Eχθές είχαμε την ανακοίνωση των νικητών των βραβείων Οpus Klassik.
Στην Γερμανία θεωρούνται τα πιο έγκυρα βραβεία κλασικής μουσικής.
Οι Γερμανοί τα είδαν μέσω του δικτύου του ZDF ο υπόλοιπος κόσμος μεσω streaming από τη σελίδα τους
στο facebook.
Συνολικά βραβεύτηκαν 47 καλλιτέχνες σε 25 κατηγορίες.
Πιο ισοροπημένα και πιο προβλέψιμα τα βραβεία σε σχέση με του Gramophone,
ενδεικτικό ότι σχεδόν τα μισά βραβεία ,10 από τις 25 κατηγορίες πήρε η DG και η Decca.
Τα βραβεία πήραν:
Female Singer of the year
Elina Garanca
Sol Y Vida
Female Singer of the year
Marlis Petersen
Inner World Dimensions
Male Singer of the year
Daniel Behle
MoZart
Instrumentalist (violin)
Anne-Sophie Mutter
Across the Stars
Instrumentalist (recorder)
Dorothee Oberlinger
Night Music
Instrumentalist (piano)
Elisabeth Leonskaja
Robert Schumann Variations - Sonatas
Conductor of the year
Mirga GraΕΎinytΔ-Tyla
Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21
(δεν εχει αφήσει τίποτα αυτή)
Composer of the year
Detlev Glanert
Oceane
Life’s work
Rudolf Buchbinder
Young artist (vocals)
Benjamin Bernheim
Benjamin Bernheim
Young artist (vocals)
Elsa Dreisig
Morning
Young artist (piano)
Isata Kanneh-Mason
Romance β The Piano Music Of Clara Schumann
(η μικρούλα είναι φοβερή )
Young artist (clarinet)
Annelien van Wauwe
Belle Epoque
Ensemble / orchestra
Ensemble resonance
Bryce Dessner: Tenebre
Solo recording of vocals (opera)
Nuria Rial
Muera Cupid
Solo recording of vocals (song)
Diana Damrau
Strauss: Four Last Songs
Solo recording instrument (violin)
Thomas Zehetmair β
Sei Solo
Solo recording instrument (cello)
Daniel Muller-Schott
#CelloUnlimited
Solo recording instrument (piano)
Vikingur Olafsson
Debussy Rameau
(o αγαπημένος μου, συνεχίζει δυνατά)
Solo recording instrument (guitar)
Frank Bungarten
Emilio Pujol: Estudios
Concert recording (organ)
Cameron Carpenter, Konzerthausorchester Berlin, Christoph Eschenbach
Rachmaninoff: Rhapsody on a Theme of Paganini / Poulenc: Organ Concerto
Concert recording (piano)
Annika Treutler, Radio Symphony Orchestra Berlin, Stephan Frucht
Ullmann: Piano Concerto & Solo Works
Concert recording (trumpet)
Simon Hofele, BBC Scottish Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Duncan Ward
Standards
Concert recording (violin)
Mirijam Contzen, WDR Symphony Orchestra, Reinhard Goebel
Franz Joseph Clement: Violin Concertos Nos. 1 & 2
Chamber music recording duo
Raphaela Gromes, Julian Riem
Offenbach
Chamber music recording trio
Viennese piano trio
Ludwig van Beethoven piano trios :: op. 97 & op. 1,3
Chamber music recording quartet
vision string quartet
MEMENTO
hamber music recording - mixed chamber music ensemble
Les Passions de l’Ame
Meret LΓΌthi
Biber / Schmelzer / Fux: Variety β The Art of Variation
Classic without limits
Jonas Kaufmann, Vienna Philharmonic, ΓdΓ‛m Fischer
Vienna
Classic without limits
Sebastian Manz, Sebastian Studnitzky
A Bernstein Story
Classic without limits
Francesco Tristano
Tokyo Stories
Symphonic recording / music up to and including the 18th century
German Chamber Academy Neuss, Simon Gaudenz
François-Joseph Gossec: Symphonies op. IV, No. 1-6
Symphonic recording / music 19th century
Danish Chamber Orchestra, ΓdΓ‛m Fischer
Beethoven: Complete Symphonies
Symphonic recording / music 20th / 21st century
BBC National Orchestra of Wales, Christoph-Mathias Mueller
Alexander Veprik: orchestral works
Choral work recording
Γlbgut, Wunderkammer
Johann Sebastian Bach: Johannes Passion, 2nd version 1725
Opera recording / up to and including the 18th century
Jeanine de Bique, Tim Mead, Jakub JΓ³zef OrliΕski, Le Concert d’AstrΓ©e, Emmanuelle HaΓ—m
Handel: Rodelinda (DVD)
Opera recording / 19th century
VΓ©ronique Gens, Benjamin Bernheim, Les Talens Lyriques, Christophe Rousset
Charles Gounod: Faust (Version 1859)
Opera recording / 20/21 Century
Sara Jakubiak, Brian Jagde, Chorus and Orchestra of the Deutsche Oper Berlin, Marc Albrecht, Christof Loy
Erich Wolfgang Korngold: The miracle of the helians
World premiere recording of the year
Bavarian Radio Symphony Orchestra, ORF Radio Symphony Orchestra Vienna, German Symphony Orchestra Berlin, Beethoven Orchestra Bonn, Concert Choir Darmstadt, Muhai Tang, Dennis Russell Davies, Mathias Husmann, Wolfgang Seeliger
Heinz Winbeck: Complete symphonies (1β5) / 5-CD box
Innovative concert of the year
Hildur GuΓ°nadΓ³ttir, Sam Slater, Chris Watson, Francesco Donadello, Theresa Baumgartner
Hildur GuΓ°nadΓ³ttir: Chernobyl
Audiovisual music production
Kyra Steckeweh, Tim van Beveren
Women composers β a filmic and musical search for traces by Kyra Steckeweh and Tim van Beveren
Video clip of the year
Kassandra Wedel
Deaf Hip-Hop World Champion Dances
Beethoven Symphony No. 5
Editorial achievement of the year
Dresdner Kammerchor, Hans-Christoph Rademann, Gerlinde SΓ mann, Isabel Schicketanz, David Erler, Stefan Kunath, Tobias MΓ thger, Georg Poplutz, Felix Schwandtke, Martin Schicketanz, Dorothee Mields, Maria Stosiek,
Carus publishing house
Heinrich SchΓΌtz: Psalms & Peace Music
Completion of the first complete recording of the works of Heinrich SchΓΌtz
Innovative audio production of the year
franz ensemble
Ferdinand Ries: Chamber Music
Prize for promoting young talent
Children’s Opera House Berlin β a project of the State Opera Unter den Linden
Best seller of the year
Igor Levit
Beethoven: Complete Piano Sonatas
Beethoven 250
Olga Bezsmertna, Matthias Brandt, Beethoven Orchestra Bonn, Dirk Kaftan
Ludwig van Beethoven:
Egmont incidental music
Περισσότερα στο site του https://www.opusklassik.de/
και στα αγγλικά στο αφιέρωμα του udiscover