iFi ZEN CAN - HiFi News outstanding product

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Το ΖΕΝ CAN είναι ο πιο ισχυρός ενισχυτής ακουστικών της κατηγορίας του.
Επίσης λειτουργεί και ως προενισχυτης για ενεργά ηχεία ή για τελικό ενισχυτή.

Μόλις ανακοινώθηκε το επίσημο ριβιου στο Βρετανικό περιοδικό HiFi News και κέρδισε την ανώτερη διάκριση του περιοδικού HFN Outstanding Product.

64A9E221-CEF2-4609-816D-F40A72956B52.jpg
.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο ενισχυτής είναι από τους καλύτερους που έχω ακούσει ακόμα και σε σύγκριση με άλλους που κοστίζουν αρκετά πιο ακριβά.
Βασικά είναι ενισχυτής αναφοράς για την κατηγορία και δύσκολα θα τον αντικαταστήσει κανείς.
Πάει όλα τα ακουστικά τραίνο με εξαιρετικό ήχο.
Σύντομα και φωτογραφία!!!
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Ξεκίνησε - εχθές το πήρα- από σήμερα πρακτικά, η δοκιμή του με τα Senns HD650. Μακρύ το ΠΣΚ...
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Μια χαρά παίζει από την SE αλλά με την πρώτη ευκαιρία να πάρεις καλώδιο 4.4 για τα 650.
Θα με θυμηθείς!

Ναι θέλω να το δω και αυτό, αλλά θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα;

Γιατί από ένταση το zen "σκοτώνει" και από SE (με 0db gain περίπου στη μέση το ρυθμιστικό ή με +6db gain στο παρά τέταρτο).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θα έχει , όχι στην ένταση αλλά στην ποιότητα.
Πιο καθαρό και πλατύ με καλύτερο πλάτος και διαχωρισμό.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Χτες παρέλαβα τον zen can με το τροδοτικό της ifi και τον δοκίμασα με τα 650 με το dac του idsd micro silver.Η πρώτη εντύπωση είναι ότι για 180,00 η ποιότητα κατασκευής του είναι στο θεό....από ηχητικής πλευράς χωρίς να έχω καμία εμπειρία με ακριβά μηχανήματα να πω ότι είναι πεντακάθαρο όσο και να το δυναμώνεις (στα πλαίσια).Είναι πιο μουσικό και ο ήχος που βγάζει είναι πιο αληθοφανής...έχει μια φυσικότητα που σε κάνει να θες να ακούς άλμπους μετά το άλμπουμ και να μην κουράζεσαι ποτέ. Θα έλεγα ότι ταιριάζει άψογα με τα 650 τα οποία είναι λίγο πιο χαλαρά κα αυτό είναι λίγο πιο ''sharp'' που λένε και στα reviews. Εμένα αυτό ακριβός μου έλειπε κάτι που να μην στρογγυλεύει τα πάντα με τα 650 και να έχει ουδέτερο χαρακτήρα. Σου δίνει την αίσθηση ότι η μουσική βγαίνει αβίαστα.Δεν ξέρω αν το power supply κάνει δουλειά το έχω σε ένα πολύμπριζο με άλλες συσκευές όπως monitor και usb hub για τους σκληρούς κτλπ. Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ρεύμα από μια μπρίζα μόνο του?Όσον αφορά την οδήγηση τα 650 σηκώνουν μέχρι και το +12db που είναι για μένα η καλύτερη ρύθμιση στα αυτιά μου με το nob στο 12 έως και το 2 παραπάνω δεν το μου χρειάζεται. Να αναφέρω και κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση σε σχέση με το micro silver...το xbass και το 3d έχουν εξεληχθεί πάρα πολύ κα ενώ στο idsd χάλαγαν τον ήχο κατά πολύ εδώ ενώ δεν κάνουν θαύματα προσθέτουν μια ευχάριστη νότα στο αποτέλεσμα χωρίς να χαλάνε-μπερδεύουν τον ήχο.Εν τέλη για 180,00 ο ήχος που ακούω είναι more than enough για να σε κρατήσει σε ενδιαφέρον για πολύ καιρό. Τα 650 τα παίζω σε SE καθώς δεν έχω balanced καλώδιο αλλά ούτε και το micro έχει έξοδο balanced.Να πω και ένα ευχαριστώ στο φορουμ γιατί δεν είχα πάρει καν χαμπάρι την ύπαρξη του συγκεκριμένου ενισχυτή μέχρι να το διαβάσω εδώ.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ

Το dac (micro) όμως δεν έχει balanced έξοδο...θα υπάρξει κάποια διαφορά εαν γίνει σύνδεση μόνο με το out του ενισχυτή?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ

Το dac (micro) όμως δεν έχει balanced έξοδο...θα υπάρξει κάποια διαφορά εαν γίνει σύνδεση μόνο με το out του ενισχυτή?

Ο ενισχυτής όσο αφορά την τοπολογία δεν είναι fully balanced.
Δηλαδή μετατρέπει το σήμα πάντα σε unbalanced και μετά σε balanced.
Έτσι όποια είσοδο και να βάλεις για τον ενισχυτή είναι το ίδιο.
Αυτό που έχει σημασία είναι να ακούς από την balanced έξοδο ώστε να ακούς όλο το κύκλωμα σε λειτουργία.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Ο ενισχυτής είναι full symmetric true balanced , δηλαδή στην balanced (4.4) έξοδο ακουστικών δίνει full balanced σήμα.

A fully-discrete and balanced amplifier audio circuit. The full symmetric dual-mono headphone amplifier with gold-plated 4.4mm balanced connection

Balanced to thrill
The ZEN CAN has trickle-down Class A discrete balanced circuitry from iFi audio’s US$1,699 flagship Pro iCAN. With 15.1v @300 Ohms on tap, it has serious power that will make even difficult-to-drive headphones thump to the beat.

https://ifi-audio.com/products/zen-can/
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Να σας ρωτήσω και κάτι άσχετο με το balanced...ο φίλος παραπάνω είπε ότι παίζει τα 650 μετον zen can στο 0db sto 12' ή στο 6db στο παρα τέταρτο...

εγώ για να είμαι ικανοποιημένος το βάζω είτε στο 6db στο 12/5 και πάνω ή στο 12db στις 12 παρά...

τι παίζει με αυτιά μου να το κοιτάξω?

Μήπως το παρακάνω και κάνω και ζημιά στα ακουστιικά?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τέλος πάντων μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.
Η ουσία είναι ότι αν υπάρχει η δυνατότητα από την balanced έξοδο είναι καλύτερο ακόμη και με single ended είσοδο.
Τώρα νομίζω πως το έγραψα σωστά!