Κουράστηκαν τα μάτια μου.....

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Μια ζωή μπροστά απο μία οθόνη...
Τα μάτια μου έχουν πλέον κουραστεί. Έχω συνδέσει το πισι με την τηλεόραση του σαλονιου, μία sony Led στα 50hz.
Παρόλο που κατέβασα το μπλε φωτισμό, την φωτεινότητα, το κοντραστ, πάλι κουρασμένα είναι τα μάτια μου.
Θα υπάρχει διαφορά αν αλλάξω σε 100hz ή πάω σε OLED;
ευχαριστώ
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Δε νομίζω στο θέμα κούρασης να δεις διαφορά.

Να χες καμία CRT να έλεγα ναι.
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Σύνηθες φαινόμενο διότι μια ζωή βλέπουμε ΛΑΘΟΣ. Έχει κάτσει κάποιος να ρυθμίσει σωστά την οθόνη στο pc;
Όλα είναι αλλα ντ' άλλων.
Φωτεινότητες, χρώματα κλπ.
Για να μην πω για την ποιότητα των οθονών.
Η συντριπτική πλειοψηφία προτιμά να τα χώσει σε κάρτες γραφικών και cpu από το να πάρει π.χ. μια EIZO .
Για τα μάτια μιλάμε.

Όσο μπορεί να ακουστεί περίεργο δοκίμασε να δεις σε κάποιον φίλο σου σε πανί. Δηλαδή σε προτζεκτορα. Ο λόγος είναι ότι δεν έχεις εκπομπή φωτός απ' ευθείας μπροστά σου αλλά από αντανάκλαση. Δεν είναι ανάγκη να είναι 100+ ιντσες.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Μια ζωή μπροστά απο μία οθόνη...
Τα μάτια μου έχουν πλέον κουραστεί. Έχω συνδέσει το πισι με την τηλεόραση του σαλονιου, μία sony Led στα 50hz.
Παρόλο που κατέβασα το μπλε φωτισμό, την φωτεινότητα, το κοντραστ, πάλι κουρασμένα είναι τα μάτια μου.
Θα υπάρχει διαφορά αν αλλάξω σε 100hz ή πάω σε OLED;
ευχαριστώ

Ιντσες?
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
55.
Με τις crt μου ερχόταν εμετός
Με κουράζει και η οθόνη του κινητού, η οποία είναι και αυτή στα 50hz
Και ναι, έχω πάει στον οφθαλμίατρο.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
834
Αμα εισαι ολη μερα μπροστά σε μια οθονη, λογικό να κουράζονται τα ματια.. Κοιτάμε μια λάμπα συνέχεια, το έχουμε καταλάβει? Δε φτιάχτηκαν τα μάτια γι αυτο. Αμα δουλεύεις πχ 8 ωρες μπροστά σε μια οθόνη, μετα στο κινητό, τηλεόραση κλπ, τι περίμενεις? Κάπου διαβαζα καθε πόσο πρέπει να σταματάμε να κοιτάμε οθόνες.
Εμενα ωρες ωρες σα να πρισονται τα ματια. Ρίχνω σταγόνες φυσικά δάκρυα αλλά και παλι αν ξανα δεις οθόνη το ιδιο θα συμβει.
Παω 1 ώρα για τρεξιμο και τα μάτια επανέρχονται.. Λιγότερη οθόνη είναι η απάντηση.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Μια ζωή μπροστά απο μία οθόνη...
Τα μάτια μου έχουν πλέον κουραστεί. Έχω συνδέσει το πισι με την τηλεόραση του σαλονιου, μία sony Led στα 50hz.
Παρόλο που κατέβασα το μπλε φωτισμό, την φωτεινότητα, το κοντραστ, πάλι κουρασμένα είναι τα μάτια μου.
Θα υπάρχει διαφορά αν αλλάξω σε 100hz ή πάω σε OLED;
ευχαριστώ

Hold on!

Λες ότι έχεις συνδέσει το PC με ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

Τι κάνεις και σε κουράζει ?
Εννοείς ότι δουλεύεις ας πούμε office/photoshop/autocad/internet/οτιδήποτε με το PC στην τηλεόραση, Ή σε θέαση ταινιών/σειρών/κλπ ?
Και για τι ώρες συνεχόμενες μιλάμε ?
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα σε πολύωρη τηλεοπτική θέαση. Δοκίμασε να βλέπεις με ήπιο, απαλό και ζεστό (λάμπες τύπου warm με σύνδυασμό με κάποιο διακόπτη dimmer) φωτισμό στο δωμάτιο τις βραδινές ώρες. Γενικώς, να υπάρχει κάποιου είδους bias lighting, ώστε να μην συγκεντρώνονται τα μάτια αποκλειστικά στο φως της τηλεόρασης. Επίσης, θα σου πρότεινα κάτι σαν και αυτό που θα αγοράσω σύντομα για μια 55άρα: https://www.amazon.co.uk/AIZYR-Glar...E4D8CXJN28V9&refRID=QC4ZK9KWE4D8CXJN28V9&th=1 . Και τίποτα να μην κάνει θα γλυτώσεις τουλάχιστον από τις δακτυλιές και τα μικροχτυπήματα στην οθόνη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Μια ζωή μπροστά απο μία οθόνη...
Τα μάτια μου έχουν πλέον κουραστεί. Έχω συνδέσει το πισι με την τηλεόραση του σαλονιου, μία sony Led στα 50hz.
Παρόλο που κατέβασα το μπλε φωτισμό, την φωτεινότητα, το κοντραστ, πάλι κουρασμένα είναι τα μάτια μου.
Θα υπάρχει διαφορά αν αλλάξω σε 100hz ή πάω σε OLED;
ευχαριστώ


Φιλε Γιαννακα για αρχη επισκεψου εναν οφθαλμιατρο.

Μπορει να ειναι κατι απλο μπορει να εχεις καμια πιεση ματιων ποτε δεν ξερεις.

Ξεκινα απο τον εαυτο σου και μετα πας στο hardware.