Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Παρέλαβα και εγώ σήμερα την 65' Q90T απο media markt. Πρώτες εντυπώσεις καλές. Θέλει πολύ ψάξιμο στα menu μιας και ξεκινάω απο το μηδέν. Απο Sony led 46 του 2011 προέρχομαι οπότε καταλαβαίνετε. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι το dirty screen effect. Α και τα ηχεία σε έντονο μπάσο που έκανε ένα άσχημο τρίξιμο.. Όταν έτρεξα τα video στο youtube και ειδικά στο κατάλευκο είναι αρκετά εμφανές το φαινόμενο του dse. Πώς τα τρέχετε αυτά τα τεστ βρε παιδιά και δε σας πιάνει η ψυχή σας? Οεο ! Μακάρι να μην είχα ιδέα ! Σε κανονική τηλεθέαση δε κατάλαβα κάτι αλλά είναι ακόμα νωρίς. Φαντάζομαι σε χόκευ/καταγάλανο ουρανό κάτι θα πιάνει το μάτι. 4Κ δεν έχω δυνατότητα να παρακολουθήσω προς το παρόν. Το μαύρο της πολύ καλύτερο απο την παλιά sony μου, πραγματικά με εξέπληξε το VA panel.. στο λευκό την φοβήθηκα!

Καλή αγορά αλλά με το χέρι στην καρδιά δεν μπορώ να πώ οτι μου πέσανε τα σαγόνια, ευπρόσδεκτο το νέο μέγεθος και μια αξιόλογη βελτίωση στην ποιότητα εικόνας. Φαντάζομαι οτι αν πήγαινα σε LG CX65 OLED εκεί θα ένιωθα νέα εμπειρία αλλά για τη διαφορά τιμής που προέκυψε και πάλι δε θα το έκανα (1000 αντί 1800) . Ας μη ξεχνάμε ότι το καλύτερο είναι πάντα αυτό που δε δοκιμάσαμε :)




















----------------------------------------------------------------

QE Q95TA:
55"/65"/75"/85"

QE Q90TA:
55"/65"/75"/85"

QE55Q95TD με με ADS/IPS panel 55B1AU9TT ,version : 01 /QT95P_Q55TP2

VA panel + viewing angle compensation film + antireflection filter
Display technlogy:LCD
backlight type :LED,zone dimming (F.A.L.D. -full array local dimming) 15 x 8 =120 zones
WCG (aka quantum dot enhancement film,QLED)
100/120Hz με MCFI+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού
HDR formats :HDR10, HDR10+, HLG
TV platform : Tizen OS 5.5
One Connect box (QE Q95T only)
Audio:4.2.2/60W
PiP
HDMI (2.1v):x4

αντικαθιστά ως βελτιωμένη εκδοχή την QE Q85R (2019)
η QE Q95T είναι η QE Q90T με το One Connect box.

------------------------
Αρχικές ενδεικτικές τιμές Samsung QE Q95T στην ελληνική αγορά:
QE85Q95T : 6.599
QE75Q95T : 4.899
QE65Q95T : 3.199
QE55Q95T : 2.399

Αρχικές ενδεικτικές τιμές Samsung QE Q90T στην ελληνική αγορά:
QE75Q90T : 4.399
QE65Q90T : 2.799
QE55Q90T : 2.199
------------------------

55"...[hdtvtest.co.uk]...Unboxing Samsung QE55Q95T, model number QE55Q95TATXXU


------------------------


Reviews - test:

GQ75Q90T service menu :20 x 8 =160 dimming zones,
panel: 75L1ZU9TT
platform: Nike M

bf-service-menu-75q90t_1094973.jpg

πηγή: hifi-forum.de

65"...[flatpanelshd.com]...Samsung QE65Q95T review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2020?p=1058527867&viewfull=1#post1058527867

65"...[prohardver.hu]...Samsung QE65Q95T test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2020?p=1058530862&viewfull=1#post1058530862

65"...[homecinemamagazine.nl]...Samsung QE65Q95T review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2020?p=1058536701&viewfull=1#post1058536701


55"...[hdtvtest.co.uk]...Samsung QE55Q95T review

We review the Samsung Q95T, a 2020 4K QLED TV from the South Korean brand.
Topics covered include local dimming,
colour accuracy,
video processing,
motion performance,
screen uniformity,
HDR and gaming,
as well as occasional side-by-side comparison vs Q90R.

Our findings can also be applied to the Q90T which shares the same panel, video processing and software as the Q95T, only without the separate One Connect box.

Our review sample is the 55-inch Samsung QE55Q95T, but the Q95T is also available in larger screen sizes of 65, 75 and 85 inches.





55"...[hdtvtest.co.uk]...Comparison Samsung QE55Q95T (2020) vs QE55Q90R (2019)

We compare the picture quality of the Samsung Q95T (2020 flagship 4K QLED) vs the Samsung Q90R (2019 flagship 4K QLED TV). Our findings can also be applied to the Samsung Q90T which shares the same panel, video processing and software as the Q95T.

Topics covered include local dimming performance,
colour accuracy, motion handling,
video processing including upscaling,
HDR,
and gaming including input lag.

Our camera managed to pick up some FALD grid shadows from 7:02 to 7:16, which wasn't visible in real-life actual viewing.




55"...[hdtvtest.co.uk]...Comparision LG 55CX vs Samsung QE55Q95T

We compare the picture quality of OLED vs QLED TV in a side-by-side comparison, using two 2020 4K models, namely the LG CX OLED vs the Samsung Q95T/ Q90T QLED television.

Aspects compared include contrast performance,
colour accuracy,
motion handling,
video processing,
screen uniformity,
HDR,
input lag for gaming,
HDMI 2.1 support,
viewing angles,
as well as bright-room usage.

Our review samples are the 55-inch LG OLED55CX and Samsung QE55Q95T.




55"...[avforums.com]...Samsung QE55Q95T review...https://www.avforums.com/reviews/samsung-q95t-qe55q95t-qled-4k-tv-review.17550

55"...[rtings.com]...Samsung QN55Q90TAF review...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q90t-qled

55"...[dday.it]...Samsung QE55Q95T test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2020?p=1058528855&viewfull=1#post1058528855


55"...[avcesar.com]...Samsung QE55Q95T test,calibration...https://www.avcesar.com/test/ecran_plat/id-194/samsung-qe55q95t/page-1.html

μετάφραση google fr to en

valeur_spectrale_1000.jpg



55"...[4kfilme.de]...Samsung QE55Q95T test,calibration...https://www.4kfilme.de/test-samsung-q95t-4k-qled-tv/



-55"...[hdtvtest.co.uk]...Comparison Samsung QE55Q90T vs Sony KD-55XH9005 vs LG OLED55CX for PS5 (Playstation 5)

We choose the best TV for PS5 (Playstation 5) next-gen console gaming in 2020, by comparing the LG CX, the Samsung Q90T & Sony XH90 (also marketed as the BRAVIA X900H in the USA) in an actual side-by-side comparison.

Topics covered include:
input lag,
contrast performance,

motion smoothness & clarity,
screen uniformity,
image retention,
HGIG,
as well as various HDMI 2.1 gaming features such as ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate) and 4K@120Hz support.

Our review samples are all 55 inches in screen size, namely the LG OLED55CX, the Samsung QE55Q90T, and the Sony KD-55XH9005.






-55"...[hdtvtest.co.uk]...Comparison Samsung QE55Q90T vs Sony KD-55XH9005 vs LG OLED55CX for Xbox Series X

We choose the best TV for Xbox Series X next-gen console gaming in 2020, by comparing the LG CX, the Samsung Q90T & Sony XH90 (also marketed as the BRAVIA X900H in the USA) in an actual side-by-side comparison.
Topics covered include
input lag,
contrast performance,
motion smoothness & clarity,
screen uniformity,
image retention,
Dolby Vision,
HGIG, as well as various HDMI 2.1 gaming features such as ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate) and 4K@120Hz support.

Our review samples are all 55 inches in screen size, namely the LG OLED55CX, the Samsung QE55Q90T, and the Sony KD-55XH9005.


https://www.youtube.com/watch?v=xjee0qoDwJ4



-65"...[hdtvtest.co.uk]...LG 65NANO906NA vs Samsung QE65Q90T


We compare LG 65NANO906NA vs Samsung QE65Q90T.

Topics covered include:
black level performance,
colour accuracy,
motion handling,
video processing,
screen uniformity,
HDR including Dolby Vision,
gaming,
viewing angles
and reflectivity.


http://https://www.youtube.com/watch?v=REJplBJVp9E

source:[hdtvtest.co.uk]

-------------

-We explain why the HDR calibration screens on Sony PS5 & Xbox Series X consoles don't seem to clip on Samsung's 2020 QLED TVs (including the Q80T, Q85T, Q90T & Q95T) even with [HGiG] enabled, and suggest some recommended settings for the best picture in HDR Game Mode.

To set MaxTML and MaxFFTML to 1000 nits on the Xbox Series X, go left all the way to the darkest shade on the 2nd and 3rd screen, then press 14 clicks rightwards.

To set MaxTML and MaxFFTML to 980 nits on the Sony PS5, go down all the way to the darkest shade on the 1st and 2nd screen, then press 15 clicks upwards.


https://www.youtube.com/watch?v=xW4waiMa1_g
source:[hdtvtest.co.uk]



-We go through our recommended best settings for Samsung's 2020 QLED TVs (including the Q80T & Q90T) to obtain the highest picture quality (up to 4K@120Hz) while maintaining low input lag when playing games on the PS5 (Playstation 5) or Xbox Series X next-gen consoles.
The QLED we used in this video was the 55-inch Samsung Q85T which is equivalent to the Q80T in the USA.
This video was graded and uploaded in HDR10, and so is best viewed on an HDR display.


https://www.youtube.com/watch?v=d6GUPvmHGE0
source:[hdtvtest.co.uk]
 
Last edited by a moderator:

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Update λοιπόν μιας και κλείσαμε 2 εβδομάδες με την Samsung Q90T 65'. Να θυμίσω οτι δεν είμαι ούτε φανατικός σινεφίλ ούτε αλλάζω συχνά τηλεοράσεις οπότε κάποια πράγματα που εσείς τα θεωρείτε δεδομένα για εμένα είναι πρωτόγνωρα.

Λοιπόν είναι ενα πολύ καλό overall "μηχάνημα". Σαφή αναβάθμιση απο την προηγούμενη παλιά Sony KDL-NX720 46'. Ξεκινάμε απο το οτι ανάβει γρήγορα, αλλάζει κανάλια ικανοποιητικά και είναι ετοιμοπόλεμη σε χρόνο dt να αλλάξεις modes κάτι που με την προηγούμενη με ενοχλούσε αρκετά. Γρήγορος επεξεργαστής λοιπόν και το tizen μια χαρά με netflix,plex, youtube που χρησιμοποιώ. Καλή φάση που έχω ένα τηλεκοντρόλ πλέον που είναι κομψό εύχρηστο και δε με δυσκόλεψε καθόλου να το μάθω. Πλέον η τηλεόραση στο σπίτι ανάβει πιο εύκολα και χρησιμοποιείται περισσότερο όχι μόνο απο εμένα αλλά και απο την κοπέλα μου. Μας "τραβάει" δλδ και ένας λόγος είναι η ευχρηστία της. Σε design ok, ούτε κρύο όυτε ζέστη, αλλά ήταν και πολύ κομψή η Sony που αντικατέστησε.. Ευπρόσδεκτα τα μικρά bezels φυσικά.

Οι γωνίες θέασης πολύ καλές, τα μαύρα εξαιρετικά, η φωτεινότητα το ίδιο. Πλέον βλέπουμε με αναμένα φώτα εύκολα κάτι που πρίν το απέφευγα. Τα μενού πολλά αλλά εύχρηστα, διαβάζω περι ρυθμίσεων και σιγά σιγά βγάζω άκρη. Calibration δεν έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα κάνω, μάλλον όχι. Περιμένω και το επόμενο firmware update που είναι διαθέσιμο στο site της Samsung αλλά δεν το κατεβάζει προς το παρόν αυτόματα.

Η χρήση είναι επίγεια τηλεόραση με τα ρεάλιτυ να έχουν τον πρώτο λόγο, netflix και κανα torrent που κατεβάζω αλλά όχι σε τρελές αναλύσεις μιας και δεν έχει σοβαρό ιντερνετ η περιοχή (10 mbit adsl). Ηχόμπαρα, κονσολα gaming ή υπολογιστή δεν έχω συνδέσει. Μελλοντικά σκέφτομαι για next gen κονσόλα.


Έφτασε η ώρα των αρνητικών... Το φίλτρο αντανακλάσεων δημιουργεί ενα rainbow effect, ένα περίεργο pattern. Πρέπει να ασχοληθώ με χαμηλό φωτισμό στο δωμάτιο και να βρώ ένα τρόπο να το περιορίσω. Ιδανικά πρέπει να αλλάξω τη γωνία που προέρχεται ο φωτισμός. Δεν λέω οτι η tv έχει θέμα σε σχέση με άλλες υλοποιησείς, απλά είναι διαφορετική. Minor θέμα εδώ και πάμε στα δύο επόμενα που εκεί όντως ενοχλούμαι.

Υπότιλοι... Σε κανονικό περιεχόμενο λοιπόν βλέπω που γκριζάρονται αυτόματα και είναι πολύ έξυπνη λύση καταπολέμησης του blooming. Στο Netflix όμως και ειδικά σε HDR αρχίζουνε τα όργανα... αυξομειώνεται η φωτεινότητα όλου του panel σε αρκετές περιπτώσεις ειδικά σε σκοτεινές σκηνές. Διαβάζω οτι το κάνουνε όλες οι τηλεοράσεις με τεχνολογία local dimming μπλα μπλα μπλα.. Αρκετά σπαστικό και θα προσπαθήσω να βρώ μια αποδεχτή λύση είτε με ρυθμίσεις του Netflix, είτε παίζοντας με το Brightness της tv και ανεβάζοντας τον φωτισμό του χώρου.. Είδομεν

Και πάμε στο επίμαχο Dirty screen effect(dse) που ζεί και βασιλεύει ανάμεσα μας και στα panel μας. Καταρχάς σε όσα fora το έχω ψάξει, Αγγλικά και Αμερικάνικα όλες οι Q90T το έχουν σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό. Είναι αναπόφευκτο και αρκετοί έχουν απογοητευτεί αλλάζοντας το ένα μετά το άλλο panel σα την αναζήτηση του Άγιου δισκοπότηρου. Σε κάποιες διαστάσεις λένε είναι πιο έντονο και σε κάποιες άλλες λιγότερο αλλά και αυτό το γράφω με κάθε επιφύλαξη. Στην δικιά μου περίπτωση δεν είναι ούτε λίγο αλλά ούτε αφόρητο. Να σημειώσω οτι το μάτι μου γενικά είναι ευαίσθητο σε πάση φύσης ατέλεια,καθυστέρηση κτλ σε αντίθεση με τα αυτιά μου που είναι αναίσθητα και όπως και να ακούγεται κάτι είναι όλα οκ.. Πάντως όταν υπέδειξα στην κοπέλα μου να παρατηρήσει το dse το είδε και εκείνη. Στα video του youtube των dse test είναι εμφανές. Σε πραγματικές συνθήκες σε ποδόσφαιρο όταν κουνιέται η κάμερα, μπλέ ουρανούς, λευκά και φαντάζομαι gaming κτλ αν ξέρεις τι ψάχνεις θα το δείς και μάλιστα εύκολα. Στα υπόλοιπα σενάρια κανονικής τηλεθέασης είναι ανύπαρκτο. Είναι deal breaking? Έτσι και έτσι . Αν ήξερα οτι είναι σπάνιο φαινόμενο και έτυχε σε εμένα η πατάτα θα ήταν και με το παραπάνω. Αλλά όπως προείπα κανείς δεν μου εγγυάται οτι και η αντικατάσταση της θα ήταν καλύτερη.. και πιστέψτε με πολύ δύσκολα θα έμπαινα στην διαδικασία να την άλλαζα παραπάνω απο μια φορά... Ακόμα την έχω με την περιμετρική ζελατίνα.. πάνω στο παλιό έπιπλο τηλεόρασης με το stand της μήπως την επέστρεφα. Δεν ήξερα αν πρέπει να την κρατήσω ή όχι..

Με τα παραπάνω λοιπόν άνοιξα case στην Samsung για να με επισκευτεί τεχνικός να τη δεί όσον αφορά το dse και με τα πολλά σήμερα πέρασε και την είδε. Η απάντηση του είναι οτι η τηλεόραση λειτουργεί "εντός των προδιαγραφών" και ότι δε βλέπει αυτό που βλέπω εγώ. Ότι κινείται βάση συγκεκριμένων διαδικασιών και οτι δε μπορεί να δικαιολογήσει πρόβλημα και αντικατάσταση. Περι dse κτλ πρώτη φορά άκουγε και ότι κανείς δεν μου εγγυάται οτι η αντικατάσταση θα ήταν καλύτερη. Τα "τεστ" που έκανε ήταν εντελώς βασικά. Δεν με ικανοποίησε η απάντηση του σε καμμία περίπτωση και είναι φανερό οτι έχουν συγκεκριμένη γραμμή απο την εταιρία.. Είμαι στην μέση αν αξίζει τον κόπο να διεκδιδικήσω κάτι παραπάνω ή να το αφήσω ώς έχει. Σίγουρα θα το φυσάω και δε θα κρυώνει αν κάνω φασαρία και καταλήξω με κάτι χειρότερο απο αυτό που έχω..

Είτε την κρατήσω είτε μου την αλλάξουνε δεν μετανιώνω για την επιλογή μιας και απόσο καταλαβαίνω όλες έχουνε τα θεματάκια τους ανεξαρτήτος κατασκευαστή και τεχνολογίας. Ειδικά για την τιμή που την πήρα φυσικά μιας και αν μου είχε κοστίσει στην κανονική της τιμή πιθανόν να τα έγραφα λίγο διαφορετικά. Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια,σχόλιο,κριτική. Ευχαριστώ για την υπομονή σε όποιον διάβασε το σεντόνι!
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Μπράβο φίλος, να χαίρεσαι την αγορά σου! Πολύ καλή αναφορά χρήσης, αντικειμενική, χωρίς παρωπίδες ιδιοκτησίας. Μακάρι να γράφαμε όλοι έτσι. Εύγε!
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Σε ευχαριστώ El Castigio. Σήμερα πήρε και την αναβάθμιση σε 1402.6 . Αν παρατηρήσω κάτι αξιόλογο θα το γράψω.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Δυστυχώς το DSE είναι πολύ κοινό πρόβλημα στις Q90T. Γνωστός μου παρέλαβε το ίδιο μοντέλο την ίδια περίοδο με εσένα και ήταν τρομερά έντονο σε συγκεκριμένους τύπους περιεχομένου, ποδοσφαιρικό αγώνα (με έντονο πράσινο χρώμα δηλαδή να καλύπτει σχεδόν το σύνολο της οθόνης και γρήγορη κίνηση της κάμερας) θα μπορούσες να παρακολουθήσεις μόνο με δραμαμίνες.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, το τροφοδοτικό της τηλεόρασης παρέδωσε πνεύμα μετά από λίγες μόνο ώρες λειτουργίας κι έτσι προχώρησε σε αντικατάσταση της συσκευής. Μέσα στην ατυχία του ήταν τυχερός ο φίλος καθώς το μοντέλο αντικατάστασης είχε αψεγάδιαστο panel χωρίς το παραμικρό πρόβλημα DSE.

Αν θυμάμαι καλά φίλε Mastoras78 είχες προχωρήσει στην αγορά της συσκευής στα πλαίσια της προωθητικής της Samsung με έκδοση προπληρωμένης κάρτας αξίας 250 Ευρώ. Έχεις παραλάβει την κάρτα και πήγαν όλα καλά σε αυτό το κομμάτι ή υπήρξαν δυσκολίες;
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δυστυχώς το DSE είναι πολύ κοινό πρόβλημα στις Q90T. Γνωστός μου παρέλαβε το ίδιο μοντέλο την ίδια περίοδο με εσένα και ήταν τρομερά έντονο σε συγκεκριμένους τύπους περιεχομένου, ποδοσφαιρικό αγώνα (με έντονο πράσινο χρώμα δηλαδή να καλύπτει σχεδόν το σύνολο της οθόνης και γρήγορη κίνηση της κάμερας) θα μπορούσες να παρακολουθήσεις μόνο με δραμαμίνες.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, το τροφοδοτικό της τηλεόρασης παρέδωσε πνεύμα μετά από λίγες μόνο ώρες λειτουργίας κι έτσι προχώρησε σε αντικατάσταση της συσκευής. Μέσα στην ατυχία του ήταν τυχερός ο φίλος καθώς το μοντέλο αντικατάστασης είχε αψεγάδιαστο panel χωρίς το παραμικρό πρόβλημα DSE.

Αν θυμάμαι καλά φίλε Mastoras78 είχες προχωρήσει στην αγορά της συσκευής στα πλαίσια της προωθητικής της Samsung με έκδοση προπληρωμένης κάρτας αξίας 250 Ευρώ. Έχεις παραλάβει την κάρτα και πήγαν όλα καλά σε αυτό το κομμάτι ή υπήρξαν δυσκολίες;

Την καλησπέρα μου, τώρα είδα το μήνυμα σου. Το DSE με έχει προβληματίσει και εμένα. Δε βλέπω ποδόσφαιρό ούτε παίζω παιχνίδια μιας και προς το παρόν δεν έχω συνδέσει κάποια κονσόλα. Έχω σκοπό όμως κάποια στιγμή να το κάνω και εκεί θα φανεί κατα πόσο με ενοχλεί. Αν δω ότι με ενοχλεί αρκετά θα ξανανοίξω case στην Samsung μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι πρέπει να με καλύψουν...

Την είχα πάρει με δύο προσφορές που τρέχανε ταυτόχρονα. Το 250 ευρώ κουπόνι απο Samsung και το 30% επιστροφή απο go4more προωθητική της media markt. Το κουπόνι άργησα να το ζητήσω, έχει εγκριθεί και το περιμένω ακόμα. Δεν έχω παραλάβει. Οι πόντοι go4more έπρεπε να μπούν εχθές 16/11 και προς έκπληξη μου δεν μπήκανε ακόμα. Αύριο θα τους ενοχλήσω. Όλα θέλουν το κυνήγι τους τελικά...

Την τηλεόραση την απολαμβάνω και εν μέσω καραντίνας αποδείχτηκε καλή αγορά.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Την καλησπέρα μου, τώρα είδα το μήνυμα σου. Το DSE με έχει προβληματίσει και εμένα. Δε βλέπω ποδόσφαιρό ούτε παίζω παιχνίδια μιας και προς το παρόν δεν έχω συνδέσει κάποια κονσόλα. Έχω σκοπό όμως κάποια στιγμή να το κάνω και εκεί θα φανεί κατα πόσο με ενοχλεί. Αν δω ότι με ενοχλεί αρκετά θα ξανανοίξω case στην Samsung μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι πρέπει να με καλύψουν...

Την είχα πάρει με δύο προσφορές που τρέχανε ταυτόχρονα. Το 250 ευρώ κουπόνι απο Samsung και το 30% επιστροφή απο go4more προωθητική της media markt. Το κουπόνι άργησα να το ζητήσω, έχει εγκριθεί και το περιμένω ακόμα. Δεν έχω παραλάβει. Οι πόντοι go4more έπρεπε να μπούν εχθές 16/11 και προς έκπληξη μου δεν μπήκανε ακόμα. Αύριο θα τους ενοχλήσω. Όλα θέλουν το κυνήγι τους τελικά...

Την τηλεόραση την απολαμβάνω και εν μέσω καραντίνας αποδείχτηκε καλή αγορά.

Φιλε μου, τωρα με θύμισες και εμενα και το ελενξα ξανα. Ειχα παρει τη σονυ αν θυμάσαι, αν και ειχα ξεκινήσει το thread για τη σαμσουνγκ. Το μεσημέρι σήμερα δεν είχαν μπει ουτε εμενα. Τωρα που ξανα κοιτάξα μπηκαν.. :)
Δεν το περίμενα γιατι τελευταία λογω κορονοιου δεν δουλεύει τίποτα σωστά. Και ειμουν έτοιμος να αρχίσω τα τηλέφωνα και εγω. Μάλιστα σύμφωνα με την προώθητικη επρεπε να μπουν κάποια λιγα (γυρω στα 15 το αργότερο μετα απο 5 μερες που την είχα πάρει) τα οποία δεν είχαν μπει ποτέ. Τελικά μπηκαν ολα μαζι τωρα, σύνολο 450 που έβγαινε επιστροφή. Αρα δεν τηρούν με ακρίβεια ουτε οι ίδιοι αυτα που γράφουν όσον αφορά τις ημερομηνίες. Στο τελικό αποτέλεσμα όμως είναι φερεγγυοι στην περίπτωση μου επομένως λογικά θα μπουν σε όλους. Εγώ αν θυμάσαι τοτε είχα και ενα φόβο παραπάνω γιατί δεν ειμουν γραμμένος καν στο go4more. Γράφτηκα ειδικά για την προσφορά και αμέσως μετά έκανα την αγορά. Αλλα οκ τελικά, φαντάζομαι και ευχομαι το ιδιο και σε σενα.
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Φιλε μου, τωρα με θύμισες και εμενα και το ελενξα ξανα. Ειχα παρει τη σονυ αν θυμάσαι, αν και ειχα ξεκινήσει το thread για τη σαμσουνγκ. Το μεσημέρι σήμερα δεν είχαν μπει ουτε εμενα. Τωρα που ξανα κοιτάξα μπηκαν.. :)
Δεν το περίμενα γιατι τελευταία λογω κορονοιου δεν δουλεύει τίποτα σωστά. Και ειμουν έτοιμος να αρχίσω τα τηλέφωνα και εγω. Μάλιστα σύμφωνα με την προώθητικη επρεπε να μπουν κάποια λιγα (γυρω στα 15 το αργότερο μετα απο 5 μερες που την είχα πάρει) τα οποία δεν είχαν μπει ποτέ. Τελικά μπηκαν ολα μαζι τωρα, σύνολο 450 που έβγαινε επιστροφή. Αρα δεν τηρούν με ακρίβεια ουτε οι ίδιοι αυτα που γράφουν όσον αφορά τις ημερομηνίες. Στο τελικό αποτέλεσμα όμως είναι φερεγγυοι στην περίπτωση μου επομένως λογικά θα μπουν σε όλους. Εγώ αν θυμάσαι τοτε είχα και ενα φόβο παραπάνω γιατί δεν ειμουν γραμμένος καν στο go4more. Γράφτηκα ειδικά για την προσφορά και αμέσως μετά έκανα την αγορά. Αλλα οκ τελικά, φαντάζομαι και ευχομαι το ιδιο και σε σενα.

Φυσικά και τα θυμάμαι όλα φίλε μου. Εύχομαι να σαι καλά να είσαι υγιής εσύ και η οικογένεια σου και να απολαμβάνεις την Sony σου :)

Σήμερα μίλησα και με Media Markt και με Εθνική για το οτι δεν έχουν μπεί οι πόντοι. Αύριο μεσημερί αν δεν περαστούν η Εθνική με προέτρεψε να ανοίξω "αίτημα" ώστε να το δούν. Πάντως και οι 2 πλευρές δεν μου είπαν κάτι κουλό.. το καθεστός της προσφοράς ισχύει και οτι είναι θέμα χρόνου να μπούνε οι πόντοι. Φυσικά θα δείξει το πράγμα αλλά είμαι αισιόδοξος οτι θα ξεμπερδέψω χωρίς παρατράγουδα. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω..
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Την καλησπέρα μου, τώρα είδα το μήνυμα σου. Το DSE με έχει προβληματίσει και εμένα. Δε βλέπω ποδόσφαιρό ούτε παίζω παιχνίδια μιας και προς το παρόν δεν έχω συνδέσει κάποια κονσόλα. Έχω σκοπό όμως κάποια στιγμή να το κάνω και εκεί θα φανεί κατα πόσο με ενοχλεί. Αν δω ότι με ενοχλεί αρκετά θα ξανανοίξω case στην Samsung μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι πρέπει να με καλύψουν...

Την είχα πάρει με δύο προσφορές που τρέχανε ταυτόχρονα. Το 250 ευρώ κουπόνι απο Samsung και το 30% επιστροφή απο go4more προωθητική της media markt. Το κουπόνι άργησα να το ζητήσω, έχει εγκριθεί και το περιμένω ακόμα. Δεν έχω παραλάβει. Οι πόντοι go4more έπρεπε να μπούν εχθές 16/11 και προς έκπληξη μου δεν μπήκανε ακόμα. Αύριο θα τους ενοχλήσω. Όλα θέλουν το κυνήγι τους τελικά...

Την τηλεόραση την απολαμβάνω και εν μέσω καραντίνας αποδείχτηκε καλή αγορά.
Του φιλαράκου μου του έχει έρθει η προπληρωμένη της Samsung και είναι σε αναμονή των πόντων της εθνικής.

Το DSE που είχε το δικό του panel είχε την μορφή πλέγματος και μου είχε φανεί απαράδεκτο εμένα. Όπως κι εσύ όμως, ο φίλος δεν παρακολουθεί περιεχόμενο που θα το έκανε να χτυπάει στο δικό του μάτι.

Στην αντικατάσταση πάντως με την Samsung είχε καλή και άμεση εξυπηρέτηση (βέβαια μιλάμε για πρόβλημα στην πλακέτα τροφοδοσίας εντός λίγων ωρών λειτουργίας, δεν χώραγε και πολύ κουβέντα το ζήτημα) αλλά με τα Media Markt η συνεννόηση ήταν χαοτική, μιλάμε για ασύλληπτα χαμηλά επίπεδα οργάνωσης στην συγκεκριμένη αλυσίδα.
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Φυσικά και τα θυμάμαι όλα φίλε μου. Εύχομαι να σαι καλά να είσαι υγιής εσύ και η οικογένεια σου και να απολαμβάνεις την Sony σου :)

Σήμερα μίλησα και με Media Markt και με Εθνική για το οτι δεν έχουν μπεί οι πόντοι. Αύριο μεσημερί αν δεν περαστούν η Εθνική με προέτρεψε να ανοίξω "αίτημα" ώστε να το δούν. Πάντως και οι 2 πλευρές δεν μου είπαν κάτι κουλό.. το καθεστός της προσφοράς ισχύει και οτι είναι θέμα χρόνου να μπούνε οι πόντοι. Φυσικά θα δείξει το πράγμα αλλά είμαι αισιόδοξος οτι θα ξεμπερδέψω χωρίς παρατράγουδα. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω..

Δεν αφορά την tv, αλλά βιάστηκα να μιλήσω απ'ότι φαίνεται... οι πόντοι ακόμα να μπούν.. υποτίθεται οτι έπρεπε να γίνει 16/11 . Άνοιξα case στην Εθνική προχθές και τους ξαναενόχλησα σήμερα.. λένε οτι φταίει η media markt που δεν είχε συμπεριλάβει τη συναλλαγή μου στην λίστα που τους στέλνει και γι'αυτό δεν έχουν μπεί ακόμα. Κάλεσα και media και περιμένω να με καλέσουν πίσω. Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ που με κάνουνε μπαλάκι. Να δούμε πότε θα μπούν τελικά....
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Mini... update

Όσο περνάει ο καιρός και κατανοώ περισσότερο το.. μηχάνημα και τις τεχνολογίες, μπορώ να πώ οτι η εμπειρία μου μαζί του έχει βελτιωθεί. Το θέμα που είχα με τους υπότιλους που σε HDR άλλαζε η φωτεινότητα ολόκληρου του panel δεν υφίσταται πλέον. Είτε λόγω του νέου update σε 1403.1 είτε γιατί πολύ απλά κατανόησα πως λειτουργεί το όλο κόλπο με το HDR. Πρίν έπαιζα με contrast και brightness, πλέον τα έχω στο max όπως θα έπρεπε απο την αρχή και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα την απολαμβάνω πλέον, δε μου έχει λείψει πουθενά η φωτεινότητα και αντιλαμβάνομαι οτι είναι το δυνατό της σημείο. Ψάχνομαι ακόμα περί local dimming και contrast enhancer στις ρυθμίσεις αλλά θα το βρώ και αυτό.

Α, σήμερα μου βάλανε επιτέλους τους πόντους απο την Εθνική, όλα good :)
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Θα ήθελα τη βοήθεια σας.. Βλέπω hdr περιεχόμενο στο netflix μέσω του tizen και "ανάβει" η ένδειξη hdr. Το παω τέρμα σε brightness και contrast και είναι οκ. Έλα όμως που κρατάει αυτή τη ρύθμιση και για απλό HD περιεχόμενο. Δηλαδή όταν είμαι στην εφαρμογή του netflix οι ρυθμίσεις που κάνω τις κρατάει για τα πάντα όλα. Είναι σπαστικό γιατί κάθε φορά πρέπει να τις αλλάζω ανάλογα τι θα δω.. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να γίνεται αυτόματα η εναλλαγή hdr η μή? Δε θυμάμαι αν από την αρχή συμπεριφεροταν έτσι ή αν κάτι πείραξα..

Ευχαριστώ
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Re: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτόματα δε νομίζω ότι γίνεται. Μπορείς να τροποποιήσεις ένα picture mode για θέαση HDR περιεχομένου κι ένα δεύτερο για θέαση SDR περιεχομένου και να εναλλάσσεις τα modes ανάλογα με το τι παρακολουθείς.
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Re: Απάντηση: Re: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτόματα δε νομίζω ότι γίνεται. Μπορείς να τροποποιήσεις ένα picture mode για θέαση HDR περιεχομένου κι ένα δεύτερο για θέαση SDR περιεχομένου και να εναλλάσσεις τα modes ανάλογα με το τι παρακολουθείς.

Κατανοητό, σε ευχαριστώ πολύ. Στο επόμενο firmware update θα κάνω και μια επαναφορά μήπως και πείραξα κάποια ρύθμιση. Μάλλον όμως όπως τα λές είναι
 

Honest John

New member
11 October 2007
35
Εκμεταλλευόμενος μια προσφορά αγόρασα την 65'' αρα, πριν ενα μήνα. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ χρώματα και πραγματικά φανταστικό μοντέλο.... θα ήταν...αν... δεν εμφάνιζε το DSE (Dirty Screen Effect), δηλαδή μια "μουτζούρα" στην οθόνη, που ακυρώνει κάθε καλή κριτική και που πάσχουν 1 στις 5 Q90/Q95Τ στις 65'' (όχι σε μικρότερες ιντσες), που βγαίνουν από τα Ευρωπαϊκά εργοστάσια της Samsung (Ουγγαρία και Σλοβενία). Δυστυχώς η δική μου είναι από τις προβληματικές "made in Hungary". Μάλιστα ως πικρόχολο αστείο μεταξύ των άτυχων ιδιοκτητών Ουγγρικής Q95T, όπως έχω διαβάσει σε ξένα forums υπάρχει και ο όρος "panel lottery" δηλαδή πάνελ Τζοκερ..... ο,τι σου κάτσει, μπορέι καλό panel μπορεί κακό.
Το χειρότερο; η Samsung ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ το DSE σαν βλάβη, αλλά το δέχεται ως "εντός τεχνικών προδιαγραφών"...σε μια high end τηλεόραση των 1.800 ευρώ !!!. Απο τις φωτογραφίες, θα καταλάβετε, ότι η Samsung προφανώς εχει κάνει "πατατα" με το συγκεκριμένο πάνελ και ΔΕΝ αναγνωρίζει το λάθος για να μην τις επιστραφουν μαζικά οι τηλεοράσεις. To ακομα πιο τραγελαφικό είναι οτι ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός της samsung διεπίστωσε τη βλάβη, αλλά η επίσημη samsung οχι!!!

Κρίμα για μια μεγάλη εταιρεία σαν την Samsung να συμπεριφέρεται σαν "πονηρό" μαγαζάκι.
Επειδή δεν μου αρέσουν οι κοροιδίες, το θέμα θα παει δικαστικά....

ΤΟ DSE στην Q95Τ μου:
https://imgur.com/a/twx6hoQ
 

babis3

Established Member
22 November 2012
150
Καβάλα
DOA δεν υπαρχει? αυτό, είναι κάτι που το βλέπεις day one και παιρνεις τηλ για επιστροφη και ακυρωση παραγγελίας .....

Εχω και εγω στην 75Q90 , αλλά σε ανεχτά επίπεδα.... τώρα αν μία μέρα, αλλάξει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, θα πιουμε το ποτήρη. Νομίζω ότι απο 65+ και πάνω δίσκολα θα βρεθεί panel με τέλεια ομοιμορφία.
Η 65 oled c9 που είχα παλαιότερα στην κατοχή μου, ήταν σε καλύτερη κατάσταση ,αλλα αν κοιτούσες λίγο καλύτερα θα έβλεπες ότι υπήρχε και εκεί (σε πολύ λευκο φόντο ).
 

Honest John

New member
11 October 2007
35
Re: Απάντηση: Samsung QE Q95T/QE Q90T : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

αισιόδοξη εξέλιξη:

Ενημερώθηκα από την Samsung Ελλάδος, κατόπιν νέου γύρου αλληλογραφίας, ότι η tv θα αντικατασταθεί. Αυτό από μόνο του, ότι η Samsung Ελλάδος ασχολήθηκε με το θέμα μου, ουσιαστικά, δίνοντας λύση, ακούγοντας τον καταναλωτή, αξίζει συγχαρητήρια, γιατί άλλες συμπεριφορές έχουμε συνηθίσει να συναντάμε λίγο πολυ στην Ελλάδα από μεγάλες "απρόσωπες" πολυεθνικές.

Ελπίζω η νέα να μην έχει το ίδιο θέμα.
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Καλημέρα σας,

Μια γρήγορη ερώτηση παρακαλώ. Σήμερα περιμένω την QE55Q95T προς αντικατάσταση της 49" 6400.

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το καλώδιο ρεύματος της 6400 καθώς είναι μέσα σε κανάλια κλπ και δεν θέλω να ξεσηκώσω όλο το σπίτι. Της 6400 στο site αναφέρεται ως AC220-240V 50/60HZ ενώ της Q95T ως AC100-240V 50/60HZ


Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Mastoras78

New member
21 December 2011
88
Dse έχουν όλες πάντως όχι η μία στις πέντε. Εγώ που την έχω πλέον αρκετό καιρό δε το παρατηρώ πια. Όχι πως δεν υπάρχει..

Πες μας και αυτή που σου αντικαταστήσανε αν είναι καλύτερη απο την προηγούμενη.