[ Επίσημο ] HomePod mini

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά
Home-Pod-mini.png


https://www.apple.com/homepod-mini/


Το νέο HomePod Mini, είναι έξυπνο ηχείο με εντελώς διαφορετικό σχεδιασμό και νέο hardware (επεξεργαστή Apple S5)
που βελτιστοποιεί τις κινήσεις του επανασχεδιασμένου driver για να κατευθύνει τον ήχο ομοιόμορφα στον χώρο με
πλούσια μπάσα.

Η εταιρεία έχει ενσωματώσει την τεχνολογία Ultra Wide Band για να αντιλαμβάνεται την κατεύθυνση του iPhone
για απομακρυσμένη διαχείριση, ψηφιακό βοηθό Siri με άμεση πρόσβαση στις εφαρμογές του iPhone ώστε να ακούς
πληροφορίες από αυτές απευθείας στο HomePod Mini και μάλιστα με αναγνώριση διαφορετικών φωνών για προσω-
-ποποιημένες απαντήσεις ανάλογα με τον χρήστη, δυνατότητα διαχείρισης όλων των έξυπνων συσκευών του σπιτιού
(π.χ. θερμοστάτη, κλειδαριές, φωτισμό), δυνατότητα επικοινωνίας με άλλα HomePod Mini στον ίδιο χώρο μέσω της
λειτουργίας Intercom και δυνατότητα επικοινωνίας με συστήματα αυτοκινήτου CarPlay για να συνομιλείς με άλλα
μέλη της οικογένειας στο σπίτι απευθείας από το αυτοκίνητο.

Σε ότι αφορά την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα, η Apple τόνισε πως όλα τα αιτήματα προς τη Siri δεν αποστέλλονται
σε servers και η επικοινωνία με άλλες έξυπνες συσκευές γίνεται με κρυπτογράφηση των δεδομένων.

Θα κυκλοφορήσει στις 6 Νοεμβρίου 2020 σε τιμή $99. [via]


Apple_homepod-mini-internal-hardware-overlay_10132020_inline.jpg.large_2x.jpg

 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,007
Θεσσαλία
Μόνο στο όνομα Mini.
Σε ξεγελάει το μικρό κουκλίστικο μέγεθος, ο ήχος του είναι πολύ καλός!
Η Siri από την άλλη....είναι η γνωστή «χαζοβιόλα» Siri :smash:
Mini with Big Sound!

50882118571_ddb42d64c9_w.jpg
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] HomePod mini

Μόνο στο όνομα Mini.
Σε ξεγελάει το μικρό κουκλίστικο μέγεθος, ο ήχος του είναι πολύ καλός!
Η Siri από την άλλη....είναι η γνωστή «χαζοβιόλα» Siri :smash:
Mini with Big Sound!

50882118571_ddb42d64c9_w.jpg

Μεγειες! Σκέφτομαι να πάρω 2 για το σπίτι.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Σε ότι αφορά την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα, η Apple τόνισε πως όλα τα αιτήματα προς τη Siri δεν αποστέλλονται
σε servers και η επικοινωνία με άλλες έξυπνες συσκευές γίνεται με κρυπτογράφηση των δεδομένων.
Αυτά φοβάμαι γιατί όσο πιο πολύ δικαιολογήσε τόσο πιο πολύ είσαι ένοχος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Σε ότι αφορά την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα, η Apple τόνισε πως όλα τα αιτήματα προς τη Siri δεν αποστέλλονται
σε servers και η επικοινωνία με άλλες έξυπνες συσκευές γίνεται με κρυπτογράφηση των δεδομένων.
Αυτά φοβάμαι γιατί όσο πιο πολύ δικαιολογήσε τόσο πιο πολύ είσαι ένοχος.

Να μην φοβάσαι τίποτα. H Apple έχει εξαιρετικό track record στα θέματα ασφαλειας και ιδιωτικότητας.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,007
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod mini

Μεγειες! Σκέφτομαι να πάρω 2 για το σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ, θα πάω κι εγω για ακόμη ενα. Πέρασε την «δοκιμή» το mini -bye-

Σε ότι αφορά την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα, η Apple τόνισε πως όλα τα αιτήματα προς τη Siri δεν αποστέλλονται
σε servers και η επικοινωνία με άλλες έξυπνες συσκευές γίνεται με κρυπτογράφηση των δεδομένων.
Αυτά φοβάμαι γιατί όσο πιο πολύ δικαιολογήσε τόσο πιο πολύ είσαι ένοχος.

