Poll :Burn In σε Oled

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Είναι σημαντικό να πάρουμε συνολικά μία ιδέα για το πόσοι κάτοχοι Oled TV εδω μέσα είχαν προβλήμα με Burn In.

Παρακαλώ αναφέρετε μοντέλο της TV που παρουσίασε πρόβλημα και αν ακολουθούσατε τους κανόνες ενός κατόχου Oled Panel.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Κατοχος της c7 65 ιντσων οπως εγραψα σε αλλο ποστ εχω burn in εμφανες σε κοκκινη και ροζ οθονη οχι τοσο σε κανονικη θεαση εδω και 3 εβδομαδες....η τηλεοραση ειναι στο σερβις και αναμενω λογω 5ετους...ακολουθησα τις περισσοτερες απο τις οδηγιες πχ ρυθμισεις οπισθιου φωτισμου κτλ....τωρα δεν μπορω να πω οτι εκλεινα την τβ καθε 4 ωρες συστηματικα αλλα δεν επαιξε ποτε πχ πανω απο 8-10 ωρες συνεχομενα...μολις εχω απαντηση απο το σερβις θα ενημερωσω γιατι οι μελλοντικοι αγοραστες θα πρεπει να γνωριζουν και το after market κομματι....αγορα απο τα public



Ξεχασα να αναφερω αν και το εχω γραψει σε αλλο ποστ οτι το προβλημα εμφανιστηκε στα 2 χρονια και 10 μηνες
 
Last edited by a moderator:

Nodens

Senior Member
26 August 2006
495
Παθόντας κι εγώ. Πριν από μερικούς μήνες, στην 55Β7 αγορασμένη τον 10/2017 (ούτε 3 τρία χρόνια δεν είχε κλείσει), παρατήρησα μία οριζόντια λωρίδα στο κάτω μέρος της οθόνης (κατά μήκος και πιο έντονη στο κέντρο) με πρασινωπή απόχρωση η οποία φαίνεται πιο έντονα με ορισμένα χρώματα στο background (κόκκινο, ροζ και λοιπά παρόμοια). Άλλες φορές φαίνεται και άλλες όχι, εξαρτάται από το χρώμα του background.

Πήρα τηλέφωνο στην LG, μου δώσανε τα στοιχεία του τοπικού τους συνεργάτη και κατόπιν επικοινωνίας μαζί του, μου είπε ότι δυστυχώς αφού είμαι εκτός της διετούς εγγύησης και αφού δεν έχω κάνει επέκταση της εγγύησης, το κόστος αλλαγής του πάνελ είναι 1500 με 1600 ευρώ...

Ξαναπήρα στην LG αλλά δυστυχώς το μόνο που κατάφερα ήταν να γίνει καταγραφή του παραπόνου μου και τίποτα περισσότερο...

Έχω σκάσει πραγματικά. Από τη μία τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν έκανε την 5ετή εγγύηση και από την άλλη με την LG που εμφάνισε πρόβλημα τόσο σύντομα και χωρίς καμία τρελή χρήση (Netflix, PS4 και λίγο TV σε γενικές γραμμές).
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
κι εγω το ιδιο σε lg oled 55 b7... στο κατω μερος της οθονης οριζοντιο banding, εντονο, φαινεται σε απλη θεαση σε magenda/orange/red background.
δυστυχως κι εμενα εκτος εγγυησης οποτε δε μπορω να κανω τιποτα.

Χωρις εντονη χρηση, οχι σε μεγιστη φωτεινοτητα, αλλα με αρκετη θεαση καναλιων (κυριως η γυναικα μου).

Για τετοιου ειδους χρηση , δεν θα τη ξαναπροτεινα...μονο για ταινιες κλπ.
 

gkrimnian

New member
29 February 2016
77
Μια απ τα ίδια και γώ σε 65b7v. 3 χρόνια ακριβώς απ την αγορά της έντονη μαυρίλα στο κάτω μέρος του πάνελ που φαίνεται κυρίως στο κόκκινο και στο κίτρινο. Εκτός εγγύησης και γώ χώρις καμία κάλυψη από LG δυστυχώς. Πάρολαυτα η εικόνα της εξακολουθεί να με συγκλονίζει ειδικά σε HDR και Dolby Vision
7e701288713c4f6a6b1ea6088cba7f12.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Burn in και στη δικιά μου 55EG910, αγορασμενη τον 12/2015.

Το σήμα του MAD έμεινε αποτυπωμένο μόνιμα.

Υπήρχε επέκταση εγγύησης από την LG, οπότε αντικαταστάθηκε χωρίς θέματα από την 55B9SLA.
2d9ea92a52dc6705b3b320bfac61b3af.jpg
ab937289b147cebaa852275b446165ed.jpg


Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κακά τα ψέματα, θέλει πολύ δουλειά ακόμα στα πάνελ για να εξαλειφθεί το φαινόμενο.
Οι περισσότεροι αν το ψάξουν καλά κάτι θα έχει μείνει, είτε λίγο, μικρό και αχνό, είτε αρκετά μεγάλο.

Και κάθε 4 ώρες να την κλείνεις για να κάνει δουλειά το PR και να μην το παρακάνεις με στατικά εικονίδια σε κανάλια/ταινίες/παιχνίδια, πάλι έχεις μια πιθανότητα να αποτυπωθεί κάτι πολύ ελαφρά έστω.

With great blacks, come great risks :p
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν είναι θέμα τεχνολογίας OLED -Οθόνη αλλά υλοποίησης του Hardware για τι έχει κάνει στην υλοποίηση ενδότερα ο κατασκευαστής .
Κάτοχος δυο πλάσμα μιας 15 χρόνων και η άλλη 10 ετών δεν έχουν burn in .
Αν και παλιό video η παρακάτω έχει κλείσει 1 χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα ακόμη και σε χρήση παιχνιδιών .
Δύσκολο να αποτυπωθεί η χρωματική συμπεριφορά λόγω κινητού .
https://youtu.be/_BLPJJ_OzXE
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Μια χαρά θέμα των πάνελ είναι.
Και υδρόψυκτο πάνελ έχουν δοκιμάσει, και πάλι γίνεται μια χαρά και σε αυτό burn in...
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Μια χαρά θέμα των πάνελ είναι.
Και υδρόψυκτο πάνελ έχουν δοκιμάσει, και πάλι γίνεται μια χαρά και σε αυτό burn in...

Και γαμω τις μοντες ακούγεται αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Τότε λοιπόν θα ήταν καλό να πιάναμε τα πάνελ στα καταστήματα στην πλάτη πιο συγκεκριμένα για να δούμε πια καίνε .
Ειδικότερα δε όταν κάνουν μαϊμουδιές στην τροφοδοσία αλλά και στην υλοποίηση της πλακέτας κάποιοι άλλοι προτιμούν η υλοποίηση να γίνεται με πλακέτες .
Με μια πλακέτα ;είναι σοβαρός λόγος για να κρατούν το κόστος χαμηλά.
Όχι ότι δεν υφίσταται το burn in πλάσμα -OLED αλλά θα πρέπει να το προκαλέσεις μετά από πολλές πολλές ώρες σε συνεχόμενη λειτουργία σε κάποιους κατασκευαστές .
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Πολλές B7 έως τώρα..

Τα παλαιότερα μοντέλα δεν είχαν τη μετακίνηση οθόνης και τη ρύθμιση φωτεινότητας λογότυπου από ότι θυμάμαι..


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Δεν είναι θέμα τεχνολογίας OLED -Οθόνη αλλά υλοποίησης του Hardware για τι έχει κάνει στην υλοποίηση ενδότερα ο κατασκευαστής .
Κάτοχος δυο πλάσμα μιας 15 χρόνων και η άλλη 10 ετών δεν έχουν burn in .
Αν και παλιό video η παρακάτω έχει κλείσει 1 χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα ακόμη και σε χρήση παιχνιδιών .
Δύσκολο να αποτυπωθεί η χρωματική συμπεριφορά λόγω κινητού .
https://youtu.be/_BLPJJ_OzXE

Συμφωνώ κάτοχος πλάσμα 8 ετών με φουλ παιχνίδια κλπ δεν έπαθε τπτ. Ίσως κάποιο image retention αλλά εφευγε.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι OLED τηλεοράσεις του 2018 και 2019 έχουν νέα πάνελ με διαφορετική δομή των πίξελ σε σχέση με τις παλιότερες καθώς και νέους αλγόριθμους προστασίας και compensation cycles που τις καθιστούν εξαιρετικά ανθεκτικές στο φαινόμενο του burn in. Για να πάθει burn in μια σύγχρονη OLED θα πρέπει κάποιος επίτηδες να την κακομεταχειριστεί.

Επίσης όλες οι σύγχρονες OLED έχουν τα εξής συστήματα προστασίας:

Pixel-Refresher: Calibration Mode to counteract Burn-In when the OLED TV has been switched on for a long time. When the TV is turned off, the Pixel Refresher will start automatically
Screen Shift: The displayed image is always shifted slightly in regular intervals to further prevent Burn-In.
Logo Luminance Adjustment: Dims down static parts of the screen like channel logos
 

krones

New member
23 February 2011
60
Εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχεις την φωτεινότητα πάνω από 50 % πολύ δύσκολα θα αποκτήσεις θέμα και να μην παίζει πάνω από 5-7 ώρες κάθε μέρα.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Αληθεια, η Plasma γιατι αποσυρθηκαν απο την αγορα?

Νομίζω ήταν αρκετά ενεργοβόρες και δεν μπορούσαν να συμμορφωθούν με τα σύγχρονα πρότυπα κατανάλωσης-απόδοσης (αν έριχναν κατανάλωση έπεφτε κατακόρυφα η ποιότητα)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Κάτοχος 55C7 και τώρα 65C9

Κανένα πρόβλημα. Η χρήση της τηλεόρασης ήταν για videogames και ταινίες.

Βαριά χρήση κιόλας σε videogames μπορώ να πω.