Ποιο SW Klipsch r12 θα προτεινατε;;

tuono

New member
11 September 2011
10
αθηνα
Κοιτάω για αγορά Καινουργιου ή μεταχειρισμενου r-120SW αλλά και μεταχειρισμενου r-112SW... Ποιο από τα δυο;;;και από θέμα αξιοπιστίας;;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Δεν θα σου αρέσει η απάντησή μου, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα:

Κανένα εκ των 2.
Ούτε σαν απόδοση είναι wow, αλλά πρώτο και κυριότερο σε αξιοπιστία οι ενισχυτές που βάζει στα subwoofer η Klipsch είναι τέρμα αναξιόπιστοι και η λέξη αντοχή στον χρόνο... δεν ανήκει στο λεξιλόγιό τους.
Αυτά τα ολίγα από ιδιοκτήτη ηχείων Klipsch και που προτείνω και κάποια ηχεία τους ανάλογα το τι ψάχνει ο άλλος ( θέλω να πω δεν έχω κάποιο θέμα "hate" με την εταιρία, ή οποιαδήποτε άλλη ).
Κάνε λίγη οικονομία ακόμα, και τσίμπα ένα SVS PB-1000 ( ή SB-1000 αν ακούς και μουσική ).
 
Last edited by a moderator:

tuono

New member
11 September 2011
10
αθηνα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Κι εγώ fan των Klipsch είμαι αλλά είδα στο ίντερνετ ότι όντως έχουν κάποια θέματα με τον ενισχυτή τους και δεν ξέρω τι να κάνω... Μάλλον δεν με βλέπω να πηγαινω προς τα εκεί... Είναι καλό το sb-1000;; ακουω και μουσική... Δεν το ήξερα για να πω την αλήθεια... Ευχαριστώ και παλι...
 
Last edited by a moderator:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Είναι πολύ καλός συνδυασμός, βαράει στις ταινίες, και παίζει καλά και για μουσική.
Αξιοπιστία.... 5 χρόνια εγγύηση unconditional δίνει η SVS και τα πολύ καλά rma rates που λένε πως έχουν.
Σκυλιά του πολέμου είναι.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως είπε κι ο Βασίλης, κανένα, κατά διαβολική σύμπτωση χθες βράδυ με πήρε μέλος απ το φόρουμ που του παρουσίασε πρόβλημα το sub της Κλιπς αγορασμένο καινούριο κι εντός εγγύησης, πραγματικά απορεί κανείς με αυτό τον χείμμαρο βλαβών η συγκεκριμένη εταιρία πως και δεν κάνει τίποτα και κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Μόνο στην Ελλάδα στα δύο φόρουμ που ασχολούνται με τον ήχο έχω διαβάσει μία ντουζίνα βλάβες και τελειωμό δεν έχει, μακριά, μακριά από sub Klipsch.
Svs κι άγιος ο Θεός, έχω δύο εδώ και τρία χρόνια, αξιόπιστα, άμεση υποστήριξη και ποιοτικό χαμηλό από εταιρία που το κατέχει το αντικείμενο και φημίζεται αν μη τι άλλο γι αυτό.

Το sb1000 δεν τίθεται ερώτημα αν είναι καλό, απ τη στιγμή που ακούς και μουσική θα σε καλύψει απόλυτα στις απαιτήσεις σου, τα χω ακούσει τα κλειστού τύπου της svs σε κινηματογραφικό υλικό που θεωρούνται καλύτερα για μουσική και πραγματικά απορείς με την απόδοσή τους και στο home, προσωπική άποψη πάντα μη σκεφτείς τίποτα άλλο, τουλάχιστον σ αυτό το μπάτζετ.

Edit: Μετέφερα το νήμα στη σωστή υποκατηγορία, τώρα μόλις είδα ότι δεν ήταν στη σωστή, διόρθωσα και την ορθογραφία του τίτλου.
 
Last edited:

tuono

New member
11 September 2011
10
αθηνα
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...για svs με βλέπω...στο τσακ με προλαβατε... 😇😇
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Με ένα τσικ παραπάνω υπέρβαση έχει σε προσφορά αυτό το καιρό η Ultimate Audio το SVS SB-2000 by the way
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με ένα τσικ παραπάνω υπέρβαση έχει σε προσφορά αυτό το καιρό η Ultimate Audio το SVS SB-2000 by the way

Ηθελα να το γράψω γιατί κάπου το πήρε το αυτί μου αλλά δεν τη βλέπω κάπου αυτή την προσφορά Βασίλη, έχεις κάποιο σύνδεσμο; Είναι μόνο για απ ευθείας αγορά απ την svs ή και απ τους τοπικούς αντιπρόσωπους;
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Εγώ είμαι ο παθον του R120SW, το οποίο εδώ και 3 μήνες περίπου άρχισε κ έκανε περίεργους θορύβους (κάτι σαν μικρά και διαρκή χαμηλά σκασιματα, σαν να είχε πχ ένα πετραδάκι και να κουνιέται μέσα στο γουφερ). Οταν το ακουμπάω βεβαια από μπροστά αυτός ο θόρυβος σταματάει και παίζει κανονικά. Μόλις παίρνω το δάχτυλο εμφανίζεται ο θόρυβος...

Επίσης εδώ και δύο μέρες παίζει (πάντα με τους θορύβους) κ ενίοτε σταματάει να παίζει τελείως.. Ακουμπώντας το πάλι με το δάκτυλο ξεκινάει να παίζει.. Αφήνεις το δάχτυλο παίζει δέκα δευτερόλεπτα κ μετά σταματάει Κοινώς θέλει δάχτυλο 

Την Τρίτη θα το πάω σε ηλεκτρονικό, εκτός εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος από εδώ.. Το έχω ανοίξει το κουτί και όλα φαίνονται να είναι φυσιολογικά μέσα..
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Ετσι που το περιγράφεις χωρίς να ειμαι ειδικός φαινεται ότι κάτι έχει ξεχαρβαλώσει στη μονάδα του γούφερ.