Αποφόρτιση μπαταρίας ηλεκτρικού ποδηλάτου.

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο να αποφορτίσω την μπαταρία του ηλεκτρικού μου ποδηλάτου ?
Πως θα μπορούσα να φτιάξω με εύκολο τρόπο ένα «φορτίο» ?
Μιλάμε για μια μπαταρία λιθίου 48V - 13Ah την οποία θα ήθελα να «κατεβάσω» στο 40 – 50 %.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλημέρα Σταύρο,

Βασικά αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα εικονικό φορτίο. Πρακτικά μιλάμε για μια αντίσταση ή ένα δικτύωμα αντιστάσεων το οποίο θα είναι τέτοιο ώστε να αποφορτίζει την μπαταρία σου με τον επιθυμητό ρυθμό.

Το να υπολογίσεις αυτή την αντίσταση είναι εύκολο, με τον νόμο του Ohm, αρκεί να ξέρεις πόση κατανάλωση θεωρείται ασφαλές για τη συγκεκριμένη μπαταρία και πόση ώρα μπορείς να περιμένεις για την αποφόρτιση.

Αν θέλεις για παράδειγμα το φορτίο σου να τραβάει 2Α, θα χρειαστείς μια αντίσταση 24Ω. Πάνω στην αντίσταση θα αναλώνονται 48V x 2A = 96W, νούμερο αρκετά μεγάλο. Πρακτικά θα πρέπει να δημιουργηθεί δικτύωμα από μικρότερες βατικές αντιστάσεις, οι οποίες θα πρέπει να βιδωθούν σε κάποια ψύκτρα, κατά προτίμηση και με ανεμιστήρα.

Ένα τέτοιο φορτίο για να αναλώσει τα π.χ. 7Ah από τα 13Ah θα χρειάζεται σχεδόν 3 ώρες.
 

Αργύρης Μ.

Senior Member
6 July 2006
320
Πεύκη
πιστεύω ένα ηλεκτρονικό φορτίο, όπως αυτό, είναι ότι καλύτερο επειδή μπορείς να ελέγχεις όλες τις παραμέτρους της εκφόρτισης.
Και επιπλέον να βρίσκεις την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Ζητώ συγνώμη για την ετεροχρονισμένη συμμέτοχη μου.
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Μερικές διευκρινήσεις :
Για να αυξήσω τον κύκλο των επαναφορτίσεων έχω αποφασίσει να φορτίζω την μπαταρία έως το 85-90%.
Περιοδικά θα πρέπει να την φορτίζω και στο 100% για να διατηρώ την ομογένεια των στοιχείων.
Αυτό με οδήγησε στο να φτιάξω έναν φορτιστή.

Επειδή όμως η μπαταρία θα μένει αδρανής για μεγάλα χρονικά διαστήματα (μήνες), θα πρέπει για την ευζωία της να φροντίζω στο διάστημα αυτό να μην είναι πλήρως φορτισμένη αλλά μισογεμάτη (40-50%).
Έτσι προέκυψε η ανάγκη της εκφορτησης.

Αναμένοντας κάποια απάντηση και ψάχνοντας συγχρόνως στο net, κατέληξα στην δημιουργία ενός φορτιού με χρήση 12V λαμπτήρων.
Δημιούργησα μια τετράδα εν σειρά ώστε να προκύψουν τα 4 x 12 = 48V και παραλλήλισα μια δεύτερη τετράδα για να έχω περιθώριο να αυξήσω το φορτίο, χωρίς να χρειαστεί να βάλω λάμπες με πολλά watt.

Ερώτηση :
Το μοτέρ σύμφωνα με τα specs του μπορεί να τραβήξει έως 750W με ένταση έως 16A.
Η μπαταρία είναι υπολογισμένη να «σηκώνει» τις συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Σκοπεύω να δοκιμάσω με δυο παράλληλες τετράδες των 50W – δηλαδή με ένα σύνολο φορτιού 400W.

Θεωρείτε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα ?

Και εδώ μερικές φωτο από την κατασκευή που έγινε σε μεταλλικό κουτί για να αντέχει τις θερμοκρασίες.
IMG-20201018-142133.jpg

IMG-20201018-142200.jpg