Μικρό καλώδιο Lightning για αυτοκίνητο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ψαχνω μικρο καλωδιο lightning -> usb για χρηση σε αυτοκινητο. Θα ηθελα να ειναι μικρο 15-30cm και, αν ειναι δυνατον, να εχει 90 μοιρες γωνια. Τωρα στο android μου χρησιμοποιω κατι τετοιο και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος

https://www.volkswagen.ie/app/after...-30cm-Volkswagen-USB-A-to-USB-C-Textile-Cable
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Μικρο καλωδιο lightning για αυτοκινητο

Εγώ χρησιμοποιώ το πλέον τσαμπατζίδικο της Amazon (Amazon basics) εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα θέμα. 7$.

1m μου φαινεται πολυ μεγαλο :( Η θεση για το κινητο ειναι ακριβως διπλα στην θυρα usb του αυτοκινητου και ψαχνω κατι μικροτερο
 
Re: Μικρο καλωδιο lightning για αυτοκινητο

1m μου φαινεται πολυ μεγαλο :( Η θεση για το κινητο ειναι ακριβως διπλα στην θυρα usb του αυτοκινητου και ψαχνω κατι μικροτερο

Sorry, λαθος λινκ έδωσα. Για μικρό μιλάω κι εγώ, δε θυμάμαι πόσο είναι αλλά σίγουρα όχι πάνω από 30cm. Μάλλον αυτό των 4".
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Μικρο καλωδιο lightning για αυτοκινητο

Τα basics ειναι καλη φαση, αλλα γενικα θυμαμαι οτι δεν τα στελνουν σε τριτες χωρες
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,940
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Μικρο καλωδιο lightning για αυτοκινητο

Νομίζω τα έχουν και τα Ευρωπαϊκά Αμαζον.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
aliexpress δεν ειχα σκεφτει να ψαξω. Θα δω αυτο το μικρο baseus, μοιαζει να ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν το προσδιορισα, αλλα φανταζομαι οτι και εσεις τα χρησιμοποιειτε για carplay, σωστα;
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Για όλα κάνει εξαιρετική ποιότητα, εχω πάρει και 1 το ίδιο 1,8 μέτρα, λίγο ακριβό αλλά την ποιότητα την πληρώνεις, τα είχα παραγείλει με την γρήγορη αποστολή (λίγο ακριβότερη απο την στανταρτ), την αλλη μέρα τα είχα σπίτι μου με UPS Express saver.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δεν το προσδιορισα, αλλα φανταζομαι οτι και εσεις τα χρησιμοποιειτε για carplay, σωστα;

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις αλλά ψάξε μήπως υπάρχει τρόπος για ασύρματο CarPlay
https://www.amazon.com/wireless-carplay/s?k=wireless+carplay
Αν έχεις Android head unit με ένα 50αρι μπορείς να βάλεις έναν adaptor
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Υπάρχουν adapters και για εργοστασιακά
Ναι αλλά θα φαίνεται ένα κουτάκι πεταμένο χύμα. Η θυρα usb για κινητό δεν βρίσκεται μέσα στον τεμπελη.
Επίσης, δεν έχω wireless charging στο αμάξι ως έξτρα, οπότε θα πέφτει η μπαταρία σύντομα. Τέλος, φίλος που έχει βάλει τέτοιο μηχανάκι, δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ναι αλλά θα φαίνεται ένα κουτάκι πεταμένο χύμα. Η θυρα usb για κινητό δεν βρίσκεται μέσα στον τεμπελη.
Επίσης, δεν έχω wireless charging στο αμάξι ως έξτρα, οπότε θα πέφτει η μπαταρία σύντομα. Τέλος, φίλος που έχει βάλει τέτοιο μηχανάκι, δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

Το έχω σχεδόν ένα μήνα σε Android head unit και λειτουργεί άριστα. Ξεκινάει αυτόματα με το που συνδεθεί το τηλέφωνο με Bluetooth
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το έχω σχεδόν ένα μήνα σε Android head unit και λειτουργεί άριστα. Ξεκινάει αυτόματα με το που συνδεθεί το τηλέφωνο με Bluetooth

μπορεις να βαλεις ενα λινκ να το ψαξω;
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Ψάξε και για καλώδιο της Ugreen. Εξαιρετική ποιότητα για τα χρήματα τους.