Προτιμώ να σου πω την αλήθεια μια «χαζή» Siri παρά ενα πανέξυπνο Hey Google ή μια τετραπέρατη Alexa.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Σε σχέση με το μεγάλο HomePod έχουν μεγάλη διαφορα άραγε; Σκέφτομαι και εγώ για 2 ηχεία σε χώρο 45 τ.μ. Αλλά φοβάμαι το mini μην είναι άδειο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,007
Θεσσαλία
Σε σχέση με το μεγάλο HomePod έχουν μεγάλη διαφορα άραγε; Σκέφτομαι και εγώ για 2 ηχεία σε χώρο 45 τ.μ. Αλλά φοβάμαι το mini μην είναι άδειο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει πολύ καλή ηχητική απόδοση. Σε ξεγελάει το μέγεθος, δεν περιμένεις να ακούσεις τόσο γεμάτο μπάσο και τέτοια ηχητική ισορροπία.
Έχω κι ενα B&W Zeppelin στο χώρο και δεν έχει την απόδοση -όχι σε ένταση αλλά σε σωστή ισορροπία ήχου - του Mini!
Δεν έχω ακούσει το μεγάλο homepod για να σου πω διαφορές. Πάντως στην τιμή του μεγάλου παίρνεις δυο mini τα οποία θεωρώ - μετά το τεστ του ενός που έχω - σε stereo pair θα είναι πάρα πολύ καλά για τον χώρο σου.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Η Siri έχει βελτιωθεί πάντως πολύ. Αν μιλούσε και Ελληνικά...

ΑΝ είναι κάποιος που θα μιλήσει ελληνικά ‛σύντομα’ αυτή θα είναι η Siri..

Πριν αρκετό καιρό η apple ζητούσε επίσημα ανθρώπους που να ξέρουν και να μιλούν ‛σωστα’ ελληνικά.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
ΑΝ είναι κάποιος που θα μιλήσει ελληνικά ‛σύντομα’ αυτή θα είναι η Siri..

Πριν αρκετό καιρό η apple ζητούσε επίσημα ανθρώπους που να ξέρουν και να μιλούν ‛σωστα’ ελληνικά.
Υπάρχει υποστήριξη ελληνικής γλώσσας από το ios 9 beta για την siri του 2015 και ποτέ δεν βγήκε. Κράτα μικρό καλάθι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
ΑΝ είναι κάποιος που θα μιλήσει ελληνικά ‛σύντομα’ αυτή θα είναι η Siri..

Πριν αρκετό καιρό η apple ζητούσε επίσημα ανθρώπους που να ξέρουν και να μιλούν ‛σωστα’ ελληνικά.

Ότι θα γίνει, θα γίνει. Το πότε είναι άγνωστο...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod mini

Ευχαριστώ πολύ, θα πάω κι εγω για ακόμη ενα. Πέρασε την «δοκιμή» το mini -bye-



Προτιμώ να σου πω την αλήθεια μια «χαζή» Siri παρά ενα πανέξυπνο Hey Google ή μια τετραπέρατη Alexa.

Εξαρτάται τι θες να κανεις. Οι δυνατοτης της siri ειναι παιδικες μπροστα στο google home ή την Alexa με την υποστηριξη ήδη εκατοντάδων συσκευών και άλλω υπηρεσιων....
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,007
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod mini

Εξαρτάται τι θες να κανεις. Οι δυνατοτης της siri ειναι παιδικες μπροστα στο google home ή την Alexa με την υποστηριξη ήδη εκατοντάδων συσκευών και άλλω υπηρεσιων....

Ναι συμφωνώ, δεν το διατύπωσα σωστά. Αναφέρομαι περισσότερο για τις περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί, για «παρακολούθηση» και καταγραφή-αποστολή των καθημερινών δραστηριοτήτων της οικογένειας από τους έξυπνους βοηθούς. Προσωπικά, δεν το θέλω αυτό γι αυτό αναφέρθηκα πως βολεύει μια χαζούλα Siri στην δική μου περίπτωση..
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod mini

Ναι συμφωνώ, δεν το διατύπωσα σωστά. Αναφέρομαι περισσότερο για τις περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί, για «παρακολούθηση» και καταγραφή-αποστολή των καθημερινών δραστηριοτήτων της οικογένειας από τους έξυπνους βοηθούς. Προσωπικά, δεν το θέλω αυτό γι αυτό αναφέρθηκα πως βολεύει μια χαζούλα Siri στην δική μου περίπτωση..
Κατανοητό,
Τωρα αν καταγραφουν τι ταινίες βλέπω ή ποσο ροχαλιζω στον υπνο μου, χάρισμά τους. Οταν συζηταω κρατικα μυστικα η εχει sexy time υπάρχει το hardware κουμπακι π κλεινει το mic :). Για μενα αυτα τα μαραφέτια πρεπει να κανουν δουλιες για να δικαιολογησουν την υπαρξη τους. Για να κανουν δουλιες σημαινει οτι ειναι συνδεδεμένα περα απο τα διαδικτυακά, με 3ες συσκευές και να μου κανουν τη ζωη ευκολοτερη. Εχω 3 gl home mini και τα λιωνω σε εντολές on off απο φωτα, ledοταινιες, ενισχυτές, spotify, AC, TV, πρίζες κλπ μέχρι και την τοστιερα μου αναβω μολις ξυπνησω για να μη περιμενω απο πανω της να ζεσταθεί...

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Εξαρτάται τι θες να κανεις. Οι δυνατοτης της siri ειναι παιδικες μπροστα στο google home ή την Alexa με την υποστηριξη ήδη εκατοντάδων συσκευών και άλλω υπηρεσιων....

Καθολου παιδικες δεν ειναι. Ειδικα αν εχεις συσκευες Homekit σε συνδιασμο με τα Shortcuts του IOS, οι δυνατοτητες ειναι απεριοριστες σε επιπεδο αυτοματισμων.
Και ας μην μιλησουμε για το θεμα ασφαλειας/ιδιωτικοτητας, γιατι alexa/google home σε φακελωνουν κανονικοτατα...


Κατανοητό,
Εχω 3 gl home mini και τα λιωνω σε εντολές on off απο φωτα, ledοταινιες, ενισχυτές, spotify, AC, TV, πρίζες κλπ μέχρι και την τοστιερα μου αναβω μολις ξυπνησω για να μη περιμενω απο πανω της να ζεσταθεί...

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα ιδια κανω και εγω, απλα δεν με ακουει ο φιλος Μπεζος (οχι ο ηθοποιος) ;)
 
Last edited by a moderator:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Αν ειναι να ψαχνω 1 στις 100 συσκευες που υποστηριζουν το homepod ευχαριστω δε θα παρω. Εκεί ειναι η διαφορά και η ευελιξια των 2 μεγάλων.
Τωρα αν μας ακουει ο μπέζος αυτο σηκώνει συζήτηση... οπως ειπα, υπαρχει και το mute κουμπακι (για τους συνομωσιολόγους) ;)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Αν ειναι να ψαχνω 1 στις 100 συσκευες που υποστηριζουν το homepod ευχαριστω δε θα παρω. Εκεί ειναι η διαφορά και η ευελιξια των 2 μεγάλων.
Τωρα αν μας ακουει ο μπέζος αυτο σηκώνει συζήτηση... οπως ειπα, υπαρχει και το mute κουμπακι (για τους συνομωσιολόγους) ;)

Δεν έχει όντως την ποικιλία των άλλων αλλά υπάρχει πλέον μεγάλη γκάμα συμβατών προϊόντων, ειδικά τώρα που άνοιξε το HomeKit σε τρίτους με software certification.
Πχ όλες οι καλές κλειδαριές, Συναγερμοι, φώτα, κάμερες, θερμοστάτες υποστηρίζουν HomeKit. Οι κινεζιες όχι, αλλά εγώ δεν θα έβαζα σπίτι μου iot συσκευή αμφιβόλου προέλευσης και με κίνδυνο εύκολου χακαρισματος.
Τέλος, για τους πιο τολμηρούς υπάρχει το Homebridge που στήνεις σε ένα Pi (η pc/Mac) και ελέγχεις μέσω HomeKit και μη συμβατές iot συσκευές.
 
Last edited:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Ναι κατι γινεται, αλλα θέλει πολυ δουλεια ακόμη. Ακριβα και καλα βρισκεις εννοειται και στην αντίπερα όχθη, οχι μονο κινέζικα που μπορει να ειναι τα απλα δευτεροτριτα γκατζετ σου. Για χακεριες, νταξ μύθοι...

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Mε Siri και 2HomePod έχω να ακουμπήσω διακόπτη ούτε που θυμάμαι από πότε :)
Επίσης από την 14.2 [screenshot] προστέθηκε ενδοεπικοινωνία στο Home app, πολύ χρήσιμο!


Untitled.png