Νέα TV, 600 , ~50"

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Νέα τηλεόραση θέλω να πάρω κι εγώ, μετά από πολλά χρόνια.

Ποσό:
Έλεγα έως 500 αλλά το σκέφτομαι μέχρι 600 το πολύ.

Απόσταση Θέασης/Κλίση: 2.5μ περίπου. Σίγουρα θα έχει μια κλίση η τηλεόραση προς τον καναπέ. Όπου και να μπει στο σαλόνι μου το οποίο είναι λίγο στενόμακρο. Από θέμα μεγέθους νομίζω δε θέλω να παω σε 55" λόγω χώρου. Εξάλλου για μεγάλη εικόνα εχω κι έναν προτζέκτορα, που οκ δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ πλέον. Αλλά θα ήθελα να μείνω στις 49-50". Η τοποθέτηση δε θα είναι τέτοια ώστε το φως της ημέρας θα πέφτει από πίσω της. Αν και σπανίως βλεπω την ημέρα κάτι.

Χρήση: Εκεί που θέλω να είναι καλύτερη είναι οι ταινίες και το HDR περιεχόμενο (streaming, netflix, youtube) αλλά και digea.
Επίσης έχω κι ένα raspberry pi 4 που χρησιμοποιώ για media player στην τωρινή τηλεόραση (30" Sony, ούτε κι εγώ ξέρω πόσων ετών είναι, αλλά έχει παραδόσει πνεύμα γενικά). Αθλητικά δε βλέπω, παιχνίδια επίσης δε θα παίξω ποτέ

Εικόνα: Σίγουρα θα μου άρεσε να έχει καλό μαύρό και μεγάλη αντίθεση.
Δηλαδή αρχικά κοιτούσα για κάποια QE50Q60T 50", αλλά διαβάζοντας είδα πως δεν υποστηρίζει Dolby Vision και δεν έχει Local dimming, υποστήριξη DTS, συν του ό,τι πάντα θα βλέπω υπο κάποια γωνία.
Από την άλλη, άρχισα να κοιτάζω LG nanocell με IPS πάνελ όπως η 49NANO866.
Εδώ υπάρχει η υποστήριξη dolby vision και hdr, έχει Local dimming αλλά είναι κάπως κακό (μιας και δεν είναι full array led) και τα μαύρα δεν είναι τόσο καλά όσο της qled.
Αυτά που κοιτάζω σε τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν μεγαλύτερη επίδραση στην εικόνα σε σχέση με το πάνελ, ή τον επεξεργαστή ή κάτι άλλο ξερω γω;
Σε κάποιο κατάστημα που είδα και τις 2 δίπλα δίπλα, η LG φαινόταν να έχει καλύτερο μαύρο (πιθανά λόγω ρυθμίσεων). Αρα αναρωτιέμαι, ποια από τις 2 θα έχει καλύτερη επίδοση σε HDR περιεχόμενο και ταινίες γενικότερα; Από κίνηση εικόνας, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη.

Στο δια ταύτα. Μου προτείνετε κάποια από αυτές τις 2; Το qled/nanocell προσφέρουν κάτι επιπλέον ή είναι απλά θέμα μάρκετινγ σε σχεση με απλές LED;
Ποια άλλη τηλεόραση θα ήταν καλή για ταινίες σε αυτά τα χρήματα; Υπάρχει κάποια με καλύτερο local dimming Π.χ full array led;

Ρώτησα πολλά, ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Με VA πάνελ πάντα θα έχεις αλλοίωση στην εικόνα υπό γωνία. Το πόσο έντονη θα είναι αυτή αλλοίωση εξαρτάται από τη ποιότητα του VA panel. Δε γνωρίζω πoιες VA τηλεράσεις έχουν τις λιγότερες αλλοιώσεις αφού σε όλα τα reviews αναφέρουν περιορισμένες γωνίες θέασης σε όλα τα VA panel.

Τα IPS πάνελ κακώς έχουν δαιμονοποιηθεί. Αν δε βλέπεις στο απόλυτο σκοτάδι μια χαρά είναι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Έχω δει φωτογραφίες από Sony τηλεόραση με IPS panel και αν δεν έγραφαν ότι έχει IPS πάνελ δε θα το καταλάβαινα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Νέα τηλεόραση θέλω να πάρω κι εγώ, μετά από πολλά χρόνια.

Ποσό:
Έλεγα έως 500 αλλά το σκέφτομαι μέχρι 600 το πολύ.

Απόσταση Θέασης/Κλίση: 2.5μ περίπου. Σίγουρα θα έχει μια κλίση η τηλεόραση προς τον καναπέ. Όπου και να μπει στο σαλόνι μου το οποίο είναι λίγο στενόμακρο. Από θέμα μεγέθους νομίζω δε θέλω να παω σε 55" λόγω χώρου. Εξάλλου για μεγάλη εικόνα εχω κι έναν προτζέκτορα, που οκ δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ πλέον. Αλλά θα ήθελα να μείνω στις 49-50". Η τοποθέτηση δε θα είναι τέτοια ώστε το φως της ημέρας θα πέφτει από πίσω της. Αν και σπανίως βλεπω την ημέρα κάτι.

