Sony xg9505 και DENON 2600 στησιμο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Wspr

New member
13 July 2020
80
Καλησπερα στη παρεα

Εχω στησει προσφατα ενα συστημα για να βλεπω ταινιες/gaming το οποιο αποτελειται απο :

1.TV:Sony XG9505
2.AVR Denon 2600 με ηχεια 5.1

Επειδη ειμαι αρχαριος στο θεμα σκεφτηκα να κανω μερικες ερωτησεις για να δω αν τα εχω στησει σωστα.

1.η TV και ο AVR συνδεονται με eARC.Χρειαζομαι premium HDMI η μου κανει και το απλο που εχω τωρα?Το μηκος ειναι το κλασσικο 1.5 μετρο.
2.H TV ειναι android οποτε απο κει τρεχω σαν player τον native του kodi.Ειναι ο μονος player που εχω καταφερει να δω ταινια remux χωρις stutter.Αυτο το setup μου ειναι επαρκες η ενα εξωτερικο box θα ειχε καλυτερη εικονα?
3.Απο την TV εχω κανει audio passthrough.Το σημα του ηχου περναει στον DENON και αυτος κανει την αποκωδικοποιηση του ηχου.Τα εχω κανει σωστα εδω?
4.Εχω ενα PC σε αποσταση 5-6 μετρων.Το εχω συνδεσει στον AVR και απο κει δινει σημα στην TV.Μηπως θα ηταν καλυτερα να το βαλω κατευθειαν πανω στην TV?
5.Οταν τρεχω netflix στον DENON μου βγαζει οτι παιζει dolby atmos(o denon εχει μια ρυθμιση για atmos virtualization).Οταν τρεχω μεγαλα αρχεια απο kodi(πχ remux) που υποτιθεται οτι εχουν atmos μου βγαζει οτι ειναι dolby surr.Εννοειται εχω κανει audio passthrough στο kodi.γιατι συμβαινει αυτο?Εχω κανει καποια πατατα?

Αυτα εχω σκεφτει προς το παρον,αν δω οτι εχω και αλλες αποροιες θα συμπληρωσω...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Cheers!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλησπέρα,

1) Εξαρτάται από το τι υλικό παίζεις και τι bandwidth περνάει χωρίς προβλήματα το καλώδιο που έχεις. Τι καλώδιο έχεις τώρα ?
2) Ένα PC μπορεί να σου δώσει καλύτερη εικόνα και περισσότερες δυνατότητες κάνοντας την χρήση του κατάλληλου software ( MPC-HC + madVR ) και ρυθμίσεων παρέα με calibration της TV.
3) Σωστά
4) Καλά το έχεις, PC to Denon, Denon to TV.
5) Δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί σωστά πλήρως το Kodi στην TV. Είτε κάτι δεν έχεις κάνει καλά στις ρυθμίσεις, είτε δεν υποστηρίζει bitstreaming TrueHD / Atmos / DTS:X η τηλεόραση ( το πιο πιθανό! )
Παίξε από τo PC αφού το έχεις, να γίνονται όλα τέλεια.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
καλησπερες

1.Εχω ενα απλο καλωδιο του 5ευρου...Μεχρι τωρα βεβαια ακομα και remux εχω παιξει οποτε φανταζομαι μεταφερει τα δεδομενα του ηχου.
5.Εφοσον εχω κανει audio passthrough στην tv δεν θα επρεπε η TV να μεταφερει αυτουσια τα δεδομενα του ηχου στον ενισχυτη και να τα αποκωδικοποιει ο ενισχυτης?

2 ειναι τα θεματα στο PC.Αφενως το PC ειναι 5 μετρα μακρια και θα θελω ειδικο HDMI λογω αποστασης και κυριως με βολευει πολυ το τηλεκοντρολ της τηλεορασης

Μαλλον εχεις δικιο.Απ οτι διαβαζω η sony δεν στελνει DTS απο 3rd party apps οπως πχ το kodi.Ειναι καποιο bug του android
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αν έχεις αμφιβολίες για το καλώδιο που χρησιμοποιείς, μπορείς να κάνεις το τεστ καλωδίου με το ενσωματωμένο cable tester στον 2600 και να δεις αν πληροί το bandwidth.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Υπάρχει καμμια ιδέα για το που βρίσκεται το cable tester??

Δεν μπορώ να το εντοπίσω με τιποτα

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Με προσοχή γιατί μπαίνεις στο service menu.

Θα πας στο κεφάλαιο που λέει cable test.

http://www.theaav.com/uploads/2/6/0...iagnostics_and_troubleshooting_eng_im_v00.pdf


Επί της ουσίας τροφοδοτείται το καλώδιο με full bandwidth (για HDMI 2.0) σήμα και σου βγάζει το αποτέλεσμα στην οθόνη. Σου δείχνει και σε ποιο bandwidth περνάει το τεστ και σε ποιο όχι για να καταλάβεις μέχρι που μπορεί το καλώδιο.

Εδώ ένα βίντεο με τον 2600H και ένα καλώδιο HDMI που περνάει το full test.

https://www.facebook.com/1928507800712173/videos/260787841733603
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά μπήκα στο manual και αναφέρει πως θα μπεις στο service menu μέχρι τον 2400...επι της ουσίας μάλλον έχουν αλλάξει τα κουμπιά Α+Β που χρειάζονται να πατηθουν ταυτόχρονα στον 2600 απλώς δεν μπορώ να βρω ποια είναι απ το manual

PLEO μήπως έχεις καμμια ιδέα για το πως μπαίνει;;

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Την ίδια διαδικασία ακολουθείς, όπως ακολούθησα κι εγώ, στον 2600 που βλέπεις στο βίντεο.

ZONE2SOURCE και TUNERPRESET CH - για 3 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη του ενισχυτή το HDMI DIAGNOSTICS. Μετά πηγαίνεις στο Cable Test.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Στο βίντεο που μου έστειλες έχεις μπει ήδη στο service menu. Πως θα μπω και εγώ;

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Έκανα αυτό το πολύ ενδιαφέρον τεστ και βγήκαν τα έξης αποτελεσματα:

1.Το μικρό hdmi(1.5m) έκανε pass σε όλα και μου έδωσε 4k60hz

2.Το μεγάλο(7m) που συνδέω το pc με τον denon μου έδωσε 4k30hz

Αξιζει να στήσω το kodi στο pc ή πρέπει πρώτα να πάρω σωστο καλώδιο;




Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Εφόσον βλέπεις ταινίες και σειρές ( max 30fps progressive υλικό, 4k60p παίζει να υπάρχει μόνο το Gemini Man ), δεν έχεις θέμα με το παρών 7μ. καλώδιο.
Στο PC θα έστηνα emby ή plex ( κατά προτίμηση emby + mpc-hc + madVR )
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Έτσι όπως το σκέφτομαι, ταινίες βλέπω με 2 τρόπους... Α. Στριμαρω μέσω kodi και Β. Τις καλές τις παίζω απ το σκληρό σε ποιότητα remux

Οπότε χρειάζομαι να σεταρω mpc-hc+madvr ως εξωτερικό player του kodi. Το kodi δλδ να μην χρησιμοποιεί τον native player που έχει αλλά να ανοίγει στον mpc...

Τον ήχο τον διαχειρίζεται ο ενισχυτής ενώ την επεξεργασία εικόνας ο σταθερός σωστά;; (έχω 2070 super+ryzen 3600 οπότε δεν θα έχω θέμα πιστεύω)

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Ναι, σωστά τα σκέφτεσαι.
Και από την στιγμή που έχεις καλό PC μπορείς και μέσω του συνδυασμού MPC-HC + madVR να βελτιώσεις και την εικόνα σου ποικιλοτρόπως.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Ωραία, με περιμένει πολύ διάβασμα το ΣΚ καθότι δεν έχω ιδέα

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk