DJI Handheld Cameras - Osmo Pocket - Osmo Action - Osmo Mobile Series

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Παρουσιάστηκε (επιτελους) η νεα βιντεοκάμερα τσέπης της DJI.

DJI-Osmo-Pocket-2-camera-leaked-3.jpeg


SPECS
Specs
General
Dimensions 124.7×38.1×30 mm
Weight 117 g
Gimbal Stabilization 3-axis

Controllable Range
Pan: -230° to +70°
Tilt: -100° to +50°
Roll: ±45°

Mechanical Range
Pan: -250° to +90°
Tilt: -180° to +70°
Roll: ±90°

Max Controllable Speed
120°/s
Angular Vibration Range
±0.005°
Camera Sensor 1/1.7” CMOS
Effective pixels: 64 MP

Lens
FOV 93° f/1.8
Format equivalent: 20 mm
ISO Range
Photo: 100-6400 (16 MP), 100-3200 (64 MP)
Video: 100-6400
Slow Motion: 100-3200

Electronic Shutter Speed 8-1/8000 s
Max Image Size 9216×6912 pixels

Still Photography Modes
Single Shot: 16 MP, 64 MP
Countdown: 3, 5, 7 s
Panorama: 3×3, 180°

Video Resolution
4K Ultra HD: 3840×2160 @ 24/25/30/48/50/60fps
2.7K: 2720×1530 @ 24/25/30/48/50/60fps
FHD: 1920×1080 @ 24/25/30/48/50/60fps
HDR Video Resolution
2.7K: 2720×1530 @ 24/25/30fps
FHD: 1920×1080 @ 24/25/30fps

Video Modes
Video
HDR Video
Timelapse
Motionlapse
Hyperlapse
Motionlapse
Left to Right
Right to Left
Custom motion (max 4 points)
Slow Motion
1080p/120fps (for 4x)
1080p/240fps (for 8x)
Max Video Bitrate 100 Mbps
Supported File Formats
FAT32 (≤32 GB)/exFAT (>32 GB)

Photo Formats JPEG/DNG
Video Formats MP4 (MPEG-4 AVC/H.264)

Audio Output 48 kHz, AAC
Battery Type LiPo
Capacity 875 mAh
Energy 6.738 Wh
Voltage 7.7 V
Charging Voltage Limit 8.8 V
Input Voltage 5 V/2 A or 5 V/1 A
Operating Time 140 minutes (Tested in a laboratory environment while recording 1080p/24fps video and should be used for reference only)
Charging Time 73 minutes (when using a 5V/2A USB adapter)

App Name DJI Mimo
Required Operating System
iOS 11.0 or later
Android 7.0 or later
Live View Quality
4K/60fps: 480p
Story Mode: 1080p
Other Modes: 720p


DJI Official page

DJI Store

Συγκριτικό specs με το Pocket 1


TΙΜΗ 379 υπαρχει και πακετο με τα περισσοτερα αξεσουαρ μεσα για 519

Απο αξεσουάρ αδιαβροχη θήκη, μικρόφωνο ασύρματο, καλωδιο Υ . ND φιλτρα, grips , wheel κι αλλα
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: DJI OSMO POCKET 2

Έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον.
Καλύτερος αισθητήρας, πιο φωτεινός φακός και πιο ευρύς.
Hdr video και μερικά ακόμη έξτρα αλλά πάνω κάτω ίδια φιλοσοφία με την προηγούμενη.
Ίσως να αξίζει τώρα η πρώτη που θα πέσει κάτω από τα 200 ευρώ.
Τα 400 είναι υπερβολικά χρήματα για την καινούργια έκδοση.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον.
Καλύτερος αισθητήρας, πιο φωτεινός φακός και πιο ευρύς.
Hdr video και μερικά ακόμη έξτρα αλλά πάνω κάτω ίδια φιλοσοφία με την προηγούμενη.
Ίσως να αξίζει τώρα η πρώτη που θα πέσει κάτω από τα 200 ευρώ.
Τα 400 είναι υπερβολικά χρήματα για την καινούργια έκδοση.

Υπερβολικά τα 400 ευρώ?Υπάρχει κάποια κάμερα με λιγότερα από 400 που τραβάει καλύτερο βίντεο?Που κρατάει η μπαταρία της 2.30 ώρες?Που έχει καλύτερη σταθεροποίηση?Φωτεινότερο φακό?
Με τι κριτήρια θεωρείς τα 380 που κοστίζει υπερβολικά χρήματα?

Δυστυχώς απογοήτευση και από την DJI. Περιμέναμε μια ουσιαστική βελτίωση (αισθητήρα 1") αλλά δεν ήρθε ποτέ. Στα υπόλοιπα περι εικόνας μένει να το δω από κοντά, άλλα πόσο πιο βελτιωμένη να είναι από την ήδη εκπληκτική εικόνα του osmo pocket 1?Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ...
 
Last edited by a moderator:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: DJI OSMO POCKET 2

πόσο πιο βελτιωμένη να είναι από την ήδη εκπληκτική εικόνα του osmo pocket 1?Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ...

οσα μπορει να προσφέρει ο ελαχιστα μεγαλυτερος αισθητηρας.
Παντως δεν ειναι για αναβαθμιση απ οσους εχουν την προηγουμενη εκτος αν καιγονται για τις μικροβελτιωσεις.

παντως την θεωρω κορυφη για αυτα που κανει και η τιμη της ουτε ζεστη ουτε κρυο.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,942
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: DJI OSMO POCKET 2

Έχουν δώσει βάση και στον ήχο (4 μικρόφωνα) , στην καλύτερη εστίαση , στην καλύτερη ακόμη σταθεροποίηση . Βελτίωσαν δηλ. μικρά και πολύ σημαντικά χαρακτηριστικά που είναι απαραίτητα για να εχεις συνολικά καλό αποτέλεσμα. Αύξησαν λίγο τον αισθητήρα, την ανάλυση και τη φωτεινότητα. Και έκαναν μια εξαιρετικη ήδη συσκευή στο είδος της ακόμη καλύτερη. Φυσικά και αξιζει τα χρήματα που πωλείται γιατί δεν υπάρχει τίποτε αντίστοιχο προς σύγκριση.

Πολλοί κάνουμε το λάθος στην αξιολόγηση κόστους απόδοσης αφού βαθμολογούμε τις συσκευές με βάση το μέγεθος αισθητήρα και όχι συνολικά την τεχνολογία που κουβαλούν. Έχω δει να συμβαίνει συχνά και ειδικά τελευταία στα νήματα των φωτογραφικών μηχανων όπου έχει ανεβεί και τιμοκατάλογος ανα ιντσα . Εκεί ολα περιφέρονται ως δορυφόροι γύρω απο το FF όπου έξυπνα οι περισσότερες εταιρίες προμοτάρουν ως το άγιο δισκοπότηρο της στρογγυλής τραπεζης.

Το κούμπωμα όμως όλων των τεχνολογιών στο πλέον μικρότερο πακέτο και με την max απόδοση είναι αυτό που συνήθως βολεύει και ευτυχώς που υπάρχουν εταιρίες που το παλεύουν ακόμη αυτό με προϊόντα όπως το DJI Osmo 2.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: DJI OSMO POCKET 2

Προσωπικά ως κάτοχος του pocket1 έχω να πω ότι είναι ΜΑΚΡΑΝ η κάμερα που χρησιμοποιώ στο 90% των περιπτώσεων. Δεν με απογοητεύει ΠΟΤΕ, τα πλάνα είναι πάντα αξιοποιήσιμα και η εικόνα του εκπληκτική. Δεν πάω πουθενά χωρίς το osmo στην τσάντα μου, επίσης ξενοιάζεις και από μπαταρίες, ξέρεις ότι θα σε καλύψει ότι και αν προκύψει. Και το κύριο προσόν του η διακριτικότητα, το χουφτώνεις και κανείς δεν καταλαβαίνει ότι κρατάς κάμερα. Μετά από τόσο καιρό χρήσης, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι και τα διπλά να έκανε, θα τα άξιζε μέχρι τελευταίου γιούρο.
Για το 2 (που πιθανότατα θα αγοράσω) είμαι περίεργος τι βελτιώσεις θα δω, διότι ως τώρα δεν είχα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ παράπονο σε όλους τους τομείς (focus, σταθεροποίηση, κ.τ.λ), σε φάση που απορώ πως μπορεί να τα κάνει αυτά καλύτερα.
Ο ήχος βέβαια είναι σημαντικός, και εκεί δείχνει να έχει γίνει η μεγαλύτερη βελτίωση.
Ο μόνος που προβληματισμός (και ίσως η gopro9 με έχει κάνει λιγάκι σκεπτικό) είναι τα τόσα πολλά megapixels. Πολλά pixels σε μικρή επιφάνεια...μμμμ...δεν ξέρω..εδώ ολόκληρη 7S βγήκε με 12mp, στην πράξη βέβαια θα μας λυθούν οι απορίες...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,496
Εκεί ψηλά.....
Ηταν θεμα χρονου :D

Νικο αν εχεις ακομα το παλιο θαχε πολυ ενδιαφερον να δουμε συγκριση καθως και με την Gopro9
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Παιδιά η gopro πήρε τον δρόμο της, απαλλάχτηκα! Δεν έχω στην κατοχή μου πλέον αυτό το...να μην βρίσω βραδιάτικα...(τι σύγκριση να κάνουμε βρε Kosh, η gopro είναι σε πολύ χαμηλότερη κατηγορία εικόνας!)

Γρήγορα θα πω, με ελάχιστες δοκιμές καθώς το έχω 2 ώρες στα χέρια μου, αν κάποιος έχει το 1, το κρατάει :flipout:

Εννοείται έχω και το παλιό, από τις δοκιμές που θα κάνω θα εξαρτηθεί ποιο θα κρατήσω (ή και τα δυο..).
 
Last edited by a moderator:

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
O potato jet δοκίμασε το HDR στο review του ενώ το firmware που περιλαμβάνει το HDR οι μηχανικοί της DJI (σύμφωνα με την επίσημη απάντηση που πήρα πριν από λίγο) δεν το έχουν κατασκευάσει ακόμη. Κουτόχορτο που τρώμε....