Νέα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Καλησπέρα σε όλους, μετά από καιρό που έχω αφήσει το "άθλημα" πάμε ξανά.

Απόσταση θέασης 2.20 m. Ταινίες απο mag και αθλητικα βλέπουμε κυρίως.

Η αγορά θα γίνει με καποια προσφορά (black Friday?).

Smart tv δυνατότητες βασικά δεν με ενδιαφέρουν. Ισως θα μ άρεσε να μπορεί να δείχνει 2 κανάλια ταυτόχρονα.

Παρακαλώ με βάση τα παραπάνω προτεινετε μου τις 2-3 καλύτερες vfm επιλογες στα 100hz.

Ευχαριστώ




Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Για όσο υπάρχει ακόμα στην αγορά, η προπέρσινη Sony XF9005 είναι μια πολύ καλή επιλογή, με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Σε 55", σε πιο ακριβές λύσεις πας σε OLED, ενώ σε πιο φθηνές σε κάποιαν όπως η Samsung RU8002.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Για όσο υπάρχει ακόμα στην αγορά, η προπέρσινη Sony XF9005 είναι μια πολύ καλή επιλογή, με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Σε 55", σε πιο ακριβές λύσεις πας σε OLED, ενώ σε πιο φθηνές σε κάποιαν όπως η Samsung RU8002.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ποια πλεονεκτήματα θεωρεις οτι έχει η sony που δικαιολογούν να την πληρώσω +170 αν και προπερσινη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Σε σύγκριση με την RU8002, η XF9005 διαθέτει full array local dimming φωτισμό. Ήτοι, πρόκειται για μια καλύτερη LCD, στη θεωρία, τουλάχιστον. Πρακτικά, μπορεί να σου αρκεί η πρώτη.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Σε σύγκριση με την RU8002, η XF9005 διαθέτει full array local dimming φωτισμό. Ήτοι, πρόκειται για μια καλύτερη LCD, στη θεωρία, τουλάχιστον. Πρακτικά, μπορεί να σου αρκεί η πρώτη.
Ωραία, εχω lockaρει αυτές τις δυο που μου εγραψες και επίσης, ειδα στην ίδια περιοχή τιμων και την sony xg9005 η οποία πρέπει να είναι περίπου ιδια; Αναμενω λοιπόν καμια έκπτωση πχ. Black Friday, μια κ δεν βιάζομαι.
Αν μέχρι τοτε υπάρξει κάποια αλλη που μπει στο κάδρο με βάση αυτά που έγραψα, τότε σε παρακαλώ κάνε ένα κόπο κ γραψτην μου εδω να την δω.

Τελος, ήθελα να ρωτήσω κ κατι τελευταίο. Φοβάμαι μήπως οι 55 ιντσες μου φανουν πολυ μεγαλες και κουραστικες σε απόσταση θέασης 2.2μετρα δεδομένου οτι η πλειοψηφία που θα παρακολουθώ θα είναι full hd ή 720; Ποια η εμπειρία σου;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Η XG9505 είναι η αντίστοιχη τηλεόραση από τη Sony για το 2019. Αν είναι σε κοντινή τιμή με την XF9005, αξίζει να την προτιμήσεις. Τέλος, για ταινίες κυρίως, είναι εντάξει οι 55" στα 2.2 μέτρα.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Η XG9505 είναι η αντίστοιχη τηλεόραση από τη Sony για το 2019. Αν είναι σε κοντινή τιμή με την XF9005, αξίζει να την προτιμήσεις. Τέλος, για ταινίες κυρίως, είναι εντάξει οι 55" στα 2.2 μέτρα.
Αυτή εδω γνωρίζουμε τι πάνελ φοράει; Σε σχέση με σονυ xf9005 τι λέει;

