Τα φωτα σας ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Πηγη σκληρος δισκος. Μεταδοση μεσω wifi σε chromecat audio. Ρυθμιση εντασης απο εκεινο. Απο την αναλογικη εξοδο του αντι σε δυο rca σε 4. Ανα 2 σε μια εισοδο του καθε ενισχυτη.. και απο αυτους αριστερο καναλι απο τον κσθεναν στο ενα ηχειο και δεξι στο αλλο. Στοχος διπλασιασμος των watt στο καθε καναλι. Απο 45 στα 90 στα 8 ohm και απο 80 σε 160 στα 4 ohm.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Αν τα ηχεία υποστηρίζουν διενίσχυση-διπλοκαλωδίωση τότε γίνεται. Ο κάθε ενισχυτής θα οδηγήσει το γούφερ και το τουίτερ του κάθε ηχείου ή ο ένας ενισχυτής θα οδηγεί τα γούφερ των δύο ηχείων και ο άλλος τα τουίτερ.

σημείωση: δεν έχεις διπλασιασμό των βατ αλλά θα υπάρχει αύξηση στην ένταση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Τα φωτα σας ...

Αν τα ηχεία υποστηρίζουν διενίσχυση-διπλοκαλωδίωση τότε γίνεται. Ο κάθε ενισχυτής θα οδηγήσει το γούφερ και το τουίτερ του κάθε ηχείου ή ο ένας ενισχυτής θα οδηγεί τα γούφερ των δύο ηχείων και ο άλλος τα τουίτερ.

σημείωση: δεν έχεις διπλασιασμό των βατ αλλά θα υπάρχει αύξηση στην ένταση.

Γιατί δεν έχει διπλασιασμό των watt; Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά θα θελα να μου λυθεί η απορία, αν οι ενισχυτές είναι ίδιοι υποθετικά και βγάζουν 2χ50 και πάμε εμείς και απ τον έναν πάρουμε 50watt για το γούφερ κι απ τον άλλον 50watt για το τουίτερ, συνολικά τα ηχεία δεν έχουν πάνω τους 100watt; Θα μου πεις καλύτερα να μπορούσε να πάρει το γούφερ 80watt και το τουίτερ 20.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα φωτα σας ...

Γιατί δεν έχει διπλασιασμό των watt; Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά θα θελα να μου λυθεί η απορία, αν οι ενισχυτές είναι ίδιοι υποθετικά και βγάζουν 2χ50 και πάμε εμείς και απ τον έναν πάρουμε 50watt για το γούφερ κι απ τον άλλον 50watt για το τουίτερ, συνολικά τα ηχεία δεν έχουν πάνω τους 100watt; Θα μου πεις καλύτερα να μπορούσε να πάρει το γούφερ 80watt και το τουίτερ 20.

Λάθος έκφραση από μέρους μου: διπλασιασμό των βατ έχει, διπλασιασμό της έντασης που θα πάρει δεν έχει. Ο λόγος είναι αυτός που περιγράφεις.
 
Τα focal δεν εχουν διπλοενισχυση εξωτερικα. Απλα θα παρω την αριστερη εξοδο απο τον καθε ενισχυρη στο αριστερο ηχειο στις δυο μπορνες απο δυο καλωδια και αντιστοιχα για το δεξι. Ξερω δεν θα εχω διπλασιασμο εντασης αλλα αυξηση υποθετω αρκετη αφου τα ηχεια ειναι 120αρια.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
υπάρχει παλιός κανόνας που λέει ότι για να έχουμε διπλασιασμό της έντασης θέλουμε δεκαπλασιασμό της ισχύος.
δηλαδή από έναν ενισχυτή 2x50w, διπλάσια ένταση θα βγάλει ένας 2x500w.
ισχύει;;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Τα φωτα σας ...

Τα focal δεν εχουν διπλοενισχυση εξωτερικα. Απλα θα παρω την αριστερη εξοδο απο τον καθε ενισχυρη στο αριστερο ηχειο στις δυο μπορνες απο δυο καλωδια και αντιστοιχα για το δεξι. Ξερω δεν θα εχω διπλασιασμο εντασης αλλα αυξηση υποθετω αρκετη αφου τα ηχεια ειναι 120αρια.

είναι και επικίνδυνο για ζημιά αυτό που λες, αν το κατάλαβα καλά..
 
Απο το εξωτερικο dac αντι ενα ζευγος rca θα βγαλω δυο. Ενα ζευγος σε καθε εισοδο του καθε ενισχυτη. Ο ελενχος της εντασης απο το chromecast audio. Οι αριστεροι εξοδοι των ενισχυτων στο αριστερο ηχειο και αντιστοιχα για το δεξι
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Το καταλαβα τι θες να κανεις.
Ο τροπος μου διαφευγει....εχεις δει πουθενα τετοια καλωδια ή ανταπτορες?
Αν ναι ,ποσταρισε τιποτα γιατι με ενδιαφερει και μενα αυτο το κολπο.

(και ειδικα στο chromcast)
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τα φωτα σας ...

Το καταλαβα τι θες να κανεις.
Ο τροπος μου διαφευγει....εχεις δει πουθενα τετοια καλωδια ή ανταπτορες?
Αν ναι ,ποσταρισε τιποτα γιατι με ενδιαφερει και μενα αυτο το κολπο.

(και ειδικα στο chromcast)

Χρειάζεσαι ένα 3.5mm stereo jack to female rca (left/right) και μετά δύο splitters rca male to female. Κατόπιν βάζεις το δικό σου καλώδιο.

Η και σε highend λύση ένα τέτοιο https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-Accesories-Adaptors-3.5mm-RCA-AudioQuest-Hard-Mini-RCA και μετά δύο τέτοια https://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=AQM22FHRD
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: Τα φωτα σας ...

Χρειάζεσαι ένα 3.5mm stereo jack to female rca (left/right) και μετά δύο splitters rca male to female. Κατόπιν βάζεις το δικό σου καλώδιο.

Η και σε highend λύση ένα τέτοιο https://www.kosmasaudiovideo.gr/Kalodia-Accesories-Adaptors-3.5mm-RCA-AudioQuest-Hard-Mini-RCA και μετά δύο τέτοια https://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=AQM22FHRD

Το φανταστιηκα οτι θα πηγαινε τοσο μακρυα το θεμα ,γι αυτο και οι ερωτησεις μου:firstprize:
Πιστευω οτι :
Α) με τοσες μετατροπες παει περιπατο η ποιοτητα (εκτος και να δεν μας ενδιαφερει) και
Β) το πιο πιθανο ειναι να ΜΗΝ χωρανε αυτοι οι ανταπτορες στο chromecast.

(το ειχα και ειμαι 99,9% οτι δεν...μονο το καλωδιο που αναφερεις κανει δουλεια )
 
Απο το chomecast οπτικη σε εξωτερικο dacμε καλυτερο τσιπ. Συνδιασμος την ποιοτητα του dac με την ασυρματη μεταδoση του chromecat Απο το dac ανταπτορα μονο rca σε διπλο τιμη 1 ευρω . Κααι βγαζω 4 ενα ζευγαρι για καθε ενισχυτη