Home cinema room σε κατοικία υπό σχεδιασμό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Καλημέρα! Όπως γράφει ο τίτλος με ενδιαφέρει ο σχεδιασμός ενός home cinema room που θα γίνει στο σπίτι που σχεδιάζουμε να χτίσουμε με την κοπέλα μου. Αυτή την στιγμή είμαστε στα στάδια του αρχικού σχεδιασμού με την αρχιτέκτονα (τυχαίνει να είναι η αδερφή μου) και ψάχνω πληροφορίες, τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο, για τις ιδανικές διαστάσεις του χώρου και μελλοντικά για σχέδια περι τοποθέτησης ηχείων, ηλεκτρολογικά κλπ.
Έχω ψάξει αρκετά το θέμα στα τελευταία χρόνια, καθώς είχα αποφασίσει προ πολλού ότι το σπίτι μας θα έχει home cinema room (γλιτώνεις και την γκρίνια με στα ηχεία στο σαλόνι). Έχω καταλήξει ότι επειδή αφενός θέλω να γίνει σωστή δουλειά από την αρχή και αφετέρου υπάρχουν πολλά θέματα που πρέπει να γνωρίζω σε βάθος, ότι θα ήταν καλύτερα να ζητούσα την γνώμη κάποιου ειδικού που θα έβγαζε όλα τα σχέδια του δωματίου (διαστάσεις, τοποθέτηση καναπέ, θέση ηχείων, δικτυακα, rack, ηλεκτρολογικά, ηχομόνωση κλπ). Ερωτώ λοιπόν εάν έχετε να προτείνετε κάποια εταιρία η άτομο που να ασχολείται με σχεδιασμό τέτοιων εγκαταστάσεων. Προτιμώ να έχω μια γνώμη και κάποια αξιολόγηση από το να πάρω τον πρώτο τυχαίο που βρω στο Ίντερνετ και μου κάνει αμφίβολη δουλειά. Επίσης η οποιαδήποτε συμβουλή για το θέμα είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Μπράβο για την απόφαση. Θα σου συνιστούσα όμως να μην κάνεις το δωμάτιο για αποκλειστική χρήση. Με έναν καναπέ-κρεβάτι, μια ντουλάπα και ένα μπάνιο δίπλα μπορεί να είναι και ξενώνας. Ή και γραφείο. Στην πράξη το δικό μου έχει γίνει πια γραφείο και λίγο ξενώνας, ταινίες παίζουν μόνο αν μαζευτούν τα πιτσιρίκια με τους φίλους τους.
Για το ποιος θα το σχεδιάσει, υπάρχουν αξιόλογοι επαγγελματίες στον χώρο. Πχ, δες εδώ:
https://www.projecting-art.com/διασκέδαση-dream/