Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Red1

New member
23 January 2019
55
Κύριοι, το σκέφτομαι σοβαρά για τη συγκεκριμένη Sony KD XH9096/ΧΗ9077 για...τους γνωστούς κονσολικούς λόγους καθώς αποτελεί απο τις καλυτερες επιλογές για gaming πλην - προφανώς - OLED οπως η CX της LG.

Το θέμα είναι το εξής : ειμαι στις 46 ιντσες αυτη τη στιγμή (Panasonic plasma) φοβάμαι πως με την 55άρα δεν θα δω τρομερή διαφορά σε μεγεθος - και upgrade κάνω σπάνια σε TV - η 65άρα όμως, απ'οτι διάβασα, έχει θέματα με κάθετες γραμμές στην οθόνη(?) απ'οτι πήρε το μάτι μου σε σχέση με την 55άρα, δεν ξέρω αν πρόκειται περι λοταρίας panel ή κατι αλλο.
Το άλλο θέμα...ερχόμενος απο plasma, αυτο με το blooming το βρίσκω απαισιοτατο και ιδίως στους υπότιτλους οπου χρησιμοποιώ παντού και πάντα απλά "δεν"...

Η τιμή της τώρα, τη θεωρώ σχετικά τσουχτερή αλλά αυτό ειναι το τίμημα μάλλον του προμοταρίσματος του HDMI 2.1 καθώς λίγες είναι αυτή τη στιγμή στην αγορά οι ικανοποιητικές TV με 2.1 (και σε LG nano δεν προκειται να πάω με τίποτα συμφωνα με αυτά που έχω δει).

Τι προτείνετε κύριοι ? Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

ΥΓ: Αυτη τη φορά ήθελα να πάω σε Philips λόγω ambilight αλλα δεν έχουν για φέτος τίποτα με HDMI 2.1
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

Εχω διαβασει και εγω παααρα πολλες σελίδες στο αγγλικό φόρουμ και κάποιοι γραφαν για κάθετες γραμμές, οχι ομοιογενές φωτεινότητα παντού κλπ. Πάντως εγω δεν εχω διαπιστώσει μεχρι στιγμής κανένα από ότι γράφανε. Το πάνελ με άριστα το 100 του βαζω 100 στα παντα.. Τώρα αν ειμουν τυχερός ή απλα γράφουν για προβλήματα οι ελάχιστοι που οντως έχουν, δεν ξέρω. Την πηρα πριν λίγες μέρες mediamark την 65αρα στην προσφορά γύρω στα 1000. Ουτε blooming εχω δει. Παιζει ρολο πάντως και οι ρυθμίσεις γι αυτο. Επίσης διαπίστωσα κάτι που ειχα διαβάσει. Αν βλέπεις τελείως ευθεία το blooming είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο σχεδόν παντού. Ακομα και μια μικρή γωνία ομως, κατι αρχίζει και δειχνει απο blooming.
Εχω δοκιμάσει πάρα πολλές. Με τις ρυθμίσεις που εχω καταλήξει ειναι σχέδον ανύπαρκτο. Για τα δικά μου μάτια, δεν το καταλαβαίνω καν εκτός και αν ψαξω να το βρω, στους υπότιτλους. Σε άλλα σενάρια βλέπεις κάποιο blooming που και που, αναμμένο και γενικά δεν ενοχλεί.
Το μοναδικό μειον για εμένα σε αυτή την τηλεόραση, αυτο που με απασχολούσε εξ αρχής επειδή την ειχα δει πριν την παρω: Η φωτεινότητα. Υπάρχουν περιπτώσεις που θέλω μεγαλύτερη. Έβλεπα χτες στο Netflix τη σειρά " the 100". Έχει σκοτεινές σκηνές η συγκεκριμένη. Βράδυ χωρις φώτα με μέγιστη φωτεινότητα, και αν μπορούσα θα ανεβαζα παραπάνω. Ισως ειναι hdr η συγκεκριμένη σειρά και είναι περισσότερο σκοτεινή? Μπορεί. Γιατι δεν συμβαίνει παντού αυτο. Σε απλή tv στο σκοτάδι συνήθως τη χαμηκωνω. Αλλά υπάρχουν σενάρια που σίγουρα θέλω παραπάνω.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Re: Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

Ευχαριστώ φίλε μου , κατατοπιστικότατος !
1000 ευρώ για την 65άρα ? Πώς ?
Σχετικά με το blooming, έβλεπα το βίντεο του Vincent απο το hdtv test και έβγαζε μάτι με το που εμφανίζονταν σε σκοτεινή σκηνή σε ταινία.
Επίσης, διάβασα αρκετές σελίδες απο το ξένο φόρουμ (βρήκα το link στο θέμα με τις απόψεις κατόχων) και...πολλά bug ρε φίλε η TV (μετα το τελευταίο update ιδίως).

Kαι κάτι άλλο : Δεν μπορεί να παίξει σε 4Κ@120Ηz μαζί με Dolby vision ταυτόχρονα ? Τι είναι πάλι τούτο ?Απ'οτι είδα, δεν έχει να κάνει με hardware περιορισμό (βλέπε: HDMI bandwith) αλλά με το αρχείο EDID της TV και τον περιορισμό...χαρακτήρων :flipout:

https://www.youtube.com/watch?v=f5VHGEcFX5Q

Αυτό, είναι κάτι που θα μπορούσε να διορθωθεί μελλοντικά με ενα FW update ?

Θα μου πείτε τώρα : " πολλά θέλεις ρε φίλε, 4Κ@120Ηz μαζί με Dolby vision σε κονσόλα ? Σιγά μην τα υποστηρίξουν πολλά παιχνίδια" - Το θέμα δεν είναι αναγκαστικά όμως γι'αυτη τη γενιά κονσολών αλλά και για την επόμενη καθώς δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζουν TV καθε 2-3 χρόνια, κοινώς, θα ήθελα να αγοράσω κάτι που να αντέξει στο χρόνο (βλέπε: μέχρι να αρχίσουν να μας τα ζαλίσουν με την τυποποίηση του 8Κ :D)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Να πάω φέτος για αγορά ή να πάω - για άλλη μια φορά- από "του χρόνου";

Τι προτείνετε κύριοι ? Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

Αν η απόσταση θέασης δεν υπερβαίνει τα τρία μέτρα, 55" OLED, φέτος ή πιο μετά. Όποτε σε βολέψει.

Έβλεπα χτες στο Netflix τη σειρά " the 100". Έχει σκοτεινές σκηνές η συγκεκριμένη. Βράδυ χωρις φώτα με μέγιστη φωτεινότητα, και αν μπορούσα θα ανεβαζα παραπάνω. Ισως ειναι hdr η συγκεκριμένη σειρά και είναι περισσότερο σκοτεινή? Μπορεί.

Αν δεν είναι διακριτές οι λεπτομέρειες στις σκοτεινές σκηνές, δεν είναι πρόβλημα φωτεινότητας, αλλά (μάλλον) αντίθεσης. Παίξε με τις ρυθμίσεις.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Να παω φέτος για αγορά ή να πάω - για αλλη μια φορά - απο "του χρόνου" ?

Ευχαριστώ φίλε μου , κατατοπιστικότατος !
1000 ευρώ για την 65άρα ? Πώς ?
Σχετικά με το blooming, έβλεπα το βίντεο του Vincent απο το hdtv test και έβγαζε μάτι με το που εμφανίζονταν σε σκοτεινή σκηνή σε ταινία.
Επίσης, διάβασα αρκετές σελίδες απο το ξένο φόρουμ (βρήκα το link στο θέμα με τις απόψεις κατόχων) και...πολλά bug ρε φίλε η TV (μετα το τελευταίο update ιδίως).

Kαι κάτι άλλο : Δεν μπορεί να παίξει σε 4Κ@120Ηz μαζί με Dolby vision ταυτόχρονα ? Τι είναι πάλι τούτο ?Απ'οτι είδα, δεν έχει να κάνει με hardware περιορισμό (βλέπε: HDMI bandwith) αλλά με το αρχείο EDID της TV και τον περιορισμό...χαρακτήρων :flipout:

https://www.youtube.com/watch?v=f5VHGEcFX5Q

Αυτό, είναι κάτι που θα μπορούσε να διορθωθεί μελλοντικά με ενα FW update ?

Θα μου πείτε τώρα : " πολλά θέλεις ρε φίλε, 4Κ@120Ηz μαζί με Dolby vision σε κονσόλα ? Σιγά μην τα υποστηρίξουν πολλά παιχνίδια" - Το θέμα δεν είναι αναγκαστικά όμως γι'αυτη τη γενιά κονσολών αλλά και για την επόμενη καθώς δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζουν TV καθε 2-3 χρόνια, κοινώς, θα ήθελα να αγοράσω κάτι που να αντέξει στο χρόνο (βλέπε: μέχρι να αρχίσουν να μας τα ζαλίσουν με την τυποποίηση του 8Κ :D)
Ειχε μια προσφορά το mediamark, κοιτα το thread για mediamark παρακάτω. Νομίζω παίζει μια προσφορά με κάρτα eurobank 20% επιστροφή τωρα στα public, αν ισχύει ακομα.
Αυτα τα bug που λες εγω δεν ειδα κανένα, τώρα τι να σου πω. Για το hdmi δεν έχω ιδέα δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή.
Το βιντεο του vinsent το ειχα δει και εγω και την είχα απορρίψει τη συγκεκριμένη tv αρχικά. Μετα διάβασα 10αδες απόψεις οσων την πήραν. Ειδικά και άλλα βίντεο του συγκεκριμένου που γράφει οτι στην πραγματικότητα δεν είναι τοσο έντονο το blooming, και τοσο το δείχνει το βίντεο λογω iso και όντως έτσι είναι. Πουθενα δεν έχω δει με τα μάτια μου ουτε το 1/10 απο το blooming που βλέπεις στο βιντεο, θα την είχα πετάξει.
Επισης η τηλεόραση έχει πολλές ρυθμίσεις, τα φτιάχνεις όλα. Εκτός από τη φωτεινότητα που είναι εντελώς μέτρια. Εγω μονο αυτο το μειον βλέπω.. Τωρα τα μάτια όλων είναι διαφορετικά. Δικαιολογώ κάποια αρνητικά σχόλια μονο απο όσους προέρχονται από oled.
Και οι αντίστοιχες σαμσουνγκ είναι πολυ καλές. Εγω λόγω android πηγα στη σονυ.