«Remaster» Ή θα μας φάνε ή θα τα φάμε (στη μάπα).

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Ήταν προχωρημένη Άνοιξη του 2003. Έβλεπες παντού να κυριαρχεί η ευδιαθεσία, καθώς τα πρόσωπα - ειδικώς τα θηλυκά - απέπνεαν υδιπαθή ερωτισμό. Για να αποφύγω τον ενοχλητικό ήλιο, βρήκα καταφύγιο σε ένα δισκάδικο, μέχρι να γύρει κάπως. Κατά σύμπτωση, ήταν η πρώτη ημέρα κυκλοφορίας, της 30ης επετειακής έκδοσης του «The Dark Side Of The Moon». Όχι πως δεν το είχα, αλλά με τιμή 13,5 για ένα κιλό βινύλιο, συν μισό κιλό ένθετα, αποτελούσε πρόκληση.
Ξεσφραγήστηκε - κακώς - στο σπίτι και δέχτηκε μία δοκιμαστική ακρόαση, έτσι για το γαμώτο. Κάτι δεν μου κάθισε καλά, αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία, διότι με είχε αποσπάσει η ποιότητα της εκτύπωσης που την βρήκα εξαιρετικά ήσυχη. Μετά από αυτή την πρόχειρη ακρόαση, ο δίσκος μπήκε στο ράφι. Λίγο καιρό μετά, με επισκέφτηκε ένας φίλος στον οποίο χάρισα την ελληνική έκδοση, που είχα παιδιόθεν. Με τον καιρό και κάθε φορά που άκουγα τον δίσκο, συνειδητοποιούσα πως κάτι έχει αλλάξει στον ήχο και αντιλαμβανόμουν ότι το μπάσο και τα δυναμικά της χαμηλομεσαίας περιοχής ήταν κορεσμένα, είχαν φουσκώσει με λίγα λόγια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παχαίνουν οι φωνές και να στρογγυλεύουν οι κορυφές της κιθάρας και των μεταλλικών κρουστών. Τώρα, ο δίσκος με πληροφορούσε, πως έγινε «Remaster» από τις αυθεντικές ταινίες, για πρώτη και τελευταία φορά από Αnalog σε Αnalog σε Analog και τι λέτε βρε παιδιά, πετάμε απ' τη χαρά μας!!! Γνωρίζοντας πως ο Allan Parsons είχε πάρει το βραβείο Grammy για την ηχογράφηση και την παραγωγή του συγκεκριμένου δίσκου, αναρωτήθηκα, με ποιά λογική οι σιντοθρεμένοι νεαροί ηχογλύπτες, παρενέβησαν στο υπέροχο αυτό έργο - από κάθε άποψη.


Για την ιστορία και το αίσιο τέλος αυτής.:guitarist:
Συζητώντας το θέμα με τον φίλο μου τον Γ. Κουνελάκη, με τον οποίο έχουμε κάνει πολλές συγκριτικές ακροάσεις τα τελευταία χρόνια, αποφασίσαμε να ακούσουμε τον δίσκο για να μου πεί την άποψή του, μιάς και το ακουστικό του κριτήριο προσομοιάζει με το δικό μου. Αμέσως - με τους πρώτους χτύπους της καρδιάς στην εισαγωγή - παρατήρησε το άπλωμα των χαμηλών! Στην συνέχεια διαπίστωσε το κόψιμο των κορυφών στα ψηλά, δηλαδή μια άνοστη στρογγυλότητα που εξαφάνιζε την μαγεία της αληθοφάνειας και φυσικά την πάχυνση των φωνητικών. Χωρίς άλλη καθυστέρηση, έφερε την δική του ελληνική κόπια του '80 και ακούσαμε το έργο κατ' αντιπαράθεση Α-Β-Α-Β. Επιτέλους, ξανάκουσα το έργο που ήξερα και αγαπούσα! Έπρεπε τώρα να βρώ μια κόπια πρό remaster... Ευτυχώς η αναζήτηση δεν κράτησε πολύ. Βρέθηκε μία ίδια με αυτήν, που τόσο ανεύθυνα είχα δώσει. (Η 30η επετειακή του 2003 σε NM κατάσταση, κοστίζει τώρα από 150 - 250 στο Discogs)
Πέραν τούτης της τραυματικής εμπειρίας, υπήρξαν και άλλες παρόμοιες με λιγότερο όμως ψυχολογικό φορτίο, λόγω αξίας του έργου. Τι είναι τελικά το remaster, από ποιούς γίνεται και ποιός έχει την ικανότητα να ξαναδώσει ζωή και φως σε μια σκοτεινή - για την εποχή της ηχογράφηση; Μόνον όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, αγοράζω πλέον δίσκο που διατυμπανίζει: REMASTER! Στους Γερμανούς όμως, βγάζω το καπέλο.:SFGSFGSF:
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Μπορει ο remasterας να ειναι μετριος , η μπορει να του εχει δωσει η εταιρεια μια ... καρτα ηχου και ενα laptop και να του ειπε φτιαχτο χωρις πολλα πολλα γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι :)
H μπορει ο ακροατης να επιμενει σε αυτα που ξερει και εμπιστευεται.Η μπορει η νεα γενια να ακουει αλλιως , οποτε το remaster προσαρμοζεται στα νεα...οικνομικα δεδομενα
Το θεμα ειναι αλλο.Ποιος οριζει με τροπο απολυτο, δογματικο , μη αμφισβητησιμο ποια ειναι η....κανονικοτητα : ))
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ε στην σκια των καλλιτεχνων ζουν και αυτοι .Προσπαθουν καμμια φορα να τους καπελωσουν κανοντας τον παραγωγο , δινοντας το... προσωπικο τους στιγμα , να παρουν τα ευσημα απο το κοινο κλπ : )
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
Ε στην σκια των καλλιτεχνων ζουν και αυτοι .Προσπαθουν καμμια φορα να τους καπελωσουν κανοντας τον παραγωγο , δινοντας το... προσωπικο τους στιγμα , να παρουν τα ευσημα απο το κοινο κλπ : )

