Ποια τηλεόραση LCD μπορώ να πάρω σε αντικατάσταση της OLED 55B7;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Δηλώνω κι εγώ απογοητευμένος χρήστης 55b7...Στα 2,5 χρόνια και ενώ πρόσεχα παρα πολύ εμφανίστηκαν τα πρώτα έντονα σημάδια από burn in...Το vertical bending έκανε την εμφάνιση του λίγο πριν κλείσω τα 3 και η τηλεόραση τώρα είναι στο σέρβις αφού έχω πενταετή και περιμένω να μάθω αν θα μου δωθεί πιστωτικό ή αλλαγή πάνελ.
Το ερώτημα μου είναι (και συγνώμη αν είναι άκυρο εδώ το ποστ αλλά μόνο ιδιοκτήτες oled νομίζω μπορούν να με συμβουλέψουν) ποια τηλεόραση led μέχρι 1200-1300 μπορώ να πάρω ώστε να μην πάθω «πολιτισμικό σοκ» σε σχέση με την κατά τα άλλα εκπληκτική ποιότητα εικόνας της 55b7? Χρήση κυρίως Netflix αλλά και 4K βίντεο από GoPro 9.
Επίσης να τονίσω ότι με παίρνει και 65" αν έχετε κάτι καλό να προτείνεται!
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: LG B7V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δηλώνω κι εγώ απογοητευμένος χρήστης 55b7...Στα 2,5 χρόνια και ενώ πρόσεχα παρα πολύ εμφανίστηκαν τα πρώτα έντονα σημάδια από burn in...Το vertical bending έκανε την εμφάνιση του λίγο πριν κλείσω τα 3 και η τηλεόραση τώρα είναι στο σέρβις αφού έχω πενταετή και περιμένω να μάθω αν θα μου δωθεί πιστωτικό ή αλλαγή πάνελ.
Το ερώτημα μου είναι (και συγνώμη αν είναι άκυρο εδώ το ποστ αλλά μόνο ιδιοκτήτες oled νομίζω μπορούν να με συμβουλέψουν) ποια τηλεόραση led μέχρι 1200-1300 μπορώ να πάρω ώστε να μην πάθω «πολιτισμικό σοκ» σε σχέση με την κατά τα άλλα εκπληκτική ποιότητα εικόνας της 55b7? Χρήση κυρίως Netflix αλλά και 4K βίντεο από GoPro 9.
Επίσης να τονίσω ότι με παίρνει και 65" αν έχετε κάτι καλό να προτείνεται!

55B9 η την CX. Άμα δεις Oled δύσκολα γυρνάς σε οτιδήποτε άλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: LG B7V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

55B9 η την CX. Άμα δεις Oled δύσκολα γυρνάς σε οτιδήποτε άλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η b9 έχει το ίδιο πάνελ με την 7 αν δεν κάνω λάθος και η CX ξεφεύγει σε τιμή! Είμαι αποφασισμένος να θυσιάσω την ποιότητα για το “peace of mind” της led και δεν ξέρω που πρέπει να συμβιβαστώ! Q80T για παράδειγμα;;; Ποσο ξενέρωμα θα φάω με αυτή; Κάποια καλύτερη led υπάρχει στα 1200-1300;;
 
Re: LG B7V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δ said:
Αυτός όμως δεν είναι ο γενικότερος κανόνας για όλες τις OLED.
Υπάρχουν τεράστιες διαφοροποιήσεις στην υλοποίηση του Hardware.

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω τόσα χρόνια με OLED δεν είχα ποτέ θέμα με Burn in. Αρκετό τηλεοπτικό και λιγότερες ταινίες/Netflix/gaming.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας. Κάποιες μπορεί να'ναι καλύτερες από άλλες, αλλά πάντα θα έχεις το άγχος του τι θα γίνει, ακόμα κι αν προσέχεις. Ακόμα κι αν κάθεσαι με τα χρονόμετρα σε επιφυλακή επειδή έβαλε μια καλή ταινία στην τηλεόραση, πάντα παίζει να σε πάρει ο ύπνος που λέει ο λόγος. :D

