[ Επίσημο ] Apple Watch Series 6

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
apple-watch-6.png




Το πανέμορφο Apple Watch Series 6 με την φωτεινότερη οθόνη Always-On Retina μετράει τους καρδιακούς παλμούς
σου, κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα και τώρα μετράει τον κορεσμό του οξυγόνου στο αίμα.


Με μία ματιά!
Το Apple Watch Series 6 διατηρεί την ελκυστική, απέριττη σχεδίαση του προκατόχου του και έρχεται βελτιωμένο
σε διάφορα σημεία που κάνουν τη ζωή σου καλύτερη.

Μέτρησε το επίπεδο οξυγόνου στο αίμα σου χρησιμοποιώντας τον επαναστατικό νέο αισθητήρα και την αντίστοιχη
εφαρμογή (Blood O2). Κάνε ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα ανά πάσα στιγμή και οπουδήποτε (παρέχεται δυνατότητα
ECG με την αντίστοιχη εφαρμογή), ζήτα οδηγίες και συμβουλές από την Siri, άκουσε μουσική με την υπηρεσία
Apple Music και δες όλες τις μετρήσεις για την φυσική σου κατάσταση στην βελτιωμένη, φωτεινότερη οθόνη
Always-On Retina.

Με το Apple Watch Series 6 στον καρπό σου, έχεις πρόσβαση σε μία περισσότερο συνδεδεμένη, περισσότερο
δραστήρια και υγιεινή ζωή.


Καθημερινό κόσμημα
Με την υψηλή ποιότητα κατασκευής που χαρακτηρίζει τα προϊόντα της εταιρείας, το Apple Watch Series 6 είναι
σχεδιασμένο για να ταιριάζει στο στυλ σου. Είτε είναι κατασκευασμένο από 100% ανακυκλωμένο αλουμίνιο
-για χαμηλότερο περιβαλλοντολογικό αντίκτυπο- είτε από τιτάνιο ή ανοξείδωτο ατσάλι, το Apple Watch
Series 6 είναι το καθημερινό σου… κόσμημα.

2,5 φορές φωτεινότερη οθόνη!
Δεν χρειάζεται πλέον να σηκώνεις τον καρπό σου ή να αγγίζεις την οθόνη για να δεις την ώρα ή άλλες πληροφορίες
στο ρολόϊ σου, επειδή η οθόνη του Apple Watch Series 6 δεν «κοιμάται» ποτέ (Always-On). Τώρα είναι 2,5 φορές
πιο φωτεινή για να είναι ακόμα πιο ευανάγνωστη υπό το έντονο φως του ήλιου.


Προσέχει την καρδιά σου
Μέτρησε άμεσα τους καρδιακούς σου παλμούς ή κάνε ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα με την
εφαρμογή ECG (ΗΚΓ). Αυτή η δυνατότητα αποτελεί ένα σημαντικό επίτευγμα για μια φορητή συσκευή, και μπορεί να
παρέχει κρίσιμης σημασίας δεδομένα για τους γιατρούς και περισσότερη σιγουριά σε σένα! Πως; Τα ενσωματωμένα
στην ψηφιακή Κορώνα (Digital Crown) ηλεκτρόδια και ο αισθητήρας στο πίσω μέρος συνεργάζονται με την εφαρμογή
ECG και «διαβάζουν» τα ηλεκτρικά σήματα της καρδιάς σου. Αρκούν 30 δευτερόλεπτα για να κάνεις ένα
ηλεκτροκαρδιογράφημα.


Ήρεμες νύχτες, ακόμα καλύτερες ημέρες
Μία δραστήρια ημέρα, γεμάτη ενέργεια και ζωντάνια είναι τις περισσότερες φορές αποτέλεσμα του ξεκούραστου
και επαρκούς βραδινού ύπνου. Το νέο app Sleep θα σε βοηθήσει να βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα για να κοιμάσαι
επαρκώς και θα παρακολουθήσει τις συνήθειες σου όταν κοιμάσαι για να σε βοηθήσει να φτάσεις στον στόχο σου.


Η μουσική σου δίνει κίνητρο
Μουσική, podcasts ή audiobooks: Με το Apple Watch Series 6 δεν υπάρχουν περιορισμοί. Άκουσε οτιδήποτε σε ξεσηκώνει
και σε προτρέπει να κινηθείς και να απολαύσεις την γυμναστική ή την προπόνηση σου. Άλλωστε έχεις την υπηρεσία Apple
Music στη διάθεση σου. Με προηγμένες μετρήσεις προπόνησης, GPS και ανθεκτικότητα σε νερό βάθους έως 50 μέτρα,
είναι σχεδιασμένο για όλους τους τρόπους με τους οποίους ασκείσαι… μετά μουσικής βεβαίως!








f1600190414.jpg

f1600189839.jpg

f1600189901.jpg

f1600189788.jpg

f1600190075.jpg

f1600190122.jpg

f1600190189.jpg

f1600190301.jpg

f1600190370.jpg

f1600190460.jpg

 
Last edited by a moderator:
Re: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Ετσιμπήθη το 6άρι, για μια ακόμη φορά "τσαμπατζής" βέβαια, αλουμινένιο και GPS only (με το ζόρι διάλεξα το 44άρι αυτή τη φορά, μπας και η μπαταρία είναι καλύτερη). Αλλά αυτή τη φορά έδωσα το κατιτις παραπάνω για το Milanese ($479 αντί $429). Έχει κανείς εμπειρία από το μαμά μιλανέζ; Τόσα χρόνια την έβγαζα με 3rd party από Amazon, τα οποία μετά από λίγους μήνες άρχιζαν να ξεβάφουν. Αν είναι κι αυτό έτσι, να λείπει, προτιμώ να δώσω 20 ευρώ.

Screen Shot 2020-10-04 at 7.38.18 AM.jpg

Τα σπουδαία στις 22 Οκτωβρίου που κάνει deliver (!). Καλά που δεν πήρα το μπλε δηλαδή, αφού πήγαινε Νοέμβρη και...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Μεγειες! Έχω το original Milanese αλλά σε φυσικό ατσάλινο χρωμα όποτε δεν ξέρω αν ξεβάφει. Είναι όμως αθάνατο, παρότι το έχω από το πρώτο Apple Watch που κυκλοφόρησε.
 
Re: Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Μεγειες! Έχω το original Milanese αλλά σε φυσικό ατσάλινο χρωμα όποτε δεν ξέρω αν ξεβάφει. Είναι όμως αθάνατο, παρότι το έχω από το πρώτο Apple Watch
που κυκλοφόρησε.

Θαενκς! Θα δω, στο τσακ είμαι να το ακυρώσω και να χτυπήσω το κλασσικό sport loop, να μου'ρθει και ενα 50αρικο λιγότετρο! Δομικά και αυτά του Amazon αθάνατα είναι. Απ'την άλλη βέβαια, αν ξεβάψει θα τους το φέρω στο κεφάλι στο Apple store.

ΥΓ: αυτές είναι οι μαλακίες του να αλλάζεις μέγεθος στο ρολόι. Είχα ένα κάρο 42άρια λουράκια και τα χάρισα κυριολεκτικά όταν πήρα το μικρό πριν 1μιση χρόνο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Θαενκς! Θα δω, στο τσακ είμαι να το ακυρώσω και να χτυπήσω το κλασσικό sport loop, να μου'ρθει και ενα 50αρικο λιγότετρο! Δομικά και αυτά του Amazon αθάνατα είναι. Απ'την άλλη βέβαια, αν ξεβάψει θα τους το φέρω στο κεφάλι στο Apple store.

ΥΓ: αυτές είναι οι μαλακίες του να αλλάζεις μέγεθος στο ρολόι. Είχα ένα κάρο 42άρια λουράκια και τα χάρισα κυριολεκτικά όταν πήρα το μικρό πριν 1μιση χρόνο.

Ειχα παντως πιασει ενα third party milanese και δεν ειχε εξισου ισχυρο μαγνητη με το original.
 
Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Ήρθε. Ευτυχώς βρήκα στο eBay σφραγισμένο σε γαμάτη τιμή ($20) το αγαπημένο μου λουράκι της Apple, που τυπικά έχει καταργηθεί (Black Sport Loop, που ενώ είναι μαύρο, στο φως εμφανίζονται κρυμμένα χρωματάκια).

e002cb3510f1593c871b3c13bc0c26ea.jpg


Το Milanese δε με ενθουσίασε καθόλου σε πρώτη φάση (καμία αισθητή διαφορά από 3rd party), ελπίζω τουλάχιστον να αποζημιώσει στο θέμα της μακροζωίας/ξεβαψίματος. Βαριέμαι τη διαδικασία να το επιστρέφω, για επίσημο ντύσιμο καλό φαίνεται.

Κατά τα άλλα, καμία ουσιαστική διαφορά από το 5άρι, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει η αναβάθμιση, εγώ την έκανα απλά επειδή το παλιό μου δεν την πάλευε από μπαταρία πια. Βέβαια, είδα το φως το αληθινό στο 44mm μετά από 2 χρόνια με το μικρούλι, απορώ τι σκεφτόμουν τότε!
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Re: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Καλημέρα, απέκτησα πρόσφατα το νέο apple watch series 6 και παρουσιάζει ένα θέμα με την πυξίδα, εμφανίζει όλα τα στοιχεία εκτός απο το υψόμετρο όπου εκεί δίχνει μόνο παύλες.
Χτές έβαλα και την τελευταία αναβάθμηση 7.02 αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Εχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα η μόνο στο δικό μου συμβαίνει;
 
Re: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Καλημέρα, απέκτησα πρόσφατα το νέο apple watch series 6 και παρουσιάζει ένα θέμα με την πυξίδα, εμφανίζει όλα τα στοιχεία εκτός απο το υψόμετρο όπου εκεί δίχνει μόνο παύλες.
Χτές έβαλα και την τελευταία αναβάθμηση 7.02 αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Εχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα η μόνο στο δικό μου συμβαίνει;

