Amiga 500 mini

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά



Με μήνυμά τους, οι δημιουργοί του C64 αφήνουν να εννοηθεί πως να ετοιμάζουν κάτι καινούριο και εξίσου νοσταλγικό
για την επόμενη χρονιά.

Ένα μήνυμα στη σελίδα των δημιουργών του C64 στο Facebook ήταν αρκετό για να… βάλει στην πρίζα τους λάτρεις
του retro gaming. Το εν λόγω post αποτελείται από μια φωτογραφία με τη σιλουέτα μίας Amiga 500 και το μήνυμα
“έρχεται το 2021 από τη Retro Games” και μολονότι δεν αποκαλύπτει άλλες πληροφορίες, είναι αρκετά ξεκάθαρο.

Η Retro Games έκανε ντεμπούτο στις επανεκδόσεις κλασσικών συστημάτων το 2018 με το THE64Mini για να επανέλθει
μια χρονιά αργότερα με το THEC64. Πρόκειται για επανεκδόσεις του κλασσικού Commodore 64 (η εταιρεία ποτέ δεν
απέκτησε τα σχετικά δικαιώματα για το όνομα, εξ ου και το “C64”) με την πρώτη να έχει το μισό μέγεθος του
αρχικού μοντέλου και τη δεύτερη να έρχεται σε κλίμακα 1:1.

Τα ερωτήματα που συνοδεύουν το νέο εγχείρημα της Retro Games πάντως είναι κάμποσα. Θα πρόκειται για μίνι εκδοχή
της Amiga 500 ή κανονικού μεγέθους έκδοση; Θα στηριχθεί στο crowdfunding ή θα διατεθεί κανονικά για προπαραγγελία;
Η λογική λέει ότι η εταιρεία θα επανέλθει σύντομα.

[via] . [via]


THEA500-packaging-3D-2021-JULY-02-1536x1152.png
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,692
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Η ειδηση ... ! :a0210:

Ομως ...

οτι εκτελουσε ολοκληρο το board της 500 ... σημερα, το υλοποιει μισο τετραγωνικο χιλιοστο ολοκληρωμενου (...)

Αναμενουμε (καθιδροι) την υλοποιηση .... :BDGBGDB55:
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά


Η εταιρεία Retro Games Ltd φέρνει έναν ακόμα θρυλικό υπολογιστή του παρελθόντος σε ρετρό μίνι έκδοση, την Amiga 500.

Σύμφωνα με το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής, ο υπολογιστής Amiga 500 γνωστός και ως A500 (κωδική ονομασία «Rock Lobster»)
ήταν ο πρώτος οικιακός υπολογιστής πολυμέσων της Commodore και κυκλοφόρησε το 1987. Χάρη στα προηγμένα του γραφικά και
στη καλή ποιότητα ήχου αποτέλεσε μία εξαιρετική παιχνιδομηχανή για πολλούς χρήστες. Ήταν η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία της
Commodore, ιδιαίτερα στην Ευρώπη. Η κυκλοφορία του διακόπηκε το 1991 καθώς αντικαταστάθηκε από την βελτιωμένη έκδοση
Amiga 500 Plus.

Η νέα ρετρό έκδοση του θρυλικού υπολογιστή ονομάζεται A500 Mini και αν και βασίζεται ξεκάθαρα στην έκδοση Amiga 500,
η Retro Games Ltd λέει πως θα εξομοιώσει επίσης τα ταχύτερα γραφικά AGA από την Amiga 1200 για ενισχυμένη απόδοση.