]https://www.skroutz.gr/products/sh... το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Οι LG στις 50", 60" και 70" διαθέτουν VA panels. Στις περισσότερες διαγώνιους έχουν IPS panels. Ήτοι, καλύτερες γωνίες θέασης και χαμηλότερη αντίθεση.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Καλησπέρα σε όλους. Μια και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα υπάρξει στοκ ή κάποια προσφορά στα μοντέλα που μου προτάθηκαν στα αρχικά ποστ και δεδομένου ότι η black Friday πλησιάζει, παρακαλω για τις προτάσεις σας αν σκέφτεστε καποιο ακομη μοντέλο στα χαρακτηριστικά που εβαλα στο αρχικό ποστ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Καλησπέρα σε όλους. Μια και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα υπάρξει στοκ ή κάποια προσφορά στα μοντέλα που μου προτάθηκαν στα αρχικά ποστ και δεδομένου ότι η black Friday πλησιάζει, παρακαλω για τις προτάσεις σας αν σκέφτεστε καποιο ακομη μοντέλο στα χαρακτηριστικά που εβαλα στο αρχικό ποστ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάνεις χρήση την ημέρα ή νύχτα?
Φωτεινός ή σκοτεινός χώρος?
Αντανακλάσεις?
Κάθεσαι στη ευθεία ή βλέπεις υπό γωνία?
Gaming σε ενδιαφέρει?
Budget?

Μην σκέφτεσαι το μέγεθος .
55" είναι value point αυτή τη στιγμή και για την περίπτωσή σου ότι πρέπει.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Κάνεις χρήση την ημέρα ή νύχτα?
Φωτεινός ή σκοτεινός χώρος?
Αντανακλάσεις?
Κάθεσαι στη ευθεία ή βλέπεις υπό γωνία?
Gaming σε ενδιαφέρει?
Budget?

Μην σκέφτεσαι το μέγεθος .
55" είναι value point αυτή τη στιγμή και για την περίπτωσή σου ότι πρέπει.
Χρήση κυριως νύχτα. Συνήθως βλεπω με χαμηλό φωτισμό στο χώρο. Χωρίς αντανακλαση. Βλέπω σχεδόν απο ευθεία ή για τους διπλανούς με μικρή γωνία. Gaming οχι. Αθλητικά και ταινίες απο mag κυριως.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Τα μοντέλα της Sony
https://www.skroutz.gr/s/23214804/Sony-KD-55XH9505-Smart-4K-UHD-55.html
https://www.skroutz.gr/s/23569235/Sony-KD-55XH9077-Smart-4K-UHD-55.html
https://www.skroutz.gr/s/23568910/Sony-KD-55XH9096-Smart-4K-UHD-55.html

είναι κορυφαίες επιλογές όσον αφορά το motion handling/clarity που είναι το βασικό που σε ενδιαφέρει για αθλητικά.
Επίσης έχουν full array led + local dimming που δίνει αρκετά καλό φωτισμό με πολύ καλά μαύρα οπότε είναι καλές επιλογές και για ταινίες σε χαμηλό φωτισμό.
Δεν ξέρω αν φτάνει εκεί το μπατζετ σου.

Μεταξύ των δύο , η XH90 έχουν λίγο χειρότερη εικόνα (μαύρο - HDR) + HDMI 2.1 που βέβαια εσύ δεν το χρειάζεσαι αλλά είναι και 300 ευρώ φτηνότερες.

Αν πας σε μικρότερο μπατζετ είναι δύσκολο να βρεις full aray local dimming, οπότε θα έχουμε έκτπωση στη θέαση ταινιών στο χαμηλό φωτισμό. Σε αυτή τη περίπτωση θα πήγαινα στην https://www.skroutz.gr/s/22640635/Samsung-QE55Q70T-Smart-4K-UHD-55.html.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Λογω budget μάλλον στην τελευταία...
Υπήρχε και η xf9005 αλλά την ακριβηναν τα λαμόγια :) ...

Σε σχεση με την qled που χάνει η xf9005?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

πουθενά.
Η xf9005 είναι σίγουρα πολύ καλύτερη από την Q70t όσον αφορά τις ταινίες σε σκοτεινό δωμάτιο, έχει μικρότερη διαφορά στα αθλητικά αλλά πάλι είναι καλύτερη.
Η q70t έχει πολύ καλύτερα gaming χαρακτηριστικά αλλά εσένα αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Οκ, έχει και καλύτερες γωνίες θέασης.