Χρήση: Εκεί που θέλω να είναι καλύτερη είναι οι ταινίες και το HDR περιεχόμενο (streaming, netflix, youtube) αλλά και digea.
Επίσης έχω κι ένα raspberry pi 4 που χρησιμοποιώ για media player στην τωρινή τηλεόραση (30" Sony, ούτε κι εγώ ξέρω πόσων ετών είναι, αλλά έχει παραδόσει πνεύμα γενικά). Αθλητικά δε βλέπω, παιχνίδια επίσης δε θα παίξω ποτέ

Εικόνα: Σίγουρα θα μου άρεσε να έχει καλό μαύρό και μεγάλη αντίθεση.
Δηλαδή αρχικά κοιτούσα για κάποια QE50Q60T 50", αλλά διαβάζοντας είδα πως δεν υποστηρίζει Dolby Vision και δεν έχει Local dimming, υποστήριξη DTS, συν του ό,τι πάντα θα βλέπω υπο κάποια γωνία.
Από την άλλη, άρχισα να κοιτάζω LG nanocell με IPS πάνελ όπως η 49NANO866.
Εδώ υπάρχει η υποστήριξη dolby vision και hdr, έχει Local dimming αλλά είναι κάπως κακό (μιας και δεν είναι full array led) και τα μαύρα δεν είναι τόσο καλά όσο της qled.
Αυτά που κοιτάζω σε τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν μεγαλύτερη επίδραση στην εικόνα σε σχέση με το πάνελ, ή τον επεξεργαστή ή κάτι άλλο ξερω γω;
Σε κάποιο κατάστημα που είδα και τις 2 δίπλα δίπλα, η LG φαινόταν να έχει καλύτερο μαύρο (πιθανά λόγω ρυθμίσεων). Αρα αναρωτιέμαι, ποια από τις 2 θα έχει καλύτερη επίδοση σε HDR περιεχόμενο και ταινίες γενικότερα; Από κίνηση εικόνας, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη.

Στο δια ταύτα. Μου προτείνετε κάποια από αυτές τις 2; Το qled/nanocell προσφέρουν κάτι επιπλέον ή είναι απλά θέμα μάρκετινγ σε σχεση με απλές LED;
Ποια άλλη τηλεόραση θα ήταν καλή για ταινίες σε αυτά τα χρήματα; Υπάρχει κάποια με καλύτερο local dimming Π.χ full array led;

Ρώτησα πολλά, ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Καλό μαύρο και μεγάλη αντίθεση= σε LCD με VA panel και όχι με IPS/PLS.Η καλύτερη είναι σε OLED.

Σε LCD με VA και FALD οπίσθιο φωτισμό ακόμη καλύτερα.


Για σωστό ικανοποιητικό HDR πας (από την καλύτερη στη χειρότερη) σε OLED και μετά σε LCD με VA και FALD και τέλος σε LCD με VA.


Από κίνηση καλύτερες είναι οι tvs που έχουν την επιλογή με 100/120Hz panel από τις "απλές" με 50/60Ηz panel.


qled/nanocell/triluminos/uled κλπ (marketing terms)=τηλεοράσεις LCD με διευρυμένο χρωματικό εύρος για σήμα HDR (DCI-P3 coverage).

Στο ζήτημα εικόνας η 50Q60T (VA,50/60Hz) είναι καλύτερη σε λόγο αντίθεσης σε περιβάλλον με χαμηλό ή καθόλου φωτισμό σε σχέση με την 49NANO866 (IPS,100/120Hz).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα TV, 600 ~50"

Σαφώς και δεν πρέπει να πας σε 50", με όσα αναφέρεις πιο πάνω...
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Re: Απάντηση: Νέα TV, 600 ~50"

papasouzakias σίγουρα δε θα είναι το απόλυτο σκοτάδι σχεδόν ποτέ για διάφορους λόγους. Σχετικά με τις γωνίες θέασης, στο πατρικό υπάρχει μια samsung με VA, μοντέλο του 2012 νομίζω, που είναι κάθετα σε καναπέ τύπου γωνία. Οκ, δεν εχουν όλες οι θέσεις την ίδια ποιότητα θέασης, αλλά ποτέ δε με ενόχλησε. Απλά δε θα μου άρεσε με IPS πάνελ να βλέπω γκρι αντί για μαύρο, όπως γίνεται εαν ανεβασεις τερμα τη φωτεινότητα σε καποιες οθονες.

