Ερώτηση για καλώδιο 6.35 mm σε 3.5 mm και balanced/unbalanced

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Έχω ένα ζευγάρι ακουστικά που έχει θηλυκή είσοδο 3.5 mm unbalanced για ήχο (παίζει με bluetooth κυρίως). Τα ακουστικά είναι τα Boltune BT-BH010S, είχαν αγοραστεί κυρίως για noise cancellation σε πτήσεις και για χρήση για τηλεδιασκέψεις και για τα 2 είναι σχεδόν τέλεια.
Πήρα το ifi Zen DAC που έχει έξοδο ακουστικών σε 6.35 unbalanced και θέλω να συνδέσω καλωδιακά τα ακουστικά εκεί.
Ψάχνω λοιπόν για καλώδιο 6.35 stereo σε 3.5 stereo, θεωρούσα πως δεν θα ήταν δύσκολο να βρω κάτι στα 10-15 ευρώ, αλλά τίποτα.
Στο skroutz βγαίνουν αυτά
https://www.skroutz.gr/s/11080155/Proel-Cable-6-3mm-male-3-5mm-male-3m-CHLP-185-LU3.html
https://www.skroutz.gr/s/14661725/Sweex-Cable-6-3mm-male-3-5mm-male-3m-23205E.html

Το πρώτο που μου άρεσε ψάχνω στο site της εταιρίας και βλέπω ότι το δίνει για balanced σύνδεση προφανώς για μονοφωνικό ήχο. Αν το πάρω θα παίξει σωστά σε unbalanced stereo σύνδεση;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλή και οικονομική λύση δοκιμασμένη και προερχόμενη από τον επαγγελματικό χώρο είναι αυτό που βρήκες της Proel. Έτσι αποφεύγουμε και τους adaptors.

Συνήθως όμως στα επαγγελματικά χρησιμοποιούνται καλώδια 3m. Μικρότερα μήκη δεν βρίσκουμε τόσο εύκολα. Για τη συγκεκριμένη χρήση (Zen DAC -> 6.3 mm male out -> 3.5 mm male out -> Ακουστικά) θα χρειαστείς ένα κοντύτερο και πιο ευέλικτο καλώδιο. Το μικρό βάρος και η ευκαμψία είναι σημαντικά για χρήση με ακουστικά. Και εδώ πράγματι έχεις δίκιο. Δύσκολα βρίσκουμε κάτι να εξυπηρετεί, έτσι όπως το θέλουμε.

Η άλλη λύση (πιο ευέλικτη) είναι:

Ποιοτικός Adaptor 6.3 mm Jack -> 3.5 mm (Stereo)
+
Καλώδιο Mini Jack 3.5 mm -> 3.5 mm (Stereo)
(Εύκαμπτο καλώδιο με μήκος κατά προτίμηση 1,2-1,5m)


Με βάση τα παραπάνω η πρότασή μου είναι:

VMODA 1/8" to 1/4" Plug Adapter
+
Inakustik 003104015 Star Jack σε Jack 90 μοιρών - 1.5m

Το προτεινόμενο καλώδιο της Inakustik ανήκει στη σειρά Star, πού είναι η οικονομική. Υπάρχει και η καλύτερη, ποιοτικότερη σειρά Premium. Το αντίστοιχο καλώδιο της έρχεται περίπου 10 ευρώ ακριβότερα.

Εννοείται ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλοι πιο οικονομικοί adaptors ή καλώδια.