Oculus Quest 2

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Τo quest 2 ειναι μια καινουρια καταπληκτικη και πολυ φθηνή ταυτοχρονα συσκευή VR με ικανοτητα ανάλυσης κοντά όπως ενα monitor με ικανοποιητικο ρυθμό ανανεωσης 90 η 72hz
Εχει το πλεονεκτημα οτι μπορει να παιξει :
-Αυτονομα παιχνιδια που σηκώνει ο νεος επεξεργασης XR2 ΧΩΡΙΣ χρήση υπολογιστη για 2 ώρες (παιχνιδι) 3 ωρες (για media). Ο χρόνος μπορει να πολλαπλασιαστεη απλα με την χρήση ενός powerbank.
-Με καλωδιο USB 3 και να παιζεις native παιχνιδια PC VR τα οποια ειναι premium σε σχέση με τα native.
-Ασύρματα PC VR τίτλους μέσω wifi 5 και 6 απο τον υπολογιστη σου σε πολυ καλη ποιότητα επίσης με χρήση virtual desktop ( πρόγραμμα που κοστίζει 20 ).
Ειναι ελαφρύ, εχει πληθώρα αξεσουάρ, έχει τεράστια κοινοτητα υποστηριξης και διαρκώς εξελίσσεται στην oculus με τρελλους ρυθμους.
Ειναι ίσως η Must consumer VR συσκευή που απασχολει την κοινοτητα εδώ και 2 μήνες που ανακοινωθηκε (οχι επισημα) και εδώ και 10 μερες που κυκλοφορεί επίσημα.
Γενικα σαν πακέτο προσφέρει τα πάντα τοσο για τον νεοεισερχόμενο στον χώρο αλλα και για παλαιοτερους χρήστες VR.

Εχει ενα "μικρό" ελλάτωμα όμως. ΘΕΛΕΙ Login facebook, και πιθανως ταυτοποιηση του λογαριασμου σου με πραγματικα στοιχεια.
ΑΝ εχεις ban στο παρελθον με ψεύτικο προφιλ, η ήδη έχεις ψευτικο προφιλ η ακομα κι αν εχεις κανονικο υπαρχει πιθανοτητα να μη μπορεις να χρησιμοποιησεις την συσκευή και να φας εκ νεου ban οριστικο και αμετάκλητο. Υπηρξαν πολλα κρουσματα με το λανσαρισμα της συσκευης, αλλα τουλαχιστον τα αδικα ban επαναφέρονται.
Μαζι με το login στο FB φυσικα να φέρεις οτι γινεται συλλογή στοιχείων πως χρησιμοποιεις την συσκευή και διαφορα άλλα τοσο μαρκετιγκ κολπα οσο κι επει της ουσιας για βελτιωση του προιοντος (αυτο ισχύει δεν ειναι παπατζα). Το τι συλλέγει ακριβως μπορει να το βρει κανεις ευκολα στα διαφορα disclaimer. Δεν ειναι και τοσο τραγικό αλλα κάποιους μπορει να τους αγγιζει περισσότερο η ιδέα.

Παρα τον προβληματισμο της κοινότητας για την υποχρεωτικη χρήση αληθινου facebook λογαριασμου το Quest 2 ΠΟΥΛΑΕΙ τρελλα, εχει γίνει πανικός και πραγματικα δίνει ότι υπόσχεται. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες λυσεις για όσους θελουν να αποφύγουν τον ζουκεμπερκ απλα πακετο τέτοιο ολοκληρωμένο, ΚΑΛΟ και σχετικά φθηνό δεν βρίσκεις...

Αξιζει σαν συσκεή ? ΝΑΙ αλλα αρκει να μη σε νοιαζει τι συλλέγει το fb για το καλό σου....
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
το εχει δοκιμασει κανεις ?
Εγω ψηνομαι παλι.... ειχα δοκιμασει το ps4 vr , αλλα ειχα θεμα με ζαλαδες κλπ , ισως λογω lag και χαμηλησ αναλυσης

τα περι FB δεν με νοιαζουν καθολου....
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Oculus Quest 2

Αν είχες θεμα ζαλαδας έντονο, πιθανον να μην φτιαχνει. Ειναι κατι που με επαναληψεις ο οργανισμος συνηθίζει εκτός απο καποιες περιπτωσεις, εκει δεν... To refresh rate δεν ηταν ποτε κακο αλλα σιγουρα η μεγαλυτερη ανάλυση πλεον ισως να εχει ενα αβανταζ στο θέμα αυτο.
Τωρα, περι εικονας S vs quest 2, το quest 2 κερδίζει απο πλευρας ανάλυσης απλα επειδη το S ειναι με καλώδιο και ασυμπιεστη εικόνα καταφέρνει να ειναι πολυ κοντα κι ας εχει χαμηλοτερη ανάλυση. Στα παιχνιδια τα παει καλά, σε εφαρμογές desktοp κλπ το quest 2 βγαινει μπροστα.
Αν αγοραζα τωρα αποκλειστικα για παιχνιδια simulation θα κοιταζα ενα S που μετ/μενο εχει πολυ καλη τιμή, αξιοπρεπεστατη εικονα. Αν το ηθελα all around και να επωφεληθω καλουδια οπως wireless, hand tracking αλλα και να χειριζομαι desktop θα πηγαινα για το νέο quest.
Υπαρχουν κι αλλες λυσεις πχ το νεότερο Hp reverb G2 το οποιο αναμενουμε να εχει ακομα καλυτερη αναλυση, χρωματα, μαυρα, γενικα ειναι πιο premium συσκευή αλλα εχει και σχεδον διπλη τιμή κι αναμενεται απο Δεκέμβρη κι επειτα. Βέβαια ειναι και Windows mixed reality πραγμα που σημαινει οτι τρεχει παιχνιδια μεσω steam. Tα oculus τρέχουν Steam, oculus store για pc vr και το quest επιπροσθέτως έχει και το δικό του κλειστό οικοσυστημα παιχνιδιων (το οποιο ειναι μεγάλο, και τρέχει με γοργούς ρυθμούς με αξιολογοτατους τίτλους).
Το quest 2 να προσθεσω θελει και λίγο ψαξιμο για να παρεις τα καλυτερα που μπορει να δωσει μεσω VD, ρυθμισεις στο ρουτερ, υψηλο ρυθμο ανανέωσης και γενικα σηκωνει και πολυ χεριασμα και DIY καταστάσεις αν θες. το S παιζει out of the box.
Στην περιπτωση σου θα κοιταζα ενα quest2 το οποίο θα μπορέσεις να το πουλήσεις πολυ άνετα μιας κι έχει ζήτηση σε περίπτωση που σου πανε ολα στραβα. ΑΝ το αγορασεις απο amazon σε 30 μερες το γυρνας πισω οποτε ούτε η μεταπώληση σε νοιαζει.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
το rift s το πουλανε 450 μεταχ/νο οποτε δε συμφερει...

Το quest 2 ακουγεται ενδιαφερον, και οπως ειπες αν δε μου κανει το δινω.

Ειχα εντονο θεμα με ζαλαδες σε racing games που μ αρεσουν πολυ.

Εσυ το εχεις δοκιμασει σε κατι τετοιο (racing) ?


Yg... στην Ελλαδα δεν το βρισκω κατω απο 450 και αμαζον ευρωπαικο 350 ! Εσυ που το βρηκες 300 ?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Oculus Quest 2

το rift s το πουλανε 450 μεταχ/νο οποτε δε συμφερει...

Το quest 2 ακουγεται ενδιαφερον, και οπως ειπες αν δε μου κανει το δινω.

Ειχα εντονο θεμα με ζαλαδες σε racing games που μ αρεσουν πολυ.

Εσυ το εχεις δοκιμασει σε κατι τετοιο (racing) ?


Yg... στην Ελλαδα δεν το βρισκω κατω απο 450 και αμαζον ευρωπαικο 350 ! Εσυ που το βρηκες 300 ?

Οποιος πουλαει το rift s 450 μετ/μενο μαλλον κατι δε κανει καλα γιατι ΤΟΣΟ εχει καινουριο!

Μια ακρως λογική τιμή, δεδόμενου οτι ενα καινουριο quest2 ξεκιναει απο 350, ειναι τα 220-250 αναλογα την κατασταση του. Τόσο θα δώσω κι εγω το δικο μου σε κανα 2μηνο μόλις παραλαβω το reverb.
Τιμια κοστολόγηση για μια συσκευή που ειναι αψεγαδιαστη λειτουργικα, εμφανισιακα αλλα και γι αυτα που δίνει.