να έχει ανάγκη ο Πάρσον λίγο δύσκολο το βλέπω....
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
-Ποιός έβαλε τόσα πρίμα;
-Alan Parson Project
-Aμα τους πιάσω θα τους κανονίσω εγώ και τους...... τρεις.....
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
να έχει ανάγκη ο Πάρσον λίγο δύσκολο το βλέπω....

To remastering πολλοι εμισησαν , την δοξα ουδεις :)

Μην κοιτας που το παριστανουν τις παρθενες και σχιζουν τα ιματια τους οτι παρεμβαινουν στο ελαχιστο, προσπαθουν το εργο να μην εχει την δικια τους υπογραφη αλλα οφειλει να αναδεικνυει τον καλλιτεχνη :)

Που και που παριστανουν και τους μουσικους , γιατι αν εχεις καθε μερα διπλα σου το βαζο της δοξας, να μην βαλεις και λιγο χερι :)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,710
πετρουπολη
Δεν είχε καμμία σχέση ο Alan Parsons με το συγκεκριμμένο remaster.Το remaster έγινε απο τον Doug Sax που είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στο χώρο και έχει κάνει εξαιρετικές δουλειές.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλες καλές ή ότι η δουλειά του αρέσει σε όλους ή ότι σε όλες έχει τον τελευταίο λόγο.Πολλές φορές,οι εταιρίες δίνουν οδηγίες για το τί ήχο θέλουν.Πολύ πιθανό να συνέβει εδώ (δεν έχω ακούσει τη συγκεκριμμένη έκδοση) και από αυτά που έχουν γραφτεί φαίνεται ότι η συγκεκριμμένη κυκλοφορία έφαγε κραξιμο για τον ήχο της.
Το σίγουρο είναι ότι οι ίδιοι οι Floyd δεν ήταν ευχαριστημένοι,γι'αυτο το 2016 ξανακυκλοφόρησαν τη δισκογραφία τους με δική τoυς επίβλεψη και με τον Bernie Grundman στo remastering.
Αυτά έχω πάρει και γω.Δεν έχω ορίτζιναλ κόπιες βέβαια να τα συγκρίνω,ούτε καν παλιές ελληνικές εκδόσεις σαν του Νοτη αλλά τα συγκεκριμμένα παίζουν μια χαρά.

Τα remasters είναι μεγάλη ιστορία αλλά και αναγκαίο "κακό",γιατί είναι πολλές οι φορές που είναι αδύνατο να βρείς οριτζιναλ κόποια και σε νορμαλ τιμή και σε καλή κατάσταση.
Υπάρχουν remasters που ακούγονται καλύτερα και από τα ορίτζιναλ και υπάρχουν και φόλες.
Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο είναι πολλοί και κατά πρώτον έχει να κάνει με το ποιός το κάνει και ποιά είναι η πηγή του.

Είναι μεγάλη και ωραία η κουβέντα που άνοιξε ο Νότης.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,710
πετρουπολη
Εδω πάντως υπάρχει μια συνέντευξη του Doug Sax που μιλάει για τη συγκεκριμένη δουλειά,την επίβλεψη της οποίας,όπως προκύπτει από τα λεγόμενα του,είχε ο James Guthrie (ο ορίτζιναλ μαστεράς του Dark Side of the Moon) και επίσης μεγάλη μορφή.

https://forums.stevehoffman.tv/thre...ring-dark-side-of-the-moon-lp-and-sacd.12910/

Ψειρίζουμε τη μαμού θα μου πείτε,αλλά έχω ένα θέμα με τις παραγωγές,τις μίξεις και μάστερινγκ.Και τα πρόσωπα πίσω από αυτά (που είναι ο υπέρηχας να με σιγοντάρει...)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,842
Αθήνα-Κέντρο
Τα remasters είναι μεγάλη ιστορία αλλά και αναγκαίο "κακό",γιατί είναι πολλές οι φορές που είναι αδύνατο να βρείς οριτζιναλ κόποια και σε νορμαλ τιμή και σε καλή κατάσταση.
Υπάρχουν remasters που ακούγονται καλύτερα και από τα ορίτζιναλ και υπάρχουν και φόλες.
Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο είναι πολλοί και κατά πρώτον έχει να κάνει με το ποιός το κάνει και ποιά είναι η πηγή του.

Πάνο μιλάς για βινύλια ή σιντιά?

Γιατί είναι όντως μεγάλη ιστορία.

Τ;α περισσότερα cd remastered μετά το 2006 που έχω,ακούγονται εξαιρετικά,πολύ καλύτερα απ τα αρχικά βινύλια με μικρές εξαιρέσεις φυσικά.

Για τα βινύλια και τις επανεκδόσεις τους έχω μικρή και στοχευμένη εμπειρία που δεν θα βοηθήσει εν προκειμένω.

Αλλά αυτά που έχω σε Half-Speed Master στα Abbey Roads Studio είναι εκπληκτικά και για να μη χαθεί πολύτιμος χώρος το απλό άλμπουμ γίνεται διπλό,παίζοντας σε 45 στροφές.

Θα μου πείς είναι ένα καλό εμπορικό κόλπο της Universal για να μου τρώει τα λεφτά σε κάθε επέτειο αλλά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό,στα δικά μου αυτιά πάντα !!!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,842
Αθήνα-Κέντρο
Ψειρίζουμε τη μαμού θα μου πείτε,αλλά έχω ένα θέμα με τις παραγωγές,τις μίξεις και μάστερινγκ.Και τα πρόσωπα πίσω από αυτά (που είναι ο υπέρηχας να με σιγοντάρει...)

Θα σε σιγοντάρω εγώ,μιας και ήθελα μικρός να σπουδάσω μηχανικός ήχου.(πήραμε την ζωή μας λάθος και αλλάξαμε ζωή..)

Πίσω από κάθε supergroup υπάρχει μια ιδιοφυία στην παραγωγή ,στην μίξη και γενικά στο όλο αποτέλεσμα της ηχογρ'αφησης.

Είτε λέγεται Μάρτιν είτε Alan Parson, είτε (στην περίπτωσή μου) Michael B. Tretow.

Και τον ήχο που ξεχώριζε και χαρακτήριζε κάποιο συγκρότημα,τον υπέγραφε μια διάνοια στις κονσόλες,τουτέστιν αν δεν υπήρχαν αυτοί πολλά διαφορετικά θα ακούγαμε...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,710
πετρουπολη
Πάνο μιλάς για βινύλια ή σιντιά?

Γιατί είναι όντως μεγάλη ιστορία.

Τ;α περισσότερα cd remastered μετά το 2006 που έχω,ακούγονται εξαιρετικά,πολύ καλύτερα απ τα αρχικά βινύλια με μικρές εξαιρέσεις φυσικά.

Για τα βινύλια και τις επανεκδόσεις τους έχω μικρή και στοχευμένη εμπειρία που δεν θα βοηθήσει εν προκειμένω.

Αλλά αυτά που έχω σε Half-Speed Master στα Abbey Roads Studio είναι εκπληκτικά και για να μη χαθεί πολύτιμος χώρος το απλό άλμπουμ γίνεται διπλό,παίζοντας σε 45 στροφές.

Θα μου πείς είναι ένα καλό εμπορικό κόλπο της Universal για να μου τρώει τα λεφτά σε κάθε επέτειο αλλά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό,στα δικά μου αυτιά πάντα !!!

Μιλάω για βινύλια Δημήτρη,παίρνοντας πάσα από το Νότη.
Αλλά τα ίδια ισχύουν και για τα cd.

Τα half speed master των Abbey Road ειναι καλά.Τουλάχιστον αυτά που έχω που είναι οι 3 πρώτοι δίσκοι των Chic.Χτες παρέλαβα το Exile on Main street αλλά δεν εχω προλάβει να το ακούσω.