Σε LCD μέχρι 1000 και 65 ίντσες

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Σε lcd μέχρι 1000 ευρώ και 65 ίντσες sony ή lg;
Με ενδιαφέρουν χρωμα, συνδεσιμότητα, αξιοπιστία.
Ταινίες, netflix και κανας αγώνας από COSMOTE ott και νόβα.
Στις lg παίζει και τo Apple TV+;
Από χρόνια σαμσουγκακιας αλλά διαβάζω ολο αφαιρεί χαρακτηριστικά και μαλλον τις αποκλείω.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Σε lcd μέχρι 1000 ευρώ και 65 ίντσες sony ή lg;
Με ενδιαφέρουν χρωμα, συνδεσιμότητα, αξιοπιστία.
Ταινίες, netflix και κανας αγώνας από COSMOTE ott και νόβα.
Στις lg παίζει και τo Apple TV+;
Από χρόνια σαμσουγκακιας αλλά διαβάζω ολο αφαιρεί χαρακτηριστικά και μαλλον τις αποκλείω.
Και εγω σαμσουνακιας είμαι, αλλα μετά πολλά χρόνια πηρα στα 1000 την προσφορά που είχε το mediamark την σονυ xh900 65. Πολύ ευχαριστημένος αλλα το πιθανότερο να ειμουν εξίσου ευχαριστήμενος και σαμσουνγκ να έπαιρνα. Σε εμένα αποφασίστηκο ρόλο έπαιξε το Android για να είναι ηλικρινης. Αν είχε android η σαμσουνγκ πιθανότατα θα έπαιρνα εκείνη. Οτι και να πάρεις κατι κερδίζεις κάτι χάνεις. Το μόνο που δε θα έπαιρνα ειναι lg λογω ips πανελ. Αλλά γούστα είναι αυτα, κοιτα τες με τα μάτια σου αν σου αρέσει γνωρίζοντας οτι θα εχεις χειρότερα μαυρα και απο σονυ και απο σαμσουνγκ στο σκοτάδι. Μονο σε oled θα πήγαινα lg. Φίλος μου που πήρε φτηνή 49 ιντσών lg nanocell εχει το Apple tv κανονικά εδω και καιρο. Πηγα να του κανω πλάκα οτι με τη σονυ πλέον εχω και apple tv, που η lg σου δεν θα πάρει ποτέ, και μου λέει το έχει εδω και μηνες.. :)
Η σαμσουνγκ οντως αφαιρεί, και σε κώδικες υποστήριξης πχ divx κλπ ή υπότιτλους διαφορες μορφές κλπ. Και χειρότερα κανει με το tigen. Τηλεόρασεις παλαιότερες κάπου διαβαζα επαψε να παίζει το YouTube. Δεν τις υποστήριζει πλέον για να σε εκβιάσει να πας σε αλλο μοντέλο. Βασικά ολοι το κάνουν, ουτε με lg είναι καλύτερα τα πράγματα. Στο μονο που δεν θα έχεις πρόβλημα ποτε λογικά ειναι οποία υποστηρίζει Android. Εύκολα δύσκολα πάντα θα υπάρχει λυση. Βέβαια αν δεν έχεις σκοπό να κρατήσεις τηλεόραση πανω απο 5 χρόνια μάλλον δε σε ενδιαφέρει αυτο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,817
Athens
Sony και Samsung τα μοντέλα που έχουν σε αυτά τα λεφτά στις 65" είναι πολύ κοντινά σε επίπεδο εικόνας μεταξύ τους αφού ρυθμιστούν σωστά οι τηλεοράσεις.
Είτε την μια είτε την άλλη, θα έχεις αρκετά καλή εικόνα και για τα λεφτά που δίνεις είναι ταμάμ.
LG, Philips, δεν θα έπαιρνα. LG κυρίως OLED και λίγες εξαιρέσεις που έχει 2-3 καλά μοντέλα και για τα "χαμηλά" βαλάντια όπου δεν την κερνάνε οι Sony / Samsung με VA panel vs IPS.
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
10 χρονια Samsung και σκέφτομαι να αλλάξω μάρκα επειδή κόβει χαρακτηριστικά.
Παλιότερα είχα Σονυ και είχε απαράδεκτο σερβις σε αντίθεση με τη σαμσουνγκ οποτε τη χρειάστηκα.
Σίγουρα για 5ετια πάω αρκεί να πάρω πακέτο επέκτασης εγγύησης.
Με ενδιαφέρει το Apple TV και χαίρομαι που το έβαλε και η σονυ.
Οπτικά νομίζω και εγώ θα είναι κοντά.
Κοίταγα την 65XG 8096.

Μεγαλύτερο πάντως πρόβλημα είναι τι θα κάνω την 60j6200 που έχω αυτή τη στιγμή και είναι μεν καλη τηλεόρασης αλλά έχει μείνει πίσω σε σπεκς.

Το καλό είναι ότι έχει ακόμα εγγύηση έως 5/2021
Έχω ακόμα το κουτί αλλά δεν χωραει να την πάρω στο εξοχικό και να φέρω πίσω την f&u 50αρα με Android για τα παιδιά (δύσκολα να αλλάξω την 48Η6400 της κρεβατοκάμαρας)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,817
Athens
Και η LG έχει κόψει χαρακτηριστικά και λογικά, δεν την έχω περάσει από μικροσκόπιο, και η Sony έχει κάνει τις... οικονομίες της.
Λύνονται εύκολα τα κομμένα τους με ένα Android TV box όπως π.χ. το nVIDIA Shield TV, Xiaomi Mi Box S, εξαρτάται πάντα τι θες να κάνεις και τι όχι.
Βεβαίως κόψε κόψε κάνουν άχρηστα τα ενσωματωμένα media players & apps τους, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αυτοί ορίζουν τι θα κάνει η TV τους και εμείς ακολουθούμε και πράττουμε αναλόγως.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σε LCD μέχρι 1000 και 65 ίντσες

...την 60j6200 που έχω αυτή τη στιγμή και είναι μεν καλη τηλεόρασης αλλά έχει μείνει πίσω σε σπεκς.

Σε τι ακριβώς "έχει μείνει πίσω" η J6200; Στην ανάλυση; Αν θέλεις κάτι πραγματικά καλύτερο, κράτα την τηλεόρασή σου για μερικά χρόνια ακόμα και ακολούθως αγοράζεις μια OLED.
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Re: Απάντηση: Σε LCD μέχρι 1000 και 65 ίντσες

Σε τι ακριβώς "έχει μείνει πίσω" η J6200; Στην ανάλυση; Αν θέλεις κάτι πραγματικά καλύτερο, κράτα την τηλεόρασή σου για μερικά χρόνια ακόμα και ακολούθως αγοράζεις μια OLED.

Αργή, με παλιό software (έβαλα mi box s αναγκαστικά) και 4Κ.
Συγκρινόμενη ακόμα και με την FU σε ευκρίνεια χάνει.
Βεβεια υλικό δεν έχω και μόδα είναι όλα.
Παλιότερα άλλαζα κάθε διετία τηλεόραση μέχρι που συνειδητοποίησα ότι είναι πεταμένα λεφτά.
Έκτοτε κάτω του χιλιάρικου πάντα και όσο πάει χρονικά.
Απλά αισθάνομαι πολύ πίσω με την ταπεινή full hd.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Σε LCD μέχρι 1000 και 65 ίντσες

Πρακτικά, η μεγαλύτερη ανάλυση σε ένα καινούργιο μοντέλο 65", θα μπορούσε να δικαιολογήσει την αγορά (του), αν (θα) προβάλλεται υλικό σε 4K ανάλυση και σε απόσταση θέασης κάτω από τρία μέτρα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,817
Athens
Να υστερεί στην ευκρίνεια από την FU πολύ δύσκολο.
Είτε έχεις λάθος ρυθμισμένο το sharpness ή έχει πέσει κάτι που δεν πρέπει στην οθόνη ( π.χ. νοικοκυρά με azax ή βρεγμένο πανί με υφή )
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Είναι το 4Κ που πια βγαίνει στο προσκήνιο.
Η υφιστάμενη δεν μου γεμίζει το μάτι πια που ακόμα και η ταπεινή FU δείχνει καλύτερη (πλην ταινιών και νετφλιξ).
Αλλά αν δεν βρω που θα πάει ή δώσω την 60αρα δύσκολα θα προχωρήσω.