Οσο αφορα τo quest2 υπαρχει σε 2 εκδοσεις, μια με 64gb και μια με 256 (350 και 450 αντιστοιχα). Υπαρχει (αν και νομιζω ειναι ουτ οf stock) σε ολα τα ευρωπαικα amazon ΕΚΤΟΣ του Γερμανικο που λόγω νομοθεσιας δε μπορει να πωληθει (αυτα που ελεγα οτι το fb βαζει χερι σε προσωπικα δεδομενα)

Το εχω δοκιμασει σε sim racing με το project cars 2 με τιμονιερα φυσικα και ειναι... αλλο πραγμα... σαλια πολλα και βγαζει τρελλα γουστα με παρέα ειδικά.
Βεβαια εχω τιθασευσει το στομαχι μου 4 χρονια τωρα με VR, δε με πιανει ζαλαδα, ανοσια σχεδον!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Ερωτησούλες n00b για το quest 2 και το VR γενικοτερα.

  • Απο τα λιγα που προλαβα να διαβασω, το quest 2 δεν ειναι ενσυρματο. Σε τυπικο οικιακο dual band δικτυο δημιουργει σημαντικα πιο εμφανες lag απο μια ενσυρματη λύση?
  • Απο οτι καταλαβα, το quest 2 υποστηριζει τα παιχνιδια απο την πλατφόρμα της Oculus, το υποστηρίζει το steam και θα πρεπει να ψαξω για Epic, Origin και σια? Παλιοι τιτλοι δεν μπορουν να προβληθουν στο quest 2 σαν τυπου monitor λύση?
  • Ο εσωτερικος χώρος ειναι για την εγκατάσταση των παιχνιδιων απο την πλατφόρμα της Oculus? Προφανώς δεν ειχει να κανει με Steam, Origin και σια που ειναι εγκατεστημενα στον υπολογιστή.
  • Μπορει να stream-άρει ταινιες απο τοπικο δικτυο SMB και να το χρησιμοποιήσω ετσι σαν "home cinema" ? Ειναι αποδεκτό το αποτέλεσμα?
  • You-Tube/Netflix/Amazon/Disney κλπ υποστηρίζονται?
  • Ποσο δυνατη καρτα γραφικών απαιτείται για μοντέρνα παιχνιδια τυπου COD, Fallen Order κλπ? Υπολογιζω μια φορά το display 1832×1920, η πρεπει να υπολογισω ισχύ για 3664x1920?
  • Οτι ερχεται με το αρχικο bundle αρκει, ή υπάρχουν προτεινόμενα παρελκόμενα που καλό ειναι να αγοραστούν επισης?
  • Ειναι θεμα παιχνιδιου το αν θα εισαι ορθιος η οχι κατα τη διαρκεια του gaming? Υποθετω οτι τα δυο controllers που φοράς μπορεις να τα εχεις στην ακρη αν παιζεις ενα pc game με kb+mouse?
  • Τι αυτονομια εχει? Τα controllers τι ειδους μπαταριες εχουν?
  • Συγκριτικα με το PSVR θεωρείται ανώτερη υλοποίηση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
το εψαξα κι εγω λιγο....

Για αυτονομια περιπου 2 ωρες να υπολογιζεις. Μπορεις να συνδεσεις και power bank μεσω usb c.
Τα controllers παιρνουν απλες ΑΑ (ή ΑΑΑ) μπαταριες .

Ειναι ταυτοχρονα ενσυρματη (μεσω usb c καλωδιου που παιρνεις εξτρα) αλλα και ασυρματη μεσω wifi (αν εχεις καλο 5 Ghz router) με μικρο lag.
Mαλιστα , προς το παρον , μεσω wifi και μιας εφαρμογης , εχεις και 90 Hz , που δεν εχεις ακομα επισημα (φτανει στα 72).

Ο εσωτερικος χωρος ειναι μονο για τα παιχνιδιο του δικου του store.
Για pc gaming , δεν εχει καμια σημασια.


Καρτα γραφικων ξεκινας απο μια απλη RTX 2060 και ανεβαινεις!

Το psvr το ειχα κι εγω, και μαλλον αυτο προκειται για καλυτερη υλοποιηση , καλυτερη αναλυση και refresh rate.

