Προενισχυτης κιθαρας - σωστη τοποθετηση του JFET 2N3819 στην πλακετα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Καλημερα σε ολους, αν το θεμα δεν ειναι στη σωστη κατηγορια παρακαλω να μεταφερθει.

Λοιπον, φτιαχνω εναν προενισχυτη για κιθαρα, το σχεδιο εδω:

http://www.redcircuits.com/Page120.htm

To εχω προσπαθησει τρεις φορες, καθε φορα σε νεα διατρητη πλακετα και νεα υλικα και δεν εχει δουλεψει.
Ασχολουμαι πολλα χρονια με το κολλητηρι αλλα μεχρι εκει, δεν ξερω να παιρνω μετρησεις, να κανω υπολογισμους, να μεταφερω θεωρητικα σχεδια σε πλακετα, αλλα να εχω κανει λαθος και τις τρεις φορες και μαλιστα μετα απο σχολαστικο ελεγχο τοσο στην κατασκευη οσο και μετα δεν παιζει, οποτε υποψιαζομαι οτι μαλλον εχω κολλησει αναποδα τα 2N3819.
Συμφωνα λοιπον με το λινκ, εστω οτι αυτο που βλεπουμε ειναι η πλακετα με τα υλικα και την κοιταμε απο πανω και οχι απο την πλευρα των κολλησεων, το επιπεδο μερος των 2N3819 θα πρεπει να κοιταζει
προς τα αριστερα ή προς τα δεξια;... με λιγα λογια εχω βρει δυο πηγες που δειχνουν η καθεμια διαφορετικα τα ποδαρακια του συγκεκριμενου fet.
Θα προσπαθησω να ανεβασω μια φωτο για να μου πειτε τη γνωμη σας, ποιο ειναι το σωστο;..
Ευχαριστω πολυ.

https://ibb.co/xHwPRHf
 
23 December 2007
1,681
Πράγματι με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι υπάρχουν δύο εκδοχές του ίδιου jfet
Το πάνω διάγραμμα ταιριάζει με SENTRAL & FAIRCHILD
και το κάτω με ON, PHILIPS, VISHAY.
Βγάλε μια κοντινή καθαρή φωτογραφία από το jfet μπας και καταλάβουμε τι μάρκα είναι.
Σε κάθε περίπτωση το drain πρέπει να συνδέεται προς την συν(+) τροφοδοσία.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Όπως στο fig.2
Η επίπεδη επιφάνεια προς τα δεξιά (source κάτω, drain επάνω).

Αρκετές φορές drain και source στα JFETs είναι εναλλάξιμα λόγω της συμμετρικής κατασκευής τους και αυτό δηλώνεται όταν το "βελάκι" (gate) είναι στο μέσο ή αναφέρεται γραπτώς αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως ισχύει αυτό
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Καλημερα σε ολους, αν το θεμα δεν ειναι στη σωστη κατηγορια παρακαλω να μεταφερθει.

Λοιπον, φτιαχνω εναν προενισχυτη για κιθαρα, το σχεδιο εδω:

http://www.redcircuits.com/Page120.htm

To εχω προσπαθησει τρεις φορες, καθε φορα σε νεα διατρητη πλακετα και νεα υλικα και δεν εχει δουλεψει.
Ασχολουμαι πολλα χρονια με το κολλητηρι αλλα μεχρι εκει, δεν ξερω να παιρνω μετρησεις, να κανω υπολογισμους, να μεταφερω θεωρητικα σχεδια σε πλακετα, αλλα να εχω κανει λαθος και τις τρεις φορες και μαλιστα μετα απο σχολαστικο ελεγχο τοσο στην κατασκευη οσο και μετα δεν παιζει, οποτε υποψιαζομαι οτι μαλλον εχω κολλησει αναποδα τα 2N3819.
Συμφωνα λοιπον με το λινκ, εστω οτι αυτο που βλεπουμε ειναι η πλακετα με τα υλικα και την κοιταμε απο πανω και οχι απο την πλευρα των κολλησεων, το επιπεδο μερος των 2N3819 θα πρεπει να κοιταζει
προς τα αριστερα ή προς τα δεξια;... με λιγα λογια εχω βρει δυο πηγες που δειχνουν η καθεμια διαφορετικα τα ποδαρακια του συγκεκριμενου fet.
Θα προσπαθησω να ανεβασω μια φωτο για να μου πειτε τη γνωμη σας, ποιο ειναι το σωστο;..
Ευχαριστω πολυ.

https://ibb.co/xHwPRHf

Καλησπέρα rasape!

