Ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά καινούργιας τηλεόρασης

Jorgito

Established Member
17 August 2006
174
Καλώς ήρθες ELRIC66, αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης :

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός : εως 1500

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:

Καλησπέρα στην παρέα ! Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά καινούργιας τηλεόρασης θα ήθελα την βοήθεια σας.
Έχουμε και λέμε :

Απόσταση θέασης : 3 μέτρα.
Θέση θέασης (απέναντι, σχετικά πλάι) : καναπές γωνία οπότε η τηλεόραση θα είναι στο κέντρο πάνω σε έπιπλο τηλεόρασης γυρισμένη στο πλάι (κάποιες μοίρες) για να βλέπουν όλοι.
Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας, χαμηλός, σκοτεινός, καθόλου) : φως ημέρας τις πρωινές ώρες από την απέναντι πλευρά που είναι ο καναπές. Συνήθως βλέπω βράδυ τηλεόραση με εξαίρεση ίσως κάποια ΣΚ.
Κύρια χρήση - περιεχόμενο (ταινίες, σειρές, αθλητικά, gaming, digea) : αθλητικά (80 % ποδόσφαιρο), ταινίες - σειρές, Cosmote TV.
Πηγές (sd, hd, HDR, streaming) : για τα αθλητικά δορυφορική (Dreambox 500 HD) και Cosmote TV, ταινίες - σειρές από το Kodi (Raspberry Pi) μέσω streaming και από Cosmote TV.
Προϋπολογισμός : έως 1500 .
Υπάρχουσα τηλεόραση : Samsung UE H6400 55".
Απαιτήσεις σε ποιότητα : ???.

*** Έχω μικρά παιδιά τα οποία βλέπουν αρκετά βιντεάκια από το YouTube της τηλεόρασης.

Καλώς. Με πέντε χρόνια εγγύηση, δωρεάν:

https://www.public.gr/product/tileo...75-smart-4k-qled-qe75q70ratxxh/prod9760502pp/

Όσο προλαβαίνεις...
Με καλύπτει η συγκεκριμένη Michalis3 ;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 75"

Με καλύπτει η συγκεκριμένη, Michalis3;

Πιθανώς να σε καλύπτει, αν δεν έχεις πρόβλημα με τις γωνίες θέασης.
 

Jorgito

Established Member
17 August 2006
174
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 75"

Καλημέρα και πάλι !

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για αγορά τηλεόρασης στις 75" ;
Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η θέαση αθλητικών αγώνων (κυρίως ποδόσφαιρο) από δορυφορικούς δέκτες σε HD και 4Κ.
Επίσης ταινίες και σειρές από Kodi (streaming) και Cosmote TV σε HD και 4Κ επίσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε υπόδειξη - συμβουλή !
 

Jorgito

Established Member
17 August 2006
174
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 75"

Καλησπέρα και πάλι !
Τι έχετε να πείτε γι' αυτήν την τηλεόραση : LG OLED65E9 Smart 4K UHD 65" ;
Είναι αρκετά πάνω από το μπάτζετ μου αλλά διαβάζω σε ξένα site πως είναι από τις καλύτερες επιλογές για αθλητικά.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 75"

Οι OLED έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις LCD (και σαφώς καλύτερες γωνίες θέασης). Κατά καιρούς μπορείς να πετύχεις αρκετά μοντέλα 65" με λιγότερα από 2000 ευρώ.
 

Jorgito

Established Member
17 August 2006
174
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 75"

Οι OLED έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από τις LCD (και σαφώς καλύτερες γωνίες θέασης). Κατά καιρούς μπορείς να πετύχεις αρκετά μοντέλα 65" με λιγότερα από 2000 ευρώ.

Ευχαριστώ για την απάντηση Michalis3 !