Fuji XS-10

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Fuji XS-10

Μια απο τα ίδια Παναγιώτη, καλή μεν αλλά όχι έρωτας με την πρώτη ματιά...δεν θα μας χάλαγε κιόλας βέβαια..χαχα
 

isin

Senior Member
19 October 2011
460
To design με έχει μπερδέψει... σαν να μην είναι fuji αυτό που βλέπω.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Για να τα δούμε με ηρεμία τα πράγματα.
H XS-10 ελέω ibis ενώ είναι μια νέα Χ-Τ30 η τιμή της είναι στα 1000 δολλάρια.
Στα ίδια χρήματα είναι η εξαιρετική Χ-Τ3 που έχει καλύτερο video,evf,αδιαβροχοποίηση και εργονομία με ροδέλες κτλ.
Στα Grey Market η Χ-Τ30 είναι κοντά στα 600 ευρώ και η Χ-Τ3 λίγο κάτω από τα 800, με άλλα λόγια το ibis κοστίζει 300+ ευρώ ή 1/3 της τιμής της XS-10.
Σήμερα έγινε γνωστό ότι η Χ-Τ3 θα πάρει με firmware της εστίαση της Χ-Τ4 και -7EV ενώ η Χ-Τ4 έχει -6EV.
Day one εννοείται ότι δεν κάνουμε κίνηση για αγορά οπότε σε λίγο καιρό στα grey η Χ-Τ3 θα είναι στην ίδια τιμή με την XS-10.
Εκεί είναι το μεγάλο δίλλημα και σφήνα μπορεί να μπει και η Canon RP που στα κοντά 800 ευρώ που θα στοιχίζει τότε θα είναι δέλεαρ μεγάλο για FF.
Κλείνοντας τολμώ να το γράψω ότι 1000 ευρώ σήμερα είναι πολλά για crop μηχανή και ας έχει και ibis και αερόσακο....
Μέχρι 700 ευρώ για crop είναι win win η κατάσταση παραπάνω τρίβει τα χέρια της η εταιρεία που κατάφερε να σου πουλήσει παραπάνω από την αξία της.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Καλά τα λες Παναγιώτη, συμφωνώ σε όλα, για μένα βέβαια δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αγαπάμε Ibis, αλλά αν είναι στα ίδια λεφτά να χάσω το όλο πακέτο της X-T3 για την XS-10 απλά δεν γίνεται....αναμένουμε....

Υ.Γ. Τώρα μεταξύ μας βέβαια η XS-10 είναι μια X-T30 σε άλλο κέλυφος και με Ibis, δεν ανακάλυψε και τον τροχό με αυτή την μηχανή η Fuji, Βέβαια αν δούμε τι υπάρχει στον ανταγωνισμό σε αυτά τα χρήματα μια χαρά είναι

Υ.Γ. Για τις τιμές ήμουν ο πρώτος διδάξας...χαχα, το έλεγα καιρό ότι για crop σώματα μέχρι 700 ευρώ και αν θέλουν!!! Αν αλλάξει η τεχνολογία των αισθητήρων ή κάποια άλλη σημαντική εξέλιξη που θα επηρεάσει θετικά την ποιότητα εικόνας να το ξαναδούμε, άλλα με αυτά που βλέπω από τις μηχανές ανεξαρτήτου κατασκευαστή, δεν αξίζει να δώσει κάποιος και πολλά χρήματα, καλύπτεσαι μια χαρά και με παλιό μοντέλο. Πέρα από τα μπλιμπλίκια θεωρείς ότι οι νέες οι fuji έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από την παλιά X-T20 Που έχεις??? Σε καμία περίπτωση. Καλύτερα να τα ρίξεις σε κανένα φακό τα λεφτά παρά σε νέο σώμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Για όσους τραβάνε κυρίως ακίνητα θέματα (όπως εγώ ας πούμε), τα 5-6 στοπ όφελος από το ibis σημαίνει τα εξής απλά:

- με "κιτ" φακό f3,5-... τραβάς με ίδιους χρόνους/iso σαν να έχεις prime φακό f1,7 χωρίς σταθεροποίηση
- με τον ως άνω prime f1,7 και ibis, υπολογίστε μόνοι σας σε τι φωτεινότητα αντιστοιχεί χωρίς αυτό - από μηδέν ξεκινάει πάντως...

Οπότε καθένας με βάση τις ανάγκες και τα γούστα του κάνει τις επιλογές του...
 
  • Like
Reactions: peperr

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Re: Απάντηση: Fuji XS-10

Για όσους τραβάνε κυρίως ακίνητα θέματα (όπως εγώ ας πούμε), τα 5-6 στοπ όφελος από το ibis σημαίνει τα εξής απλά:

- με "κιτ" φακό f3,5-... τραβάς με ίδιους χρόνους/iso σαν να έχεις prime φακό f1,7 χωρίς σταθεροποίηση
- με τον ως άνω prime f1,7 και ibis, υπολογίστε μόνοι σας σε τι φωτεινότητα αντιστοιχεί χωρίς αυτό - από μηδέν ξεκινάει πάντως...

Οπότε καθένας με βάση τις ανάγκες και τα γούστα του κάνει τις επιλογές του...

Απλά ένας φακός όπως ο νέος Fuji 16-80 σου δίνει ήδη 6 stops και καθάρισες, ακόμα και ο απλός Fuji 18-55 έχει 4 stops....τώρα αν τραβάς μόνο με primes και σε σκοτάδια ε τι να πω εκει το χρειάζεσαι..κυρίως όμως είναι για βίντεο εκεί είναι η μεγάλη διαφορά....ότι αρέσει στον καθένα, γούστα είναι αυτά.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Θα συμφωνήσω ξανά με το Νίκο ειδικά στις τιμές.
1 ίντσα έως 300 ευρώ, 4/3 έως 500 ευρώ, crop έως 700 ευρώ και ff entry-level έως τα 1000 ευρώ.
Καλά μας άρμεξαν οι εταιρείες και τώρα δίνουν μικροβελτιώσεις με το σταγονόμετρο και ζητάνε επιπλέον χρήματα.
Φίλος γνωστής και κάτοχος A7iii αυτό μου είπε προχτές. Μόνο φακούς πια θα αγοράζω , τα σώματα μια από τα ίδια, όλα καλά είναι πια, μικρές οι διαφορές.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Εγώ πάλι καταλαβαίνω που απευθύνεται.

Για μένα πχ, που το budget μου για μηχανή δεν ξεπερνά κάποιο ποσό, αν ήταν να κανω switch σε Fuji η xs-10 θα ήταν το πρώτο μοντέλο που θα με έκανε να το σκεφτώ σοβαρά, κυρίως λόγω σώματος, εμπειρίας χρήσης, και βέβαια και Ibis.

Κάποια στιγμή που έπιασα στα χέρια μου, νομίζω xt-20 είπα δεν.. ακόμη και το πιάσιμο της xt-3 δεν μου άρεσε καθόλου, υποχρεωτικά θα ήθελα grip.

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω μηχανή θα τη σκεφτώ σοβαρά (θα είναι πιο φτηνή σίγουρα τότε) με τον 16-55 2.8 πχ που δεν έχει και σταθεροποίηση
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Ουσιαστικά χτυπάει τις α6400,a6600 και η Sony δεν έχει πρόβλημα ,μιας και φαίνεται έχουν χωρίσει τα 'τσανάκια' τους με τη Fuji. Ειδικά όταν πέσει η τιμή της XS-10 ,δε θα υπάρχει κανένα δίλημμα ,για όσους νέους φωτογράφους θέλουν να μπούν σε υβριδική mirrorless crop .
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,196
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Με την ησυχία σου Γιάννη , φυσικά και ενδιαφέρει να μας μεταφέρεις εντυπωσεις όταν εξοικειωθείς με τη μηχανή

είναι από τα πιο ενδιαφέροντα μοντέλα της Fuji , έχει συγκεντρωμένα τα πιο βασικά specs σε ένα μοντέρνο και ελαφρύ σώμα.

ΥΣ
δεν ξέρω αν σε προβλημάτισε κάτι ιδαιτερα στην R6 , είχες μαζεψει και ένα σωρό φακούς , αν θέλεις κανεις ένα σχόλιο και γιαυτό αν και ξερω οτι δεν συμβιώνεις πολύ καιρό με τον εξοπλισμό σου και σου αρέσει να δοκιμάζεις νέα μοντέλα (είναι μικρόβιο που έχουμε πολλοι εδώ μέσα …:))
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Είναι μια μηχανή που με έβαλε σε σκέψεις, μόνο οι φακοί λειτουργούν κάπως αποτρεπτικά... ...Οπότε σαφώς περιμένουμε εντυπώσεις!
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Oσον αφορα την r6 ηταν απο τα πιο ολοκηρωμενα μοντελα που ειχα , τρομερο γκριπ , μονιτορ και evf, γρηγορη εστιαση (απο τις καλυτερες που εχω δει) , ωραια εικονα και χρωματα ... γενικα πολυ ευχαριστημενος.

Ομως , υπαρχουν μερικα θεματα... πρωτον με το συστημα και δευτερον προσωπικα.

Το συστημα ειναι ακομα σχετικα κλειστο, δεν υπαρχουν φακοι τριτων (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) και κυριως ζοομ που να μπορω να διαθεσω τα χρηματα.
ειναι ολοι οι ζοομ πολυ ακριβοι για μενα .
Επισης το γνωστο θεμα με τις ff , αν θελεις φωτεινους ζοομ ειναι πολυ ογκωδης και βαριοι (εκτος απο ακριβοι).


Επισης, για μενα αυτη τη στιγμη με τα οικονομικα μου , δεν μπορω να υποστηριξω ενα τοσο ακριβο συστημα FF και χρειαζομουν αμμεσα καποια χρηματα ...

Οποτε εφυγε (με πολυ καλες εντυπωσεις γενικα) και απλως ηθελα ενα οικονομικο, μικρο συστημα για παιχνιδι κυριως ... αλλωστε οι φωτογραφικες μου αναζητησεις και περιπετειες εχουν μειωθει πολυ και λογω της πανδημιας αλλα και αλλων λογων.

Εκδηλωσεις κλπ δεν γινονται και δεν παω , οποτε η απαιτηση για ενα FF συστημα δεν ειναι τοσο μεγαλη πια.

Ηθελα οπως ειπα ενα μικρο σχετικα συστημα και οικονομικο , για γενικη χρηση και πειραματισμο .

Οπωσδηποτε με IBIS (αμα το συνηθισεις δυσκολα πας αλλου) και ενα γενικο φακο για καθημερινη χρηση και μερικους οικονομικους prime (γι αυτους κυριως το IBIS).


Σε sony δεν υπαρχει κατι οικονομικο αυτη τη στιγμη με IBIS , η a6600 που την ειχα για λιγο, ειναι ακομα σχετικα ακριβη.
Συνολικο κοστος δεν ηθελα να υπερβαινει το χιλιαρικο (σωμα κι ενας βασικος ζοομ , οχι κιτ).

Σκεφτηκα και την παλια αγαπημενη olympus em1 mk ii αλλα δεν τη βρισκεις φτηνα και ηθελα και λιγο μεγαλυτερο αισθητηρα (ειμαι λατρης του ρηχου βαθους πεδιου οπως γνωριζετε).

Αρα η μονη λυση για τωρα ηταν μια XS10 (η XT4 ειναι αρκετα ακριβη ακομα) ή η παλια γνωριμη fuji HX1.

H τελευταια ειχε πεσει αρκετα καποτε σε τιμη, αλλα τωρα δεν τη βρισεις πια ευκολα και σε καλη τιμη.
Ετυχε να βρω την XS10 μαζι με τον fuji 16-80mm f4 στη τιμη που ηθελα και την πηρα.
Ειναι ιδανικο συστημα αυτη τη στιγμη, να ξαναθυμηθω και τις fuji και να δω που εχουν φτασει....

Αφου υπαρχει καποιο ενδιαφερον, θα γραψω μερικα πραγματα συντομα...