Θελω κι εγω να μαθω αν μπορω να παιξω τα παιχνιδια του PC με καποιο controller, τιμονιερα κλπ
Πχ το project cars μπορεις να το παιξεις με τιμονιερα ή xbox controller ?
Ενα fps μπορεις να το παιξεις με keyboard/mouse ?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Oculus Quest 2

Ερωτησούλες n00b για το quest 2 και το VR γενικοτερα.

  • Απο τα λιγα που προλαβα να διαβασω, το quest 2 δεν ειναι ενσυρματο. Σε τυπικο οικιακο dual band δικτυο δημιουργει σημαντικα πιο εμφανες lag απο μια ενσυρματη λύση?
  • Απο οτι καταλαβα, το quest 2 υποστηριζει τα παιχνιδια απο την πλατφόρμα της Oculus, το υποστηρίζει το steam και θα πρεπει να ψαξω για Epic, Origin και σια? Παλιοι τιτλοι δεν μπορουν να προβληθουν στο quest 2 σαν τυπου monitor λύση?
  • Ο εσωτερικος χώρος ειναι για την εγκατάσταση των παιχνιδιων απο την πλατφόρμα της Oculus? Προφανώς δεν ειχει να κανει με Steam, Origin και σια που ειναι εγκατεστημενα στον υπολογιστή.
  • Μπορει να stream-άρει ταινιες απο τοπικο δικτυο SMB και να το χρησιμοποιήσω ετσι σαν "home cinema" ? Ειναι αποδεκτό το αποτέλεσμα?
  • You-Tube/Netflix/Amazon/Disney κλπ υποστηρίζονται?
  • Ποσο δυνατη καρτα γραφικών απαιτείται για μοντέρνα παιχνιδια τυπου COD, Fallen Order κλπ? Υπολογιζω μια φορά το display 1832×1920, η πρεπει να υπολογισω ισχύ για 3664x1920?
  • Οτι ερχεται με το αρχικο bundle αρκει, ή υπάρχουν προτεινόμενα παρελκόμενα που καλό ειναι να αγοραστούν επισης?
  • Ειναι θεμα παιχνιδιου το αν θα εισαι ορθιος η οχι κατα τη διαρκεια του gaming? Υποθετω οτι τα δυο controllers που φοράς μπορεις να τα εχεις στην ακρη αν παιζεις ενα pc game με kb+mouse?
  • Τι αυτονομια εχει? Τα controllers τι ειδους μπαταριες εχουν?
  • Συγκριτικα με το PSVR θεωρείται ανώτερη υλοποίηση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Εύλογες οι ερωτήσεις, πάμε λοιπόν με την σειρά

-To quest 2 (όπως και ο προκάτοχος του) ειναι υβριδικά HMD. Δηλαδή έχουν ενσωματωμένη μνήμη και CPU και δουλευουν πλατφόρμα (κλειστή) android και μπορούν να παίξουν :
1) δικα τους αυτόνομα παιχνίδια της oculus οπου κι αν βρίσκεσαι (εχει τρελή υποστήριξη η πλατφόρμα απο developers κι επειδή πουλάει πολύ (και απο τον προκατοχο) βγαίνουν πολύ καλοί τίτλοι για αυτόνομη χρήση και με Ports απο τα PC VR παιχνίδια).
2) Με χρήση καλωδίου USB , οπου πλέον το συνδέεις στον υπολογιστή σου και το HMD (το quest) συμπεριφέρεται σαν PC VR, δηλαδή παίζει τίτλους κανονικού VR τόσο απο το oculus store οσο κι απο STEAM VR.
3) δυνατότητα να στριμάρει τους τίτλους PC VR (που ειναι πιο δυνατοι ) μέσω wifi 5 η και 6 μέσω ειδικής εφαρμογής (απαιτείται αγορά 20 ). Μιλώντας για το quest 2 η ποιότητα στριμαρισματος ειναι εξαιρετικά καλή παρόλο την συμπιεση που δέχεται, δουλευει στα 90hz Και το lag sta 20-30msec, παει ΠΟΛΥ καλα. Να σημειωσουμε οτι το στριμαρισμα ΔΕΝ ειναι επισημο της oculus αλλα με τις ευλογιες της και καποιοι -λιγοι- τιτλοι ασυμβατοι. Όμως αυτή την στιγμή το στριμάρισμα ειναι το ΑΤΟΥ του quest2 για τους haredcore VR gamers.

