ως γνωστο εχουν ολοι ενσωματωμενα dac;.....

Δεν είναι απαραίτητο να δώσεις 200 ευρώ για dac, Αν θέλεις μόνο τη USB σύνδεση μπορείς να πάρεις κάποιο μικρό φορητό, της κατηγορίας dragonfly ας πούμε που έρχονται γύρω στα 100 ευρώ ή και λιγότερα. Κάπου πήρε το μάτι μου και ένα τέτοιο στις αγγελίες.

Δεν έχουν όλοι οι ενισχυτές ενσωματωμένο dac.

Αυτό που θα έφερνε τη μεγαλύτερη βελτίωση είναι καινούρια ηχεία, ούτε ενισχυτής, ούτε dac.
 

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Re: Απάντηση: USB DAC για micro-hi fi της SONY.

https://www.skroutz.gr/s/6892151/Behringer-Studio-50USB.html

Με usb πάνω στον υπολογιστή σου, overkill για τη χρήση που θες και σου μένουν χρήματα στο πορτοφόλι και το mini σύστημα για άλλο χώρο.

Aν καταλαβα καλα τα ηχεια αυτα δεν χρειαζοντε ενυσχιτη σωστα;.....Βεβαια το θεμα ειναι οτι to desktop ειναι απο εκει που θελω να τοποθετησω τα ηχεια,5 μετρα.Αρα δεν θα καταφερω να τα συνδεσω με usb....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: USB DAC για micro-hi fi της SONY.

Aν καταλαβα καλα τα ηχεια αυτα δεν χρειαζοντε ενυσχιτη σωστα;.....Βεβαια το θεμα ειναι οτι to desktop ειναι απο εκει που θελω να τοποθετησω τα ηχεια,5 μετρα.Αρα δεν θα καταφερω να τα συνδεσω με usb....

υπάρχουν και 5μετρα καλώδια usb.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Γεια σας!Εχω σε ενα χωρο 12 τμ το μικρο hi-fi της Sony CMT-CPX1 ,70rms ανα ηχειο στα 4ohm.Aυτο ειναι συνδεδεμενο με ενα desktop,απο την motherboard σε RCA του συστηματος.Μουσικη ακουω 90% youtube kαι 10% ραδιοφωνο μεσο δυαδικτιου.....1)Εφ οσον προσθεσω dac θα βελτιοσω τη μουσικη ποιοτητα,και αν ναι ποιο dac απ ολα;....2)Μηπως αντι να χαλασω 200 ευρω για dac ειναι προτιμοτερο με αλλα λιγα χρηματα να αγορασω ενα καινουργιο ενυσχιτη για τα ηχεια μου ,που ως γνωστο εχουν ολοι ενσωματωμενα dac;.....
1. Η ποιότητα ήχου που λαμβάνεις από τον υπολογιστή θα βελτιωθεί σε κάθε περίπτωση. Επιπλέον για να συνδεθεί με το Mini Hi-Fi σύστημα σου θα χρειαστεί και καλώδιο 2 RCA Male προς Mini Jack Stereo 3,5 mm, διότι το μίνι σύστημα σου έχει μόνο μία είσοδο, συγκεκριμένα αυτού του είδους.

2. Αμφιβάλλω εάν μπορείς να αγοράσεις ενισχυτή της προκοπής με 200 ευρώ. Αλλά κι αν έβρισκες, με ποια ηχεία θα τον συνέδεες; Το Mini Hi-Fi σύστημα σου είναι φτιαγμένο για να παίζει ως ένα ενιαίο όλο, όχι για να συνδέεται με άλλα εξωτερικά στερεοφωνικά συστήματα. Θα αγοράσεις και άλλα ηχεία για τον ενισχυτή αυτόν; Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση το συγκεκριμένο Mini Hi-Fi σύστημα δεν έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με άλλο εξωτερικό ενισχυτή. Μοναδική έξοδος του είναι μία ψηφιακή οπτική που αφορά στην καλύτερη περίπτωση, αν δεν κάνω λάθος, το τμήμα μόνο του CD Player. Όχι το τμήμα ραδιόφωνου ή κασσέτας. Οπότε είναι σαν να λέμε ότι καταργούμε το mini hi-fi σύστημα και ψάχνουμε για ολόκληρο στερεοφωνικό σύστημα από την αρχή!
Αυτό είναι άλλη συζήτηση και άλλη ιστορία.

