Mac filtering

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Εφαρμόζω mac filtering μέσω του ZTE ZXHN H168N της nova και ενώ μπλοκάρει αρκετά (ειδικά ότι έχει σχέση με gaming όπως lol, fortnite κλπ) παρόλαυτα κάποια άλλα λειτουργούν κανονικά όπωςτο youtube π.χ. Έχω δοκιμάσει και με blacklist και με whitelist χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος ή είναι κάποια αδυναμία του ρούτερ.
Αν υπάρχει κάποια συμβουλή... ιδέα...
Ευχαριστώ.

Device Type ZXHN H168N V3.1
HW version V1.0
SW Version V3.1,0T15_GR5
BOOT VERSION V1.0.1
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κάτσε, γιατί κάτι έχεις μπερδέψει.

Το MAC filtering έχει να κάνει μόνο στο WiFi/LAN να αποτρέπεις ξένα mac address να μπούν στο δίκτυο ή να επιτρέπεις μόνο συγκεκριμένα mac address να μπαίνουν στο δίκτυο.
Ουδεμία σχέση έχει με μπλοκάρισμα εφαρμογών/είδους κίνησης/data.

Τα έχεις μπλέξει λίγο.

Γενικότερα το MAC Address Filtering είναι άχρηστο όσον αφορά την μορφή που έχει σε τέτοια φθηνά modem/router, και δεν προστατεύει καθόλου από επίδοξους hackers ( αλίμονο αν δεν ξέρει να κάνει mac spoofing ο άλλος ).

Αυτό που θες εσύ είναι content & connection filtering.
Δεν παίζει να τα υποστηρίζει όλα αυτά ( ειδικά, σωστά ) το router αυτό.

Θες εξειδικευμένο router/firewall για αυτή τη δουλειά, και τον κατάλληλο άνθρωπο να στο ρυθμίσει.
 

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κόβω το ιντερνετ από κάποιους υπολογιστές (των παιδιών) για να μην είναι πολλές ώρες κολλημένα εκεί.
Αυτό νομίζω ότι κάνει το mac filtering. Και ενώ το κάνει και τους κόβει το fortnite παράδειγμα, το youtube λειτουργεί κανονικά και βλέπουν χωρίς κανένα πρόβλημα βιντεάκια.
Δεν θέλω να μπλοκάρω ξένα mac address, των παιδιών μου θέλω να μπλοκάρω.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Mac filtering

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κόβω το ιντερνετ από κάποιους υπολογιστές (των παιδιών) για να μην είναι πολλές ώρες κολλημένα εκεί.
Αυτό νομίζω ότι κάνει το mac filtering. Και ενώ το κάνει και τους κόβει το fortnite παράδειγμα, το youtube λειτουργεί κανονικά και βλέπουν χωρίς κανένα πρόβλημα βιντεάκια.
Δεν θέλω να μπλοκάρω ξένα mac address, των παιδιών μου θέλω να μπλοκάρω.

Πας με εντελώς λάθος προσέγγιση.
Βασικά δεν έχει το modem/router σου την δυνατότητα να κόψεις applications/games.
Μόνο το URL filtering υποστηρίζει που μπορείς να αποκλείσεις συγκεκριμένες διευθύνσεις website σε συγκεκριμένα PC/tablet/smartphone/clients.

Για να κάνεις αυτά που θες, χρειάζεσαι router της προκοπής που να έχει content & connection management όπως π.χ. τα Asus DSL-ACxx και τα RT-ACxx.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αν τα table/pc ειναι android, ρίξε μια ματιά στο Google Family.

Ελέγχεις τα πάντα και κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις απο το κινητό σου όποιο device θες (απο όπου και αν παίρνει Internet, ακόμα και απο το WIFΙ του καφέ ή του φίλου του)
 

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Τα pc είναι windows 10 δυστυχώς ή ευτυχώς. Βρήκα μια κάποια άκρη σ αυτό που θέλω να κάνω. Ενεργοποίησα το blacklist με τα pc που θέλω και στο SSID 1 από το local network-wlan-wlan advanced και δείχνει να λειτουργεί.