LG SN11R vs Samsung HWq950T

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
Γεια σας,

θέλω την άποψη σας για αυτές τις 2 επιλογές. έχω διαβάσει τα review στο rtings.com που το βλέπω πολύ τεχνικά το θέμα και από άλλα (πιο μέτρια site).

Καταλαβαίνω ότι η LG έχει πιο καλές τεχνολογιες (διορθώση δωματιού) και καλύτερα surround καθώς και atmos!

Από την άλλη η Samsung έχει πιο ποιοτική soundbar και καλύτερη απόδοση του ηχού.

επίσης η LG είναι (τώρα) πιο φτηνή αρκετά από την Samsung.

Η μπάρα θα χρησιμοποιηθεί κυριώς για gaming σε μικρό δωμάτιο (και για Ps5)

Γενικά η νέα samsung μπάρα δεν έχει τπτ νέο από την αντίστοιχη του 2019!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
JBL Bar 9.1 αφού θέλεις atmos και τέλος. Δεν ξανασχολείσαι.

Αν παίζει υποχρεωτικά επιλογή ανάμεσα στις δύο που βλέπεις, πάρε τη Samsung.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
JBL Bar 9.1 αφού θέλεις atmos και τέλος. Δεν ξανασχολείσαι.

Αν παίζει υποχρεωτικά επιλογή ανάμεσα στις δύο που βλέπεις, πάρε τη Samsung.

εχώ την JBL 5.1 και δεν εμείνα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένος. προτιμώ να έχω τα satelites στην μπρίζα. η JBL έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ SUB αλλά πίσω από LG/ Samsung. ο αδερφός μου έχει την Q90R και είναι καλή, αλλά διαβάζω ότι η νέα Q950 den έχει τπτ καινούριο. ενώ η LG υπερτερει (σύμφωνα με rtings) στο κομμάτι surround.

ΥΓ είναι και 500 ευρώ πιο φτηνή..

ΥΓ γιατί τόσο υπέρ samsung? να ζητήσω πο το στηρίζεις?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Δεν είμαι υπέρ των κατασκευαστών ηχομπάρας που προέρχονται από κατασκευαστές τηλεοράσεων. Η Bar 9.1 είναι πολύ καλύτερη από αυτές που κοιτάς.

Έγραψα ότι αν είχα να επιλέξω μεταξύ των δύο που κοιτάς, θα έπαιρνα τη Samsung. Δεν σημαίνει ότι θα αγόραζα ποτέ ηχομπάρα από κατασκευαστή τηλεόρασης. Απλώς δεν υπάρχουν χειρότερες ηχομπάρες από τις LG. Μια βόλτα στα καταστήματα να τις ακούσεις αρκεί.
Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουν και όσοι έρχονται να ακούσουν ηχομπάρες εδώ αφού πρώτα έχουν γυρίσει τις αλυσίδες και έχουν ακούσει κάποιες.

Για να έχεις σωστή εμπειρία που να θυμίζει λίγο σινεμά, πρέπει να φτάνεις στάθμες ασυμπίεστες. Οι ηχομπάρες τύπου LG Sony Samsung κλπ δεν μπορούν να το παραδώσουν αυτό. Όχι πως οι άλλες μπορούν να συγκριθούν με ένα πραγματικό σύστημα Home Cinema, αλλά τουλάχιστον δεν δυσανασχετούν από πολύ νωρίς μόλις χρειαστεί να ανεβάσουν στάθμη.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
Δεν είμαι υπέρ των κατασκευαστών ηχομπάρας που προέρχονται από κατασκευαστές τηλεοράσεων. Η Bar 9.1 είναι πολύ καλύτερη από αυτές που κοιτάς.

Έγραψα ότι αν είχα να επιλέξω μεταξύ των δύο που κοιτάς, θα έπαιρνα τη Samsung. Δεν σημαίνει ότι θα αγόραζα ποτέ ηχομπάρα από κατασκευαστή τηλεόρασης. Απλώς δεν υπάρχουν χειρότερες ηχομπάρες από τις LG. Μια βόλτα στα καταστήματα να τις ακούσεις αρκεί.
Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουν και όσοι έρχονται να ακούσουν ηχομπάρες εδώ αφού πρώτα έχουν γυρίσει τις αλυσίδες και έχουν ακούσει κάποιες.

Για να έχεις σωστή εμπειρία που να θυμίζει λίγο σινεμά, πρέπει να φτάνεις στάθμες ασυμπίεστες. Οι ηχομπάρες τύπου LG Sony Samsung κλπ δεν μπορούν να το παραδώσουν αυτό. Όχι πως οι άλλες μπορούν να συγκριθούν με ένα πραγματικό σύστημα Home Cinema, αλλά τουλάχιστον δεν δυσανασχετούν από πολύ νωρίς μόλις χρειαστεί να ανεβάσουν στάθμη.

