Modulator hdmi + dvr

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

elpa

New member
10 December 2009
21
Καλησπερα ,

προσπαθω να κανω να δουλεψει ενα dvr με ενα modulator αλλα εχω σκαλωσει και ηλπιζα στη βοηθεια σας

Το dvr ειναι στο υπογειο και το moduator στη ταρατσα. Η αποσταση μεταξυ του ειναι καπου στα 9m. Απο το ενα στο αλλο τρεχει ηδη ενα utp.
Το dve και to modulator εχουν απο μια hdmi. To dvr εχει και vga εξοδο αλλα την εχω πανω σε μια οθονη εκει τοπικα.
Αρχικα χρησιμοποιησα το utp με ενα ζευγος hdmi extenders αλλα ειχαμε παταγωδη αποτυχια. Μεχρι 6μετρα περιπου utp η εικονα εφτανε δοκιμαζοντας σε οθονη αλλα οχι παραπανω. Δοκιμασα και με 10 μετρα stp αλλα τζιφος.
Αφου λουστηκα τους hdmi extenders πηρα και ενα 15μετρο hdmi.
Απλωνω το hdmi τα συνδεω (dvr modulator) αλλα δεν εχω εικονα- δεν αναβει και το λαμπακι signal στο modulator.
Ξεσυνδεω το Modulator και βαζω την οθονη και εχω εικονα με το hdmi καλωδιο απο το dvr.
Συνδεω μια καμερα στο modulator εχω εικονα.
με την μεταξυ τους συνδεση dvr και modulator με το hdmi κατι παει λαθος

Δεδομενου οτι απο το dvr δεν παιρνει ρυθμιση η εξοδος video υπαρχει περιπτωση να δω εικονα απο το modulator απο τις δικες του ρυθμισεις? Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω τιποτα απο το μενου του Modulator και το manual δε βοηθαει.

modulator : https://www.edision.gr/el/detail/edision-hdmi-modulator-single-dvb-t
manual : https://www.edision.gr/index.php?ACTION=_download_file&fp=1674

ευχαριστω εκ των προτερων
 

yazouwello

Banned
17 December 2020
2
Το Thor είναι εντάξει, αλλά η διαχείριση του ιστού τους είναι ακατάλληλη που σε κάνει να βγάζεις τα μαλλιά σου. Έχω ένα 8 καναλιών Hybrid SDI / HDMI, πολύ ευπροσάρμοστο αλλά έχει κάτι που πρέπει να είναι επιθυμητό
 

yazouwello

Banned
17 December 2020
2
Το Thor είναι εντάξει, αλλά η διαχείριση του ιστού τους είναι ακατάλληλη που σε κάνει να βγάζεις τα μαλλιά σου Kodi nox.
Έχω ένα 8 καναλιών Hybrid SDI / HDMI, πολύ ευπροσάρμοστο αλλά έχει κάτι που πρέπει να είναι επιθυμητό