Το σύστημα A500 Mini περιλαμβάνει τα παιχνίδια:
  • Alien Breed 3D
  • Alien Breed: Special Edition 92
  • Another World
  • Arcade Pool
  • ATR: All Terrain Racing
  • Battle Chess
  • Cadaver
  • California Games
  • Dragon’s Breath
  • F-16 Combat Pilot
  • Kick Off 2
  • Paradroid 90
  • Pinball Dreams
  • Project-X: Special Edition 93
  • Qwak
  • Simon the Sorcerer
  • Speedball 2: Brutal Deluxe
  • Stunt Car Racer
  • Super Cars II
  • The Chaos Engine
  • The Lost Patrol
  • The Sentinel
  • Titus the Fox
  • Worms: The Director’s Cut
  • Zool: Ninja Of The ”Nth” Dimension


Συνολικά, τα παιχνίδια θα είναι 25 ενώ οι χρήστες του συστήματος θα μπορούν να προσθέσουν περισσότερα από μόνοι τους με
το WHDLoad, ένα πακέτο εγκατάστασης για το λογισμικό Amiga. Ανάμεσα στις λειτουργίες του συστήματος είναι τα save states, η
δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ των ρυθμών ανανέωσης 50Hz και 60Hz, ενσωματωμένα φίλτρα που εξομοιώνουν τις τηλεοράσεις/
οθόνες CRT του παρελθόντος και διάφορες άλλες επιλογές scaling.

Το σύστημα A500 Mini έρχεται με ένα USB mouse δύο πλήκτρων καθώς και με ένα gamepad που μοιάζει αρκετά με αυτό του CD32.
Το πληκτρολόγιο δεν είναι λειτουργικό καθώς τα πλήκτρα του είναι εξαιρετικά μικρά ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να εγκατασταθεί
κάποιο άλλο μέσω θύρας USB. Η εταιρεία Retro Games Ltd αναμένεται να διαθέσει το σύστημα A500 Mini στις αρχές της νέας χρονιάς
με τιμή $139,99 στις ΗΠΑ (119,28€) και £119,99 στο Ηνωμένο Βασίλειο (141,15€).




via, via
 
Last edited:
17 June 2006
23,692
Αθήνα
Έλα παιδιά , κάθε πράγμα στον καιρό του. Ωραίες οι αναμνήσεις και οι συναισθηματικοί δεσμοί με κάποια αντικειμενα του παρελθόντος αλλά μην μου πείτε ότι θα κάτσετε να παίξετε πάνω από 10 λεπτα με τέτοια γραφικά. Να απολαύσετε τι; Τα πίξελ;

Αν κάτι αξίζει είναι να έχετε την δική σας παλιά ορίτζιναλ amiga καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Όχι να πα να πάρετε την καινουργίλα του 2022 και καλά amiga... από την μια το αρχαίο ποντίκι και από την άλλη να βγάζει hdmi 😁

Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς κάτι emulators να θυμηθώ πως ήταν τα παλιά παιχνίδια street fighter κλπ. Σε 3 λεπτά uninstall. Και πολλά λέω. Και σκεφτόμουν πως ήταν δυνατόν να παίζαμε τότε με τις ώρες !
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,518
Έλα παιδιά , κάθε πράγμα στον καιρό του. Ωραίες οι αναμνήσεις και οι συναισθηματικοί δεσμοί με κάποια αντικειμενα του παρελθόντος αλλά μην μου πείτε ότι θα κάτσετε να παίξετε πάνω από 10 λεπτα με τέτοια γραφικά. Να απολαύσετε τι; Τα πίξελ;

Αν κάτι αξίζει είναι να έχετε την δική σας παλιά ορίτζιναλ amiga καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Όχι να πα να πάρετε την καινουργίλα του 2022 και καλά amiga... από την μια το αρχαίο ποντίκι και από την άλλη να βγάζει hdmi 😁

Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς κάτι emulators να θυμηθώ πως ήταν τα παλιά παιχνίδια street fighter κλπ. Σε 3 λεπτά uninstall. Και πολλά λέω. Και σκεφτόμουν πως ήταν δυνατόν να παίζαμε τότε με τις ώρες !

Συμφωνώ απόλυτα, αν κάποιος λυσσάει να παίξει παλιά παιχνίδια υπάρχουν και οι emulators. Το συγκεκριμένο προϊόν δεν είναι καν Amiga, καποιον arm έχει μέσα που παίζει με emulator. Αν είχε μέσα τον κλασικό Motorola 68000 να το ξανασυζητησουμε…χαχα
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς κάτι emulators να θυμηθώ πως ήταν τα παλιά παιχνίδια street fighter κλπ. Σε 3 λεπτά uninstall. Και πολλά λέω. Και σκεφτόμουν πως ήταν δυνατόν να παίζαμε τότε με τις ώρες !
Tα παιχνιδια του τοτε ηταν φτιαγμενα να παιζονται σε CRT με scanlines για αυτο τα θυμομαστε πανεμορφα και ηταν.
Δειτε το παρακατω που ειναι απο crt και βαλτε το (final fight ) σε emulator να δειτε αν δειχνει ετσι, ενα ματσο τετραγωνα ειναι.

Για καποιον που δεν εχει διαθεσιμη crt ,τροπος ειναι emulators με επιλογες φιλτρων που πλησιαζουν την εικονα μιας CRT.
 

Attachments

  • 2.JPG
    2.JPG
    1 MB · Views: 38

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,518
Tα παιχνιδια του τοτε ηταν φτιαγμενα να παιζονται σε CRT με scanlines για αυτο τα θυμομαστε πανεμορφα και ηταν.
Δειτε το παρακατω που ειναι απο crt και βαλτε το (final fight ) σε emulator να δειτε αν δειχνει ετσι, ενα ματσο τετραγωνα ειναι.

Για καποιον που δεν εχει διαθεσιμη crt ,τροπος ειναι emulators με επιλογες φιλτρων που πλησιαζουν την εικονα μιας CRT.
Ισχύει σε ένα βαθμό, από την άλλη γνώμη μου είναι κάθε πράγμα στο καιρό του, τα παλιά παιχνίδια απλά δεν παίζονται σήμερα και είναι μόνο για νοσταλγούς, αν τα πιάσεις να τα παίξεις σήμερα μόνο κακό θα σου κάνουν και θα καταστρέψουν τις ωραίες αναμνήσεις που έχεις με αυτά.

Υ.Γ. Πριν μερικούς μήνες έπιασα και έπαιξα λίγο το Super mario 64 που όταν είχε βγει στο Nintendo 64 μου είχαν πέσει τα σαγόνια κυριολεκτικά!! Το παιχνίδι λοιπόν πέρα από ότι είναι έκτρωμα από άποψη γραφικών είναι και εντελώς Unplayable και με άθλιους μηχανισμούς και camera σε σημείο που να αναρωτιέσαι πως το έπαιζες τότε. Προτίμησα να μην το συνεχίσω για να μην μου χαλάσει τις ωραίες στιγμές που είχα περάσει με αυτό κάποτε.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Ναι γενικα τα πρωτα 3D παιχνίδια μεχρι να βρουν τον δρομο τους απο τους σχεδιαστες δεν παιζονται.
Βλεπε πρωτα tomb raider ,resident evil (tank controls) κτλ.
Remastered εκδοσεις σε μοντερνες κονσολες εχουν βελτιώσει πολλα απο αυτα.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Το καλύτερο τότε μηχάνημα με πραγματικό multitasking, θυμάμαι έκανα επεξεργασία στο deluxe paint, 3d Στο Lightwave format Σε δισκέτα κ όλα αυτά με 880kb λειτουργικό..... Αχχχ αχχχ 😍😍😍

Defender of the crown, ένα από τα καλύτερα.....
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,518
Είχα αλλάξει 3 Amiga, ξεκίνησα με τον A500, πήγα στην Α2000 και μετά στην Α1200 που ήταν διαστημόπλοιο για την εποχή...την Α1200 την έχω ακόμα στην αποθήκη άλλα δεν ξέρω καν αν δουλεύει.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Εγω είχα στην αρχή την 500 και μετά τη 1200. Είχα πάρει και το genlock και έβαζα τίτλους σε βίντεο που έφτιαχνα. Πολύ πρωτοποριακό για την εποχή του...
Την 1200 ακόμα την έχω στην αποθήκη, οπότε μπαίνω, τη βλέπω

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,518
Σωστά
Το συγκεκριμένο mini δεν έχει καμία σχέση με Amiga. Είναι ένας απλός arm με emulation και του βάλανε ένα κέλυφος που θυμίζει amiga 500....ούτε τσάμπα δεν θα το έπαιρνα.