Entry Level Hi-Fi (2.1)

jgeorg7

New member
13 October 2020
1
Προτάσεις για entry level σύστημα. Ξεκινάω με 2.1 με προοπτική να πάει σε 5.1(όχι atmos)
1. Χώρος 4*7, απόσταση από ηχεία <2μ (επισυνάπτεται και κάτοψη όχι σε κλίμακα:joker:)
2. Θέαση ταινιών, όχι μουσικής. Κατά προτίμηση σε χαμηλή ένταση. Βιβλιοθήκης λόγω αισθητικής (και λιγότερο χώρου).
3. Μπάτζετ μέχρι 1400. Σκέφτομαι 600 το sw, 300-400 ηχεία, 300-400 ενισχυτής.

Μέχρι στιγμής για ενισχυτή έχω καταλήξει στο yamaha rx-v385.
Για ηχεία είμαι μεταξύ των polk audio s20, dali oberon 3, klipsch r-51m. Επειδή δεν έχω καθόλου έμπειρο αυτί (σε ενα φιλο που ασχολειται με μουσική, αλλαζε ηχεία/ενισχυτές και δεν μπορούσα να καταλάβω πότε τις έκανε τις αλλαγές, όλα ίδια μου φαίνονταν:p) έχουν διαφορές μεταξύ τους ή δεν θα τις καταλάβω;
Για sw το svs pb-1000.

katopsi.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Το μεγαλύτερο σε όγκο και ήχο από αυτά που κοιτάς είναι το S-20e αντιθέτως το R-51M είναι μικρό. Μεταξύ των δύο το Polk κερδίζει ξεκάθαρα.

Το Oberon 3 έχει περισσότερη έμφαση στις μεσαίες. Διαφέρει από τα άλλα δύο στο ηχόχρωμα.

Sub, φυσικά κάτι σε PB-1000 ή SB-2000 μια και με 100 ευρώ παραπάνω μπορείς να εκμεταλευτείς την προσφορά που τρέχει για περιορισμένα κομμάτια.

Είσαι μέσα στο budget και ίσως αν το ψάξεις λίγο θα περισέψουν και λεφτά για καλώδια.