-το Quest παίζει είτε τα δικα του αποκλειστικά της πλατφόρμας oculus store, είτε σαν PC VR μέσω του oculus store η μέσω του STEAM VR όπου εχει ΟΛΑ τα VR παιχνίδια απ όλα τα στούντιο. Μέσα την μάσκα μπορείς να προβάλεις το desktop σου και να δουλέψεις από word, παιχνίδια εως οτι θες σε οτι μέγεθος και απόσταση οθόνης θες. Εχει μάλιστα και νεα πιλοτικη λειτουργεία για multiple desktop και παράθυρα γύρω σου (δείτε το promo video του oculus quest 2), εκτοξεύεται η παραγωγικότητα! Υπάρχουν δε και δεκάδες εφαρμογές dedicated για media. Αν σας αρέσουν οι 3D ταινίες, ετοιμαστείτε να τις δείτε οπως δεν τις εχετε δει ξανα. το 3D μέσα στο VR προβάλλεται απίστευτα σωστά. Ακούγεται σαν Inception αλλά μονο οταν το βιώσεις θα το καταλάβεις.

-ο Εσωτερικος χωρος ειναι για να εγκαταστήσεις τις αυτόνομες εφαρμογές και παιχνίδια. ΑΝ το θες αποκλειστικά για PCVR (με καλώδιο η στριμαρισμα) περα απο 2-3 πραγματάκια βασικά που χρειάζεσαι φθάνει και η έκδοση των 64GB. αν γλυκαθείς και αρχίσεις να αγοράζεις (υπαρχει και πολυ free υλικο) αυτόνομες εφαρμογές και παιχνίδια, τα 64 θα φανούν λίγα σύντομα.

-Εν μέρη απάντησα πιο πάνω, ΝΑΙ μπορείς να έχεις αίσθηση από home cinema εως τεράστια αίθουσα κινηματογράφου, και μάλιστα μπορείς να μοιραστείς και με άλλους με κάποιες εφαρμογές. Τοπικά η ποιότητα ειναι πάρα πολύ καλή!

-Youtube neτflix υπάρχουν native. amazon disney δεν έχουν εφαρμογές αλλά μπορείς να τις στριμαρεις απο το PC με Virtual desktop (η εφαρμογή που στριμαρει και παιχνίδια)

-Τους τίτλους που λες τους ξεχνάς, μόλις αρχίσεις να ασχολεισαι με τα αντίστοιχα VR παιχνίδια, τα flat screen games πανε σε 2ερη μοιρα (κάποιοι τα ξεχνάνε κιόλας). Φυσικά μπορείς να τα παίξεις αν θες σα να βλέπεις τεράστια οθόνη αλλά δεν έχει και τόσο νόημα. Οσο αφορά την κάρτα χρειάζεται μια GTX1080 και πάνω για να μπορείς να κάνεις οτι θες (οριακά μια 1070), κι αι αυτό μιλώντας για PC VR παιχνίδια, αν πάμε για τα αυτόνομα δεν χρειάζεσαι καν PC. ο XR2 που εχει πάνω η μάσκα ειναι ένα μικρο διαμαντάκι για τα παιχνίδια/εφαρμογές του.

-Από αξεσουάρ αν και μπορείτε να το δουλέψετε ως εχει απευθείας υπάρχουν:
1) καλύτερο μαμίσιο δέσιμο στο κεφαλι (50 ) το οποίο δε το προτείνω γιατί βγάζει προβλήματα,
2) καλύτερο δέσιμο με έξτρα μπαταρία (100 )
3) Δεσίματα απο 3ους κατασκευαστές αποκλειστικά για το oculus 2 η για άλλες μάσκες με χρήση 3D εκτυπωμένων ανταπτορων, αμα έχεις όρεξη και μεράκι, βρίσκεις και κάνεις πολλά.
4) power bank αν θες να καείς πάνω απο 2-3.5 ωρες. (με χρήση λινκ φορτίζει κιόλας οπότε δεν έχεις τον ιδιο χρονικό περιορισμό)
5) Ακουστικά (ψείρες είτε αλλά). τα ενσωματωμένα ηχείακια που εχει ειναι δυστυχώς generic. Κάνεις την δουλειά σου αλλά ευτυχώς η μάσκα εχει υποδοχή 3.5mm για ακουστικά. Κάποια Premium δεσίματα έχουν και τα ακουστικά έτοιμα.
6) Ανταλλακτικά μαξιλαράκια επαφής προσώπου. Είναι κουμπωτά και για λογους υγιεινής (αν το χειρίζονται πολλά άτομα) αλλάζουν εύκολα. Επίσης μπορείς να το αλλάξεις μονο και μόνο για πιο μαλακό/άνετο/κατάλληλο για σένα.
Βασικά για το ξεκίνημα θες ΜΟΝΟ ακουστικά τα οποία είχες ήδη.