Έχεις ενώσει τα gate των Q1, Q3 με τις αντιστάσεις R5, R8?

Επίσης ο C8 μου φαίνεται πολύ μικρός!
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Re: Απάντηση: Προενισχυτης κιθαρας - σωστη τοποθετηση του JFET 2N3819 στην πλακετα;

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!
Στελιο απο οτι βλεπω με μεγευθυντικο φακο γραφει FBH36 2N3819 (το 6 μπορει να ειναι και G, ξεθωριασμενα γραμματα)

Φιλε @tonal, απο οτι βλεπω στο σχεδιο το "βελακι" δεν ειναι στο κεντρο αλλα προς τα κατω, οποτε τι σημαινει αυτο;

Φιλε @saganakis, οχι, αν υπηρχε ενωση λογικα θα πρεπει να υπηρχε μια κουκιδα στη γραμμη, οσο για τον C8 αυτον δινει ο κατασκευαστης, 47nF 63V Polyester.

Απο οτι δειχνουν ολα μαλλον τα εχω βαλει αναποδα κι επειδη δεν εχω οργανα για μετρηση, η μεγαλη ερωτηση: με τροφοδοσια 24V στο source αντι στο drain, εχουν καει;... παιζει να εχει καει και κατι αλλο;...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Το βελάκι στο σχέδιο δεν είναι στο κέντρο οπότε σημαίνει πως το ποδαράκι που δείχνει το βελάκι σε εκείνη τη θέση είναι το source, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι το datasheet του κατασκευαστή που μπορεί να δηλώνει πως drain και source είναι εναλλάξιμα.
Ο C8 αν υποθέσουμε πως το επόμενο στάδιο που τροφοδοτεί ο προενισχυτής είναι 1ΜΩ δεν αποτελεί πρόβλημα.
Αν το επόμενο στάδιο έχει πολυ χαμηλότερη αντίσταση τότε ο C8 θα πρέπει να μεγαλώσει αναλόγως.
 
23 December 2007
1,681
Μάλλον είναι FAIRCHILD ειδικά αν το F είναι λίγο πλάγιο και ξεχωρίζει η γραμματοσειρά από τα υπόλοιπα.
Οπότε πήγαινε με το πάνω διάγραμμα.
Δεν πιστεύω να έχει καεί.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Re: Απάντηση: Προενισχυτης κιθαρας - σωστη τοποθετηση του JFET 2N3819 στην πλακετα;

Εβγαλα τα fets μηπως και δεν εχουν καει τα γυρισα αναποδα, δεν δουλεψε. Εβαλα καινουργια, δεν δουλεψε. Για τις δοκιμες το συνδεσα με εναν μικρο solid state τελικο καθως και με το audio interface μου, τοσο στην line οσο και στην instrument εισοδο.
Το μονο που παιρνω ειναι δυνατος βομβος, δεν δουλευουν pots εντασης ουτε tone. Το εχω χιλιοτσεκαρει, εχω μαθει απ'εξω καθε συνδεση... καμμενος ηλεκτρολυτικος, καμμενη αντισταση δεν φαινεται να υπαρχει, αλλωστε τα εχω αλλαξει τοσες φορες.
Να πω οτι το σχεδιο δεν βγαινει;.... ειλικρινα δεν ξερω.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Απο το "δεν δουλεύει" τωρα εχουμε βομβο.. Ειναι μια βελτιωση μπορει να πει κανεις....
Τι τροφοδοτικό έχεις?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Αυτο εννοουσα λεγοντας οτι δεν δουλευει. Τροφοδοτικο ενα 24V 1A σταθεροποιημενο, ο κατασκευαστης το προτεινει και σαν φορητο με δυο 9βολτες μπαταριες λογω πολυ μικρης καταναλωσης.
 
