Βάσεις ηχείων (προτάσεις, DIY, κτλ)

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
Καλησπέρα στην παρέα,

είπα να ανοίξω ένα γενικό thread για βάσεις μιας που δε βρήκα κάποιο παρόμοιο(γενικό).. :grandpa:

και ο λόγος που το άνοιξα είναι επειδή θέλω βάσεις :laugh: :hmmmm2::hmmmm:

θα ήθελα λοιπόν πρόταση για βάσεις δαπέδου για Polk s20e, τιμή θα έλεγα μέχρι 100 ..

ευχαριστώ! :a0210:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα πολυ καλες για τα λεφτα τους και τις εχω αρκετα χρονια και εχω μενει πολυ ικανοποιημενος για την σταθεροτητα που εχουν ειναι οι atacama !!!:2thumb22sup:
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
οκ θα τα ψαξω!
τα μπροστα ηχεια σε τι υψος πρεπει να ειναι; το tweeter στο υψος του αυτιου;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Όλα τα ηχεία σε ένα surround σύστημα ( προφανώς εκτός από τα οροφής top/height σε Atmos/DTS:X/Auro3D ) πρέπει να είναι το tweeter στο ύψος του αυτιού σου όταν κάθεσαι στην θέση ακρόασης.
Αν πρόκειται για home cinema 7.1.x και θες σε έναν 4θεσιο καναπέ να ακούνε καλά και οι 4 ταυτόχρονα καθήμενοι, τότε φεύγεις λίγο στα πλαϊνά ηχεία ( surround L/R ) και τα ανεβάζεις λίγο πιο πάνω σε ύψος και τους δίνεις καθοδική κλήση πρός το αυτί του κεντρικού θεατή ώστε να μην είναι στο ίδιο ύψος με τα κεφάλια στις ακριανές θέσεις του καναπέ και κόβεται η πορεία του ήχου πρός τον κεντρικό και του άλλου άκρου ακροατή.
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
εβαλα στο ματι τις NorStone Stylum, τις εχει κανεις;
τα ηχεια ειναι 35χ21,5 και η βαση ειναι 20χ16,5 θα ειναι ενταξει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,574
Αθήνα
Ε, αυτές έχουμε κι εμείς εδώ σε τρία συστήματα με τα S15e τα QX-2 και τα Ultra Bookshelf για surround. :p

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να υπάρχουν καλύτερες ποιοτικά. Θα πρέπει να πας αλλού μετά.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση βάσης τοίχου για το κεντρικό ηχείο το οποίο σκέφτομαι να τοποθετήσω πάνω από την tv με κλίση προς τον χώρο ακρόασης. Το ηχείο είναι το montor audio bronze με διαστάσεις 165 x 460 x 165 mm και βάρος 5,6 κιλά. Έχετε κατι στιβαρό υπόψιν;
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση βάσης τοίχου για το κεντρικό ηχείο το οποίο σκέφτομαι να τοποθετήσω πάνω από την tv με κλίση προς τον χώρο ακρόασης. Το ηχείο είναι το montor audio bronze με διαστάσεις 165 x 460 x 165 mm και βάρος 5,6 κιλά. Έχετε κατι στιβαρό υπόψιν;

επειδή είχα σκεφτεί και γω να το κάνω αυτό, μια καλή λύση είναι να βρεις καμιά βάση για τις παλιές TV CRT 14"-15"
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση βάσης τοίχου για το κεντρικό ηχείο το οποίο σκέφτομαι να τοποθετήσω πάνω από την tv με κλίση προς τον χώρο ακρόασης. Το ηχείο είναι το montor audio bronze με διαστάσεις 165 x 460 x 165 mm και βάρος 5,6 κιλά. Έχετε κατι στιβαρό υπόψιν;

Παλιά που είχα το πίσω κεντρικό στον τοίχο είχα αυτή απ το συγκεκριμένο κατάστημα (επειδή είναι κοντά μου) και με βόλεψε αφάνταστα. Εννοείται ότι κάνει αποστολές. Βέβαια για πιο στιβαρά λόγω του μεγάλου πλάτους του ηχείου (56cm) είχα βάλει ένα ξύλο ώστε να κάτσει σε μεγαλύτερη επιφάνεια, εσένα με 46cm ίσως και να μη χρειαστεί.
Βρήκα φωτό που το είχα κρεμασμένο, για κοίτα:

nTbcnPJ.jpg


Οι βάσεις των ηχείων ήταν ιδιοκατασκευή από μένα.
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
παιδιά το subwoofer το αφήνουμε στο πάτωμα όπως είναι η είναι προτιμότερο να το βάλουμε πάνω σε κάποιο αντικραδασμικό υλικό;(σκληρό αφρολέξ, φύλλο φελλού κτλ)
κατά προτίμηση φτηνές λύσεις :tongue:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
παιδιά το subwoofer το αφήνουμε στο πάτωμα όπως είναι η είναι προτιμότερο να το βάλουμε πάνω σε κάποιο αντικραδασμικό υλικό;(σκληρό αφρολέξ, φύλλο φελλού κτλ)
κατά προτίμηση φτηνές λύσεις :tongue:

Εγώ ανέκαθεν τα είχα στο πάτωμα, το προηγούμενο ούτως ή άλλως καθόταν σε χαλί, δε νομίζω προσωπικά μιλώντας ότι θα κερδίσεις κάτι εκτός αν έχεις πρόβλημα και μετακινείται από μόνο του σε μεγάλες εντάσεις, έχει συμβεί κι αυτό.
 

Arkanovios

Established Member
10 October 2008
105
Θεσσαλονίκη
Στην περίπτωσή μου που θα πάρω ή το PB-1000 ή το SB-1000 και θα μπει σε αρχαίο ξύλινο πάτωμα που τρίζει με το που το κοιτάς, θα βάρω τις βάσεις της SVS όπως μου έχουν προτείνει μπας και γλιτώσω τίποτα.
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Αγόρασα πρόσφατα το PB-1000 και μου πρότειναν τα έξτρα ποδαράκια Soundpath. Δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμη, αλλά από διάφορες κριτικές που διάβασα πρέπει να κάνουν πολύ καλή δουλειά... ειδικά σε παρκέ!