-Ναι εξαρτάται το παιχνίδι, όρθιος η καθιστός (μάλιστα σε κάποια κοπανιέσαι σα τρελός!) τα controllers μπορείς να τα έχεις στην άκρη ναι αλλά πρέπει να αποβάλεις το μικρόβιο του κλασικού desktop με την διαφορά οτι φοράς μάσκα. Αφέσου μέσα στο VR με τις native εφαρμογές του τα παιχνίδια του και την μαγεία του. Η χρήση της μάσκας ταυτόχρονα με το ποντικι και το πληκτρολόγιο ειναι εφικτή αλλά ούτε ιδανική ούτε εύχρηστη. θα το δεις στην πορεια αυτό.

-τα controllers παίρνουν μια ΑΑ μπαταρία το καθένα, μπορείς να έχεις φυσικά επαναφορτιζομενες και να περιμένεις αρκετή αυτονομία. Με μια 4αδα επαναφορτιζομενες δε θα έχεις ΠΟΤΕ πρόβλημα. (2 φορτισμένες έτοιμες, 2 στα χειριστήρια) συχνότητα επαναφόρτισης από 5 -7 μέρες ως 10 ήμερες ανάλογα την χρήση.

-το PSVR ήταν ξεπερασμένο ΗΔΗ απο την στιγμή που βγήκε την ίδια εποχή τοτε το oculus rift CV1 και το HTC VIVE. Το quest 2 εχει 4 χρόνια επιπλέον ανάπτυξη από τότε ....
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Oculus Quest 2

εγω παντως για 2 πραγματα θα το επαιρνα.... star wars games σε VR κι αυτο εδω !!!
ΥΓ... και project cars VR .


πίστεψε με, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι λογοι..... πχ μονο το google earth να βάλεις, τα σαγονιά πέφτουν κατω... δε μπορώ να περιγράψω το μεγαλείο αυτής της δωρεάν εφαρμογής στο VR....

YΣ ΚΑΝΕΝΑ youtube video δε θα σε βάλει ποτέ στο πραγματικο κλίμα του VR (δυστυχως). ειναι βιωματική η εμπειρία καθαρά.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
αμα παιζεις παιχνιδια απο pc (εκει ειναι αλλωστε το ζουμι), εχεις την εξοδο του Pc (αναλογικη ή ψηφιακη)


ΥΓ... το VR δεν ειναι για ηχο home cinema, Θελει καλα ακουστικα για να μπεις μεσα στο παιχνιδι.
Εγω στπ PSVR ειχα βαλει εξτρα ακουστικα και χανομουν μεσα σ αυτο!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Oculus Quest 2

το θεμα με το VR ειναι για μενα το Motion sickness.... αν το oculus ειναι καλυτερο στο τομεα αυτο απο το PSVR, θα ηθελα να το ξανα-δοκιμασω.

Οπως προειπα, αυτο εχει περισσότερο να κανει με τον οργανισμο σου παρα με το HMD κάποιοι έχουν εντελώς ανοσια με την πρωτη φορα που θα το βάλουν, κάποιοι θέλουν μικρή περίοδο εγκλιματισμού, και πολλοί λιγότεροι δε μπορούν καθόλου. Σίγουρα η βελτίωση της εικόνας παίζει ένα ρολο αλλά λιγότερο. Οσοι ειναι στην τελευταία κατηγορία θα περιμένουν δυστυχώς holodeck...