Xavito, ουσιαστικά λες πως τα πρότυπα εικόνας HDR, dolby vision δεν είναι σημαντικά, αλλά καλύτερα να δώσω σημασία στον τύπο του Panel και γενικότερα το hardware. Σίγουρα μια OLED θα ήταν καλή αλλά δυστυχώς δεν υπαρχουν τα χρήματα

Τι προτείνεις Michalis3;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Re: Απάντηση: Νέα TV, 600 ~50"

Xavito, ουσιαστικά λες πως τα πρότυπα εικόνας HDR, dolby vision δεν είναι σημαντικά, αλλά καλύτερα να δώσω σημασία στον τύπο του Panel και γενικότερα το hardware. Σίγουρα μια OLED θα ήταν καλή αλλά δυστυχώς δεν υπαρχουν τα χρήματα

Δεν είπα αυτό,
ίσα ίσα που είναι σημαντικά φορμά εικόνας τα HDR10 και Doby Vision,αλλά να υπάρχει και το μέσο προβολής που τα δείχνει σωστά. Το ότι ένα μέσο προβολής υποστηρίζει αυτά τα φορμά δεν σημαίνει ότι τα αναπαράγει και σωστά.
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Ναι, σαφώς έχει νόημα μόνο έαν το μέσο προβολής μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Απλά είχα την εντύπωση πως εάν πχ ένα υλικό είναι σε dolby vision και η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει, πως δε θα παίξει καθόλου σε HDR. Είδα όμως πως πχ στο Netflix, συνήθως ένα υλικό υπάρχει και στα 2. Δηλαδή αν δεν υποστηρίζεται Dolby Vision θα παίξει σε HDR/HDR10+ . Οπότε αυτό που φοβόμουν πως θα χάνω, δεν είναι και πολύ μεγάλο.
Μάλλον με βλέπω για την 55" Q60T
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Συνήθως στις φτηνές τηλεοράσεις το HDR δε δείχνει καθόλου καλά σκοτεινιάζει πολύ η εικόνα.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Συνήθως στις φτηνές τηλεοράσεις το HDR δε δείχνει καθόλου καλά σκοτεινιάζει πολύ η εικόνα.
Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το απενεργοποιησουμε αυτο? Δηλαδή αν βλέπω Netflix και δε θελω να δω με hdr υπάρχει κάποιος τρόπος να δω "απλά" για μεγαλύτερη φωτεινότητα?
Thanks,
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δεν απενεργοποιείται στις τηλεοράσεις. Θα πρέπει να αγοράσεις ένα εξωτερικό media streamer όπως Amazon fire TV stick, Apple TV, Google Chromecast, Roku να το συνδέσεις μέσω HDMI στη τηλεόραση και από το μενού της τηλεόρασης να απενεργοποιήσεις το HDMI UHD Color.

Δύο φωτογραφίες.

Η πρώτη από το native app του Netflix σε Samsung

https://us.community.samsung.com/t5...7956C5099E79732/image-size/large?v=1.0&px=999

Η δεύτερη από το Chromecast Ultra 4k με HDMI UHD Color στο off

https://us.community.samsung.com/t5...A45FAA3B709DD53/image-size/large?v=1.0&px=999


Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο https://us.community.samsung.com/t5/4k-8k-and-Other-TVs/Turn-Off-HDR-completely/td-p/1232452
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δεν απενεργοποιείται στις τηλεοράσεις. Θα πρέπει να αγοράσεις ένα εξωτερικό media streamer όπως Amazon fire TV stick, Apple TV, Google Chromecast, Roku να το συνδέσεις μέσω HDMI στη τηλεόραση και από το μενού της τηλεόρασης να απενεργοποιήσεις το HDMI UHD Color.

Δύο φωτογραφίες.

Η πρώτη από το native app του Netflix σε Samsung

large


Η δεύτερη από το Chromecast Ultra 4k με HDMI UHD Color στο off

large



Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο https://us.community.samsung.com/t5/4k-8k-and-Other-TVs/Turn-Off-HDR-completely/td-p/1232452
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Απογοητεύτηκα τώρα. Στη δουλειά έχουμε μια philips 58pus6504 και ο,τι δοκιμη εχω κάνει σε HDR ηταν μια χαρά. Να κάνω τόσο λαθος; Και την είχαμε πάρει πέρυσι 400
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
@papasouzakias ευχαριστώ..
Μόλις μου ελυσες την απορία.. Έβλεπα Netflix "the 100" με τερμα φωτεινότητα στο σκοτάδι, και ειχε σκηνες που αν μπορούσα θα ανεβαζα και αλλο φωτεινότητα.. Ενω σε επίγεια tv τυφλωνομουν με τέρμα φωτεινότητα.. (σε σονυ ΧΗ900)
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Re: LG UM7000 / UM7100PLB / 75UM7110 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει την 60''UM7100 (VA) την άποψή του για την εικόνα της σε περιεχόμενο HDR 4k. Έχει θέματα με περιορισμένη φωτεινότητα; Επίσης παίζει η πιθανότητα να έχει αλλάξει ο τύπος του πανελ από τη λίστα που αναγράφεται στο 1ο post αυτου του νήματος; Δηλαδή να παω να παρω την 60'' και να μου βγει IPS πανελ;
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: LG UM7000 / UM7100PLB / 75UM7110 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το πάνελ είναι VA RGB κατασκευασμένο από τη Sharp. Αυτό είναι βέβαιο. Πολλές γνώμες κατόχων με φωτογραφίες θα βρεις σε ρώσικα φόρουμ όπως στο

https://market.yandex.ru/product--televizor-lg-60um7100-60-2019/441632029/reviews

https://www.ozon.ru/context/detail/id/154754776

https://bigbunce.ru/detail/2326655065.html