Αμοιβές Τεχνικών Κινηματογράφου

karmic.blend

New member
11 October 2020
4
Καλησπερα σας, ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα να παραθεσω την εξης ερωτηση καθως θα με βοηθησo περβολικα πολυ στην ερευνα μου οι απαντησεις σας!! Δυστυχως η φυση αυτου του κυκλου ειναι αρκετα κλειστη και αν δεν εχεις γνωστους στο χωρο δεν μπορεις να μαθεις πολλες πληροφοριες αναλυτικα, οποτε, οποιαδηποτε πληροφορια εχετε θα ειναι σημαντικη και σας ευχαριστω ηδη εκ των προτερων!!!

Η ερωτηση Ποιες ειναι οι μισθοδοσιες για τα παρακατω επαγγελματα, ανα ωρα (η ανα επισοδειο), σε Ελλαδα και εξωτερικο. Εστω, κατα προσεγγιση.
  1. Floor Manager
  2. Σκηνοθετης
  3. Βοηθος Σκηνοθετη
  4. Project Manager
  5. Διευθυντης Φωτογραφιας
  6. Σκηνογραφος
  7. Μουσικος Επιμελητης
  8. Ενδυματολογος
  9. Βοηθος Ενδυματολογος
  10. Αρχισυντακτης Μονταζ
  11. Βοηθος Αρχισυντακτη
  12. Voice Over
  13. Σκηνοθετης Μονταζ
  14. Casting Director
  15. Οπερατερ
  16. Χειρηστης Γερανου
  17. Χειρηστης Drone
  18. Ηχοληπτης
  19. Μοντερ
  20. Συντακτης Μονταζ
  21. Βοηθος Μονταζ
  22. Ρυθμιστης Εικονας
  23. Τεχνικος Προυσταμενος
  24. Make up Artisti
  25. Φροντιστης
  26. FNB (και τι ακριβως ειναι)
  27. Ηλεκτρολογος πλατο
  28. Ψυχολογος
Ισως ζηταω πολλα, αλλα ξαναλεω, πως οποιαδηποτε πληροφορια μου ειναι χρησιμη και θα με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ!! :)
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Re: ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Καλως ηρθες.

Εισαι στο καταλληλο χωρο υπαρχουν καμποσοι επαγγελματιες εδω μεσα για αυτα που θες να μαθεις.

Για να σε βοηθησουμε καταλληλα πες μας για τι ειδους ερευνα και για τι ειδους χρηση ειναι αυτες οι πληροφοριες μισθοδοσιας.
 

karmic.blend

New member
11 October 2020
4
Απάντηση: Re: ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Καλως ηρθες.

Εισαι στο καταλληλο χωρο υπαρχουν καμποσοι επαγγελματιες εδω μεσα για αυτα που θες να μαθεις.

Για να σε βοηθησουμε καταλληλα πες μας για τι ειδους ερευνα και για τι ειδους χρηση ειναι αυτες οι πληροφοριες μισθοδοσιας.


Καλως σας βρηκα φιλε μου,

χρειαζομαι αυτες τις πληροφοριες λογο του οτι εχω δημιουργησει ενα φορματ και θελω να φτιαξω ενα bussiness plan για αυτο. Οι μισθοδοσιες, ακομα και ενδεικτικες να ειναι, εμενα με βολευει δεν εχω προβλημα
 

karmic.blend

New member
11 October 2020
4
Απάντηση: Re: Αμοιβές Τεχνικών Κινηματογράφου

Φιλε μου σε ευχαριστω για ακομη μια φορα, βοηθησε πολυ αυτο που εστειλες!! Να ρωτησω κατι επιπλεον. Ολοκληρωνοντας το φορματ, επειδη ακουγονται πολλα κ διαφορα για το κλαδο, εγω (με την ομαδα μου) θελουμε κ εχουμε σκοπο αρχικα να το προωθησουμε στο εξωτερικο. Η ερωτηση μου ειναι λοιπον η εξης: Τι ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη σου να προσεγγισουμε? Καναλαρχες η εταιρειες παραγωγης?? Γιατι γνωριζεις ποσο δυσκολο ειναι να εμπιστευθεις γενικοτερα καποιον σε αυτο το τομεα και ποσο μαλλον τη στιγμη που εχεις κατι καινουριο κ διαφορετικο. Ειναι ιδιεταιρη η φυση του προιοντος και τα ιδιωτικα συμφωνητικα δε σε καλυπτουν κ τοσο.. Οτι γνωριζεις θα μας βοηθησει, σε ευχαριστω κ παλι!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Αμοιβές Τεχνικών Κινηματογράφου

Τι ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη σου να προσεγγισουμε? Καναλαρχες η εταιρειες παραγωγης?? !

Καμια σχεση.

Με τις αντιστοιχες ενωσεις τεχνικων κινηματογραφου θα πρεπει να ερθετε σε επαφη.

Συνδικατα,unions οπως τα λεει καθε χωρα.


υγ

γα τα ιδιωτικα συμφωνητικα θα συμφωνησω αλλα τουλαχιστον στην Ελλαδα ειναι το μονο που καπως διασφαλιζει την σχεση συμφωνιας εργοδοτη και εργαζομενου.
 

karmic.blend

New member
11 October 2020
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αμοιβές Τεχνικών Κινηματογράφου

Αυτο με τα συνδικατα δε το γνωριζα. Μιλαμε πως το φορματ ειναι τηλεοπτικη παραγωγη, σειρα, ριαλιτυ να σου δωσω να καταλαβεις. Σιγουρα πρεπει να απευθηνθουμε σε τεχνικους κινηματογραφου? Εμεις θελουμε απλως να πουλησουμε την συνολικη ιδεα, ολοκληρο το φορματ. Δε μας ενδιαφερει και τοσο ποιος θα το κανει παραγωγη και πως, απλως θελουμε να ξερουμε που ειναι καλυτερο να προσεγγισουμε απο αποψη διασφαλισης και οικονομικου καταλαβαινεις.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Η νομιμη οδος ειναι τα συνδικατα ναι. Αλλα το κεντρικο οπως ειναι στην Ελλαδα η ΕΤΕΚΤ ας πουμε που ειναι ο κεντρικος φορεας εργαζομενων στο Θεαμα και Ακροαμα (ετσι λεγεται ο τομεας ) και αναγνωρισμενο απο του υπουργειο πολιτισμου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Ναθ, άλλο ρωτάει ο άνθρωπος.

Δεν μιλάει πλέον για αμοιβές κλπ αλλά που θα απευθυνθεί για να πουλήσει το προϊόν του.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Αν δεν εχω εικονα τι κανει το προιον αυτο ακριβως πως να ξερω ποιους ακριβως θα ενδιεφερε ?

Οι πρωτοι που μπορει να ενδιαφερονται για την μισθοδοσια και πως αυτη λειτουργει ειναι οι ιδιοι οι εργαζομενοι . Βασει του εκαστοτε ειδικου νομου εργασιας.
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
Δεν είμαι του χώρου αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ισχύουν ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αυτές οι αμοιβές στην ελλάδα του σήμερα. Και πριν κορωνοιου μιλάω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Οι αμοιβες Τασο ειναι παντα ενδεικτικες.

Παιζουν μεροκαματα και για την δικη μου ειδικοτητα απο 100 ως και 2000 .

Ημερησιως και αναλογα το δουλεια ειναι και ποιος εισαι.

Ομως το ζητουμενο δεν ειναι αυτο.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Στο δικό μου τομέα, μοντερ / color / graphics ....απλά δεν ισχύει τίποτα απολύτως.
Έχω δουλέψει με 20 ευρώ μεροκάματο και με 500 ευρω (παλια!).

Sent from my SM-T970 using Tapatalk