Εδώ ακόμα κι εγώ που με την B7 δε βλέπω ποτέ τηλεόραση με την κλασσική έννοια (δεν έχω καν σήμα), πολλές φορές ψιλοστρεσσάρομαι όταν παίζω παιχνίδια.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κανένα άγχος για μένα σαν κάτοχος OLED της Sony.
Ούτε περιμένω τρίωρα για να κλείσω την τηλεόραση για να κάνω CC.
Απλά όταν παίζω παιχνίδια αλλάζω την είσοδο για δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζω για ώρες .
Εξάλλου κάτοχοι έχουν αναφέρει συνεχόμενη λειτουργία για 16 ώρες σε τηλεοπτικό σήμα .
Περισσότερο θα με απασχολούσε να πέσω σε καλό πάνελ αλλά αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας που ισχύει ακόμη κσι στις LCD.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Δεν ξεκαθάρισες καλα τι θες να πάρεις νομίζω.. Αν κατάλαβα καλα θες led tv, και οχι oled ξανα, αλλά θες να στην προτείνουν οσοι εχουν oled μόνο, οι οποίοι κατα κανόνα που να ξέρουν ποια led είναι καλύτερη, αφου δεν ασχολούνται, ουτε έχουν led.. αρα τι να σου προτείνουν? Ειναι λιγο αντιφατικό.
Η q90t 65 inch πριν κανα 2 μέρες με τις προσφορές πουλιοταν 1000 αρα αν περιμένεις μπορεί να ξανα εμφανιστούν αυτες οι τιμές.
H XH900 sony, έχει από τα καλύτερα μαύρα σύμφωνα με τα reviews. Αυριο που θα την εχω θα ξέρω καλύτερα. Λάτρης της oled και εγω με 10αδες oled κινητά, λαπτοπ oled (burn in μικρο για την ωρα στο ετος). Που ακριβώς επειδή η tv θα κάνει σκληρη χρηση, εψαξα κατι σε led σε καλη τιμη και με τα καλύτερα δυνατα μαυρα και χρώματα. Φυσικά αναλόγως τα χρήματα υπάρχουν και καλύτερες. Απλά νομίζω οτι πρέπει να σου προτείνουν οσοι τις έχουν και οχι οσοι εχουν oled.
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Μακη αν και εχω γραψει οτι και παλι ολεντ θα επαιρνα παρα την βλαβη που μου εβγαλε η τβ πρεπει να δουμε 1-2 πραγματακια για να γινομαστε χρησιμοι στα παιδια που ειτε ειναι κατοχοι ειτε θελουν να αποκτησουν μια τετοια τηλεοραση....τελικα τι εννοουμε καλο πανελ...φταιει το πανελ ή η παθογενεια της ιδιας της τεχνολογιας;τι ποστοστο κατοχων σε βαθος 3ετιας εχουν τετοια προβληματα γιατι αν ειναι 1/100 οκ ειμαστε ατυχοι αν ειναι ομως 50/100 τοτε κατι συμβαινει και μαλλον ειναι νομοτελειακο οτι αργα η γρηγορα θα συμβει και σε αυτους...λεμε οτι τα καινουργια πανελ δεν εχουν σχεση με του 2017 κατι που βεβαια λεγαμε και το 2017 για οσες ηταν του 2014 και παει λεγοντας...και τοτε υπηρχαν παιδια με πανελ ολεντ η πλασμα που ειχαν μεγαλυτερες αντοχες στο burn in....με απλα λογια ποιος ειναι ο κανονας ειναι συχνο η οχι το φαινομενο...στην ερωτηση του παιδιου παντως υπαρχουν αξιολογα μοντελα και της σαμσουγκ και της σονυ q8 ,q9,sony950 που δεν ειναι ολεντ με τιποτα αλλα ειναι πολυ καλες τηλεορασεις και ισως παρει και περισσοτερες ιντσες αν εχει πιστοτικο
