Sony AG9 vs LG CX @65''

Καλημέρα σε όλους.
Βρίσκομαι στο στάδιο αγοράς νέας τηλεόρασης, έχοντας μετακομίσει σε νέο σπίτι και βλέποντας πως οι 55'' πλέον μου φαίνονται λίγες για το νέο σαλόνι μου.
Ξεκίνησα την έρευνα αγοράς, τείνοντας αρχικά στην LG CX ή την LG C9 (λόγω bandwidth του HDMI 2.1).
Στην πορεία μου προτάθηκε η Samsung Q95T, στην οποία μου άρεσε μεν ότι οι συνδέσεις καλωδίων γίνονται σε εξωτερικό box (και θα μπορώ να έχω πιο "καθαρή" τακτοποίηση στο σαλόνι), μου άρεσε το design και το ότι δε θα μπω σε διαδικασία άγχους για burn in, αλλά μπορώ να πω ότι η εικόνα σε σχέση με την LG μου φάνηκε ελαφρώς υποδεέστερη.

Έχοντας γείρει προς το OLED στρατόπεδο (με το όποιο άγχος για burn in), "έπεσα" πάνω σε μια Sony AG9 στο πλαίσιο, με τιμή που φαίνεται δελεαστική (1999 από 3499). Η εκτίμηση του πωλητή ήταν υπέρ της Sony, με βασικό επιχείρημα ότι έχει καλύτερο επεξεργαστή και android για τις smart λειτουργίες (συν το χαμηλότερο κόστος από την CX που μπορώ να πάρω στα 2250).

Με προβληματίζει η έλλειψη HDMI 2.1 ως future-proof χαρακτηριστικό (αν και από ότι είδα δεν είναι αποτρεπτικό για next gen gaming παρά μόνο περιοριστικό στα frames) και το 'άγνωστο' για εμένα android σε τηλεόραση (ως τώρα είχα πάντα LG). Από την άλλη, όσο έχω ψάξει βλέπω ότι η Sony θεωρείται ίσως η κορυφαία 4Κ του 2019...

Η χρήση που κάνω κατά κανόνα είναι ταινίες/σειρές, με λιγότερο gaming (κονσόλα και HTPC) και ακόμη λιγότερη live τηλεόραση.

Ποια θα μου προτείνατε μεταξύ των LG CX και Sony AG9 (ή μήπως τη Samsung Q95T τελικά);

Υ.Γ. οι τιμές που τις έχω βρει είναι 2250 (LG), 1999 (Sony) και 2150 με επιπλέον 300ε prepaid για τη Samsung

Ευχαριστώ
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Είναι σίγουρα σφραγισμένη η Sony;

Στο Media έχει προσφορά 30% με κάρτες Εθνικής..

Αν πας σε νέα κονσόλα η lg είναι μονόδρομος κατ'εμέ..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Η τιμή που την είχαν ήταν για το εκθεσιακό μοντέλο, αλλά κοιτάζοντας στην "αποθήκη" τους, υπήρχαν 2 σφραγισμένες. Οπότε θα είναι σφραγισμένη.
Μου κάνει εντύπωση το ότι "κρατάει" γενικά η τιμή της (στο skroutz αρχίζει από 3200) και είναι σημαντικά ακριβότερη από τη νέα LG, οπότε φαντάζομαι ότι σαν απόδοση θα είναι αρκετά καλύτερη. Γι' αυτό και αρχικά κατέληξα εκεί.

Από την άλλη, η LG CX (αρχική μου επιλογή), από όσο το έψαξα έχει downgrades σε σχέση με την C9 (την οποία πλέον δε βρίσκεις στην αγορά), κυρίως το "κουτσουρεμένο" hdmi, την έλλειψη dts κλπ και αυτό ως γεγονός σε συνδυασμό με τα +250ε κόστος έχει λειτουργήσει λίγο αποτρεπτικά προς το παρόν.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Re: Απάντηση: Sony AG9 vs LG CX @65''

Η τιμή που την είχαν ήταν για το εκθεσιακό μοντέλο, αλλά κοιτάζοντας στην "αποθήκη" τους, υπήρχαν 2 σφραγισμένες. Οπότε θα είναι σφραγισμένη.
Μου κάνει εντύπωση το ότι "κρατάει" γενικά η τιμή της (στο skroutz αρχίζει από 3200) και είναι σημαντικά ακριβότερη από τη νέα LG, οπότε φαντάζομαι ότι σαν απόδοση θα είναι αρκετά καλύτερη. Γι' αυτό και αρχικά κατέληξα εκεί.
Λάθος συμπέρασμα ότι κρατάει τιμή σε σχέση με την ποιότητα..

Είναι πολιτική της κάθε εταιρίας που θα κυμανθούν οι τιμές..

Η ίδια η Lg κατασκευάζει τα oled panel, οπότε έχει και μεγαλύτερα περιθώρια να κατεβάσει τιμές..