ΥΓ... να τονισω οτι η fuji ανοιξε το συτημα απιτελους κι εδωσε αδεια να φτιαχτουν και φακοι με AF επισημα απο τριτους...ηδη η sigma ανακοινωσε οτι βγαζει 3 φακους φετος , μαλλον του γνωστους 16, 30 kai 56 mm f1.4
Yπαρχουν βεβαια και οι γνωστοι Viltrox , ηδη εχω ενα 56mm f1.4 και καποιους μικρους mnaual που ειναι η συμπαθεια μου!
Οποτε το μελλον προδιαγραφεται καλο για τη fuji κι εμας που τη συμπαθουμε ιδιαιτερα.
Υπαρχει επισης και ο Tamron 18-300mm με αρκετα καλες κριτικε για γενικη χρηση και travel φακος.


IMG_0853.jpgIMG_0854.jpgIMG_0852.jpg
 
Last edited:
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
ισως καποια πραγματα εχουν ξαναγραφτει εδω, αλλα επειδη λειπω καιρο απο το συστημα θα τα ξαναγραψω για να μεινουν....

Εχει βγει οπως ειπα ο tamron 18-300mm, ενας πολυ βολικος all around φακος για οσους δεν θελουν να κουβαλανε πολλους ζοομ.
αυτος και μερικοι φωτεινοι prime ισως ειναι για πολλους το καλυτερο setup.

Γραφουν οτι εχει αρκετα sharp εικονα για τετοιο φακο, με καλη και αθορυβη εστιαση.
Ενα θεμα που εστιαζουν ειναι η οχι και τοσο καλη σταθεροποιηση , ειδικα στο βιντεο, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι προσφατα με καποιο firmware .

Ισως καταφερω να τον δοκιμασω καποια στιγμη...




DSCF1668-1536x1024.jpg
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Σε καθε συστημα ψαχνω εναν σχετικα μικρο , οικονομικο, all around για καθημερινη χρηση , αλλα με σταθερο διαφραγμα και καλυψη του γνωστου ευρους 24-105 (περιπου) σε FF αντιστοιχια.
Στην fuji αυτος ο φακος ειναι ο γνωστος πια 16-80mm που οταν ειχε βγει ειχαν γραφτει πολλα....

Θελω οπσδηποτε τα 16mm για να μην κουβαλαω κι εναν ευρυγωνιο, και σιγουρα ο φακος αποδιδει καλα για τις δικε ςμου αναγκες.
Εχει πολυ γρηγορη και αθορυβη εστιαση και μια απο τις καλυτερες σταθεροποιησεις, ειδικα σε συνδιασμο με το ibis της xs10.
Ειναι το μονο συστημα φακου/σωματος που μου θυμισε Olympus στο θεμα IBIS!

Δεν εχω κανει εκτεταμενες δοκιμες, αλλα η αποδοση του για μενα ειναι ικανοποιητικη και δεν αποτελει προβλημα.

Το μονο θεμα που εχω και δυστυχως δεν ειναι και ομονος φακος που το εχει στη fuji ειναι η στιγμιαια απωλεια εστιασης και εκθεσης κατα τη διαρκεια του ζοομ στο βιντεο.
Προσωπικα μπορω να ζησω μ αυτο, γιατι δεν κανω ζοομ κατα τη διαρκεια ληψης βιντεο και αν κανω , το κοβω το μονταζ (δινει την αισθηση ερασιτεχνικης ληψης ετσι κι αλλιως και αυτο κανω παντα, οχι τωρα με τον φακο αυτο)
δυστυχως οι περισσοτεροι φακοι της fuji εχουν παρομοια θεματα στο βιντεο, δεν ειναι το ιδανικο συτσημα αν θελεις τετοιου ειδους ευκολιες.

Στην αρχικη τιμη που ειχε βγει δεν θα τον επαιρνα βεβαια, αλλα τον βρηκα στη μιση τιμη μαζι με την XS10 και τον πηρα .
 
  • Like
Reactions: vadergr
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
για φακο πορτραιτου, γυρω στα 85μμ σε FF, επελεξα τον οικονομικο Viltrox 56mm 1.4 .
Εχω δοκιμασει κι αλλους στο παρελθον, οπως τον Viltrox 85mm 1.8 και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος.
Ο 85αρης εχει και νεα MK II εκδοση , που ειναι πολυ πιο ελαφρυς (σχεδον μισο βαρος) απο τον παλιοτερο, αλλα ηθελα κατι πιο μικρο και "κοντο".

Ο fuji 56μμ 1,2mm ειναι πολυ μακρια οικονομικα και εχει αργο και θορυβωδες μοτερ, οποτε ο 56mm Viltrox ηταν μονοδρομος.
Υπαρχει βεβαια και ο πολυ καλος fuji 50mm f2 , αλλα θελω οσο πιο φωτεινο φακο γινεται, και ο Viltrox μου βγηκε ακομα πιο φτηνα και απο τον fuji 50mm f2.

Ο viltrox εχει γρηγορη και αθορυβη εστιαση ακομα καιο στο βιντεο.
Ειναι επισης πολυ οξυς , και χωρις ιδιαιτερα θεματα με βινιετα και CA (σε πολυ λογικα πλαισια) .
Εχει φυσικα μια πιο soft εικονα τερμα ανοιχρος, αλλα επειδη τον θελω για πορτραιτα κυριως δεν με ενοχλει.
Αν τον κλεισει καποιος λιγο, γινεται ακομα πιο οξυς και χωρις CA .

Αυτο που μ ενδιεφερε κυριως ειναι , περα απο την εστιαση, να εχει ωραιο, ομαλο bokeh... και πραγματι εχει!


Eχει επισης clickless aperture που ειναι ιδανικος για βιντεο κι εχει και πολυ ωραιο δαχτυλιδι εστιασης.

Δεν εχει σχεδον καθολου focus breathing .

Κατασκευαστικα βρισκεται κι αυτος πολυ ψηλα , δεν ειναι ομως weather resistant, πραγμα που προσωπικα δεν μ απασχολει ομως.
Ερχεται μαζι με ενα μεταλικο σκιαστρο επισης.


IMG_0859.jpgIMG_0860.jpgIMG_0861.jpg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: kbouk

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,196
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επισης το γνωστο θεμα με τις ff , αν θελεις φωτεινους ζοομ ειναι πολυ ογκωδης και βαριοι (εκτος απο ακριβοι).

Σε ρωτησα για την R6 για να καταλαβω που κυριως προβληματίστηκες αφου το συνολο που ειχες ηταν εξαιρετικό

ε το παραπάνω ειναι ο βασικός λογος που δεν ανεβαινω σε FF

λιγο πολυ το ιδιο θεμα θα εχεις και με την Fuji, για φωτεινους ζουμ λιγες , ακριβες και βαριες επιλογες ειδικα στους τηλεφακους

ο Τamron 18-300 θα σε καλυψει ως εστιακή αλλά ειναι φακός γενικής χρήσης κυρίως για μερα, , οταν το φως πεφτει θα εχεις σιγουρα θεματα με την εστιαση , το IQ του αποκλειεται να ειναι κάτι το φοβερό ( 16Χ φακος αλλωστε ειναι), το βάρος στα 620gr για την εστιακή που δινει δεν ειναι απαγορευτικό, αν σου κατσει για την χρηση που θελεις μια χαρά . Δεν ξερω αν συνεργαζονται επισης τα δυο συστηματα σταθεροποιησης , κοιταξε το

τα προβλήματα με τα θορυβωδη μοτερ των περισσοτερων Fujinon σε βιντεο τα ξερεις καλυτερα , εγω δεν θα ειχα κανενα θεμα που δεν ασχολουμε με βιντεο αλλα εσύ φοβαμαι οτι δεν θα αντεξεις πολυ

οπως και ναναι , ασε τι λεω εγω, απο εσενα περιμένω θετικα αρνητικα με τους φακους που θα δουλέψεις , καλοδουλευτη να ευχηθω και αναμενουμε .....

ΥΣ
το weather sealing στο φακό δεν πρεπει να σε ενοχλει τόσο μιας ουτε και η μηχανη ειναι (βεβαια καλο ειναι να υπάρχει αν μεταπηδησεις σε καμια XH2 μελλοντικα)
 
Last edited: