Αρχάριος για Home cinema.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Καλημερα σε ολους! Εχω μπει κ εγω στο τρυπακι να φτιαξω το δικο μου home cinema. Εχω διαβασει πολύ και εχω δει πολα βιντεακια στο youtube. Έχοντας μια πολυ απλη γνωση θελω να με βοηθήσετε να στησω ενα ικανοποιητικο συνολο για το σαλονι μου πανω κατω στα 1000 . Σκέφτηκα να παρω αρχικα εναν ενισχυτή ο οποιος να μπορει να αποδοσει κ Dolby Atmos. Απο εκει κ περα βλεπω για ηχεια αλλα ειναι αρκετα ακριβα οσα μπορουν να αποδοσουν σαν dolby atmos. Και σκεφτομαι μηπως δεν παρω αρχικα το sub για να συνδιασω τα 5.0 με τον ενισχυτή. https://www.skroutz.gr/s/16496524/Jamo-S-803-HCS-White.html
Για ενισχυτη τωρα δεν ξερω ποιος ειναι αξιοπιστος βλεπω denon, Yamaha, Sony, onkyo... θελω αν μπορειτε να με βοηθήσετε...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θες επτακάναλο ενισχυτή για Dolby Atmos, άρα ήδη το μισό budget έφυγε.

Χωρίς sub δεν υπάρχει Home Cinema άρα πάει και το άλλο μισό.

Υπολόγισε ότι θέλεις κάπου στα 1500 τουλάχιστον και κάτι ψιλά για ένα 5.1.2 σύστημα Atmos, ενώ ρεαλιστικά το νούμερο αυτό τείνει προς το διχίλιαρο περισσότερο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα φιλε μου το μπατζετ ειναι πολυ σφιχτο η θα πρεπεις να στραφεις σε μτχ η να ανεβεις οικονομικα ωστοσο γραψε μας λιγα λογια για το χωρο:2thumb22sup:
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Μετακομιζω απο κυριακη κ δεν εχω κάτοψη του σαλονιου περιπου υπολογισε 4χ7 στον τοιχο των 4 μετρων θα μπει η tv. Για dolby atmos σκεφτομαι να το παω σιγα σιγα σε ενα διάστημα μεχρι το πασχα. Θελω να ξεκινησω με εναν ενισχυτη που να εχει τη δυνατότητα, και με ηχεία που να μπορουν να το υποστηρίξουν εστω κ αργοτερα αν οχι απευθείας... γι'αυτο ειπα πριν αρχικα σε ενισχυτή και 5.0 ηχεία. Μεχρι κ 1200 αρχικα ισως καταφερω να φτασω αλλα θελω να πιστευω οτι με λιγη υπομονη θα υπαρξει κ καποια καλη έκπτωση στο black Friday. Επισης ειπα να παω σε ηχεια 5.0 γτ απ'οτι καταλαβα θα πρεπει να ειναι της ιδιας σειρας το κεντρικο με το δεξι αριστερο για καλυτερη αποδοση. Αλλιως πηγαινα σε ενα sub και 2 δικα μου aiwa που εχω 6Ω ωστε να παω αργοτερα στα 5.0. Γι'αυτο θελω να μου πειτε αν ειναι πιο σωστο να παω πρωτα σε ηχεια 5.0 - ενισχυτή ή Ενισχυτη - sub και τα 2 δικα μου(που δεν μπορω να βρω κεντρικο για αυτα οποτε θα παω αργοτερα για αλλα. Η αν μπορω να κανω κατι αλλο για να παω σταδιακα στον στοχο που εχω με καποιο αλλο τροπο. Δυστυχος δεν μπορω να διαθεσω 2000 απευθείας... Ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τις ίδιες τιμές θα πετύχεις τώρα με το black friday και όποια άλλη εποχή του χρόνου αν πάρεις προσφορά από κατάστημα. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις στο black friday τη διαθεσιμότητα εκείνου που σε ενδιαφέρει.

Ξεκινάς με ενισχυτή, sub και ένα ζευγάρι ηχεία και το χτίζεις σταδιακά αν δεν βγαίνει το budget.
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Τις ίδιες τιμές θα πετύχεις τώρα με το black friday και όποια άλλη εποχή του χρόνου αν πάρεις προσφορά από κατάστημα. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις στο black friday τη διαθεσιμότητα εκείνου που σε ενδιαφέρει.

Ξεκινάς με ενισχυτή, sub και ένα ζευγάρι ηχεία και το χτίζεις σταδιακά αν δεν βγαίνει το budget.
Εχεις να μου προτεινεις κατι; για sub k ενισχυτη στα 1000 .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αρχάριος για Home cinema.

Εχεις να μου προτεινεις κατι; για sub k ενισχυτη στα 1000 .

SVS σειρά 1000 (ή και 2000 μια και υπάρχει προσφορά πολύ κοντά στο κόστος της σειράς 1000) και κάτι σε Denon επτακάναλο ενισχυτή AV για να έχεις και σύστημα ισοστάθμισης, καθώς σε αυτά τα χρήματα δεν έχει κανένας άλλος. Απλά υπάρχει μια μικρή έλλειψη στον AVR-X1600H που θα ήταν μέσα στο budget σου.
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αρχάριος για Home cinema.

Ευχαριστω πολυ! Κ για ηχεια αργοτερα; τι να εχω στο προγραμμα περιπου;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αρχάριος για Home cinema.

Ευχαριστω πολυ! Κ για ηχεια αργοτερα; τι να εχω στο προγραμμα περιπου;

Αναλόγως. Θα πρέπει να δεις και τι είδους ηχεία θα χρησιμοποιήσεις. Upfiring, Overhead, Height? Όταν θα φτάσει εκείνη η ώρα το βλέπεις.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Καλημερα σε ολους! Εχω μπει κ εγω στο τρυπακι να φτιαξω το δικο μου home cinema. Εχω διαβασει πολύ και εχω δει πολα βιντεακια στο youtube. Έχοντας μια πολυ απλη γνωση θελω να με βοηθήσετε να στησω ενα ικανοποιητικο συνολο για το σαλονι μου πανω κατω στα 1000 . Σκέφτηκα να παρω αρχικα εναν ενισχυτή ο οποιος να μπορει να αποδοσει κ Dolby Atmos. Απο εκει κ περα βλεπω για ηχεια αλλα ειναι αρκετα ακριβα οσα μπορουν να αποδοσουν σαν dolby atmos. Και σκεφτομαι μηπως δεν παρω αρχικα το sub για να συνδιασω τα 5.0 με τον ενισχυτή. https://www.skroutz.gr/s/16496524/Jamo-S-803-HCS-White.html
Για ενισχυτη τωρα δεν ξερω ποιος ειναι αξιοπιστος βλεπω denon, Yamaha, Sony, onkyo... θελω αν μπορειτε να με βοηθήσετε...

φίλε μου καλησπέρα,

Aμα θες οπωσδήποτε σύστημα ΑΤΜΟS με τη μία, με λίγο πάνω από 1000 ψάξε αν υπάρχει πουθενά το πακέτο της Onkyo 7805 (5.1.2).
Eπίσης μπορεις να πάρεις τα ηχεία μόνα τους Οnkyo SKS-HT588-B
και να τα συνδυάσεις με όποιον ενισχυτή θέλεις.

Αν τώρα θες να φτιάξεις ένα σύστημα σκαλί-σκαλί πάρε έναν ενισχυτή της προκοπής που να υποστηρρίζει Αtmos κι ένα έτοιμο πακέτο ηχειάκια πχ yamaha, pioneer, jamo
και αναλόγως με τα χρήματα που μαζεύεις και τις προταιρεότητες σου αναβάθμιζέ το.


Για μένα ( για το δικό μου γούστο) η σωστή σειρά είναι 2.0 --> 2.1 --> 3.1 --> 5.1 --> 5.2 --> 5.2.2 --> 5.2.4 --> 7.2.4 και μετά βλέπουμε
Θελω να καταλήξω ότι καλύτερα κάτι με sub παρά κατι ATMOS χωρίς sub.
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Απάντηση: Re: Αρχάριος για Home cinema.

Ευχαειστω πολυ! Εχω 2 aiwa sx-nsz51 6Ω. Απο παλιο ράδιο. Κ ελαγα οπως εγραψα κ πιο πριν να φτιαξω ενα 2.1 με εναν ενισχυτη αρχικά. Απλα μετα δεν προκειτε να βρω(νομιζω) κεντρικο για να το συνδυάσω σε 3.1. Οποτε θα πρεπει να παω σε αλλα 5.0. Κατι βεβαια που πρεπει να γινει για αργοτερα. Απλα δεν ηξερα αν μπορουσα να κανω κατι πιο ολοκληρωμένο με αυτα τα χρηματα που διεθετα. Οποτε παω σταδιακα με καινουριο ενισχυτη - sub και βλεπουμε...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Άμα είναι να φτιάξεις κάτι σε atmos, φτιάξε κάτι καλό. Όχι σαν το onkyo παραπάνω που υπάρχουν ηχομπάρες με μεγαλύτερο sub... . Και εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις ενισχυτή με σύστημα ισοστάθμισης που να επιτρέπει παραμετροποίηση, όχι το ανέκδοτο AccuEQ του παραπάνω.

Πεταμένα λεφτά το συγκεκριμένο. Upfiring ηχεία με 81dB ευαισθησία και χωρίς μεγάφωνο για τις υψηλές. Γενικά μόνο για να λες ότι έχεις ξεχωριστά κομμάτια ενώ είναι μεταμφιεσμένο όλα-σε-ένα.

Αξίζει να πας σταδιακά για να έχεις κάτι που να αξίζει.

Επίσης, θα πρέπει να ξεκινήσεις ακροάσεις σε καταστήματα σε πολυκάναλα συστήματα και συστήματα Dolby Atmos, γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις τις διαφορές μεταξύ τους οι οποίες είναι πολύ μεγάλες, για να μην πω σοκαριστικές.

Σετ με πραγματικά ηχεία μπορείς να φτιάξεις οικονομικό, και επί της ουσίας προσθέτεις ένα ακόμη ζευγάρι ηχεία ραφιού, οικονομικά ξαναλέω, και έχεις σύστημα 5.1.2 που απλά εξαερώνει ηχομπάρες ή το προηγούμενο Onkyo.
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Απάντηση: Re: Αρχάριος για Home cinema.

Συμφωνώ στο να κανω μια καλη δουλειά για αυτο δεν εχω πει οτι τα θελω ολα με 1000 ευρώ. Αυτο που ειπε πριν o portioli ειναι αυτο που ηθελα οταν ξεκίνησα την συζητηση εδω. Να εχω διαφορες αποψεις για να μπορω να καταλαβω τις διαφορες. Τωρα για το Dolby atmos που λες δεν εχει καπου εδω στην Καβαλα νομιζω, ωστε να παω να ακουσω. Οποτε θελω να μου πειτε 2-3 ενισχυτές με διαφορες τιμες π.χ. εναν με 400 , εναν με 500 , εναν με 600 , τις βασικες διαφορες και με βάση αυτο να μπορεσω να διαλέξω κατι καλο κ κατι που θα μπορει να κανει αναβάθμιση στο συστημα αργοτερα. Τωρα δεν ξερω αν θελω ενα sub με 500w γτ νομιζω οτι δεν θα τον αξιοποιησω ποτέ. Αλλα αν δεν υπαρχει κατι καλό με λιγοτερα παλι δεν με πειραζει να παω σε κατι τετοιο. Ειπα ειμαι καινουριος σε ολο αυτο και γι'αυτο απευθύνθηκα σε εσας. αλλα θελω να φτιαξω ενα καλο συστημα εστω κ σταδιακά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν πάει έτσι με τους ενισχυτές.
Θέλεις ενισχυτή με σύστημα ισοστάθμισης, επομένως σε αυτά τα χρήματα θα κοιτάξεις τους Denon 1600 ή και τον 2700 που όμως αυτός πάει στα 699. Στην ίδια τιμή με τον τελευταίο αλλά χωρίς παραμετροποίση στην ισοστάθμιση, αλλά με παραμετροποίηση στα DSP είναι και ο νέος Yamaha RX-V6A.
Οι δύο τελευταίοι με HDMI 2.1, ο πρώτος με πληρες, ο δεύτερος με συμπίεση.

Αυτά, άλλους ενισχυτές δεν αξίζει καν να κοιτάξεις σε αυτές τις κατηγορίες τιμής (θα πρέπει να ανέβεις ψηλότερα για καλύτερα).
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Re: Απάντηση: Re: Αρχάριος για Home cinema.

Συμφωνώ στο να κανω μια καλη δουλειά για αυτο δεν εχω πει οτι τα θελω ολα με 1000 ευρώ. Αυτο που ειπε πριν o portioli ειναι αυτο που ηθελα οταν ξεκίνησα την συζητηση εδω. Να εχω διαφορες αποψεις για να μπορω να καταλαβω τις διαφορες. Τωρα για το Dolby atmos που λες δεν εχει καπου εδω στην Καβαλα νομιζω, ωστε να παω να ακουσω. Οποτε θελω να μου πειτε 2-3 ενισχυτές με διαφορες τιμες π.χ. εναν με 400 , εναν με 500 , εναν με 600 , τις βασικες διαφορες και με βάση αυτο να μπορεσω να διαλέξω κατι καλο κ κατι που θα μπορει να κανει αναβάθμιση στο συστημα αργοτερα.

Οι πιο γνωστές εταιρείες ενισχυτών είναι οι Υamaha, Marantz/Denon(ίδια εταιρεία), Onkyo/Pioneer.
Σε αυτή τη κατηγορία τιμής είναι όλα ίδια πράγματα, μην καίγεσαι.
Τα χαρακτηριστικά κοίτα προσεχτικά πχ να έχει εξόδους για ATMOS.


Τωρα δεν ξερω αν θελω ενα sub με 500w γτ νομιζω οτι δεν θα τον αξιοποιησω ποτέ. Αλλα αν δεν υπαρχει κατι καλό με λιγοτερα παλι δεν με πειραζει να παω σε κατι τετοιο. Ειπα ειμαι καινουριος σε ολο αυτο και γι'αυτο απευθύνθηκα σε εσας. αλλα θελω να φτιαξω ενα καλο συστημα εστω κ σταδιακά.

Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα και για ενισχυτή των 400-600 και για sub της προκοπής για αυτό προτεινα,
αρχικά κάποιο πακέτο ηχείων και σιγά σιγά αλλάζεις ότι θεωρείς οτι πρέπει να αναβαθμιστεί πρώτο.
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αρχάριος για Home cinema.

Οποτε θα παω σε εναν ενισχυτη βάσης αυτων που μου προτείνατε και ενα γουφερ με τα ηχεια μου για 2.1 αρχικά και μετα τις γιορτες θα παω για να ολοκληρώσω το έγκλημα!!! Ευχαριστω πολυ!
 

Manolios13

New member
23 October 2020
27
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αρχάριος για Home cinema.

Θα επανελθω οταν θα θελω να παρω τα 5.1.2 ηχεία για το dolby atmos
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Γνώμη μου, εδώ υπάρχουν 3 δρόμοι που μπορεί να ακολουθήσει κανείς.

Α) Την εκτέλεση της "παραγγελιάς"... δηλαδή, με 1000 - 1200 να φτιάξει ένα σύστημα 5.1 ή 5.1.2 και να το απολαμβάνει, άλλωστε αν δεν έχει προηγούμενη εμπειρία, ότι και να έχει ακούσει θα έχει κατώτερη ποιότητα ήχου ακόμα και από πρόταση με 1000-1200 για ενισχυτή - ηχεία - subwoofer.

π.χ. Denon AVR-X1600H ( 455 ) + Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 802 Black ( 346 ) + Taga Harmony TSW-90 v.3 ( 208 ) + Polk Audio Atrium 5c ( 169 )
έτσι έχει Dolby Atmos / DTS:X 5.1.2 σύστημα που εξαφανίζει οποιαδήποτε ηχομπάρα, σετ απλού home cinema ( LG, Philips, Sony, μπουχαχα ) και δεν έχει δώσει μια περιουσία.
Αν δεν τον ικανοποιεί στην μουσική ή θέλει καλύτερο ήχο ή βαθύτερο μπάσο, πουλάει και αναβαθμίζει στο μέλλον.

Β) Το να πάει σταδιακά σε λίγο μεγαλύτερο budget ( π.χ. να δώσει τώρα 1000 για κάποια πράγματα, και στην συνέχεια να δώσει άλλα 1000 για να πάει σύνολο στα 2000 και να έχει κάτι ικανοποιητικότερο από την επιλογή Α )
π.χ. Denon AVR-X1600H ( 455 ) + Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 1002 Black ( 428 ) + SVS PB-1000 ( 599 ) + Polk Audio RC60i ( 179 )

Γ) να πάει για 3000-4000 συνολικό κόστος σε δόσεις, σιγά σιγά, πρώτα ενισχυτή και subwoofer + ένα ζεύγος bookshelf που αργότερα θα γίνουν surround L/R, μετά ένα ζεύγος Front L/R, έπειτα το center με τα 2/4 για Atmos και γκράντ φινάλε.

Δεν είναι απαραίτητο να δώσει ο καθένας μας μια περιουσία.
Άλλοι δεν θέλουν. Άλλοι δεν μπορούν. Άλλοι έχουν περιορισμούς σε χώρο και εντάσεις. Άλλοι ικανοποιούνται και με κάτι καλύτερο από τα χαζό-έτοιμα Sony, LG, Philips, Samsung.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Οποτε θα παω σε εναν ενισχυτη βάσης αυτων που μου προτείνατε και ενα γουφερ με τα ηχεια μου για 2.1 αρχικά και μετα τις γιορτες θα παω για να ολοκληρώσω το έγκλημα!!! Ευχαριστω πολυ!



Τα πράγματα που έχουν σημασία είναι η διατήρηση της ισχύος αλλά και η ικανότητα παράδοσης ισχύος στιγμιαία και η ισοστάθμιση εφ' όσον αυτή υπάρχει.

Εκεί πολύ απλά βλέπεις ποιος έχει τις δυνατότητες αυτές και ποιος όχι. Ακόμα και σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν διαφορές. Στο αποτέλεσμα κατ' αρχήν και στο τι θα μπορέσεις να κάνεις αργότερα, σε τι θα σε βοηθήσει ο ενισχυτής να προσθέσεις με επιτυχία.

Μην περιμένεις δηλαδή χωρίς σύστημα ισοστάθμισης να έρθει ποτέ σωστά το subwoofer. Απλά δεν... .

Επίσης διαφορές στο αποτέλεσμα (στον ήχο δηλαδή) υπάρχουν ακόμα και σε σχέση με την πιο κάτω κατηγορία. Όλα αυτά ακούγονται και είναι διακριτά εφ' όσον τα έχεις μπροστά σου και μπορείς να τα συγκρίνεις.

Διάλεξε το δρόμο του σταδιακού χτισίματος για να κερδίσεις σε ποιότητα σε βάθος χρόνου που είναι το σίγουρο. Εκτός κι αν θέλεις πολύ γρήγορα αποτελέσματα, οπότε εκεί θα κάνεις αναπόφευκτα λάθη στις επιλογές σου.