Σε μένα δείχνει κανονικά υψόμετρο. Δοκίμασες να δεις σε κάποιο από τα workouts (πχ outdoor walk) αν στο τέλος στο summary σου δίνει υψομετρικές πληροφορίες;
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Οχι δεν το δοκίμασα, έψαξα και στο google και βρήκα και εκεί κάποιες αναφορές με το ίδιο πρόβλημα, μίλησα με support apple Hellas, το κατέγραψαν και μου μου είπαν να περιμένω την μεγάλη αναβάθμηση που θα γίνει και οτι είναι bug και όχι hardware πρόβλημα, χτές πήρε την νέα και δεν διορθώθηκε.
θα περιμένω κάποια μεγάλη αναβάθμηση και αν δεν φτιάξει με βλέπω για αντικατάσταση.
 
Οχι δεν το δοκίμασα, έψαξα και στο google και βρήκα και εκεί κάποιες αναφορές με το ίδιο πρόβλημα, μίλησα με support apple Hellas, το κατέγραψαν και μου μου είπαν να περιμένω την μεγάλη αναβάθμηση που θα γίνει και οτι είναι bug και όχι hardware πρόβλημα, χτές πήρε την νέα και δεν διορθώθηκε.
θα περιμένω κάποια μεγάλη αναβάθμηση και αν δεν φτιάξει με βλέπω για αντικατάσταση.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σε workout, αφού έτσι θα δεις αν το θέμα είναι με το app της πυξίδας ή τη γενικότερη ικανότητα μέτρησης υψομέτρου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κιόλας ποια η μέθοδος μέτρησης του Watch: αν το ρολόι δηλαδή μετράει όντως με αισθητήρα απόλυτο υψόμετρο, ή παίρνει κάποια τιμή αναφοράς μέσω του GPS και μετά παίζει με σχετικές διαφορές (σκάλες κλπ).
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Τελικά έφτιαξε, μόλις του έκανα μια καινούργια εγκατάσταση και διορθώθηκε, φαίνεται οτι κάτι δέν είχε γίνει σωστά στην πρώτη ζευγοποίηση.
Ευχαριστώ
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Ήρθε. Ευτυχώς βρήκα στο eBay σφραγισμένο σε γαμάτη τιμή ($20) το αγαπημένο μου λουράκι της Apple, που τυπικά έχει καταργηθεί (Black Sport Loop, που ενώ είναι μαύρο, στο φως εμφανίζονται κρυμμένα χρωματάκια).

e002cb3510f1593c871b3c13bc0c26ea.jpg


Το Milanese δε με ενθουσίασε καθόλου σε πρώτη φάση (καμία αισθητή διαφορά από 3rd party), ελπίζω τουλάχιστον να αποζημιώσει στο θέμα της μακροζωίας/ξεβαψίματος. Βαριέμαι τη διαδικασία να το επιστρέφω, για επίσημο ντύσιμο καλό φαίνεται.

Κατά τα άλλα, καμία ουσιαστική διαφορά από το 5άρι, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει η αναβάθμιση, εγώ την έκανα απλά επειδή το παλιό μου δεν την πάλευε από μπαταρία πια. Βέβαια, είδα το φως το αληθινό στο 44mm μετά από 2 χρόνια με το μικρούλι, απορώ τι σκεφτόμουν τότε!

Μεγειες! Εγω παραγγειλα το ατσαλενιο 44ρι LTE απο Γερμανια και αναμενω...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Μεγειες! Εγω παραγγειλα το ατσαλενιο 44ρι LTE απο Γερμανια και αναμενω...

υπαρχει υποστηριξη για e-sim στο ρολοι στην ελλαδα;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple event 15/09/2020 "Time Flies"

Τα ατσάλινα είναι έτσι κι αλλιώς LTE.

Αυτό κυρίως. Το LTE θα είναι bonus όταν έρθει (λένε unofficially για Μάρτιο 21)
 
Πάντως αυτό το hand washing είναι πραγματικά για τα πανηγύρια. Εκτός του ότι πάντοτε αρχίζει να μετράει με τεράστια καθυστέρηση (μετά από ήδη 10 δευτερόλεπτα), συχνά ενεργοποιείται και σε τελείως άσχετες στιγμές, πχ όταν παίζω με το fitness ring.

Στην αρχή νόμιζα ότι απλά δε δούλευε σωστά στο 4αρι μου επειδή έχει παλιότερα sensors κλπ, αλλά τα ίδια ακριβώς και στο 6. Απενεργοποίηση πανηγυρικά!
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
575
στο 4αρι που εχω απενεργοποιήθηκε μέσα σε 2 μερες χρησης, γιατι περα απο τις ασχετες στιγμες που νομιζε οτι πλενω τα χερια μου, ρουφαγε και αρκετη μπαταρια.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Και εγώ το απενεργοποίησα γιατί δεν λειτουργούσε κάθε φορά που έπλενα τα χέρια. Αυτά συμβαίνουν όταν ένα feature προστίθεται τελευταία στιγμή λόγω επικαιρότητας.