23 December 2007
1,681
Έχεις ακολουθήσει πολύ απλωτό layout , όχι καλό για τέτοιο κύκλωμα μεγάλης ευαισθησίας.
Επίσης τα μακριά καλώδια δεν είναι καλός σύμμαχος σε βόμβους γενικά, και η όλη κατάσταση κατασκευής δικαιολογεί εν μέρει τους θορύβους που αναφέρεις.
Για αρχή πρόσθεσε στην έξοδο μετά τον πυκνωτή εξόδου C8, μία αντίσταση 10ΚΩ έως 100ΚΩ ότι έχεις , στα δύο καλώδια που οδηγούν στο βύσμα εξόδου και πες μας αν άλλαξε κάτι.
Επειδή σε βλέπω πεισμωμένο να το φτιάξεις το κύκλωμα, άσε με να το δοκιμάσω σε breadboard να δω αν δουλεύει και μετά να σου προτείνω ένα πολύ σφικτό τοπογραφικό, ώστε ν αποφύγεις τους βόμβους.
 
23 December 2007
1,681
Λοιπόν το μισό κύκλωμα που έφτιαξα δουλεύει κανονικά. Σαφώς θα δουλεύει και το άλλο μισό που είναι το ίδιο. Τα φίλτρα με τα ρυθμιστικά θα δουλεύουν σίγουρα, ίσως με κάποιες μικρορυθμίσεις, άρα δουλεύει το όλο.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το κύκλωμα, να σου φτιάξω ένα layout για διάτρητη με όλα όμως τα ποτενσιόμετρα και τα βύσματα εισόδου-εξόδου κολλημένα επάνω, ώστε να δουλεύει σωστά.
 

Attachments

  • DSC_0133.jpg
    DSC_0133.jpg
    85.3 KB · Views: 140
  • DSC_0134.jpg
    DSC_0134.jpg
    114.3 KB · Views: 140

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Στελιο χιλια συγνωμη που αργησα να απαντησω, σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου.
Με ενδιαφερει και μαλιστα παρα πολυ, οποτε ευκαιρησεις ανεβασε ολα τα σχετικα.
Και παλι ευχαριστω!
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Λογω τελους του χρονου για επεξεργασια του σχολιου συμπληρωνω:

Ξεχασα να πω οτι στο μεταξυ μιλησα με τον σχεδιαστη του κυκλωματος, του εστειλα φωτο που μου ζητησε και μου ειπε οτι το πρωτο λαθος ειναι τα καλωδια, πρεπει να ειναι μικροτερα και κυριως να ειναι screened type (μπλενταζ?) και οτι στα ποτενσιομετρα τονου πρεπει τα αρνητικα να κολληθουν στο σασι του ποτ, και απο 'κει να επιστρεψουν στην πλακετα να γειωθουν με ενα μονο καλωδιο .
Εδω η παντηση του:

"Hello,

as I guessed early, the connections from board to potentiometers, jacks and switch are too long and, above all, not screened. You must absolutely use wires of half the lenght or less, compared to those shown in the photos and they must be of the screened type. The screen is connected to the negative ground on the board and to the case of the potentiometer on the other end. Obviously, the jacks and switch cables must be also screened.
A way to avoid the use of screening cable is to wire the potentiometers on the board, as also shown here: https://trybotics.com/project/Portable-Guitar-Preamp-87359 where a guy explains how to implement my circuit for his own montage. Please note that the cases of all potentiometers must be connected together and then wired to the negative ground in the board with a single wire.

Jacks and switch, if placed out of board, still require screened cable wiring."
 
23 December 2007
1,681
Τα ποτενσιόμετρα πρέπει να κολληθούν επάνω στη πλακέτα και να μην υπάρχουν καθόλου καλώδια. Θα πρέπει να τοποθετηθούν βύσματα εισόδου, ποτενσιόμετρα τόνου και volume, διακόπτης gain, βύσμα εξόδου, σε ευθεία διάταξη, σε μια σειρά.
Όλα να βιδωθούν σε μία λωρίδα αλουμινίου που θα είναι σε ορθή γωνία με την πλακέτα των εξαρτημάτων.
Για να σχεδιάσω πλακέτα γράψε μου διαστάσεις σε χιλιοστά βυσμάτων ποτενσιομέτρων διακοπτών.