Το πρόβλημα είναι που θα το βρεις το μοντέλο του 2018. Προσωπικά δεν θα έκανα τέτοια αγορά από σκρουτζομάγαζο που δεν γνωρίζω.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

πουθενά.
Η xf9005 είναι σίγουρα πολύ καλύτερη από την Q70t όσον αφορά τις ταινίες σε σκοτεινό δωμάτιο, έχει μικρότερη διαφορά στα αθλητικά αλλά πάλι είναι καλύτερη.
Η q70t έχει πολύ καλύτερα gaming χαρακτηριστικά αλλά εσένα αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Οκ, έχει και καλύτερες γωνίες θέασης.

Το πρόβλημα είναι που θα το βρεις το μοντέλο του 2018. Προσωπικά δεν θα έκανα τέτοια αγορά από σκρουτζομάγαζο που δεν γνωρίζω.
Αυτή εδώ δεν συνδυαζει και full array και 100hz?

https://www.skroutz.gr/s/23516029/LG-55NANO916NA-Smart-4K-UHD-55.html

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Αυτή εδώ δεν συνδυαζει και full array και 100hz?

https://www.skroutz.gr/s/23516029/LG-55NANO916NA-Smart-4K-UHD-55.html

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στις LG τα πάνελ είναι IPS.
Προσωπικά δεν θα πρότεινα ποτέ IPS πάνελ για TV , εκτός αν μιλάμε για καθαρά gaming TV ή για αθλητικά σε φωτεινό δωμάτιο που μαζεύεται παρέα. Δεν βλέπεις ποτέ μαύρο και έχουν πάντα σοβαρό θέμα iniformity. Ακόμα και με full array δεν συγκρίνεται με VA panel ειδικά όταν πρόκειται για ταινία σε σκοτεινό δωμάτιο.

Στην περίπτωση σου θα έλεγα να αποφύγεις τις LG.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Αυτή τη στιγμή το πλαίσιο έχει την Sony LED TV 55XH9096 55 προσφορά στα 839 .

Πιστεύετε αξίζει ή θα τραβαω τα μαλλιά μου αν δεν περιμένω τη black Friday για ακόμα καλύτερη προσφορά σε κάποια από τα προτεινόμενα μοντέλα (σονυ κυριως) του νήματος;


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μάλλον παραπλήσιες τιμές θα βρίσκεις και στην περίοδο της Black Friday. Κοντά στα χίλια ευρώ, πιθανώς θα βρεθούν κάποιες 55" OLED.
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Αυτή τη στιγμή το πλαίσιο έχει την Sony LED TV 55XH9096 55 προσφορά στα 839 .

Πιστεύετε αξίζει ή θα τραβαω τα μαλλιά μου αν δεν περιμένω τη black Friday για ακόμα καλύτερη προσφορά σε κάποια από τα προτεινόμενα μοντέλα (σονυ κυριως) του νήματος;


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα τη βλέπω 1099. Είσαι σίγουρος για τα 839? Αν τη πετύχεις σε τέτοια τιμή από μεγάλο κατάστημα νομίζω θα είναι πολύ καλό vfm.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νεα τηλεόραση για ταινίες και σπορ

Τώρα τη βλέπω 1099. Είσαι σίγουρος για τα 839? Αν τη πετύχεις σε τέτοια τιμή από μεγάλο κατάστημα νομίζω θα είναι πολύ καλό vfm.
Δυστυχώς φίλε ήταν για μια μέρα.... Μόλις πήραν γραμμή οτι οι άλλοι το έχουν 1.099 το αύξησαν...

Ξενέρωσα...

Παρεπιπτόντως είδα και αυτή Hisense 55U8QF, απο specs καλή φαίνεται. Είναι αξιόπιστη εταιρεία;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk