Pioneer vs techincs

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Καλησπερα ,
μετα απο 20 χρονια με αφησε ο pioneer a307r απο γκαντεμιά.
Στο σέρβις μου ειπαν για καμένα τρανζίστορ εξόδου και κοστος 120 ευρω , πράγμα καπως ασύμφορο.
Εχω βρει μεταχειρισμένο τον Technics SU-V620 σε αρκετά καλυτερη τιμη απο το σέρβις , αλλα δε τον γνωρίζω.
Ειναι ικανοποιητικος?
Παιζω με roister silk 120.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλως όρισες στην παρέα!
Τον μεταχειρισμένο που έχεις βρει, δεν έχεις τη δυνατότητα να τον δεις από κοντά και να τον ακούσεις; Ακόμα καλύτερα, να τον δοκιμάσεις στο σύστημα σου;
 

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Καλως σας βρήκα , δυστυχώς οχι , ειναι απο αγγελια.Οποτε θα αρκεστώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαβαζω και σε γνώμες αλλων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Καλησπερα ,
μετα απο 20 χρονια με αφησε ο pioneer a307r απο γκαντεμιά.
Στο σέρβις μου ειπαν για καμένα τρανζίστορ εξόδου και κοστος 120 ευρω , πράγμα καπως ασύμφορο.
Εχω βρει μεταχειρισμένο τον Technics SU-V620 σε αρκετά καλυτερη τιμη απο το σέρβις , αλλα δε τον γνωρίζω.
Ειναι ικανοποιητικος?
Παιζω με roister silk 120.

Και αν σου καει ο Technics αύριο?
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο service και σου βάλει σωστά υλικά ,φιαχτον!

Από την άλλη με 230 ευρώ παίρνεις καινούργιο https://www.skroutz.gr/s/9891528/Yamaha-R-S202D-Black.html
Αξίζει? (και αυριο να σου κάψει κάνα τροφοδοτικό!)
 

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Η διαφορα ειναι 40 ευρω , δλδ ο technics μου ερχεται στα 80.
Τωρα αν καει αυριο τοτε μαλλον παιρνω βραβειο ατυχιας , απο οτι ξερω τα μηχανακια αυτα δε χαλανε ευκολα αν δε κανεις εσυ καποιο λαθος.
Επισης ο technics ειναι 2Χ70 οποτε θα παιζει καπως καλυτερα εστω στα χαμηλα απο τον 2Χ45 pioneer.
Τα 230 του καινουριου yamaha ειναι δελεαστικα μιας και εχει 2-3 καλουδια παραπανω (ραδιο .bluetooth) αλλα απο ηχο?
Πιανει τα παλια γιαπωνεζικα?
(απο οτι ειδα δινει 10% THD σε σχεση με το 1% των παλιων , αυτο δε λεει πολλα?)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Tα παλια μηχανηματα (και ειδικα αν δεν ξερεις την χρηση τους) ειναι απροβλεπτα.
Απο ηχο νομιζω οτι αν οχι καλυτερος ,θα ειναι μια η αλλη.
Εξαλλου και ο Pionner δεν ηταν και τερας αποδοσης.
Βεβαια αλλο 80 αλλο 120 αλλο 230.
Κουμαντο στην τσεπη σου, κανεις δεν μπορει να κανει!!!:a0210:

Ασε που θα πρεπει να ειναι ευκολο να τον ακουσεις...οποτε οτι και να σου λεμε ,τα αυτια σου εχουν σημασια!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπερα και απο εμενα επειδη για αρκετα χρονια ειχα τα roister silk 100 που στην ουσια ειναι σχεδον το ιδιο ηχειο με αυτο που εχεις με την μονη διαφορα το δικο σου ειναι καλυτερο διοτι ειναι 3 δρομο! επειδη τα ιδια ηχεια που ειχα τα ειχαν και αρκετοι γνωστοι μου τα ειχα ακουσει με αρκετα ενισχυτικα εκεινης της εποχης και ειχαν ταιριαξει με rotel απο 60 βατ και πανω με yamaha με 80 βαττ και σε technics τα ειχα ακουσει με σετ προ-τελικου και ηταν μια χαρα !! οφειλω να ομολογησω οτι μπορει να ειχαν υψηλη ευαισθησια καθωτι 92 db και 8 ωμα ωστωσο οσο πιο πολυ ρευμα τους εδινες τοσο καλυτερα επαιζαν !!! μην ξεχναμε οτι εχουν 8" γουφερ και το ρευμα τους το χρειαζονται !! το τονιζω θελουν ρευμα και οχι βατ !!! θεωρω με καλο ψαξιμο και με τυχη μπορεις να βρεις ενισχυτες εκεινης της εποχης και σε λογικη τιμη !!! μην κανεις το λαθος και παρεις ενισχυτη αναιμικο θα παρεις εντελως διαφορετικο ηχο !!!!:2thumb22sup:

όχι 8 γούφερ ρε συ J.G. :flipout:
8" είπαμε.. ή 8άρι. -bye-
 
Last edited by a moderator:

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
καλησπερα και απο εμενα επειδη για αρκετα χρονια ειχα τα roister silk 100 που στην ουσια ειναι σχεδον το ιδιο ηχειο με αυτο που εχεις με την μονη διαφορα το δικο σου ειναι καλυτερο διοτι ειναι 3 δρομο! επειδη τα ιδια ηχεια που ειχα τα ειχαν και αρκετοι γνωστοι μου τα ειχα ακουσει με αρκετα ενισχυτικα εκεινης της εποχης και ειχαν ταιριαξει με rotel απο 60 βατ και πανω με yamaha με 80 βαττ και σε technics τα ειχα ακουσει με σετ προ-τελικου και ηταν μια χαρα !! οφειλω να ομολογησω οτι μπορει να ειχαν υψηλη ευαισθησια καθωτι 92 db και 8 ωμα ωστωσο οσο πιο πολυ ρευμα τους εδινες τοσο καλυτερα επαιζαν !!! μην ξεχναμε οτι εχουν 8" γουφερ και το ρευμα τους το χρειαζονται !! το τονιζω θελουν ρευμα και οχι βατ !!! θεωρω με καλο ψαξιμο και με τυχη μπορεις να βρεις ενισχυτες εκεινης της εποχης και σε λογικη τιμη !!! μην κανεις το λαθος και παρεις ενισχυτη αναιμικο θα παρεις εντελως διαφορετικο ηχο !!!!:2thumb22sup:

όχι 8 γούφερ ρε συ J.G. :flipout:
8" είπαμε.. ή 8άρι. -bye-

Οταν λεμε ρευμα και οχι watt τι εννοουμε? Το τροφοδοτικο που εχουν πανω-καταναλωση και συνηθως αναγραφεται πισω?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπερα φιλε μου ,οταν εννοω να εχει να δωσει ο ενισχυτης ρευμα σημαινει να εχει καλα αποθεματα ισχυος απο τα 8 ωμ στα 4 ωμ ,να εχει καλο τροφοδοτικο και πυκνωτες με μεγαλαμικρο φαρατ πχ μπορεις βρεις εναν ενισχυτη που εχει 60 βαττ στα 8 ωμ και στα 4 ωμ να εχει μολις 50 βαττ αυτο θεωρητικα σημαινει οτι η αποδοση του τροφοδοτικου και γενικως τα αποθεματα ισχυος ειναι λιγα , και ενα αλλος ενισχυτης να εχει 60 βαττ στα 8 ωμ και στα 4 να φτανει τα 100 βαττ . γενικα σε αυτη την κατηγορια κοιτας ενισχυτες που εχου τορωειδη μ/σ και πυκνωτες μα μεγαλα μικροφαρατ ! ολα αυτα τα γραφω για να παρεις μια εικονα βλεπεις η αντισταση του ηχειου ποτε δεν ειναι σταθερη τα ηχεια που εχεις στην θεωρεια ειναι 8 ωμα αλλα σε καποιες συχνοτητες μπορει να πεσει και κατω απο τα 4ωμ για αυτο το λογο κοιταμε ο ενισχυτης στα 4 ωμ να εχει οσο γινεται μεγαλυτερ ισχυ και αν το διπλασιαζει ακομα καλυτερα (αυτο το στοιχειο το εχουν πολλοι σετ προ-τελικοι) ! αυτα τα ηχεια ταιριαζουν γαντι με nad.rotel.yamaha. με σειρες ολοκληρωμενων ενισχυτων κσι σετ προ-τελικου αλλα οπως καταλαβαινεις οι δευτεροι κοστιζουν πιο πολυ και στους ολοκληρωμενους κοιταζεις απο 80 βαττ και πανω για να γινει σωστη δουλεια ! :2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τελος ξεχασα να αναφερω οτι πισω στα ηχεια σου θα υπαρχει ενα ταμπελακι που αναγραφεται η προτινομενη ισχυ που δηλωνει ο κατασκευαστης στα δικα μου silk 100 εγραφε ελαχιστη ισχυ 20 βαττ μεχρι 100 καταλαβαινεις οτι το ιδανικο για τα ηχεια μου ηταν ενισχυτης να ειναι κοντα στα 100 βαττ τα δικα σου θα γραφει λογικα απο 20-120 , ειναι και αυτος ενας ευκολος τροπος για να καταλαβεις τι ισχυει χρειαζεσαι !!! ελπιζω να σε βοηθησα και να εχεις τωρα ενα μπουσουλα!:2thumb22sup:
 

kirlian_camera

New member
30 October 2013
8
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση, φλερτάρω με τον yamaha 501 που ακούω καλές κριτικές.
Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι ο pioneer με 45w στα 8 και 55 στα 4 μάλλον τους έπαιφτε λίγος.