Αναβάθμιση ηχείων (Logitech Z5500 5.1)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Claymore

New member
25 September 2009
94
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να αναβαθμίσω την ποιοτητα του ηχου που έχω, 65A1E Oled και συνδεδεμενα σε αυτη τα παλια καλα Logitech Z5500 με οπτική ίνα. Αξίζει να πάρω εναν ενισχυτή και να συνδέσω τα ηχεία σε αυτόν ώστε το decode να το κάνει ο ενισχυτής για καλύτερο ήχο, η αξιζει καλύτερα αγορά κάποιου αλλου συστήματος ηχεία ξεχωριστά και ενισχυτής για υποστήριξη περισσότερων προτύπων atmos κλπ? Επίσης η soundbar αξιζει σαν λυση? σαν budget δεν θα θελα να ξεφύγω πανω απο χιλιάρικο και επειδή δεν ξέρω πολλά απο ήχο θελω τα φώτα σας!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Με αυτά τα ηχεία, δεν θα δείς ουσιαστική διαφορά με την αλλαγή ολοκληρωμένου ενισχυτή.
Θες άλλα ηχεία.
Και φυσικά και έναν μοντέρνο AV Receiver.

Το θέμα είναι που βάζεις το όριο.
Θες με 1000 όπως λες να πάρεις 5 ηχεία, subwoofer + ενισχυτή και τέλος ? ( Με ότι παραχωρήσεις στην ποιότητα, που όπως και να έχει θα είναι σαφώς καλύτερη από ότι έχεις ακούσει με τα Logitech Z5500 )
ή θες να πας παραπάνω και να το κάνεις σταδιακά, να ξεκινήσεις π.χ. με τον ενισχυτή και 2 ηχεία, και σιγά σιγά όσο μαζεύεις χρήματα να προσθέτεις και τα υπόλοιπα κομμάτια της αλυσίδας επιτυγχάνοντας καλύτερο συνολικά ήχο/σύστημα από ότι με τα 1000 για 5.1 ηχεία + ενισχυτή ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στα 1000 ευρώ (περίπου) παίρνεις ή ενισχυτή AV 5.1 και ηχεία και sub ή ηχομπάρα με Atmos. Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις σωστές στάθμες στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις μικρότερες στάθμες και (λίγο) immersive ήχο.

Τα ηχεία που έχεις είναι ηχεία για υπολογιστή για desktop χρήση, όχι για σαλόνι. Εννοείται ότι ειδικά στην πρώτη περίπτωση θα έχεις αρκετά καλύτερο ήχο.
 

Claymore

New member
25 September 2009
94
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

@bill ναι θα με ενδιέφερε καλύτερα αυτό που λες σταδιακά, και ας ξεκινήσω με 2 ηχεία και ενισχυτή! Τώρα αν έχεις και πρόταση για όλα μαζί κ είναι πάνω από χιλιάρικο την ακούω και αυτή!

@Pleo Οπότε η ηχόμπαρα είναι λίγο σαν υποκατάστατο αν κατάλαβα καλά, ψευδοαίσθηση ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ηχομπάρα = last resort.
Χείριστη λύση στην περίπτωση που η γυναίκα του σπιτιού δεν επιτρέπει ούτε καν 2 bookshelf ηχεία στον χώρο.

Για να πάμε σε σωστές προτάσεις θέλω κάποιες απαντήσεις σε ερωτήσεις:

1) Διαστάσεις χώρου ( αν μπορείς να κάνεις έστω και καρικατούρα στο MS Paint βοηθάει )
2) τυχόν περιορισμοί ( π.χ. η γυναίκα μου δεν δέχεται μεγάλα ηχεία στον χώρο, ή θέλει π.χ. τα ηχεία να είναι άσπρα )
3) Απόσταση θέασης ( η απόσταση μεταξύ της TV και της κεντρικής θέσης στον καναπέ/πολυθρόνα/whatever ( και αν αυτή δύναται να αλλάξει, είτε να πλησιάσει είτε να απομακρυνθεί αναλόγως )
4) απαιτήσεις σε στάθμη ακρόασης ( αν θες και μπορείς να ακούς σε υψηλές εντάσεις, ή μέτριες, ή αναγκαστικά χαμηλόφωνα λόγω Χ περιορισμών )
5) Ένα θεωρητικό όριο που θα έβαζες στον εαυτό σου μακροπρόθεσμα για το σύστημα που θα συναρμολογήσεις τελικά
6) Αν σε ενδιαφέρει η δημιουργία πέραν του 5.1, δηλαδή Dolby Atmos & DTS: X, που έχεις και ηχεία που δίνουν πληροφορία ύψους ( τοποθέτηση 2 ή 4 ηχείων στο ταβάνι/γυψοσανίδα, είτε κανονικά ηχεία βιβλιοθήκης είτε χωνευτά γυψοσανίδας, εναλλακτικές τοποθετήσεις αντί ταβανιού, στους πλαϊνούς τοίχους ψηλά, ή μπρός και πίσω τοίχο )
[ προσωπικά το Atmos & το DTS: X τα θεωρώ πλέον απαραίτητα, είναι τρομερή η διαφορά που κάνουν στην αληθοφάνεια του ήχου στις ταινίες/σειρές και σε αρκετά games επίσης αν παίζεις τίποτα που υποστηρίζει Dolby Atmos [ π.χ. Battlefield, Call of Duty, Star Wars Battlefront, κλπ ]
 

Claymore

New member
25 September 2009
94
@bill η απόσταση απο την τηλεόραση είναι 4 μετρα, ειναι υπνοδωμάτιο με διαστασεις 4 μετρα μηκος, 3 πλατος και 3.5 μετρα υψος. Περιορισμοι δν υπαρχουν καθοτι δν υπαρχει γυναικα 🤣 , με ενδιαφερει η ποιοτητα πιο πολυ και οχι τερμα δυνατα! μου αρεσουν οι χαμηλές κ τα γεμάτα μπασα, ειναι κρεβατι ουσιαστικα, Θα με ενδιεφερε το Atmos, πχ θα μπορουσα να βαλω πλαινα ηχεια ψηλά. Χρηση για ταινιες και ps4 pro, netflix UHD κλπ. Κυριως για τις ταινιες θα ηθελα να κανω upgrade τον ηχο! Οσον αφορα το οριο, μακροπροθεσμα θα εδινα πχ 3.000 εξαρτάται και απο το συστημα, δλδ αν αξιζει τα λεφτα του χαλαλι!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα με ενδιεφερε το Atmos, πχ θα μπορουσα να βαλω πλαινα ηχεια ψηλά.

Κάπως έτσι δηλαδή.

elevation_direct_radiatingc_e4de6c2b-370f-4ace-8c80-3037133332da.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα κάνεις χρήση του δυναμικού loudness που έχουν οι Marantz/Denon (Dynamic EQ) και έτσι θα γίνεται compensation ακόμα και σε χαμηλή στάθμη και δεν θα σου λείπει τίποτε (τουλάχιστον όχι κάτι που να είναι ανθρωπίνως εφικτό με τον τρόπο αυτόν). Μη φοβάσαι. Προχώρα. Δεν θα έχει καμία σχέση ο ήχος αν ανέβεις στο ποσό που έγραψες.

Θα καταλάβεις με πόσο παραμόρφωση άκουγες μέχρι τώρα με τα logitech και όλα αυτά τα κομπιουτεροηχεία με το που θα φτιάξεις ένα αξιοπρεπές Home Cinema.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Άνετα κάνεις ωραία δουλειά στον χώρο που περιέγραψες ( επιφυλάσσομαι για αναλυτική πρόταση αύριο ή Δευτέρα λόγω δουλειών )
 

Claymore

New member
25 September 2009
94
Άνετα κάνεις ωραία δουλειά στον χώρο που περιέγραψες ( επιφυλάσσομαι για αναλυτική πρόταση αύριο ή Δευτέρα λόγω δουλειών )

Οκ thank you!!!

@Pleo τα εχω χρόνια η αλήθεια είναι και πάλι ακόμα και μια ταινία να βάλεις τύπου Transformers με DTS ακομα με εντυπωσιαζουν! Ειναι decent θεωρω για τα λεφτα τους και την κατηγορια τους αλλα σιγουρα εννοειται οτι ειναι για pc κυριως και επειδη κανουν μονα τους το decode δεν αγγίζουν τις δυνατότητες ενος receiver! Απλα δεν υποστηρίζουν Dolby TrueHD, DTS HD MA και πανω!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα γνωρίζω τα ηχεία σου, όπως γνωρίζω και την απόδοσή τους σε περίπτωση που θέλεις να τα εντάξεις σε κανονικό Home Cinema (mix&match). Απλά δεν υπάρχει σύγκριση με σωστά ηχεία και sub.
 

Claymore

New member
25 September 2009
94
@bill, οποτε μπορέσεις να προτείνεις υλικο συμπεριελαβε κ αυτα που θεωρεις πιο pricy αλλα να εχω υπόψιν και για black friday μηπως παιχτεί καλή εκπτωση!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
@bill, οποτε μπορέσεις να προτείνεις υλικο συμπεριελαβε κ αυτα που θεωρεις πιο pricy αλλα να εχω υπόψιν και για black friday μηπως παιχτεί καλή εκπτωση!

Χτίζοντας κάτι με σύνολο στα 3 χιλιάρικα θα έλεγα:

Denon AVR-X1600H ( 488 )
Polk Audio Signature S50e ( 697 )
Polk Audio Signature S35e ( 345 )
Polk Audio Signature S15e ( 340 )
SVS Prime Elevation ( 499 )
SVS PB-1000 ( 599 )

Μια "υπέρβαση" στην παραπάνω σύνθεση θα ήταν το SVS PB-2000 subwoofer.
Μια βελτίωση δίχως μεγάλο κόστος θα ήταν η προσθήκη ενός MiniDSP για finetuning του subwoofer ( περί τα 120 ).

Αν πήγαινες να το κάνεις λίγο καλύτερο θα πήγαινα σε:

Denon AVR-X3400H / 3500H / 3600H / 3700H
SVS Prime Tower
SVS Prime Center
SVS Prime Satellite
SVS Prime Elevation
SVS PB-2000 Pro
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
να εχω υπόψιν και για black friday μηπως παιχτεί καλή εκπτωση!

Ήδη παίζουν οι τιμές του black friday στα καταστήματα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις, ούτε να το ρισκάρεις. Επειδή την έχουνε πατήσει πολλοί περιμένοντας και δεν βγήκε εκείνο που ήθελαν σε προσφορά και έχασαν τελικά την καλύτερη τιμή αλλά και τη διαθεσιμότητα περιμένοντας το balkan friday. :flipout:

Όλο τον χρόνο είναι ίδιες οι τιμές. Οι πραγματικές.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ήδη παίζουν οι τιμές του black friday στα καταστήματα.

Μιλάς σοβαρά τώρα ?

Μου βάζεις φωτιές, νόμιζα ότι κάτι που κοιτούσα θα είχε μεγαλύτερη πτώση στην τιμή αργότερα.




Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μιλάς σοβαρά τώρα ?

Μου βάζεις φωτιές, νόμιζα ότι κάτι που κοιτούσα θα είχε μεγαλύτερη πτώση στην τιμή αργότερα.




Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Θυμάσαι πέρυσι πόσοι περίμεναν να βγει σε τιμή bf ο 3600 και τελικά βγήκαν οι 1600 και 2600; Και έτρεχαν μετά σαν τρελλοί όλοι να προλάβουν κάποιο κομμάτι 3600, όπου φυσικά δεν υπήρχε σε εκείνη την περίπτωση έλλειψης κατόπιν η τιμή της προσφοράς που παίρνεις από το κατάστημα. :silly:

Ξέρουμε από πριν τι θα παίξει και πως. Δεν αξίζει να περιμένει κανείς. Φάνηκε πολύ ήδη από πέρυσι. Όλη τη χρονιά bf έχει.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Θυμάσαι πέρυσι πόσοι περίμεναν να βγει σε τιμή bf ο 3600 και τελικά βγήκαν οι 1600 και 2600; Και έτρεχαν μετά σαν τρελλοί όλοι να προλάβουν κάποιο κομμάτι 3600, όπου φυσικά δεν υπήρχε σε εκείνη την περίπτωση έλλειψης κατόπιν η τιμή της προσφοράς που παίρνεις από το κατάστημα. :silly:

Ξέρουμε από πριν τι θα παίξει και πως. Δεν αξίζει να περιμένει κανείς. Φάνηκε πολύ ήδη από πέρυσι. Όλη τη χρονιά bf έχει.
Μια τηλεόραση κοιτάω στις υψηλές τιμές..
Δεν ξέρω αν το σχόλιο σου αφορά και στην αγορά της εικόνας.

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια τηλεόραση κοιτάω στις υψηλές τιμές..
Δεν ξέρω αν το σχόλιο σου αφορά και στην αγορά της εικόνας.

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Αφορά τους εισχυτές AV και τα ηχεία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στις TV κάτι γίνεται αν θες να ψωνίσεις από Κοτσώβολο / Πλαίσιο / MediaMarkt / Public.
( συνήθως δόσεις δηλαδή ).
Διαφορετικά η τιμή "Black Friday" των μεγάλων αλυσίδων είναι ήδη διαθέσιμη στα πιο μικρά καταστήματα όλο τον χρόνο, απλά εκεί δεν παίζουν άτοκες δόσεις, χρηματοδότηση, κλπ.