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony AG9 vs LG CX @65''

Όπως ανέφερε και ο φίλος νωρίτερα αν έχεις κάρτα της εθνικής, στα Media Markt μέχρι και αύριο, η LG 65 CX με την επιστροφή πόντων "πέφτει" στα 1750 Ευρώ, που νομίζω πως είναι μια εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει. Το "κουτσουρεμένο" HDMI 2.1 αμφιβάλλω ότι θα είναι πραγματικό πρόβλημα ακόμα και για τις 3090 της NVIDIA, για τη νέα γενιά κονσολών πάντως σίγουρα δεν θα είναι.

Ουσιαστικά μιλάμε ότι το bandwidth δεν θα επαρκεί για 4K σήμα στα 120 HZ με 12μπιτο χρώμα κι όλα αυτά σε panel που χρωματικά αναπαριστά μέχρι 10 bit. Νομίζω ότι όλη η φασαρία για το συγκεκριμένο θέμα είναι επειδή οι tech analysts γκρινιάζουν για να γκρινιάξουν, γιατί δημιουργεί περισσότερο ενδιαφέρον για τους θεατές /αναγνώστες τους.
 
Μάλιστα. Σας ευχαριστώ και τους δύο για το input.
Πρακτικά λοιπόν, υπάρχει κάποιο επιχείρημα για να προτιμήσει κάποιος τη Sony σε σχέση με την LG;
Προβλήματα που έχουν από την εμπειρία χρήσης ανακύψει σε κάποια από τις δύο τηλεοράσεις;
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Οι τηλεοράσεις είναι και οι δύο κορυφαίες, με μικροδιαφορές στην μεγάλη πλειοψηφία υπέρ της LG αλλά αν σε ενδιαφέρει έστω και λίγο το gaming εκεί η ψαλίδα της διαφοράς ανοίγει σε ναυτικά μίλια υπέρ της LG, που αυτή την στιγμή μπορείς να την βρείς και κατά πολύ φθηνότερα αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με εξόφληση πόντων στο go4more.
 
To go4more δυστυχώς είναι εκτός συζήτησης, οπότε πάμε σε "προσφορές" με παζάρια. Η καλύτερη τιμή που έχω πάρει είναι 2250 από 2499. Μπορώ να "ανέβω" ως εκεί εφόσον είναι τόσο καλύτερη η επιλογή συγκριτικά.

Η Samsung q95t που θα μου βγει στα 1850 είναι εκτός σύγκρισης να υποθέσω;

Επίσης...νέα "φαγούρα" που μου προέκυψε. μέτρησα μόλις την απόσταση από τη θέση θέασης μέχρι τον τοίχο που θα μπει η τηλεόραση, και είμαι κάπου στα 4 μέτρα. Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερη επιλογή μια 75'' ; Υπάρχει κάποια που να θεωρείται αξιοπρεπής μέχρι τα 2500;
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Στα 4 μέτρα οι 65 ίντσες είναι δυστυχώς πολύ λίγες για 4Κ περιεχόμενο, ακόμα και οι 75 συμβιβασμός είναι για τέτοια χρήση. Το ξέρω ότι το ανέφερες ότι το go4more δεν είναι στις επιλογές σου αλλά θα το αναφέρω σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον άλλο, πάλι στα Media Markt με την επιστροφή πόντων σε συνδυασμό με μια προωθητική της Samsung η QE75Q90T (που δεν περιλαμβάνει το One Connect Box όμως της Q95T) φτάνει στα 1800 Ευρώ.

Στην θέση σου εγώ θα έκανα υπομονή αλλά αν επείγει το ζήτημα, με τα δεδομένα της δικής σου περίπτωσης, όντως έχει νόημα η Sony.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony AG9 Vs LG CX 65"

Με budget 2500 ευρώ υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν δεν μπορείς να μειώσεις την απόσταση θέασης έως 3.5 μέτρα, για μια 65", μάλλον θα είναι καλύτερα να δεις λύσεις με μεγαλύτερες διαγώνιους. Μέχρι το τέλος Νοεμβρίου θα πετύχεις σίγουρα καλές τιμές, ακόμα και σε φετινά, ακριβά μοντέλα, όπως οι 75" LCD τηλεοράσεις στη σειρά 9 από τη Sony.
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Θα μιλησω μονο για το μεγεθος..εχω 65άρα στα 2.7μ για την ακριβεια και στις ταινιες με μπαρα πανω κατω μου φαινεται πλεον μικρη...αυτο που με σωζει ειναι πως την εχω σε βαση στον τοιχο η οποια προεκτείνεται 40 ποντους μπροστα οποτε θελω! Οχι μικροτερη απο 70' για την περιπτωση σου..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Θα μιλησω μονο για το μεγεθος..εχω 65άρα στα 2.7μ για την ακριβεια και στις ταινιες με μπαρα πανω κατω μου φαινεται πλεον μικρη...αυτο που με σωζει ειναι πως την εχω σε βαση στον τοιχο η οποια προεκτείνεται 40 ποντους μπροστα οποτε θελω! Οχι μικροτερη απο 70' για την περιπτωση σου..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και σκέψου εγω εκανα μετρήσεις επι μετρήσεων, διάβασμα σελίδων κλπ για να αποφασίσω αν στα 3.5 μέτρα που βλέπω θα είναι υπερβολικη η 65αρα η πρέπει να παω σε 55αρα.. :)
Τώρα εχω 43αρα που οταν αντικατεστησε μια 14 crt sony νόμιζα οτι απέκτησα προσωπικό κινηματογράφο.. :)
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατέληξα στην 65'' LG CX με προοπτική μάλλον να μειώσω όπως προτάθηκε την απόσταση θέασης στα 3,5 μέτρα.
Λόγω του όχι μικρού κόστους, προτίμησα να μη θυσιάσω την ποιότητα εικόνας (στα δικά μου μάτια έστω) και τις έξτρα παροχές (hdmi 2.1 κλπ) για να πάω σε κάτι υποδεέστερο 75'' εντός του budget μου.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Re: Απάντηση: Sony AG9 vs LG CX @65''