Πάντως το να παρεις VR και να πας κατευθείαν σε sim race ειναι NO GO αν δεν εχεις ανοσία, καταπονείς τον εαυτό σου και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα. Εαν εμφανίζεις ηπία συμπτώματα motion sickness, jεκινάς καθιστός με απλά παιχνίδια, χωρίς locomotion αλλα με teleport, μικρά snap turn και με full comfort (οπου υπάρχουν τέτοιες επιλογές) και σιγά σιγά οσο συνηθίζεις και παίρνεις αέρα πας ένα βήμα παρακάτω καταργώντας τα βοηθήματα. Και παλι ξαναλέω οτι αυτη η διαδικασία δεν ειναι για ολους αλλα για ενα μικρο ποσοστό που ζαλίζεται.

το PSVR δεν ειναι benchmark, ήταν μια καλή προσπάθεια της SONY που πούλησε λόγω PS. Τα PC και αυτόνομα HMD υπερτερούν σε όλους τους τομείς (εικόνα, tracking, controllers, τίτλους, gameplay).

Δεν εχει κανένα απολύτως νοημα να το συνδέσεις με home cinema για ήχο (εκτος αν μιλάς για θέαση ταινιών που εκεί ίσως υπο συνθήκες). Όταν ασχολεισαι με το VR απλα πρέπει να αποβάλλεις κάθε τι συμβατικό έχεις κατά νου. Η 3.5mm έξοδος ειναι οτι χρειάζεσαι με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά (αν δεν εχει το strap της μάσκας) για gaming, εφαρμογές μουσικής , applications και media.
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Έχω δοκιμάσει ένα σωρό ακουστικά. Τα έχω πετάξει ολα. Πάνω από 10 λεπτά δεν αντέχουν τ αυτιά μου. Με τα μαξιλαράκια πονάνε τα αυτιά μου όσο και μαλακά να είναι τα μαξιλαράκια και με τις ψείρες με
2-3 κινήσεις του κεφαλιού φεύγουν από την θέση τους. Μέχρι και τα ακριβά UE είχα πάρει. Κάπου είναι πεταμένα. Νομίζω τα χσρισα.

Και να πω κάτι; Η αίσθηση των db να σε βαράνε τα sub δεν συγκρίνεται με κανένα ακουστικό. Εννοείται υπάρχει νόημα να το συνδέσεις αλλα μιλάω για σοβαρό σύστημα όχι ηχομπαρες με ένα σαμπακι.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Έχω δοκιμάσει ένα σωρό ακουστικά. Τα έχω πετάξει ολα. Πάνω από 10 λεπτά δεν αντέχουν τ αυτιά μου. Με τα μαξιλαράκια πονάνε τα αυτιά μου όσο και μαλακά να είναι τα μαξιλαράκια και με τις ψείρες με
2-3 κινήσεις του κεφαλιού φεύγουν από την θέση τους. Μέχρι και τα ακριβά UE είχα πάρει. Κάπου είναι πεταμένα. Νομίζω τα χσρισα.

Και να πω κάτι; Η αίσθηση των db να σε βαράνε τα sub δεν συγκρίνεται με κανένα ακουστικό. Εννοείται υπάρχει νόημα να το συνδέσεις αλλα μιλάω για σοβαρό σύστημα όχι ηχομπαρες με ένα σαμπακι.

Υπάρχουν HMD με off ear ακουστικά ;) τωρα αν γενικα δε τα πας καλα με τα ακουστικά ειναι αλλο ζήτημα και ειδικη περιπτωση, παντως με το VR δε θα εχεις να σχολεισαι τοσο πολυ με το θεμα ήχου αλλα με το τι γινεται γυρω σου ;)
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Ναι όντως είναι ειδική περιπτωση τ αυτιά μου 

Τι yamaha, τι akg, τι marshall ,μικρά μεγάλα μαξιλαράκια κάνω συνέχεια φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν......
Μόλις τα βγάζω στο δεκάλεπτο νιώθω μια μεγάλη ανακούφιση από τον πόνο .

Πάντως γενικά τα ακουστικά τα θεωρώ αναγκαίο κακό. Ο άνθρωπος δεν γεννηθηκε για να ακούει με ακουστικά. Ο ήχος είναι γύρω μας μας περιβάλλει. Νομίζω και από ιατρικές έρευνες δεν είναι σωστό να είσαι με ακουστικά συνέχεια.

Εξάλλου στα 80 θα τα έχουμε έτσι κι αλλιώς μόνιμα. 