3. Καταλήγουμε. Τα πράγματα θα παραμείνουν όπως έχουν, εάν δεν θέλεις να κάνεις περιττά και άχρηστα έξοδα. Μπορείς όμως να προσθέσεις ένα καλό και οικονομικό επιτραπέζιο (Desktop) DAC, το οποίο θα βελτιώσει τον ήχο από τον υπολογιστή και ταυτόχρονα τη συνολική λειτουργικότητα του συστήματος σου.
Η πρόταση μου: Fiio K3 στα 120 ευρώ περίπου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ειδικος δεν ειμαι, αλλα να βελτιωσεις την ποιοτητα ηχου του YouTube... δυσκολο.
Τα περισσοτερα βιντεο στο YT εχουν ηχο AAC 128Kbit, αντε το πολυ 192Κbit αν ειναι HD η εικονα.

Τα ιδια και χειροτερα για το web radio, εκτος αν εχεις βρει καποιον συγκεκριμενο σταθμο με ανωτερη ποιοτητα......
Μετά από αρκετή έρευνα έχω βρεί ότι το Youtube αποδίδει ηχητική ποιότητα 128 Kbps AAC, ή 160 Kbps Ogg. Δεν είναι πάντως εύκολο να διαπιστωθεί η ποιότητα βάσει των επίσημων προδιαγραφών. Οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες.

Δεν είναι σωστό όμως να περιφρονούμε τα 128 Kbps του Youtube, ή των περισσότερων διαδικτυακών ραδιοφωνικών σταθμών. Ανη κωδικοποίηση (encoding) γίνεται προσεκτικά, το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό και το εννοώ. Παραδείγματα υπάρχουν άφθονα. Και η τάση των μουσικών να δίνουν όλες τις καινούργιες παραγωγές τους στο Youtube με ολοφάνερα άριστη ποιότητα ήχου είναι η καλύτερη απόδειξη.

Το πρόβλημα ποιότητας που αντιλαμβανόμαστε στο Youtube και στους ραδιοφωνικούς σταθμούς βρίσκεται: α) στις κάρτες ήχου, -κυρίως στις ενσωματωμένες (on board) των υπολογιστών- και στους drivers που τις συνοδεύουν. β) στο λειτουργικό σύστημα και προπάντων στα Windows με τους generic WDM drivers τους, που καθόλου δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τις δικές μας audiophile απαιτήσεις. Η λύση είναι αυτά να παρακάμπτονται σε όλα τα καλά εξωτερικά Interfaces/Κάρτες Ήχου/DAC's, τα οποία χρησιμοποιούν τους δικούς τους drivers.
Αν οι εφαρμογές μας τους υποστηρίζουν (π.χ. Foobar) τότε το ηχητικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό.

Στο Youtube τελευταία πειραματίζομαι με το JRiver, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει τους ASIO drivers (ή τις δυνατότητες WASAPI) του Interface/Κάρτας Ήχου/DAC και κατά την αναπαραγωγή video. Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά. Οδηγούν σε βελτιωμένη εμπειρία όχι μόνο θέασης, αλλά και ακρόασης.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
https://www.skroutz.gr/s/6892151/Behringer-Studio-50USB.html

Με usb πάνω στον υπολογιστή σου, overkill για τη χρήση που θες και σου μένουν χρήματα στο πορτοφόλι και το mini σύστημα για άλλο χώρο.
Εξαιρετική πρόταση! :award:
Αντισυμβατική και υπόδειγμα σκέψης έξω από τα καθιερωμένα. :worshippy:
Στ' αλήθεια δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να είναι, η Behringer όπως μας έχει συνηθίσει σε πολύ οικονομικές λύσεις με άριστο λόγο τιμής προς απόδοση.

Χωρίς να χρειάζεται άλλο DAC. Αλλά υπάρχει και η δυνατότητα προσθήκης εξωτερικού DAC, όπως αυτό που πρότεινα πιο πριν.
Ίσως έτσι δημιουργηθεί το πιο οικονομικό και ποιοτικό σύστημα με τις σημερινές συνθήκες και δυνατότητες. :cool: -bye-
 

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Απο οτι ειδα σε δεσμευει, τα δυο ηχεια να μην ειναι μεταξυ τους σε αποσταση, μεγαλυτερη απο δυο μετρα.(εσωκλειετε καλοδιο 2 μετρων που συνδεοντε τα δυο ηχεια για να δουλεψουν.)Χωρια που θα χρειαστω 5 για το ενα, και 7.5 για το αλλο ηχειο,μετρα,καλωδιο usb.Θα βρω?....
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Δεν είναι σωστό όμως να περιφρονούμε τα 128 Kbps του Youtube, ή των περισσότερων διαδικτυακών ραδιοφωνικών σταθμών. Αν η κωδικοποίηση (encoding) γίνεται προσεκτικά, το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό και το εννοώ. Παραδείγματα υπάρχουν άφθονα. Και η τάση των μουσικών να δίνουν όλες τις καινούργιες παραγωγές τους στο Youtube με ολοφάνερα άριστη ποιότητα ήχου είναι η καλύτερη απόδειξη.

Προσωπικα αυτο που με χαλαει στον ηχο του YouTube ειναι το υπερβολικο "πουσαρισμα" στην ενταση, το αποτελεσμα δηλαδη του loudness war.
Ειδικα οι καινουριες παραγωγες, αν και "λουστραρισμενες", ειναι ολες κλιπαρισμενες. Υπαρχουν μουσικα βιντεο με κορυφες ακομα και πανω απο τα 100db!
Εντυπωσιακο σαν ακουσμα στην αρχη (αυτος ειναι και ο στοχος αλλωστε) αλλα τελικα κουραστικο, πολυ γρηγορα.

Αν κατεβασω ενα μουσικο βιντεο απο το YouTube και ριξω την ενταση σε φυσιολογικα επιπεδα (γυρω στα 91-93db) με καποιο προγραμμα οπως το mp3/aac Gain που δεν κανει επανακωδικοποιηση αλλα επεμβαινει μονο στα volume bits του ηχητικου stream, εχω πολυ καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα - εστω και με την ταπεινη καρτα ηχου της motherboard του PC μου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Προσωπικα αυτο που με χαλαει στον ηχο του YouTube ειναι το υπερβολικο "πουσαρισμα" στην ενταση, το αποτελεσμα δηλαδη του loudness war.
Ειδικα οι καινουριες παραγωγες, αν και "λουστραρισμενες", ειναι ολες κλιπαρισμενες. Υπαρχουν μουσικα βιντεο με κορυφες ακομα και πανω απο τα 100db!
Εντυπωσιακο σαν ακουσμα στην αρχη (αυτος ειναι και ο στοχος αλλωστε) αλλα τελικα κουραστικο, πολυ γρηγορα.

Αν κατεβασω ενα μουσικο βιντεο απο το YouTube και ριξω την ενταση σε φυσιολογικα επιπεδα (γυρω στα 91-93db) με καποιο προγραμμα οπως το mp3/aac Gain που δεν κανει επανακωδικοποιηση αλλα επεμβαινει μονο στα volume bits του ηχητικου stream, εχω πολυ καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα - εστω και με την ταπεινη καρτα ηχου της motherboard του PC μου.
Δεν συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που γράφεις για τους loudness wars είναι σωστό, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά αντίθετα παραδείγματα.
Ειδικά σε παραγωγές που δεν κυκλοφορούν κανονικά στο εμπόριο, συγκεκριμένα στη δισκογραφία. Αλλά με προορισμό να κυκλοφορήσουν αποκλειστικά στο YouTube.

Παράδειγμα 1ο.
Εξαιρετική ηχογράφηση από όλες τις απόψεις. Η χρήση compressor δεν γίνεται αισθητή. Τα δυναμικά είναι εκεί, κανένα πουσάρισμα.


Παράδειγμα 2ο.
Άλλο μουσικό είδος, άλλο κλίμα, παρόμοια υψηλή ποιότητα ηχογράφησης.


Και ναί, το Youtube μπορεί να αποδώσει την ποιότητα αυτών των ηχογραφήσεων.

Υ.Γ.1 Έχω αδυναμία και στις δύο κυρίες! :love: :blush:

Υ.Γ.2 Βγήκαμε λίγο off-topic, αλλά δεν πειράζει! :D
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
βαλε το sony στη κουζινα και αγορασε ενα ζευγαρι presonous eris 3.5 και ενα dac topping d10s,θα σου ερθουν περιπου 210 ευρω (το dac αγορα απο το διαδικτυο). Ακουσα προσφατα τον συνδυασμο και για το κοστος του ειναι εξαιρετικος.Αν οχι αυτα,ψαξε για κατι αναλογο,υπαρχουν και αλλες επιλογες,που κανουν τα ιδια με παρομοιο κοστος.
 

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις γνωμες.Κατεληξα να προσθεσω σαν dac στο μικρο συστημα μου το Ε 30 topping.IMG_20210616_120442.jpgEνας μικρος δυναμιτης θα ελεγα.Οτι πρεπει!