Οθόνες κινητών (Amoled, IPS, LCD). Ποια είναι καλύτερη?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Όταν βρίσκεις amoled και σε κινητά των 200 ευρώ είναι κοροϊδία να σου πασάρουν lcd στα 650. Ο μπαρμπα μητρούσης μάνατζερ, δεν μπορούσε να σκεφτεί καλύτερο επιχείρημα; Ας πει την αλήθεια, ότι υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας λόγω υψηλής ζήτησης από όλους τους κατασκευαστές κι ας αφήσει τα παραμύθια των πονοκεφάλων στην άκρη.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Όταν βρίσκεις amoled και σε κινητά των 200 ευρώ είναι κοροϊδία να σου πασάρουν lcd στα 650. Ο μπαρμπα μητρούσης μάνατζερ, δεν μπορούσε να σκεφτεί καλύτερο επιχείρημα; Ας πει την αλήθεια, ότι υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας λόγω υψηλής ζήτησης από όλους τους κατασκευαστές κι ας αφήσει τα παραμύθια των πονοκεφάλων στην άκρη.

Επαναλαμβάνω, οι LCD είναι μια χαρά οθόνες, ακόμα και για κινητά των 2000 ευρώ. Δεν σου πασάρει κανείς τίποτα, τύπος οθόνης είναι. Δεν είναι σε τίποτα υποδεέστερη από μία amoled, πλην του on/off contrast που σε αυτές τις ίντσες και με χρήση κινητού είναι δώρο άδωρον.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Δεν είναι σε τίποτα υποδεέστερη από μία amoled, πλην του on/off contrast που σε αυτές τις ίντσες και με χρήση κινητού είναι δώρο άδωρον.


E πως δεν ειναι .

Η ημερα με την εσπερα ειναι τωρα η amoled με τις ips οθονες.

Μπορει να μην ενδιαφερει πολλους χρηστες αλλα οχι οτι δεν εχει διαφορα ρε συ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

E πως δεν ειναι .

Η ημερα με την εσπερα ειναι τωρα η amoled με τις ips οθονες.

Μπορει να μην ενδιαφερει πολλους χρηστες αλλα οχι οτι δεν εχει διαφορα ρε συ.

Στις 6 ίντσες?Συγνώμη αλλα το iphone SE που κράτησα καμια βδομάδα στα χέρια μου και το δούλεψα μπορώ να πω ότι η οθόνη του μου άρεσε περισσότερο από αυτή του S7 που έχω παρόλο LCD και πολύ χαμηλότερης ανάλυσης. Ακόμα και σε γωνίες θέασης ήταν εκπληκτικό. Οι ips των κινητών είναι εκπληκτικές οθόνες πλέον σε όλα τους. Εγώ δεν θεωρώ μειονέκτημα την LCD σε ένα κινητό, αρκεί να είναι καλή υλοποίηση.
Δηλαδή εσύ ποιες διαφορές βρίσκεις χαοτικές μεταξύ amoled και LCD πλην του μαύρου?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Το μαυρο.:furious3:

Αν δω βαθυ γκρι ξενερωνω απιστευτα. Το ιδιο και στις τηλεορασεις.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Το μαυρο.:furious3:

Αν δω βαθυ γκρι ξενερωνω απιστευτα. Το ιδιο και στις τηλεορασεις.

Εντάξει, και γω μία από τα ίδια, άλλα στο κινητό τώρα τι μαύρο να δεις και που?κάθεσαι και βλέπεις ταινίες και βίντεο?Τηλέφωνα, facebook, ebanking, κ.τ.λ είναι η χρήση που κάνει ο περισσότερος κόσμος. Για τα υπόλοιπα υπάρχει tablet υπολογιστής τηλεόραση προβολέας.
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Απάντηση: Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Επαναλαμβάνω, οι LCD είναι μια χαρά οθόνες, ακόμα και για κινητά των 2000 ευρώ. Δεν σου πασάρει κανείς τίποτα, τύπος οθόνης είναι. Δεν είναι σε τίποτα υποδεέστερη από μία amoled, πλην του on/off contrast που σε αυτές τις ίντσες και με χρήση κινητού είναι δώρο άδωρον.

Και σε φωτεινότητα και σε γωνία θέασης και σε color gamut και σε κατανάλωση είναι υποδεέστερες, όχι μόνο στο μαύρο. Οπότε, επιμένω στο πασάρουν για τέτοια κατηγορία τιμής.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Πραγματικά, με αυτά τα χαρακτηριστικά, μόνο η οθόνη το ρίχνει.

Πάντως στο video αν το δεις αναφέρεται ότι η οθόνη έχει άψογα χρώματα και μεγάλη φωτεινότητα και αν κάποιος δεν ξέρει ότι είναι IPS μπορεί άνετα να την περάσει για AMOLED.

Και σε φωτεινότητα και σε γωνία θέασης και σε color gamut και σε κατανάλωση είναι υποδεέστερες, όχι μόνο στο μαύρο. Οπότε, επιμένω στο πασάρουν για τέτοια κατηγορία τιμής.

Οι IPS όμως έχουν και δύο μεγάλα πλεονεκτήματα , (α) η δομή των subpixel είναι RGB και όχι Pentile άρα η εικόνα είναι πολύ πιο sharp (β) δεν κινδυνεύεις απο burn in.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Εχετε βιωσει burn in και σε κινητο ?


@El Castigo Δεν νομιζω να απασχολει η γωνια θεασης σε οθονη κινητου. Ουτε για πλακα δηλαδη. Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Burn in σε κινητό γίνεται από την πάνω μπάρα που έχει πληροφορίες για σήμα, μπαταρίες κτλ.
Το έχω δει σε αρκετές οθόνες.
Το μεγάλο πρόβλημα των oled είναι ότι αν σπάσουν είναι απαγορευτικό το κόστος για επισκευή ειδικά στα φτηνότερα κινητά.
Για αυτό το λόγο έβαλα στην άκρη το Mi 9T που μου έσπασε η οθόνη στον πρώτο μήνα.
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Οι IPS όμως έχουν και δύο μεγάλα πλεονεκτήματα , (α) η δομή των subpixel είναι RGB και όχι Pentile άρα η εικόνα είναι πολύ πιο sharp (β) δεν κινδυνεύεις απο burn in.

Αδιάφορο το pentile σ αυτά τα ppi. Βασικά, οι amoled φαίνονται πιο sharp κι ας είναι pentile. :flipout: Burn in έχω πάθει σε δυο κινητά από το messenger του fb, σε κανένα δεν με ενόχλησε στη χρήση, έπρεπε να το ψάξεις πολύ για να το εντοπίσεις. Τα φωτεινά patches στα ips είναι σαν εργοστασιακό burn in και πολύ ενοχλητικά σε σκοτεινές σελίδες.

@El Castigo Δεν νομιζω να απασχολει η γωνια θεασης σε οθονη κινητου. Ουτε για πλακα δηλαδη. Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω.

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ κάποιες φορές χαζεύω φωτογραφίες και βιντεακια μαζί με τη σύζυγο ή τα παιδιά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Και εγώ είχα παλιά κινητό LG με IPS και δεν είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μετά απο 1 Honor και 2 Redmi που αγόρασα τα τελευταία 2 χρόνια σου λέω ότι οι οθόνες αυτές πλέον δεν έχουν καμία σχέση με παλιότερα ούτε σε ομοιομορφία ούτε σε χρώματα και γωνίες θέασης.

Το μαύρο στο σκοτάδι όντως δεν είναι τέλειο όπως στις AMOLED αλλά μιλάμε για κινητό και όχι για τηλεόραση.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Σωστο ειναι αυτο που λες . Και εγω της γυναικας μου ενα Α20 που πηρε προσφατα οντως δεν ειναι οπως τα παλια lcd αλλα ενα εμπειρο ματι που αποζητα μαυρο της Kuro θα την φαει την φρικη του :flipout:
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Και εγώ είχα παλιά κινητό LG με IPS και δεν είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μετά απο 1 Honor και 2 Redmi που αγόρασα τα τελευταία 2 χρόνια σου λέω ότι οι οθόνες αυτές πλέον δεν έχουν καμία σχέση με παλιότερα ούτε σε ομοιομορφία ούτε σε χρώματα και γωνίες θέασης.

Το μαύρο στο σκοτάδι όντως δεν είναι τέλειο όπως στις AMOLED αλλά μιλάμε για κινητό και όχι για τηλεόραση.

Redmi έχουν και τα παιδιά μου, δεν είδα κάτι που να με ενθουσίασε σε σχέση με παλιότερες ips.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Παιδιά, οι ips των κινητών έχουν βελτιωθεί τρομερά, σε χρώματα, σε φωτεινότητες , σε contrast και σε ευκρίνεια. Πλέον δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για υποβάθμιση αν ένα κινητό έχει lcd ips οθόνη. Δεν φτάνουν το βαθύ μαύρο των amoled αλλα επειδή κατά 99,99% η χρήση του κινητού γίνεται με περιβάλλοντα φωτισμό ούτε αυτό το παίρνεις χαμπάρι, πρέπει να βάλεις τα δυο κινητά σε απόλυτο σκοτάδι και να δεις βίντεο για να δεις την υπεροχή της amoled.
Επίσης οι LCD έχουν κάποια πλεονεκτήματα όπως οτι είναι φθηνές, δεν χάνουν φωτεινότητα με τον καιρό (το δικό μου samsung έχει χάσει σε 2 χρόνια χρήσης περίπου το 50%) και δεν κάνουν burn in.
Τα ζυγίζεις όλα και επιλέγεις, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν "σου πασάρουν" υποδεέστερο κινητό οι εταιρίες που παράγουν μοντέλα με LCD οθόνη, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.
Προσωπικά όπως έχω ξαναπεί αν μου δωθεί η επιλογή σε ένα μοντέλο που με ενδιαφέρει θα το προτιμήσω με LCD οθόνη, και ας είναι στην ίδια τιμή με το αντίστοιχο σε amoled.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Προσωπικά πχ μεταξύ του mi10Τ με Snapdragon 865 και Samsung S20 FE με Exynos 990 θα διάλεγα το πρώτο με IPS γιατί θα κερδίσω σε επιδόσεις περισσότερα απο όσα θα χάσω σε οθόνη.
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi 10T / 10T Pro

Παιδιά, οι ips των κινητών έχουν βελτιωθεί τρομερά, σε χρώματα, σε φωτεινότητες , σε contrast και σε ευκρίνεια. Πλέον δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για υποβάθμιση αν ένα κινητό έχει lcd ips οθόνη.

Πού βελτιώθηκαν; Σύμφωνα με το gsmarena, το xiaomi mi a1 είχε 551 nits φωτεινότητα και κοντράστ 1570, ενώ το mi 10t pro 512 και 1185. Και το mi a1 φαίνεται ξέπλυμα πλάι στο s6 5ετίας, φαντάσου δίπλα σε κανένα καινουριο.