Νέα tv ως 600

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billmich

New member
25 October 2020
9
Καλησπερα απο εμενα
Ειμαι νεος στην παρεα και οι γνωσεις μου στις τηλεορασεις μηδαμινες καθως και στην τεχνολογια τους οποτε θελω την βοηθεια σας
Τι ψαχνω
1. μπατζετ ως 600 ευρω
2.αποσταση θεασης με ελαχιστη γωνια στα 3,5-4 μετρα
3.προβολη κλασσικων καναλιων, ταινιες ,λιγο αθλητικα ,παιδικα για τα πιτσιρικια κ netflix
4.επισης εχω νοβα κ κοσμοτε
5.προβολη συνηθως το βραδυ αλλα θα ηθελα καλη εικονα και την μερα γιατι απεναντι στα 5 μετρα ειναι η μπαλκονοπορτα οποτε μια αντανακλαση την εχει

Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο χαρακτηριστικο, καθε σχολιο πολυτιμο
Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα TV ως 600 ευρώ

Ιδανικά, θα πρέπει να δεις για 70" και άνω. Προς το παρόν, δεν υπάρχουν επιλογές, έως 600 ευρώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Στα 4μ απόσταση θέασης η 55αρα φαίνεται λιλιπούτια.
Και λίγα είναι τα 70" για 4.5μ που λες.

Εγω έχω 110" στα 3μ και παίρνει και για μεγαλύτερη.
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Παρε 65αρα. Εγω στα 3.5 μετρα στην κρεβατοκαμαρα, προέρχομενος απο 42αρα, στην αρχή το μετάνιωσα που δεν πηρα 55αρα, μου φαίνονταν τεράστια, συν τα επίγεια κανάλια με την μαπα ανάλυση φαινόταν κάπως θολά. Στη συνέχεια βέβαια λιγο συνήθισε το ματι, λιγο ρύθμισα τα πάντα καλύτερα ,sharpness κλπ για να δείξουν καπως καλύτερα τα επίγεια, τωρα μια χαρά μου φαίνεται. Αν είχα πάρει 55αρα θα με ετρωγε που δεν πηρα μεγαλύτερη.
Η λογική επιλογή είναι οι 65 ιντσες, μόλις τις συνηθησεις θα πεις ευτυχώς δεν πηρα 55αρα, trust me..
Φυσικά στα 4 μέτρα και οι 70 παίζουν αλλα αφου είχες στο μυαλό για 55αρα παρε 65. Είχα ποσο καιρό αμφιταλαντευομουν μεταξυ 55 και 65.
Πήγαινα στα καταστήματα, και μετραγα 3-4 μεγάλα βήματα να δω πως φαίνεται η 65αρα απο εκει :) Θα λέγαν ολοι τι ψυχ είναι αυτος.. :)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Μια χαρά τηλεορασούλα είναι... αλλά για τις αποστάσεις που λες, μικρή, πολύ μικρή.
 

gk8719

New member
29 October 2016
51
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Στα 4μ απόσταση θέασης η 55αρα φαίνεται λιλιπούτια.
Και λίγα είναι τα 70" για 4.5μ που λες.

Εγω έχω 110" στα 3μ και παίρνει και για μεγαλύτερη.

Ρε φιλε 110ιντσες στα 3 μέτρα;
Εχεις πονοκέφαλο ή οχι ; Πολυ μεγαλη ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Ρε φιλε 110ιντσες στα 3 μέτρα;
Εχεις πονοκέφαλο ή οχι ; Πολυ μεγαλη ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ούτε κατά διάνοια.
Η THX συνιστά 40* γωνία θέασης ( αρκετοί είναι οκ και με 45-47* ).
Όταν το μέσο σου είναι σωστά ρυθμισμένο, και δεν πυροβολά με 400nits+ σε SDR υλικό, δεν έχεις ούτε πονοκεφάλους ούτε eye fatigue, τίποτα.
 

billmich

New member
25 October 2020
9
Απάντηση: νεα tv ως 600 ευρω

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Πήγα από κατάστημα για να δω από κοντά σήμερα και η 55αρα μια χαρά μου φάνηκε κ νομίζω θ μείνω εκεί. Δεν με παίρνει για παραπάνω.
Να περιμένω για Black friday;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Αν είναι να αγοράσεις από Κωτσόβολο/MediaMarkt/Public ίσως στο Black Friday πέσει στις τιμές που την βρίσκεις στα μη γνωστά καταστήματα του Skroutz... αλλά μην το δένεις κιόλας.
Και παίζει όταν πέσει το BF να μην την προλάβεις αν έχει μπεί προσφορά ( αν, και πόσο θα την ρίξουν οι μεγάλες αλυσίδες είναι άγνωστο )
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα TV ως 600 ευρώ

Μην πας σε 55". Θα είναι... μέγα (το) σφάλμα.
 

gk8719

New member
29 October 2016
51
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Ούτε κατά διάνοια.
Η THX συνιστά 40* γωνία θέασης ( αρκετοί είναι οκ και με 45-47* ).
Όταν το μέσο σου είναι σωστά ρυθμισμένο, και δεν πυροβολά με 400nits+ σε SDR υλικό, δεν έχεις ούτε πονοκεφάλους ούτε eye fatigue, τίποτα.

