Γνώμη για την Samsung UE65TU7172

oneplus

New member
12 October 2020
16
Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλη η συγκριμενη τηλεοραση???
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Re: Γνωμη για την αγορα της Samsung UE65TU7172 Smart 4K UHD 65"

Καλώς ήρθες oneplus, αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης :

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
Η τηλεόραση θα μπει στο σαλόνι, απόσταση γύρο στα 3 μέτρα, ο φωτισμός είναι σε μέτρια επίπεδα λόγο το ότι έχει σκιά το σπίτι την περισσότερη ώρα της ημέρας.
Η χρήση της θα είναι κυρίως για ταινίες από usb(ελπίζω να παίζει), Netflix και ps4 pro και αργότερα για νέα γενιά (ναι ξέρω θέλει ακριβότερη τηλεόραση με 2,1 HDMI και 120hz αλλά δεν είμαι ψείρας και δεν με ενδιαφέρει για το αν θα παίζω σε 60hz και όχι σε 120hz, λες και όλοι θα πάρουμε καινούργια τηλεόραση για αυτό το λόγο).
Υπάρχει και 2ή 4ķ lg σε δωμάτιο όμως.
Προϋπολογισμός ως 600ευρω.
Μπορείτε να μου πείτε τα κατά και τα συν της συγκεκριμένης;;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι Samsung από το 2018 έχουν σταματήσει να υποστηρίζουν ήχο dts καθώς και αρχεία .avi, divx και xvid. Επομένως θα χρειαστείς και εξωτερικό media player. Για τη συγκεκριμένη επίσης έχω αμφιβολίες αν το πάνελ της είναι VA ή IPS γιατί στις φτηνές σειρές της Samsung παίζει lottery panel.
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
Δηλαδή μου λες ότι αν περάσω μια ταινία στο στικάκι δεν πρόκειται να την παίξει;;;




Δηλαδή μου λες ότι αν περάσω μια ταινία στο στικάκι δεν πρόκειται να την παίξει;;;


επίσης νομίζω ότι va το πάνελ της συγκεκριμένης... αλλιώς καμιά καλή επιλογή 65' με ταβάνι 600 ευρώ;
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Απόσταση θέασης :γύρω στα 3 μέτρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):ο φωτισμός είναι σε μέτρια επίπεδα λόγο το ότι έχει σκιά το σπίτι την περισσότερη ώρα της ημέρας

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :κυρίως για ταινίες από usb(ελπίζω να παίζει), gaming

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):usb(ελπίζω να παίζει), Netflix και ps4 pro και αργότερα για νέα γενιά

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός : μέχρι 600

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:Υπάρχει και 2ή 4ķ lg σε δωμάτιο όμως


------------------

Από ότι έχω τσεκάρει/θυμάμαι η 65TU7172 έχει VA panel,(η 55TU7172 έχει PLS/IPS),άρα πολύ καλή αντίθεση για θέαση με χαμηλό ή καθόλου φωτισμό για τα δεδομένα των LCD.
Δεν υποστηρίζει wide color gamut όπως η RU7402,TU8502, για HDR σήμα.
Στις ταινίες δεν υποστηρίζει αποκωδικοποίηση ήχου DTS,εννοείται ότι παίζει αρχεία video .mkv , .mp4 με ξεχωριστούς υπότιτλους.
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
Οπότε να προχωρήσω στην αγορά ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο 65' ως 600 ευρώ;;;(αξίζει να περιμένω black Friday ή πάλι μουφα θα είναι οι εκπτώσεις;)
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Κοίταξε και τη Samsung UE65TU8072

Σε σχέση με την TU7000 είναι λίγο καλύτερη στην αντίθεση, φωτεινότητα με λίγο καλύτερες γωνίες θέασης καθώς και περισσότερες θύρες USB και HDMI.

Η 65TU7172 έχει VA panel ,οπότε ο λόγος αντίθεσης είναι περίπου 4000:1

Η 65TU8072 έχει PLS panel,οπότε ο λόγος αντίθεσης είναι περίπου 1000:1.

Άρα για τη χρήση που περιγράφει ο oneplus στον τομέα ποιότητα εικόνας υπερτερεί αυτή με το VA.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εγώ είδα τη σύγκριση που κάνει το rtings www.rtings.com/tv/reviews/samsung/tu8000 μεταξύ TU8000 και TU7000 στο τέλος της σελίδας αλλά μπορεί να συγκρίνει τις 55". Επίσης είναι σίγουρο επειδή έχω μιλήσει μαζί τους μέσω email πως χρησιμοποιούν διαφορετικά πάνελ σε σχέση με την Ευρώπη. Δηλαδή αν εδώ κυκλοφορεί τηλεόραση με IPS πάνελ στην Αμερική το ίδιο μοντέλο να κυκλοφορεί με VA.
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που παίζει, αν ακουμπήσεις το panel, το VA κάνει παραμόρφωση, τα IPS, PLS κλπ δεν καταλαβαίνουν τίποτα
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που παίζει, αν ακουμπήσεις το panel, το VA κάνει παραμόρφωση, τα IPS, PLS κλπ δεν καταλαβαίνουν τίποτα

Ωχχχ καλά σώθηκες.... δυστυχώς από επαρχία είμαι και δεν μπορώ να κατέβω Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες και δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να την έχει στην περιοχή μου☹️
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Υπάρχει και η Xiaomi 4S 65" στα 599 ευρώ. Σύμφωνα με αυτό το site https://geex.x-kom.pl/recenzje/xiaomi-mi-led-tv-4s-65-test-i-recenzja-telewizora-4k/ έχει VA panel, είναι Android 9 και υποστηρίζει DTS ήχο. Υπάρχει στο Mediamarkt και στο Public.

www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/xiaomi-mi-led-tv-4s-65-/1566614
www.public.gr/product/tileorasi-xiaomi-mi-65-smart-led-4k-uhd-4s65eu/prod11620132pp/
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
Απάντηση: Re: Γνώμη για την Samsung UE65TU7172

Υπάρχει και η Xiaomi 4S 65" στα 599 ευρώ. Σύμφωνα με αυτό το site https://geex.x-kom.pl/recenzje/xiaomi-mi-led-tv-4s-65-test-i-recenzja-telewizora-4k/ έχει VA panel, είναι Android 9 και υποστηρίζει DTS ήχο. Υπάρχει στο Mediamarkt και στο Public.

www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/xiaomi-mi-led-tv-4s-65-/1566614
www.public.gr/product/tileorasi-xiaomi-mi-65-smart-led-4k-uhd-4s65eu/prod11620132pp/

Η συγκεκριμένη είναι ips panel την έχω τσεκαρει.
Σύμφωνα βέβαια με αυτό το site

https://www.kitele.com/el/tv-samsung-ue65tu7172

https://www.kitele.com/el/tv-xiaomi-mi-tv-4s-65-2020
Aν και η αλήθεια είναι ότι ήμουν ανάμεσα σε αυτήν
την Xiaomi την Samsung και μια tcl.
Τόσο χάλια είναι τα ips panel και δεν τα προτιμούν;;; Δηλαδή αν πάρω ips panel όπως την Xiaomi τι διαφορές θα έχω με το va panel πχ της Samsung (αν έχει βέβαια), και ποια από τις 2 είναι καλύτερη;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Re: Απάντηση: Re: Γνώμη για την Samsung UE65TU7172

Η συγκεκριμένη είναι ips panel την έχω τσεκαρει.
Σύμφωνα βέβαια με αυτό το site

https://www.kitele.com/el/tv-samsung-ue65tu7172

https://www.kitele.com/el/tv-xiaomi-mi-tv-4s-65-2020
Aν και η αλήθεια είναι ότι ήμουν ανάμεσα σε αυτήν
την Xiaomi την Samsung και μια tcl.
Τόσο χάλια είναι τα ips panel και δεν τα προτιμούν;;; Δηλαδή αν πάρω ips panel όπως την Xiaomi τι διαφορές θα έχω με το va panel πχ της Samsung (αν έχει βέβαια), και ποια από τις 2 είναι καλύτερη;

65"....[geex.x-kom.pl]...Xiaomi Mi LED TV 4S 65 (L65M5-5ASP) review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/xiaomi-mi-led-tv-4s-65-test-i-recenzja-telewizora-4k/

4S 65:VA,δεν την έχω δει ζωντανά.



Την 65TU7172 την έχω δει σε καταστήματα ζωντανα ότι έχει VA,δεν την έχω πετύχει με PLS.

----

post #6

VA panel ,λόγος αντίθεσης είναι περίπου 4000:1

PLS/IPS panel, λόγος αντίθεσης είναι περίπου 1000:1


Contrast ratio-Λόγος αντίθεσης
 

oneplus

New member
12 October 2020
16
Επειδή αύριο μάλλον θα γίνει η αγορά, την Xiaomi 4s 65' την έχει δοκιμάσει κανείς στο site να μας πει γνώμη;;;αλλιώς θα γίνει αγορά της Samsung 65TU7172 και ας ελπίσουμε να είναι va panel και να είναι καλή.
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Αν δεν τις βαλεις διπλα διπλα ( va vs ips ) δυσκολα θα καταλαβεις κατι.. οποτε γνωμη μου μην βασανιζεις το μυαλο σου δεν ειναι τοοοσο θεμα..το μεγεθος κοιτα να σε ικανοποιει απ την αποσταση θεασης!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Αν δεν τις βαλεις διπλα διπλα ( va vs ips ) δυσκολα θα καταλαβεις κατι.. οποτε γνωμη μου μην βασανιζεις το μυαλο σου δεν ειναι τοοοσο θεμα..το μεγεθος κοιτα να σε ικανοποιει απ την αποσταση θεασης!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τις LG τις απορριπτεις;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk