Λάθος ίντσες;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mimi

New member
9 October 2020
26
Καλησπέρα.

Εδώ και καιρό έχω αγοράσει τηλεόραση 50' samsung ultrahd(4k)χωρίς ουσιαστικά να ήταν η βασική μου επιλογή,η εικόνα της ικανοποιητική χωρίς κανένα πρόβλημα,led hdr κλπ.. με πολύ καλή τιμή,όχι ακριβή.Με επηρέασαν τα παιδιά μου να πάρω μεγάλη οθόνη γιατί τους "γεμιζε"το μάτι,ενω εγώ ημουν κάθετη σε 43' μιας και πίστευα και ακόμη πιστεύω ότι θα ήταν η ιδανική επιλογή.Απόσταση θέασης από τον καναπέ 2 μέτρα ακριβώς με γωνία θέασης λίγο παραπανω.Η πολυθρόνα στο 1,50 μέτρο χρησιμοποιείται και αυτη για θέαση.Το καθιστικο σχετικά μικρό,με ενιαίο χωρο κουζινας.Αποτέλεσμα, εμένα με πιάνει δυσφορία απο την μεγάλη οθόνη και δεν μπορώ να την συνηθίσω με τίποτε,ο άντρας μου και τα παιδιά μου δεν έχουν πρόβλημα.Εχω μετανοιωσει για την αγορα τοσο μεγαλης οθονης και σκεφτομαι να τους πω να την δωσω σε προσφορα μηπως και σωθω αλλα δεν θα με αφησουν.Μήπως γίνομαι υπερβολική η τελικά η τηλεόραση είναι λάθος και πρέπει να την αντικαταστήσω αμεσα ακομα και αν οι υπόλοιποι δυσαρεστηθουν;
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Μια χαρά είναι η τηλεόραση ειδικά σε 4Κ περιεχόμενο για αυτή την απόσταση. Μεγειες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Ρυθμίστε την εικόνα σε λειτουργία Ταινίας και αν σας φαίνεται πολύ φωτεινή χαμηλώστε το ρυθμιστικό του οπίσθιου φωτισμού.

Δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να συνηθίσει το μέγεθος.Μια μεγάλη εικόνα είναι πιο ξεκούραστη στη θέαση από μια μικρότερη,αρκεί να μην ρυθμιστεί σε λειτουργία εικόνας δυναμική-ζωηρή (λειτουργία καταστήματος) ή κανονική γιατί είναι κουραστική από την πολύ φωτεινότητα.
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Ρυθμίστε την εικόνα σε λειτουργία Ταινίας και αν σας φαίνεται πολύ φωτεινή χαμηλώστε το ρυθμιστικό του οπίσθιου φωτισμού.

Δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να συνηθίσει το μέγεθος.Μια μεγάλη εικόνα είναι πιο ξεκούραστη στη θέαση από μια μικρότερη,αρκεί να μην ρυθμιστεί σε λειτουργία εικόνας δυναμική-ζωηρή (λειτουργία καταστήματος) ή κανονική γιατί είναι κουραστική από την πολύ φωτεινότητα.

Ευχαριστώ!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Μια χαρά είναι η τηλεόραση.
Ρύθμιση θέλει για να υπάρχει σωστή απεικόνιση, και εσείς να την συνηθίσετε ( και ίσως να μην καθόσαστε στην κοντινή πολυθρόνα αλλά στον καναπέ που είναι στα 2 μέτρα ).
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Μια χαρά είναι η τηλεόραση.
Ρύθμιση θέλει για να υπάρχει σωστή απεικόνιση, και εσείς να την συνηθίσετε ( και ίσως να μην καθόσαστε στην κοντινή πολυθρόνα αλλά στον καναπέ που είναι στα 2 μέτρα ).

Αυτό θέλω να πιστεύω και γω,θα τη συνηθίσω που θα πάει μιας και για πάρα πολλά χρόνια έβλεπα σε 32 ιντσες γι αυτό και ήθελα μεγαλύτερη tv,απλως ανεβήκαμε πολύ και όσο να ναι χρειάζεται χρόνος να τη δει το μάτι αλλιώς.Ευχαριστω,θα κοιτάξω για ρυθμιση γιατί όντως μου φαίνεται εκτυφλωτικη,δεν την έχουμε ρυθμίσει καθόλου.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Λανθασμένες ίντσες;