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Μακη αν και εχω γραψει οτι και παλι ολεντ θα επαιρνα παρα την βλαβη που μου εβγαλε η τβ πρεπει να δουμε 1-2 πραγματακια για να γινομαστε χρησιμοι στα παιδια που ειτε ειναι κατοχοι ειτε θελουν να αποκτησουν μια τετοια τηλεοραση....τελικα τι εννοουμε καλο πανελ...φταιει το πανελ ή η παθογενεια της ιδιας της τεχνολογιας;τι ποστοστο κατοχων σε βαθος 3ετιας εχουν τετοια προβληματα γιατι αν ειναι 1/100 οκ ειμαστε ατυχοι αν ειναι ομως 50/100 τοτε κατι συμβαινει και μαλλον ειναι νομοτελειακο οτι αργα η γρηγορα θα συμβει και σε αυτους...λεμε οτι τα καινουργια πανελ δεν εχουν σχεση με του 2017 κατι που βεβαια λεγαμε και το 2017 για οσες ηταν του 2014 και παει λεγοντας...και τοτε υπηρχαν παιδια με πανελ ολεντ η πλασμα που ειχαν μεγαλυτερες αντοχες στο burn in....με απλα λογια ποιος ειναι ο κανονας ειναι συχνο η οχι το φαινομενο...στην ερωτηση του παιδιου παντως υπαρχουν αξιολογα μοντελα και της σαμσουγκ και της σονυ q8 ,q9,sony950 που δεν ειναι ολεντ με τιποτα αλλα ειναι πολυ καλες τηλεορασεις και ισως παρει και περισσοτερες ιντσες αν εχει πιστοτικο
Δεν ξεκαθάρισες καλα τι θες να πάρεις νομίζω.. Αν κατάλαβα καλα θες led tv, και οχι oled ξανα, αλλά θες να στην προτείνουν οσοι εχουν oled μόνο, οι οποίοι κατα κανόνα που να ξέρουν ποια led είναι καλύτερη, αφου δεν ασχολούνται, ουτε έχουν led.. αρα τι να σου προτείνουν? Ειναι λιγο αντιφατικό.
Η q90t 65 inch πριν κανα 2 μέρες με τις προσφορές πουλιοταν 1000 αρα αν περιμένεις μπορεί να ξανα εμφανιστούν αυτες οι τιμές.
H XH900 sony, έχει από τα καλύτερα μαύρα σύμφωνα με τα reviews. Αυριο που θα την εχω θα ξέρω καλύτερα. Λάτρης της oled και εγω με 10αδες oled κινητά, λαπτοπ oled (burn in μικρο για την ωρα στο ετος). Που ακριβώς επειδή η tv θα κάνει σκληρη χρηση, εψαξα κατι σε led σε καλη τιμη και με τα καλύτερα δυνατα μαυρα και χρώματα. Φυσικά αναλόγως τα χρήματα υπάρχουν και καλύτερες. Απλά νομίζω οτι πρέπει να σου προτείνουν οσοι τις έχουν και οχι οσοι εχουν oled.
Φιλε sosimple έχεις δίκιο! Αντιφατικό όντως έτσι όπως το έθεσα. Μάλλον είναι καλύτερα να ρωτήσω ποια τηλεόραση led μου προτείνει κάποιος που γνωρίζει καλά ποσο φοβερή εικόνα δίνει μια oled (τι μαυροοοοοοο....)!!! Θα τσεκάρω αυτές που ανέφερες κει περιμένω τις εντυπώσεις σου για την 90!!
Φίλε gpsim καταλαβαίνω τι λες και πολύ πιθανόν να συμφωνούσα κ να ξανά έπαιρνα oled αλλά βλέπω ότι είναι ψιλοστανταρ στα 3 χρόνια τα προβλήματα και δεν θέλω το άγχος τώρα που μεγαλώνουν και τα παιδιά μου και θα χάσω τον έλεγχο της τηλεόρασης. Τσεκάρω και q8 λοιπόν και θα χαρώ αν έχει και άλλος που με καταλαβαίνει να μου προτείνει κάποιο μοντέλο!
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Κανένα άγχος για μένα σαν κάτοχος OLED της Sony.
Ούτε περιμένω τρίωρα για να κλείσω την τηλεόραση για να κάνω CC.
Απλά όταν παίζω παιχνίδια αλλάζω την είσοδο για δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζω για ώρες .
Εξάλλου κάτοχοι έχουν αναφέρει συνεχόμενη λειτουργία για 16 ώρες σε τηλεοπτικό σήμα .
Περισσότερο θα με απασχολούσε να πέσω σε καλό πάνελ αλλά αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας που ισχύει ακόμη κσι στις LCD.
Δυστυχώς ήμουν όπως εσυ και πίστευα ότι και εσυ μέχρι που ξαφνικά μια μέρα στα 2,5 χρόνια λες και κάτι άλλαξε ξαφνικά ξεκίνησε το κακό, με το σήμα του άλφα ενω έβλεπα μόλις μισή ώρα κάθε μέρα τις ειδήσεις από τηλεοπτικό! Μετά ξεκίνησε η στάμπα του YouTube και του Netflix ενώ ποτε δεν τα άφηνα για πάνω από λεπτό στην οθόνη...
Σαν να έγινε ξαφνικά ευαίσθητη η τηλεόραση, αυτή την αίσθηση έχω.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Τα πάνελ στις OLED βελτιώνεται όσον αφορά στην αντοχή του burn in.
Το θέμα όμως είναι τι επιλογές κάνει ο κάθε κατασκευαστής στην υλοποίηση του Hardware .
1)Επιλέγει το Ντιζάιν δηλαδή η υλοποίηση να μην γίνεται σε πλακέτες αλλά σε μια πλακέτα με ότι συνεπάγεται αυτό .
2)Πουσάρεις την τηλεόραση σε φωτεινότητα (OLED) και κινδυνεύεις να την πάρεις στο χέρι .
3)Τροφοδοσία της τηλεόρασης ...Πολύ μεγάλη συζήτηση .
4)Επεξεργαστές αλλά και αισθητήρες για να αντιλαμβάνεται η τηλεόραση για το πότε κινδυνεύει η τηλεόραση από το burn in.
Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος που θα πρέπει όπως παλιά κάποιος review να μας δείχνει τα ενδότερα στην υλοποίηση μιας OLED.
Η μαγκιά για μένα είναι να πάρεις την λεπτομέρεια στην εικόνα χωρίς η τηλεόραση να γίνει φωτορυθμικό σαν της LCD που σε τυφλώνουν .
Μιλάμε για οικιακή χρήση εκτός αν την τηλεόραση την έχεις έξω στην βεράντα .
Με λίγα λόγια με την φωτεινότητα θέλουν να ξεγελάσουν το μάτι από τον άπειρο λόγο αντίθεσης που συναντάμε σε μια υλοποίηση OLED.
Υ.Σ Καλό πάνελ εννοούμε όταν αγοράζουμε την τηλεόραση και δεν πετυχαίνουμε πάνελ με πρόβλημα αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που επεκτείνουμε την εγγύηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο αλλά και στα τεστ που κάνουνε πυκνά συχνά η μια φορά το μήνα για να ελέγχουμε την τηλεόραση μας .
Υ.Σ Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα ;
https://youtu.be/byGAagPC0Jg
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Για μενα τα πράγματα είναι απλα : Πιστεύει η εταιρεία οτι δεν παθαίνει burn in η οθονη? Δινει εγγύηση 5 χρόνια και τελειώνει εκει η συζήτηση, παίρνουμε ολοι oled. Ακομα και κάποιοι ελάχιστοι να προκαλέσουν επίτηδες burn in, μπροστά στις αυξημένες πωλήσεις που θα εχει αυτο, θα είναι σταγόνα στον ωκεανό το επιπλέον κόστος. Οσο δεν το κανουν αυτο τελειώνει η ιστορία εκει, ο ίδιος ο κατασκευαστής το φοβάται ασχέτως τι λεει. Από εκει και πέρα ολοι ορκιζομαστε οτι δεν παθαίνουν τίποτα, μεχρι να πάθουν κανα 2.
 

gpsim

New member
25 November 2017
40
Μπορουμε να συζηταμε ατερμονα πανω σε αυτα τα θεματα αλλα δυστυχως εχουμε μονο ενδειξεις οχι αποδειξεις...πχ 1)λεμε ολοι οτι τα πανελ τα καινουργια ειναι πιο ανθεκτικα...προσωπικα λιγο το πιστευω(χωρις να εχω τεχνικες γνωσεις) ο χρονος θα το δειξει βεβαια οποτε κοντος ψαλμος...απο την αλλη μακαρι γιατι θα ηθελα και η επομενη τβ να ειναι ολεντ.2)Λεμε ολοι μακαρι να πεσω σε καλο πανελ...μα το δικο μου οσα τεστ και να ετρεχα καθε 2μηνο επι 2+ χρονια ηταν αψογο και ξαφνικα εμφανισε το προβλημα...τελος θελω να πιστευω οτι εδω ειμαστε να καταθετουμε εμπειριες οι οποιες σωρευτικα οδηγουν σε συμπερασματα σε βαθος χρονου...η δικη μου αποψη λοιπον χωρις να αποτελει θεσφατο απο την συμβιωση 3 χρονων με την c7 ειναι οτι προκειται για την κορυφαια μεν πλην ομως πολυ ευαισθητη τεχνολογια δε.Συμπερασματικα αν ο φιλος δεν αντεχει την πιθανοτητα burn in ή συνηθιζει να κραταει τις τβ πανω απο 1 5ετια(βλεπε εγγυηση)ποσο μαλιστα να την χρησιμοποιει πολλες ωρες την ημερα καλως θα κοιταξει και αλλου...εμενα οπως εγραψα μου αρκει η 5ετια και απο εκει και μετα οσο κρατησει μιας και επιθυμω την καλυτερη δυνατη εικονα.ο καθενας πρεπει να αποφασιζει με τα δικα του κριτηρια αφου πρωτα ακουσει πλεον πραγματικες εμπειριες χρηστων και δοξα το θεο υπαρχει αρκετο υλικο στο φορουμ..
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Φαντάζομαι οτι εχει συζητηθεί ξανα το θεμα oled burn in, απλα να πω κατι τελευταίο. Δε μπορείς να βασιστείς ούτε σε γνώμες όσων ειχαν και τους βγηκε burn in, γιατι από τοτε βελτιώθηκε η τεχνολογία, αρα η εμπειρία τους είναι άχρηστη. Και μονο που κάθεται η lg και μετράει φωτεινότητα κλπ καθε πιξελ στην οθονη και τα "καιει" ολα στον ίδιο βαθμό τελικά, είναι μεγάλη βελτίωση στην αντοχή. Στα καλα ακριβά μοντέλα τουλάχιστον. Αλλά και πάλι, αν έχεις πάθει κανα 2 φορές burn in, ψυχολογικά θα έχεις ενα φόβο. Η λύση είναι μια και την εγραψα πριν. Σου δινει η εταιρεία 5 χρόνια εγγύηση ανεξάρτητως χρήσης και κρυφών ορων και τελειώνει η ιστορία και ψυχολογικά. Οσο δεν το κανει αυτο κάποιοι (οι οποίοι είναι πολλοί) δεν θα παίρνουν.
Βρήκε ευκαιρία η σαμσουνγκ και πουλάει παλαια τεχνολογια ουσιαστικά, ακριβά, με βασικο σλόγκαν πάνω, 10 χρόνια εγγύηση burn in...
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,490
Βέλγιο
Εμένα πάντως ως καταναλωτή με εκνευρίζει να βλέπω το σλόγκαν της Samsung για τα 10 χρόνια εγγύησης burn in, όταν στην ουσία λόγω τεχνολογίας δεν υφίσταται τέτοιος κίνδυνος.

Προσωπικά θεωρώ ότι απευθύνονται σε αδαείς καταναλωτές. Για το λόγο αυτό προτιμώ να μην αγοράσω TV ακριβή από αυτή την εταιρία.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Εμένα πάντως ως καταναλωτή με εκνευρίζει να βλέπω το σλόγκαν της Samsung για τα 10 χρόνια εγγύησης burn in, όταν στην ουσία λόγω τεχνολογίας δεν υφίσταται τέτοιος κίνδυνος.

Προσωπικά θεωρώ ότι απευθύνονται σε αδαείς καταναλωτές. Για το λόγο αυτό προτιμώ να μην αγοράσω TV ακριβή από αυτή την εταιρία.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Μονόδρομος Sony δηλαδή;
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Μονόδρομος Sony δηλαδή;

Δεν υπάρχουν μονόδρομοι, δεν είναι ομαδες οι εταιρείες. Κοίτας ολες όσες πληρουν αυτα που θες, και διαλέγεις με τα δικά σου κριτήρια αυτη που νομίζεις οτι ειναι καλύτερη για σένα. Αν εξαιρέσεις τις oled πάντως, τοτε κυρίως σαμσουνγκ και σονυ μένουν. Ελλάδα τουλάχιστον. Στο εξωτερικό θα κοίταγαμε και hisense και tcl που έχουν φτιάξει κάποιες πολυ καλές τηλεόρασεις, καλύτερες μάλλον από σαμσουνγκ και σονυ, σε φτηνότερες τιμές, αλλά δεν έρχονται Ελλάδα, για την ώρα τουλάχιστον.
 

nikoliis

New member
9 October 2020
6
Καλησπέρα και από μένα,

όπως έχω διαβάσει και σε ένα review αν θυμάμαι καλά, το θέμα με την αγορά oled συνοψίζεται ως εξής:

Εαν θες να πάρεις oled αλλά σε αγχώνει τόσο πολύ το burn in σε σημείο που νιώθεις την ανάγκη να κάνεις babysitting στην τηλεόρασή σου, τότε καλύτερα μην πας σε oled.

Στο κανάλι HDTV test, είδα σε ένα review ότι κάποιοι retailers στην Αγγλια προσφέρουν για 100 λίρες έξτρα, εγγύηση για το burn in. Δεν το έχω ψάξει στην Ελλάδα όμως.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Ποια τηλεόραση LCD μπορώ να πάρω σε αντικατάσταση της OLED 55B7;

Καλησπέρα και από μένα,

όπως έχω διαβάσει και σε ένα review αν θυμάμαι καλά, το θέμα με την αγορά oled συνοψίζεται ως εξής:

Εαν θες να πάρεις oled αλλά σε αγχώνει τόσο πολύ το burn in σε σημείο που νιώθεις την ανάγκη να κάνεις babysitting στην τηλεόρασή σου, τότε καλύτερα μην πας σε oled.

Στο κανάλι HDTV test, είδα σε ένα review ότι κάποιοι retailers στην Αγγλια προσφέρουν για 100 λίρες έξτρα, εγγύηση για το burn in. Δεν το έχω ψάξει στην Ελλάδα όμως.
Στο εξωτερικό το κάνουν ναι. Παρέλαβα σήμερα την σονυ ΧΗ900 απο mediamark. Ευτυχώς μια χαρά φαίνεται, δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.. Η 65αρα στη θεση της 43αρας lg μοιάζει με προσωπικο κινηματογράφο. Η συγκεκριμένη έχει και ενα συν. Στο εξωτερικό τα 2 πόδια είναι στις 2 ακρες κάπου 1μ και 12 εκατοστά. Αλλα KD-65XH9096 που πουλανε εδω, εχει θεση για να βάλεις τα πόδια και ποιο κοντά. Κάπου 60 εκατοστά. Οπότε εκατσε σε έπιπλο που ειχα, στο όποιο η 43αρα δεν χώραγε..
Τα μαυρα σε μπάρες πανω κατω ή δεξιά αριστερά απο βίντεο σε YouTube που δοκίμασα, είναι κατάμαυρα σαν oled και στο σκοτάδι. Αλλά δεν ισχύει φυσικά παντού. Σε τεστ με το λευκο φωτεινό τετράγωνο σε μαυρη οθονη που κινηται βλέπεις καθαρα φως να διαχέεται. Σε τεστ με αστέρια σε μαύρο ουρανό, το μαύρο δεν είναι κατάμαυρο όπως στις oled. Στο 90 - 95% ομως της θεασης ειναι μικρή η διαφορά από oled. Τα χρώματα απλα καταπληκτικα, φωτεινότητα (το ήξερα, ηταν και αυτο που με προβληματίζε περισσότερο στο να την αγοράσω ή οχι) μετρια.
Οποιος τη θέλει για σαλόνι με πολυ φως πάει αλλού, πιθανότατα στο επόμενο μοντέλο σονυ 95 (η μεγαλύτερη διαφορά είναι στη φωτεινότητα) ή στη σαμσουνγκ q90t.
Εν καιρο θα εχω μεγαλύτερη εμπειρία και θα γράψω περισσότερα.
Γενικά 2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση : Αυτο που έγραψα για τις μπάρες που είναι κατάμαυρες στο σκοτάδι, δεν το περίμενα τοσο καλη σε αυτο.
Και στα τεστ για blooming με το λευκό τετράγωνο, περιμένα καλύτερα πράγματα. Εκει όντως βλέπεις ξεκάθαρα το blooming, όπως σε βιντεο στο YouTube, το περίμενα λιγότερο. Αλλά είναι κατι που δεν το βλέπεις εύκολα σε πραγματικό βίντεο. Μονο σε τόσο ακραιες συνθήκες με έντονα λευκό τετράγωνο.
Επισης στο κυκλάκι του YouTube όταν φορτώνει, υπάρχει μαυρο background και βλέπεις ενα blooming να περιστρέφεται μαζι με το λευκο κυκλακι που περιστρέφεται. Οχι έντονο αλλα το παρατήρεις κάτι που δεν βλέπεις σε oled.
Αυτα απο μενα για την ωρα. Η σύνοψη είναι ότι αν έρχεσαι από oled και θες led, ειναι σίγουρα μια απο τις επιλογές που πρεπει να δεις. Δεν εχω τεστάρει σε απόλυτο σκοτάδι την σαμσουνγκ q90t για να μπορώ να πω ποια είναι προτιμότερη, δυστυχώς. Μιας και πιστεύω αυτες οι 2 ενδιαφέρουν πάρα πολυ κόσμο.
 

kostbo

New member
30 December 2012
40
Εγώ πάλι απο b7 λόγω burn in πήγα σε b9 και έχει τεράστια διαφορά που μέχρι η γυναίκα μου πρόσεξε. Εγώ σε εικόνα τη μόνη κοντινή είδα 9096 sony