JBL is owned by Harman International Industries, a subsidiary of Samsung Electronics.

η JBL η 5.1 με απογοήτευσε πάντως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
JBL is owned by Harman International Industries, a subsidiary of Samsung Electronics.

η JBL η 5.1 με απογοήτευσε πάντως.

Ναι. Και το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι θα έπαιρνες ηχεία Samsung αντί για JBL ας πούμε; :eek:

Αν σε απογοήτευσε η JBL 5.1 τότε αυτό που ψάχνεις δεν θα το βρεις σε ηχομπάρα. Ψάξου για κανονικό Home Cinema με ενισχυτή ηχεία και sub.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,890
Ναι. Και το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι θα έπαιρνες ηχεία Samsung αντί για JBL ας πούμε; :eek:

Αν σε απογοήτευσε η JBL 5.1 τότε αυτό που ψάχνεις δεν θα το βρεις σε ηχομπάρα. Ψάξου για κανονικό Home Cinema με ενισχυτή ηχεία και sub.

Στο budget που διαθέτει(1500 ), λογικά μπορει να φτιάξει ένα αξιοπρεπές dolby atmos home cinema, σωστά;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Με 1500 ευρώ περίπου φτιάχνεις Atmos με ξεχωριστό ενισχυτή ηχεία και sub. Με 1000 περίπου φτιάχνεις 5.1.

Η αίσθηση ακόμα και από το 5.1 είναι εντελώς αλλού σε σχέση με ηχομπαρα.
Δεν έχει νόημα να πας σε ακριβή ηχομπαρα. Όπως δεν έχει νόημα να νομίζεις ότι οι ηχομπάρες είναι κάτι περισσότερο από βελτίωση του ήχου της TV.

Δεν μπορούν να σταθούν με αξιώσεις και να περιμένεις κινηματογραφικό ήχο. Δεν γίνεται.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,812
Athens
Σε 1000 - 1500 budget πας σε home cinema με av receiver + sub + speakers όχι σε ηχομπάρα.
Τέτοιο ποσό για ηχομπάρα είναι σαν να δίνεις 35.000 για να πάρεις φτιαγμένο Smartάκι...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,896
Dystopia
Γεια σας,

θέλω την άποψη σας για αυτές τις 2 επιλογές. έχω διαβάσει τα review στο rtings.com που το βλέπω πολύ τεχνικά το θέμα και από άλλα (πιο μέτρια site).

Καταλαβαίνω ότι η LG έχει πιο καλές τεχνολογιες (διορθώση δωματιού) και καλύτερα surround καθώς και atmos!

Από την άλλη η Samsung έχει πιο ποιοτική soundbar και καλύτερη απόδοση του ηχού.

επίσης η LG είναι (τώρα) πιο φτηνή αρκετά από την Samsung.

Η μπάρα θα χρησιμοποιηθεί κυριώς για gaming σε μικρό δωμάτιο (και για Ps5)

Γενικά η νέα samsung μπάρα δεν έχει τπτ νέο από την αντίστοιχη του 2019!


Ψάξου οπωσδήποτε για την yamaha YAMAHA YSP-5600.
Πολύ καλύτερη σε όλα, αλλά κυρίως σε αίσθηση surround, από αυτές που έχουν αναφερθεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Πεθαμένη αυτή πια. Μια φορά κι ένα καιρό ήταν καλή. Και δεν είναι μόνο ότι υπολείπεται σε surround σε σχέση με εκείνες που έχουν ήχο από περισσότερες σημειακές πηγές, υπολείπεται και σε σήματα που μπορεί να δεχτεί σε σχέση με τις σύγχρονες.

Και θα πρέπει κάποιος σε αυτή την τιμή να υπολογίσει ότι θα πρέπει να πληρώσει για να πάρει sub γιατί δεν έχει. Μάλιστα ενώ δεν το έχει, δεν είναι φτιαγμένη να παίζει χωρίς sub. Μιας άλλης εποχής ηχομπαρα... .

1500 ευρώ και δεν έχει καν.... eARC και ούτε Subwoofer καν ενσωματωμένο. Βάζεις πες και ένα της κατηγορίας των 200 ευρώ γιατί για παραπάνω δεν είναι και έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό των 1700ων ευρώ :afro:

Σαν να την έχει παρατήσει την κατηγορία του ηχοπροβολεα η Yamaha. Δεν την εξελίσσει πια.

Την έχω δοκιμάσει μάλιστα.