Αγορά 55-65"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

barca10

New member
6 February 2010
11
Καλησπέρα σας,
Ήρθε η στιγμή για την αγορά νέας τηλεόρασης.
Επειδή υπάρχει αρκετός χώρος στο σαλόνι θέλω είτε 55 είτε 65 ίντσες. Η απόσταση θέασης μπορεί να είναι από 3 έως 6 μέτρα .

Θα προτιμούσα SAMSUNG.
Η χρήση θα είναι τηλεόραση και ταινίες/σειρές (και λίγα αθλητικά). Όχι ps5 κλπ. Θέλω να είναι 4k.
Ο προυπολισμός μπορεί να φτάσει ως 950-1000 ευρώ, αλλά δεν θα το επιθυμούσα τόσο.
Κοίταζα για τα μοντέλα της SAMSUNG 2020, και κυρίως το Samsung QE65Q60T.
Από εσάς θα ήθελα κάποιες προτάσεις.
Crystal UHD vs QLED; Το QLED υπερέχει; Προτιμάμε VA panel;

Απόσταση θέασης :
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): υπάρχει αρκετός χώρος, δεν είναι πρόβλημα
Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): κανονικός, φως ημέρας
Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : digea ταινίες/σειρές και λίγο αθλητικά.
Απαιτήσεις σε ποιότητα: HD και 4k υλικό
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν δεν θες μεγάλη γωνία θέασης, VA.
Αν είστε συνήθως πολλά άτομα και βλέπετε και υπό γωνίες > 22*, τότε IPS.
OLED μιας και βλέπεις σε φως ημέρας περισσότερο δεν θα πρότεινα γιατί και χάνεται το μεγάλο πλεονέκτημα του deep black, αλλά παίζεις και με υψηλό OLED light που μπορεί να φας burn in.

Η Q60T παίζει πολύ καλά, και κατόπιν ISF Calibration βγάζει απίθανη εικόνα είτε βλέπεις μέρα με φως από έξω είτε νύχτα.

Τα αποτελέσματα πρόσφατου calibration σε QE65Q60T ακολουθούν:

samsung_q60t_isf_night.jpg
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που παρακολουθείς αθλητικά καλύτερα να πήγαινες στη Samsung Q70T με 100Hz πάνελ. Αλλά αν δε μπορείς μείνε με την Q60T.

Διαφορές μεταξύ Q70T και Q60T:

Τhe Samsung Q70T QLED and The Samsung Q60T QLED are very similar TVs in many respects. The main difference is that the Q70T has better motion handling due to faster response time and a higher refresh rate, as the Q60T has a 60Hz panel. Also, the Q60T can't remove judder from any source and it doesn't support FreeSync. Gradient handling on the Q60T isn't as good, but it has better color accuracy, which is great if you don't plan on calibrating your TV.

www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70t-qled
 

barca10

New member
6 February 2010
11
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Για την συνθήκες φωτισμού να διευκρινίσω ότι θα βλέπουμε αρκετά και βράδυ.

Οπότε καταλήγω σε Q60T ή Q70T.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Έχει VA panel..

Τη θεωρείτε καλή περίπτωση για ένα φίλο;

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/215960-panasonic-tx55hx600e-55
fd6eba8126df88e50424526381676731.jpg


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δεν υπάρχει ένα review για να δούμε τι πάνελ έχει. Σε δύο site που είδα γράφουν για VA panel. Επίσης δεν γνωρίζω αν φτιάχνεται από τη Panasonic στη Τσεχία ή από τη Vestel.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Δεν υπάρχει ένα review για να δούμε τι πάνελ έχει. Σε δύο site που είδα γράφουν για VA panel. Επίσης δεν γνωρίζω αν φτιάχνεται από τη Panasonic στη Τσεχία ή από τη Vestel.
VA πρέπει να είναι..

Καλό VFM μου φαίνεται..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk