Xiaomi "Mi" Phones [Δοκιμές, Συγκριτικά, Updates]

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,099
Λιβαδειά


Xiaomi-logo.png


Δοκιμές - Συγκριτικά - Updates


 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Νομίζω την ίδια οθόνη έχουν (6.67" FHD , 120 Hz).

Η κύρια διαφορά είναι στον επεξεργαστή (732 vs 750) και το mi10t lite έχει και λίγο μικρότερη μπαταρία.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Νομίζω την ίδια οθόνη έχουν (6.67" FHD , 120 Hz).

Η κύρια διαφορά είναι στον επεξεργαστή (732 vs 750) και το mi10t lite έχει και λίγο μικρότερη μπαταρία.

6,47 inch λεει στο σκρουτζ
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Με τιμή που θα περιορίζεται στα 279 ευρώ στην Ευρώπη το Xiaomi Mi10T Lite είναι από τα πιο προσιτά 5G smartphones της αγοράς. Για να το πετύχει η πρόταση της Xiaomi φοράει το νέο chipset της Qualcom, Snapdragon 750G, αποτελώντας το πρώτο smartphone που έρχεται με το συγκεκριμένο επεξεργαστή. Ο τελευταίος συνοδεύεται με μνήμη RAM 6GB και αποθηκευτικό χώρο 64GB. Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά συναντάμε οθόνη FullHD+ 6,67 ιντσών με ρυθμό ανανέωσης 120Ηz, όπως επίσης και μια τετραπλή κύρια κάμερα. Η ευρυγώνια που προσφέρει ανάλυση έως 64ΜΡ και η υπερευρυγώνια (8ΜΡ) συνοδεύονται από έναν φακό για macro φωτογράφιση αλλά και ένα αισθητήρα βάθους, ανάλυσης 2ΜΡ.

https://m.deasy.gr/nea/c16504/Epishmh-paroysiash-twn-Xiaomi-Mi10T-kai-.html

Το poco x3 έχει και καλύτερο υπερ ευρυγώνιο φακό στα 13 MP.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,470
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Δε ξερω τι παίζεται μεταξύ Google & Xiaomi αλλά διαπίστωσα οτι δυστυχώς μετα τη σειρά 8 δυο μαμά εφαρμογές της Μι που υπήρχαν σε ολα τα κινητά της πλέον εχουν αφαιρεθεί,
και ερχονται προ-εγκατεστημένα της Γοογλε.
Και αν θελει κανεις να τα ξαναβάλει δέν βρίσκονται κάν στο Play Store...
Αναφέρομαι πρώτον για τα Mi contacts & Mi calendar.
Φυσικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου αν οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google είχαν βασικές λειτουργίες που υπήρχαν εδω και δέκα χρόνια απο τα πρώτα android...
Δηλαδή να βάλεις μια επαφή στην home screen με απευθείας εντολή speed dial oταν πατάς το εικονίδιο.
Της Mi το ειχε αυτο και σαν widget & μεσα απο τις επαφές.
Βασικό για ηλικιωμένους και μή. (ναι υπάρχουν third party εφαρμογές, αλλά δέν θέλω να δίνω τις επαφές στο καθε ένα developer - αρκετα δινουμε σε google etc - και ειναι και κακογραμμένες)
Το Google contacts μονο την επαφη μπορεί να βαλει μπροστα (δεν σε ρωτάει καν ποιο αριθμό θέλεις).
και οταν πατήσεις το εικονίδιο αντι να καλέσει κατευθείαν, ανοιγει η επαφή και μετα πρεπει να διαλέξεις ποιον αριθμό θα καλέσεις....

Google calendar. Το βασικό: στο εικονίδιο μπροστα να έχει την σωστή ημερομηνία. Τόσο δύσκολο ειναι; της Mi και ολονών πώς το καταφέρνουν;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Δε ξερω τι παίζεται μεταξύ Google & Xiaomi αλλά διαπίστωσα οτι δυστυχώς μετα τη σειρά 8 δυο μαμά εφαρμογές της Μι που υπήρχαν σε ολα τα κινητά της πλέον εχουν αφαιρεθεί,
και ερχονται προ-εγκατεστημένα της Γοογλε.
Και αν θελει κανεις να τα ξαναβάλει δέν βρίσκονται κάν στο Play Store...
Αναφέρομαι πρώτον για τα Mi contacts & Mi calendar.
Φυσικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου αν οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google είχαν βασικές λειτουργίες που υπήρχαν εδω και δέκα χρόνια απο τα πρώτα android...
Δηλαδή να βάλεις μια επαφή στην home screen με απευθείας εντολή speed dial oταν πατάς το εικονίδιο.
Της Mi το ειχε αυτο και σαν widget & μεσα απο τις επαφές.
Βασικό για ηλικιωμένους και μή. (ναι υπάρχουν third party εφαρμογές, αλλά δέν θέλω να δίνω τις επαφές στο καθε ένα developer - αρκετα δινουμε σε google etc - και ειναι και κακογραμμένες)
Το Google contacts μονο την επαφη μπορεί να βαλει μπροστα (δεν σε ρωτάει καν ποιο αριθμό θέλεις).
και οταν πατήσεις το εικονίδιο αντι να καλέσει κατευθείαν, ανοιγει η επαφή και μετα πρεπει να διαλέξεις ποιον αριθμό θα καλέσεις....

Google calendar. Το βασικό: στο εικονίδιο μπροστα να έχει την σωστή ημερομηνία. Τόσο δύσκολο ειναι; της Mi και ολονών πώς το καταφέρνουν;

Kάποιο λάθος πρέπει να κάνεις.Τόσο στο δικό μου Mi 9T Pro όσο και στο 9Τ της γυναίκας μου,μια χαρά έχω βάλει επαφές με speed dial στην κεντρική οθόνη.
Συγκεκριμένα στα Γραφικά Στοιχεία,στις Επαφές που μπορείς να προσθέσεις στην κεντρική οθόνη,έχει 3 επιλογές.
Άμεση κλήση,Άμεσο μήνυμα,ολόκληρη την Επαφή.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,470
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Για δές, εχεις την εφαρμογή επαφές της Μι;
Σε Note 9S απο πρόσφατη αγορά, δεν υπάρχει οπως ουτε και το ημερολόγιο της Μι. Το ίδιο και σε Note 8Pro. Σε note 7Pro υπάρχουν.... Οι επαφές gooγλε πάντως δεν το κάνουν με speed dial.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Για δές, εχεις την εφαρμογή επαφές της Μι;
Σε Note 9S απο πρόσφατη αγορά, δεν υπάρχει οπως ουτε και το ημερολόγιο της Μι. Το ίδιο και σε Note 8Pro. Σε note 7Pro υπάρχουν.... Οι επαφές gooγλε πάντως δεν το κάνουν με speed dial.
Δεν έχω τις Επαφές της Xiaomi αλλά αυτές τις Google και αφού μπορώ και κάνω όσα σου έγραψα παραπάνω,το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι το ότι φταίνε οι συσκευές σου.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,470
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Τρεις συσκευές διαφορετικά μοντέλα να φταίνε και τα τρία; απο google contacts μονο shortcut στη home κανουν..
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Τρεις συσκευές διαφορετικά μοντέλα να φταίνε και τα τρία; απο google contacts μονο shortcut στη home κανουν..
Με το "φταίνε" δεν εννοώ ότι έχουν κάποιο πρόβλημα οι συσκευές,αλλά ότι πολύ απλά δεν το υποστηρίζουν.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Έχουν κάποιες διαφορές και στην ultra wide camera και την μπαταρία αλλά κατά 90% είναι ίδια.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Κι εγώ ήμουν ενθουσιασμένος με το MI 9t Pro μέχρι που χρειάστηκε να χρησιμοποιώ εδώ και λίγες ημέρες το Google Maps.
Πάρα πολύ συχνά χάνει την κατεύθυνση και κυρίως,δεν βρίσκει την οδό ενώ την ίδια στιγμή το Huawei P30 Pro του γιού μου,σπερνει.

Καλα εννοειται οτι αν η Huawei δεν ειχε υποστει τον ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ εμπορικο πολεμο της αμερικανικης αυτοκρατοριας, θα ειχε σχεδον μονοπωλησει την αγορα....ειδικα στις "μικρομεσαιες" οικονομικα χωρες....για αυτο αλλωστε και εφαγε αυτες τις κυρωσεις.....τα λοιπα περι κατασκοπειας ειναι για τους Ουνους...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Xiaomi "Mi" Phones [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Η Xiaomi είναι η μοναδική εταιρεία που έχει 5 πιστοποιημένα τηλέφωνα στην λίστα ξεπερνώντας Apple και Samsung.

  • Xiaomi Mi 10T Pro
  • Xiaomi Mi 10T
  • Xiaomi Mi 10T Lite
  • Xiaomi Mi 10 Pro
  • Xiaomi Mi 10

COSMOTE 5G: Αυτά είναι τα πιστοποιημένα 5G smartphones...https://techblog.gr/mobile/cosmote-5g-ayta-einai-ta-pistopoiimena-smartphones-5g/

Η αγορά τηλεφώνου με δυνατότητες 5G είναι πλέον επιβεβλημένη ειδικά για κατοίκους Αθήνας. Σε σωστή τιμή βέβαια και όχι τον κούκο αηδόνι.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Χθες ειδα screenshot απο χρηστη 5G με 1216 mbps download στο κέντρο της Αθήνας.

Όσο αφορά την χρέωση για την Cosmote τουλάχιστον θεωρείται το ίδιο με το 4G και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα δεδομένα έχεις.