Για δύο μέτρα είναι εντάξει μια 50". Πάντως, αν φαίνεται "εκτυφλωτική", μειώστε το backlight. Αν είναι στο 20 το μέγιστο, τη μέρα βάλτε το γύρω στο 14 και τη νύχτα πιο κάτω. Τέλος, το "λάθος" είναι ουσιαστικό και όχι επίθετο. Συχνό... λάθος. :silly:
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Για δύο μέτρα είναι εντάξει μια 50". Πάντως, αν φαίνεται "εκτυφλωτική" μειώστε το backlight. Αν είναι στο 20 το μέγιστο, τη μέρα βάλτε το γύρω στο 14 και τη νύχτα πιο κάτω. Τέλος, το "λάθος" είναι ουσιαστικό και όχι επίθετο. Συχνό... λάθος. :silly:

Χαχα...σωστό σε βρίσκω!Το λάθος λοιπόν.
Θα κοιτάξω στις ρυθμίσεις.Ευχαριστώ
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Αν και το θέμα έχει ήδη καλυφθεί απ' τους συμμετέχοντες στο νήμα, να συμπληρώσω ότι λάθος θα ήταν αν για να δεις τηλεόραση χρειαζόταν μα κουνάς το κεφάλι έστω και λίγο δεξιά αριστερά (σα να κάθεσαι πρώτη θέση σινεμά). Αυτό δε διορθώνεται. Αφού όμως δεν είναι έτσι τα υπόλοιπα ρυθμίζονται/συνηθίζονται. Σε λίγο δε θα μπορείς να βλέπεις σε λιγότερες ίντσες.
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Αν και το θέμα έχει ήδη καλυφθεί απ' τους συμμετέχοντες στο νήμα, να συμπληρώσω ότι λάθος θα ήταν αν για να δεις τηλεόραση χρειαζόταν μα κουνάς το κεφάλι έστω και λίγο δεξιά αριστερά (σα να κάθεσαι πρώτη θέση σινεμά). Αυτό δε διορθώνεται. Αφού όμως δεν είναι έτσι τα υπόλοιπα ρυθμίζονται/συνηθίζονται. Σε λίγο δε θα μπορείς να βλέπεις σε λιγότερες ίντσες.

Όχι,όχι αυτό θα συνέβαινε αν καθόμασταν στο ένα μέτρο,δεν νομίζω ότι το θέμα μου είναι αυτό, το κούνημα του κεφαλιού(,αλίμονο αν συνέβαινε κάτι τέτοιο) αλλά η μεγάλη οθόνη γιατί όπως είπα και παραπάνω δεν έχω συνηθίσει να βλέπω σε μεγάλη οθόνη ,αυτό.Απο την αλλη σκέφτομαι να την κολλήσω στον τοιχο,ειτε με βραχιονα, η επίπεδη μήπως και πάει 20 πόντους πίσω.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Προσοχή στην τοποθέτηση της TV, το σωστό ( για να μην βρεθείτε με αυχενικό στο μέλλον ) είναι τα μάτια σας κοιτώντας ευθεία να βλέπετε το 1/3 του ύψους της TV.
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Προσοχή στην τοποθέτηση της TV, το σωστό ( για να μην βρεθείτε με αυχενικό στο μέλλον ) είναι τα μάτια σας κοιτώντας ευθεία να βλέπετε το 1/3 του ύψους της TV.

Το έχω υπόψιν..το υψος.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Εγω παντως απο την ιδια αποσταση δεν εχω συνηθισει την 49αρα εδω και εναμισυ χρονο,
αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και πολυ ενοχλητικο το προβλημα.
Επειδη βλεπω μεσω PC ως συνηθως ρυθμιζω το καδρο σε λιγοτερες ιντσες.
Τουλαχιστον δεν ακουσα τις σειρηνες να παρω 55αρα.
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Εγω παντως απο την ιδια αποσταση δεν εχω συνηθισει την 49αρα εδω και εναμισυ χρονο,
αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και πολυ ενοχλητικο το προβλημα.
Επειδη βλεπω μεσω PC ως συνηθως ρυθμιζω το καδρο σε λιγοτερες ιντσες.
Τουλαχιστον δεν ακουσα τις σειρηνες να παρω 55αρα.

Τελικά υπάρχουν και άλλοι που δυσανασχετούν!☺😳Έλεγα οτι είμαι η μόνη,και να φανταστείς αν ψάξεις σε samsung και sony απόσταση θέασης για 4k σου λεει για 55 ιντσες στο ενα μέτρο,τύφλα να χει ο κινηματογράφος,ημαρτον δηλ..και να πεις οτι τα καναλια υποστηριζουν το ιδιο σημα παει στο καλο...μονο νετφλιξ και nova και ορισμενα video στο youtube ,εγώ ζυγιζω πάντα μέτρα και σταθμά καθότι ολίγον ψειρας αλλά εντάξει,πιστεύω ότι μια καλής ποιότητας οθόνη συνηθίζεται,τι στο καλό,όλα εξάλλου θέμα συνήθειας είναι,αν δεν τοτε οντως υπάρχει θέμα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Λάθος ίντσες;

Τελικά υπάρχουν και άλλοι που δυσανασχετούν!☺Έλεγα οτι είμαι η μόνη,και να φανταστείς αν ψάξεις σε samsung και sony απόσταση θέασης για 4k σου λεει για 55 ιντσες στο ενα μέτρο,τύφλα να χει ο κινηματογράφος,ημαρτον δηλ..και να πεις οτι τα καναλια υποστηριζουν το ιδιο σημα παει στο καλο...μονο νετφλιξ και nova και ορισμενα video στο youtube ,εγώ ζυγιζω πάντα μέτρα και σταθμά καθότι ολίγον ψειρας αλλά εντάξει,πιστεύω ότι μια καλής ποιότητας οθόνη συνηθίζεται,τι στο καλό,όλα εξάλλου θέμα συνήθειας είναι,αν δεν τοτε οντως υπάρχει θέμα.

Είναι και λίγες οι ίντσες σας για την απόσταση που λέτε ( 2μ ).
3μ εγω βλέπω σε 110" ( και μπορούσα και 120" άνετα, ή αντίστοιχα να πλησιάσω στα 2.8μ )
Είτε σας ενοχλεί η μαμίσια ρύθμιση που είναι πολύ φωτεινή είτε έχετε πολύ περιορισμένη γωνία θέασης ( όρασης ).
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Απάντηση: Λάθος ίντσες;

Τελικά υπάρχουν και άλλοι που δυσανασχετούν!☺Έλεγα οτι είμαι η μόνη,και να φανταστείς αν ψάξεις σε samsung και sony απόσταση θέασης για 4k σου λεει για 55 ιντσες στο ενα μέτρο,τύφλα να χει ο κινηματογράφος,ημαρτον δηλ..και να πεις οτι τα καναλια υποστηριζουν το ιδιο σημα παει στο καλο...μονο νετφλιξ και nova και ορισμενα video στο youtube ,εγώ ζυγιζω πάντα μέτρα και σταθμά καθότι ολίγον ψειρας αλλά εντάξει,πιστεύω ότι μια καλής ποιότητας οθόνη συνηθίζεται,τι στο καλό,όλα εξάλλου θέμα συνήθειας είναι,αν δεν τοτε οντως υπάρχει θέμα.

Οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα συνηθειας αλλα με..αστερισκο.Εγω ας πουμε δεν θα καθομουνα στις πρωτες σειρες του κινηματογραφου ακομα και αν με πληρωναν

Βασικα οτι ειπαν οι προηγουμενοι , φτιαξε δυο προφιλ στην τηλεοραση , ενα για σενα , ενα για την υπολοιπη οικογενεια (που κατα πασα πιθανοτατα επειδη θα βλεπει αγωνες , ταινιες κλπ θα εχει τιγκαρει την φωτεινοτητα , θα εχει επιλεξει την...εντυπωσιακη θερμοκρασια χρωματος κλπ ).Και αν ειναι δυνατον οχι ψηλα η τηλεοραση χαμηλα ειναι πιο ξεκουραστα και συνηθιζεται πιο ευκολα
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα συνηθειας αλλα με..αστερισκο.Εγω ας πουμε δεν θα καθομουνα στις πρωτες σειρες του κινηματογραφου ακομα και αν με πληρωναν

Βασικα οτι ειπαν οι προηγουμενοι , φτιαξε δυο προφιλ στην τηλεοραση , ενα για σενα , ενα για την υπολοιπη οικογενεια (που κατα πασα πιθανοτατα επειδη θα βλεπει αγωνες , ταινιες κλπ θα εχει τιγκαρει την φωτεινοτητα , θα εχει επιλεξει την...εντυπωσιακη θερμοκρασια χρωματος κλπ ).Και αν ειναι δυνατον οχι ψηλα η τηλεοραση χαμηλα ειναι πιο ξεκουραστα και συνηθιζεται πιο ευκολα

Τελικά,αρχίζω και πιστεύω ότι μου φταίει που ειναι λίγο ψηλό το έπιπλο(αναγκάστηκα και άλλαξα διαρρύθμιση γιατί δεν χωρούσε στις διαστάσεις)ειχα συνηθίσει να βλέπω στο ύψος του ματιού ακριβώς,και λίγο πιο χαμηλά μη σου πω,τώρα η καινούρια tv ειναι 1,50 μέτρο από το πάτωμα,δεν σηκώνω το κεφάλι,βλέπω κανονικά τους υπότιτλους δηλ στην ευθεία και το ιδανικό θα ηταν 10 πόντους πιο χαμηλά για το δικό μου οπτικό πεδίο, πράγμα που σημαίνει ότι φαίνεται πιο μεγάλη όταν την βλέπεις αφ υψηλού.Τέλος πάντων,αυτό δεν διορθώνεται ,αναγκαστικά θα βλέπω λίγο πιο ψηλά.
 

Mimi

New member
9 October 2020
26
Είναι και λίγες οι ίντσες σας για την απόσταση που λέτε ( 2μ ).
3μ εγω βλέπω σε 110" ( και μπορούσα και 120" άνετα, ή αντίστοιχα να πλησιάσω στα 2.8μ )
Είτε σας ενοχλεί η μαμίσια ρύθμιση που είναι πολύ φωτεινή είτε έχετε πολύ περιορισμένη γωνία θέασης ( όρασης ).
Λίγες οι ίντσες;;;Δεν νομίζω να μπορούσα να δω σε μεγαλύτερη ,εδώ αυτή μου φαίνεται τεράστια πόσο μάλλον άλλες πιο μεγάλες.Οι πολύ μεγάλες tv θέλουν και μεγάλους χώρους.Η φωτεινότητα είναι κανονική,ούτε ψηλά ούτε χαμηλά.Όσο για την γωνία θέασης,εχω στην ακρη του καναπε,δεν βλέπω σε ευθεία αλλά διαγώνια.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Λάθος ίντσες;

Λίγες οι ίντσες;;;Δεν νομίζω να μπορούσα να δω σε μεγαλύτερη ,εδώ αυτή μου φαίνεται τεράστια πόσο μάλλον άλλες πιο μεγάλες.Οι πολύ μεγάλες tv θέλουν και μεγάλους χώρους.Η φωτεινότητα είναι κανονική,ούτε ψηλά ούτε χαμηλά.Όσο για την γωνία θέασης,εχω στην ακρη του καναπε,δεν βλέπω σε ευθεία αλλά διαγώνια.

Θα διαφωνήσω κάθετα. Δεν θέλω να φανώ σεξιστής, αλλά προφανώς σαν γυναίκα, δεν έχεις την ίδια ιδιοσυγκρασία του 90% των ανδρών και παιδιών. Η γωνία του home cinema είναι ανδρική υπόθεση σχεδόν καθολικά. Δεν μας ενδιαφέρει εάν χωράει ή όχι. Εάν ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι ή όχι. Να απολαύσουμε ταινίες, παιχνίδια, αθλητικά, κτλ... θέλουμε.
Όσο πιο μεγάλη τόσο καλύτερη. Και από την στιγμή που μπορείς να βλέπεις χωρίς το κεφάλι σου να πηγαίνει πέρα δώθε, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Έχω 65" τηλεόραση και 120" προβολέα σχεδόν στα 3 μέτρα και είναι απλά τέλεια.
Όπως έχουν γράψει τα παιδιά πιο πάνω, ρύθμιση θέλει, τίποτα άλλο. Στο κάτω κάτω της γραφής, εσύ η ίδια γράφεις στην αρχή:

Με επηρέασαν τα παιδιά μου να πάρω μεγάλη οθόνη γιατί τους "γεμιζε"το μάτι,ενω εγώ ημουν κάθετη σε 43' μιας και πίστευα και ακόμη πιστεύω ότι θα ήταν η ιδανική επιλογή.Αποτέλεσμα, εμένα με πιάνει δυσφορία απο την μεγάλη οθόνη και δεν μπορώ να την συνηθίσω με τίποτε,ο άντρας μου και τα παιδιά μου δεν έχουν πρόβλημα.Εχω μετανοιωσει για την αγορα τοσο μεγαλης οθονης και σκεφτομαι να τους πω να την δωσω σε προσφορα μηπως και σωθω αλλα δεν θα με αφησουν.Μήπως γίνομαι υπερβολική η τελικά η τηλεόραση είναι λάθος και πρέπει να την αντικαταστήσω αμεσα ακομα και αν οι υπόλοιποι δυσαρεστηθουν;

Αυτό που βλέπω είναι ένα, me, me ,me. Μια οικογένεια, από τα λεγόμενα σου, τουλάχιστον 4 ατόμων, όπου ένας δεν είναι ευχαριστημένος και θέλει να χαλάσει αυτό που απολαμβάνουν οι υπόλοιποι? Και το ίδιο θα έλεγα εάν ήταν άντρας που ρωτούσε. Να ήταν εργαλείο δουλειάς, να το καταλάβω. Στην δική σου περίπτωση δεν έπρεπε καν να ρωτάς εάν πρέπει να την αλλάξεις, αλλά πως να την ρυθμίσεις κατάλληλα.

Δώσε μας και το ακριβές μοντέλο να δούμε εάν μπορούμε να σου βρούμε τις προτεινόμενες ρυθμίσεις, μπας και σώσουμε και τους υπόλοιπους, ειδικά τώρα που έρχονται και οι καινούριες παιχνιδοκονσόλες. :music-smiley-005: