Έχει κολλήσει το backlight στο full σε 65Q90T

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

psideras

New member
18 April 2013
94
Πήρα κι εγώ την εν λόγω κι έχω το εξής θέμα. Δεν κατεβαίνει η φωτεινότητα για κανένα λόγω. Έχει κολλήσει το backlight στο full. Ούτε με update ούτε με reset έφτιαξε. Τη μέρα εντυπωσιακή αλλά σε σκοτεινό δωμάτιο στραβώνει. Έχω ξενερώσει.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Πήρα κι εγώ την εν λόγω κι έχω το εξής θέμα. Δεν κατεβαίνει η φωτεινότητα για κανένα λόγω. Έχει κολλήσει το backlight στο full. Ούτε με update ούτε με reset έφτιαξε. Τη μέρα εντυπωσιακή αλλά σε σκοτεινό δωμάτιο στραβώνει. Έχω ξενερώσει.
Με το δίκιο σου ξενερώσες.. Αναγκαστικά εγγύηση. Δεν ξερω αν μπορεί να γίνει επιστροφή, πχ doa ή κατι τετοιο.
Κάπου εχει επιλογή για αυτόματη φωτεινότητα, φαντάζομαι το δοκιμάσες και δε δουλεύει ουτε αυτό ε? Μηπως σε κάποιο κρυφό μενου υπάρχει καμια επιλογή από εκει..
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Πήρα κι εγώ την εν λόγω κι έχω το εξής θέμα. Δεν κατεβαίνει η φωτεινότητα για κανένα λόγω. Έχει κολλήσει το backlight στο full. Ούτε με update ούτε με reset έφτιαξε. Τη μέρα εντυπωσιακή αλλά σε σκοτεινό δωμάτιο στραβώνει. Έχω ξενερώσει.

Κάποιο θέμα έχεις.
Επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία ή το κατάστημα αγοράς για αλλαγή.

Και εγώ είχα βλέψεις για κρέμασμα αλλά μάλλον θα την αφήσω στην βάση. Ερώτηση, υπάρχει τρόπος κάπως να την δέσουμε στον τοίχο να μην φύγει από κάνα σπρώξιμο;

Ναι, μπορείς να την λοκάρεις με kensington locks ή με πατέντα.
Αν εννοείς να την έχεις στην βάση της αλλά και να την δέσεις για ασφάλεια κάπως, μπορείς με greek πατέντα με hook bolts στις θέσεις για την VESA βάση να την δέσεις με τον τοίχο σου.
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Απάντηση: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Λες κι έχουν κολλήσει τα led. Όλα τα αλλά λειτουργούν κανονικά. Έχω ήδη κάνει αίτημα υποστήριξης και θα πάω και κατάστημα. Περιμένω απομακρυσμένη διαχείριση αλλά δεν ξέρω ποσό μπορούν να επέμβουν κι αν είναι θέμα software. Δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερα να το αναλάβει. Το μόνο μου άγχος είναι ότι δε μεταφέρεται από μένα με τίποτα και σε περίπτωση αλλαγής μην πέσω σε χειρότερο πάνελ. Παθών παλαιότερα έχει φοβηθεί το μάτι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω. Ποιοτικός έλεγχος δε γίνεται; Δε μιλάμε για ποσοστό dse, clouding, light bleeding. Μιλάμε για βασική λειτουργία
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Λες κι έχουν κολλήσει τα led. Όλα τα αλλά λειτουργούν κανονικά. Έχω ήδη κάνει αίτημα υποστήριξης και θα πάω και κατάστημα. Περιμένω απομακρυσμένη διαχείριση αλλά δεν ξέρω ποσό μπορούν να επέμβουν κι αν είναι θέμα software. Δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερα να το αναλάβει. Το μόνο μου άγχος είναι ότι δε μεταφέρεται από μένα με τίποτα και σε περίπτωση αλλαγής μην πέσω σε χειρότερο πάνελ. Παθών παλαιότερα έχει φοβηθεί το μάτι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω. Ποιοτικός έλεγχος δε γίνεται; Δε μιλάμε για ποσοστό dse, clouding, light bleeding. Μιλάμε για βασική λειτουργία
Αυτές τις χαζομάρες έχουμε στην Ελλάδα.. Στο εξωτερικό αλλάζουν 2 και 3 φορές τηλεόραση ανεφ αιτιολογίας, μέχρι να πετύχουν το καλύτερο πάνελ , και εδώ σου βγαινει η πίστη αν σου τύχει πρόβλημα.. Πάντως είναι κλασική περίπτωση προβλήματος, δεν μπορούν να σου πουν κατι, όπως πχ αν ειχε κάποιο σπάσιμο. Θα ταλαιπωρηθείς λιγο αλλα στο τέλος θα το φτιάξουν.
Τοσο ακριβα μοντέλα πάντως (χωρίς τις προσφορές και οταν βγηκε) και να υπάρχουν τέτοια θέματα..
Απο κατι που διάβαζα, οι εταιρείες τελευταία έχουν μειώσει δραστικά τον ποιοτικό ελενχο. Τους κοστίζει περισσότερο απο το να στέλνουν καινούργια συσκευή στους ελάχιστους που θα υπάρχει πρόβλημα. Γι αυτο και η πολιτική τους ειναι να την αλλάζουν χωρίς καμιά αντίρρηση. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε μη σοβαρές χώρες όπου λαθεμενα δεν ακολουθηται η ιδια πολιτική.
 

Lucas1982

Established Member
22 August 2020
101
Απάντηση: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Υπάρχουν και χειρότερα, γνωστός μου παρέλαβε το ίδιο μοντέλο και αρχικά έμεινε ικανοποιημένος αφού την τεσταρε και την σεταρε. Ακολούθως την έβγαλε από το ρεύμα για να την τοποθετήσει στο έπιπλο και μόλις την ξαναέβαλε στο ρεύμα προκλήθηκε βραχυκύκλωμα που του έριξε την ασφάλεια. Η τηλεόραση έκτοτε δεν επανήλθε ποτέ.

Τουλάχιστον και η ίδια η Samsung και τα Media Markt ήταν εξυπηρετικά. Η Samsung προθυμοποιήθηκε να του στείλει τεχνικό σε 2 εργάσιμες για να του πιστοποιήσει το DOA και τα Media Markt του πρότειναν αντικατάσταση στο μαγαζί που την αγόρασε (που λόγω όγκου ομως δεν είναι ιδανικό όσον αφορά την μεταφορά της) ή επιδιόρθωση στον χώρο του.

Ο φίλος κλείνει προς την επιδιόρθωση στον χώρο του αν κι εγώ πιστεύω πως έτσι καταλήγει με refurbished μοντέλο from day one.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Αγορά Qled Q90T 65αρα απο mediamark και εκπτώσεις.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Λες κι έχουν κολλήσει τα led. Όλα τα αλλά λειτουργούν κανονικά. Έχω ήδη κάνει αίτημα υποστήριξης και θα πάω και κατάστημα. Περιμένω απομακρυσμένη διαχείριση αλλά δεν ξέρω ποσό μπορούν να επέμβουν κι αν είναι θέμα software. Δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερα να το αναλάβει. Το μόνο μου άγχος είναι ότι δε μεταφέρεται από μένα με τίποτα και σε περίπτωση αλλαγής μην πέσω σε χειρότερο πάνελ. Παθών παλαιότερα έχει φοβηθεί το μάτι μου. Δεν μπορώ να καταλάβω. Ποιοτικός έλεγχος δε γίνεται; Δε μιλάμε για ποσοστό dse, clouding, light bleeding. Μιλάμε για βασική λειτουργία

Βασικά οποιοδήποτε πάνελ και να πετύχεις είναι καλύτερο από το τωρινό με το backlight στο φούλ κολλημένο :p

όσον αφορά τον ποιοτικό έλεγχο... μειωμένο προσωπικό στους κατασκευαστές, και μειωμένη η αναλογία των τεστ πλέον.
Κάθε 100 τεμάχια που παράγονται ας πούμε η Χ εταιρία, τεστάρει τα 10 στην γραμμή παραγωγής, αν τα 10 παίξουν οκ, δίνουν το οκ να συσκευαστούν και τα 100 της φουρνιάς εκείνης για αποστολή πρός τους διανομείς και τελικά τα ράφια των καταστημάτων.
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Εν τέλη μετά από ταλαιπωρία συντονισμού τριών εταιριών (κατάστημα αγοράς, αντιπροσωπείας και εξουσιοδοτημένου service) έγινε αντικατάσταση τηλεόρασης με διαδικασία DOA

Στην καινούρια με βάση όσων ακούω και προσωπικών εμπειριών όλα πολύ καλά.. αλλά...
Έχω παρατηρήσει κυρίως κατά μήκος της δεξιάς πλευράς και μόνο σε τελείως λευκές εικόνες ή ασπρόμαυρου πλάνου μια ομοιόμορφη απόχρωση μωβ.
Δεν είναι πολύ ενοχλητικό όμως μου έκανε εντύπωση.
Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο. Προφανώς θα θεωρηθεί εντός προδιαγραφών απλά θα ήθελα να πάρω παραπάνω πληροφορίες αν γνωρίζει κάποιος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Στο νετ βλεπω καποιες περιπτωσεις TV με μωβ συνεφακια σαν clouding.
Αν εννοεις αυτο, νομιζω οτι ειναι ενα θεμα.
Αν βεβαια ειναι πολυ λιγο και δεν σε ενοχλει
ειναι ΟΚ, οπως επισης αν θεωρεις οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα παλι ειναι ΟΚ,
αλλοιως θα πρεπει παλι να επιχειρησεις αντικατασταση της TV.
Κανε και ενα διαγνωστικο τεστ εικονας μεσω μενου. (αν δεν εχεις κανει ηδη)
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Απάντηση: Re: Έχει κολλήσει το backlight στο full σε 65Q90T