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατέληξα στην 65'' LG CX με προοπτική μάλλον να μειώσω όπως προτάθηκε την απόσταση θέασης στα 3,5 μέτρα.
Λόγω του όχι μικρού κόστους, προτίμησα να μη θυσιάσω την ποιότητα εικόνας (στα δικά μου μάτια έστω) και τις έξτρα παροχές (hdmi 2.1 κλπ) για να πάω σε κάτι υποδεέστερο 75'' εντός του budget μου.
Καλορίζικη!! Αν πας σε oled , δεν επιστρέφεις ποτέ πίσω σε lcd..

Να βάλεις 5ετη εγγύηση..

Παζαρεψε το να στο δώσουν δωρεάν..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Sony AG9 vs LG CX @65''

Καλορίζικη!! Αν πας σε oled , δεν επιστρέφεις ποτέ πίσω σε lcd..

Όντως.. Εκτός και πάθεις burn in, μετά δεν επιστρέφεις σε oled :)
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Re: Απάντηση: Sony AG9 vs LG CX @65''

Όντως.. Εκτός και πάθεις burn in, μετά δεν επιστρέφεις σε oled :)
Είναι όπως όπως η κατάρα που ξεστόμιζαν τη 10ετία του 80 : " Να σου καεί το βίντεο!!" ;



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Είναι όπως όπως η κατάρα που ξεστόμιζαν τη 10ετία του 80 : " Να σου καεί το βίντεο!!" ;



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χαχα.. Για να την ξέρεις την παροιμία παρόμοια ηλικία έχουμε λογικά..
Οχι, αντιθέτως. Πριν λίγο καιρό και εγω μονο για oled κοίταγα. Μετά ειδα κάποια πράγματα και δεν ήθελα να αναλάβω το ρισκο (οποίο είναι αυτο). Οι περισσότεροι με λιγο προσοχή δεν εχουν κανενα πρόβλημα, για αρκετά χρόνια. Καλορίζικη σε όλους.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,891
Χαχα.. Για να την ξέρεις την παροιμία παρόμοια ηλικία έχουμε λογικά..
Οχι, αντιθέτως. Πριν λίγο καιρό και εγω μονο για oled κοίταγα. Μετά ειδα κάποια πράγματα και δεν ήθελα να αναλάβω το ρισκο (οποίο είναι αυτο). Οι περισσότεροι με λιγο προσοχή δεν εχουν κανενα πρόβλημα, για αρκετά χρόνια. Καλορίζικη σε όλους.
Να είσαι καλά..

40 είμαι

Μεγαλώσαμε..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Το θέμα του burn in έχει αναλυθεί πολλές φορές μιας και υπάρχει σχετικό νήμα και απορίες .
Υπάρχει ξεχωριστή και όχι ίδια προσέγγιση μιας και η υλοποίηση γίνεται σε μια πλακέτα άλλος την προσεγγίζει με πλακέτες .
Υπάρχει διαφορετική προσέγγιση ακόμη και στο θέμα τροφοδοσίας .
Από θέμα της ποιότητας εικόνας δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα σε LCD και σε μια Oled(άπειρος λόγος αντίθεσης )

Και είναι άξιο απορίας πως δεν μας ενοχλούν οι γωνιές θέασης σε μια LCD που όλα ξεθωριάζουν .
Από την άλλη μην νομίζεται ,κάποιοι από εμάς έχουν OLED (νεώτερης γενιάς )και της χρησιμοποιούν σε καθημερινή χρήση προβάλλοντας όχι μόνο τα κανάλια της digea.
Αν και εφόσον υπάρξει πρόβλημα είναι έτοιμοι να γράψουν δυο ,τρία πράγματα ....Καθαρές κουβέντες !!
Από την άλλη όμως περισσότερο θα με απασχολούσε να πέσω σε καλό κομμάτι αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας που ισχύει για όλες τις τηλεοράσεις και όχι μόνο για τις oled.