Θέλω:

Ποτενσιόμετρα κάθε ένα ξεχωριστά . Διάμετρο____, Πάχος______, αποστάσεις επαφών_____. Διάμετρο άξονα με βόλτες σύσφιξης_____.

Διακόπτης. Φάρδος_____, Υψος______, βάθος μαζί με επαφές_______.

Βύσματα υπολόγισε μία διάμετρο από το μέσον της οπής που να καλύπτει όλο το βύσμα περιμετρικά______,Διάμετρο οπής με βόλτες σύσφιξης_____.

Αυτό το προενισχυτή θα τον χρησιμοποιήσεις αυτόνομο σε κουτί, ή θα τον βάλεις κάπου αλλού. Με την τροφοδοσία τι έχεις κατά νου να κάνεις.

Στη πορεία θα γίνουν και άλλες ερωτήσεις ώστε να βγει ολοκληρωμένο προϊόν.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Στελιο καλησπερα, θα αρχισω απο τα τλευταια. Ναι, θα τον χρησιμποποιησω αυτονομα σε δικο του κουτι το οποιο εχει ηδη αγοραστει, προσοψη 15 Χ 4,5 cm, βαθος 9,5 cm.
Στην προσοψη εχω σκεφτει να τοποθετησω απο αριστερα τις δυο εισοδους μια πανω μια κατω, ακολουθουν στη σειρα volume, treble, mid, bass, στη συνεχεια το διακοπτακι bright και τελος στην ακρη δεξια ο διακοπτης on off κατω και πανω το σχετικο
ενδεικτικο λεντακι.
Τα ποτενσιομετρα ειναι mini και χορανε ανετα στη διαταξη που ανεφερα, το προβλημα το ειχα με τα κουμπια τα οποια εχουν σαφως μεγαλυτερη διαμετρο απο τα ποτς - ηθελα να μοιαζουν με αυτα του ενισχυτη fender - αλλα τελικα τα χωραει ολα με ενα περιπου ποντο κενο ενδιαμεσα.
Τροφοδοτικο: εχω αγορασει ενα σταθεροποιημενο 24v 1A με σκοπο να το τοποθετησω μεσα στο κουτι ωστε το προενισχυτακι να ειναι τελειως αυτονομο αλλα μαλλον ειναι κακη ιδεα ε;...
Συνεχιζω νε διαστασεις υλικων.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

Ποτενσιόμετρα ειναι ολα ιδια: Διάμετρο 16mm, Πάχος 8mm, αποστάσεις επαφών 5mm. Διάμετρο άξονα με βόλτες σύσφιξης 6mm.

Διακόπτης BRIGHT. Φάρδος 5mm, Υψος 8mm, βάθος μαζί με επαφές 1cm, διάμετρο άξονα με βόλτες σύσφιξης 4mm.

Διακόπτης ON OFF. Φάρδος 6mm, Υψος 11,5mm, βάθος μαζί με επαφές 13Mm, διάμετρο άξονα με βόλτες σύσφιξης 5mm.

Βύσματα υπολόγισε μία διάμετρο από το μέσον της οπής που να καλύπτει όλο το βύσμα περιμετρικά- αν καταλαβα καλα ειναι 18mm. Διάμετρο οπής με βόλτες σύσφιξης 7mm.

Ξεχασα να πω οτι υπαρχει και τριτο βυσμα αυτο της εξοδου, ιδιο με τα αλλα και πρεπει να παει φυσιολογικα στην πισω πλευρα του κουτιου.
 
23 December 2007
1,681
Τα πλαστικά κουμπιά που θα καλύψουν τα ποτενσιόμετρα , τι διάμετρο έχουν;

Η πλακέτα της σταθεροποίησης τάσης τι διαστάσεις έχει; επίσης ο μετ/της που θα μπει και τι διαστάσεις έχει;

Φωτογραφίες κουτιού, πλακέτας σταθεροποίησης, μετ/τη και ότι άλλο έχει αγοραστεί και δεν φαίνεται στις προηγούμενες φωτογραφίες.