Στο νετ βλεπω καποιες περιπτωσεις TV με μωβ συνεφακια σαν clouding.
Αν εννοεις αυτο, νομιζω οτι ειναι ενα θεμα.
Αν βεβαια ειναι πολυ λιγο και δεν σε ενοχλει
ειναι ΟΚ, οπως επισης αν θεωρεις οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα παλι ειναι ΟΚ,
αλλοιως θα πρεπει παλι να επιχειρησεις αντικατασταση της TV.
Κανε και ενα διαγνωστικο τεστ εικονας μεσω μενου. (αν δεν εχεις κανει ηδη)

Είναι σαν μωβ clouding κατά μήκος της πλευράς που γίνεται αντιληπτό μόνο σε εντελώς λευκό φόντο πχ διαφημίσεις. Δεν μπορώ να πω ότι επηρεάζει τόσο τη συνολική εμπειρία αλλά υπάρχει και δεν ξέρω κατά πόσο το δέχονται σαν πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να το απεικονίσω με φωτογραφία


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

psideras

New member
18 April 2013
94
4fc96e7874fb0f6238e4ea1d55ed1b4e.jpg

Λέτε να ασχοληθώ ή τσάμπα κόπος; Σε κανονική προβολή δεν ενοχλεί. Απλά είναι καινούρια και η τσέπη μου την άκουσε. Από την άλλη έχω 5ετή εγγύηση και πέραν τούτου νομίζω ότι μου έλαχε καλό πάνελ σε σχέση με χειρότερα προβλήματα. Ποια η γνώμη σας;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Νομίζω πως είναι πολύ μικρή η ανομοιομορφία και δεν αξίζει να μπεις στο κόπο να την αλλάξεις.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Αν δεν ειχαν ελαχιστο χρωμα οι σκιες θα ελεγα οτι το συγκεκριμενο μοντελο
οτι απλως στο gray uniformity δεν τα παει πολυ καλα.
Δες το αντιστοιχο test pattern για την TV σου στο rtings
που εχει ακριβως τις ιδιες σκιες:
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q90-q90t-qled
Γι αυτο το rTings γραφει οτι το μονο μειονεκτημα που βρισκει στην TV
ειναι το το Vignetting και το dirty screen effect.
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Απάντηση: Re: Έχει κολλήσει το backlight στο full σε 65Q90T

Νομίζω πως είναι πολύ μικρή η ανομοιομορφία και δεν αξίζει να μπεις στο κόπο να την αλλάξεις.

Ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Απάντηση: Re: Έχει κολλήσει το backlight στο full σε 65Q90T

Αν δεν ειχαν ελαχιστο χρωμα οι σκιες θα ελεγα οτι το συγκεκριμενο μοντελο
απλως φαινεται οτι στο gray uniformity δεν τα παει πολυ καλα.
Δες το αντιστοιχο test pattern για την TV σου στο rtings
που εχει ακριβως τις ιδιες σκιες:
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q90-q90t-qled
Γι αυτο το rTings γραφει οτι το μονο μειονεκτημα που βρισκει στην TV
ειναι το το Vignetting και το dirty screen effect.

Ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psideras

New member
18 April 2013
94
249ae754e160eb9a944482750dd74e36.jpg

Μια εικόνα με αποχρώσεις που δείχνουν το πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το θέμα είναι αν εσένα σε ενοχλεί.Αν ναι τότε θα πρέπει να την αλλαξεις. Επειδη όμως το συγκεκριμένο μοντέλο όπως γράφει το rtings παρουσιάζει αναμοιομορφίες εκ κατασκευής ίσως πέσεις σε χειρότερο μοντέλο. Ισως θα πρέπει να κινηθείς σε άλλο μοντέλο Samsung ή σε άλλη μάρκα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Απο την δευτερη φωτο θα σου προτεινα αλλαγη με αλλο μοντελο.
Αφ´ενος γιατι ειναι δυσκολο να δεχθουν βλαβη και να στην αλλαξουν με ιδιο μοντελο δευτερη φορα,
και αφέτερου ακομα και να στην αλλαξουν παλι ρισκαρεις να σου πασαρουν κανενα προβληματικο κοματι.
Αλλοιως πας σαν κυριος και ζητας αλλαγη με ενα αλλο μοντελο χωρις επεξηγησεις, που φανταζει πιο ευκολο
εφ' οσον εισαι μεσα στις προθεσμιες.
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. Με αυτήν την τεχνολογία δεν μπορεί να είσαι σίγουρος. Τελικά μόνο με oled τα γλυτώσεις αυτά όμως δεν έχω εμπειρία και φοβάμαι άλλα θέματα που ακούω.
Λέω να μείνω έτσι προς το παρόν.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε μαγνητικό πεδίο; Έχω να κεντρικό ηχείο από πίσω εκεί δεξιά μέχρι να βρω τρόπο να το βολέψω από κάτω στο κέντρο. Μάλλον όχι ε;


Sent from my iPhone using Tapatalk