Δε γνωρίζω 40 γωνία θέασης nits Sdr
Τι ειναι ολα αυτα για πες μου εαν μπορεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Δε γνωρίζω 40 γωνία θέασης nits Sdr
Τι ειναι ολα αυτα για πες μου εαν μπορεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ως γωνία θέασης ορίζουμε την γωνία που σχηματίζεται από την θέση ακρόασης κοιτώντας τα 2 άκρα του πλάτους της τηλεόρασης μας. Όσον αφορά την βέλτιστη γωνία θέασης αλλά και τα όρια (ελάχιστη, μέγιστη) ορίζονται διαφορετικά από τους διάφορους οργανισμούς. Οι πιο διαδεδομένες προδιαγραφές προέρχονται από την THX και τον SMPTE (Society of Motion Picture & Television Engineers). Η THX προτείνει ως ιδανική γωνία θέασης της 40.04 μοίρες με ελάχιστη τις 26 μοίρες, ενώ ο SMPTE προτείνει ως ιδανική τις 43.4 μοίρες, με ελάχιστη τις 30 μοίρες (ο SMPTE ορίζε και ως μέγιστη τιμή τις 61.8 μοίρες).

"nits"
Μονάδα φωτεινότητας.
Αναφερόμαστε στην υψηλότερη φωτεινότητα που μπορεί να απεικονίσει η οθόνη μας όταν προβάλουμε 100% λευκό (καθαρό λευκό). Η επιθυμητή τιμή διαφέρει ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού του χώρου μας, π.χ. σε απόλυτο σκοτάδι επιδιώκουμε η μέγιστη φωτεινότητα της τηλεόρασής μας να είναι τα 100nits για SDR υλικό. Αν θέλουμε να δούμε HDR υλικό με απόλυτα πιστή αναπαραγωγή μπορεί να χρειαστούμε 1000 nits ή και παραπάνω (ανάλογα την παραγωγή και το πρότυπο που ακολουθήθηκε σε αυτή).

SDR = Standard Dynamic Range:
Οι περισσότερες ταινίες, όλες σε 1080p / Blu-ray είναι βασισμένες σε αυτό το πρότυπο ( καθορίζει την μέγιστη φωτεινότητα, την χρωματική γκάμα του υλικού ).
HDR = High Dynamic Range:
Νεότερο πρότυπο, κάποιες ταινίες που κυκλοφορούν σε HDR έκδοση στα UHD ("4k") δισκάκια, έχει πιο υψηλή μέγιστη φωτεινότητα και μεγαλύτερη χρωματική γκάμα (Rec.2020 )
Το πρόβλημα είναι πως τα σημερινά μέσα προβολής δεν μπορούν να επιτύχουν ούτε την φωτεινότητα, ούτε την χρωματική γκάμα :p ( και έτσι οδηγούμαστε στην χρήση tone mapping για να βάλουμε τα εκτός επιδόσεων χρώματα και φωτεινότητες εντός αυτών που επιτυγχάνουν οι TV/projectors μας )
 

gk8719

New member
29 October 2016
51
Re: νεα tv ως 600 ευρω

Ευχαριστω φιλε για την αναλυση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billmich

New member
25 October 2020
9
Απάντηση: νεα tv ως 600 ευρω

Η QE55Q60T αξίζει η να κοιτάξω κάτι άλλο στα ίδια χρήματα; τι άλλες επιλογές έχω;
 

billmich

New member
25 October 2020
9
Απάντηση: Νέα tv ως 600 ευρώ

Ρε παιδιά μια βοηθεια
Έχω καταλήξει σε αυτές τις 3 στα ίδια χρήματα. Τι διαφορές έχουν για να πάρω μια απόφαση;;
LG 55NANO816NA
LG 55NANO796NE
Samsung QE55Q60T
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: Νέα tv ως 600 ευρώ

Οι LG είναι IPS.
Τι σημαίνει αυτό ?
Το μαύρο τους είναι περισσότερο γκρί παρά μαύρο.
Έχουν πολύ καλή επίδοση στο όταν τις βλέπεις υπό μεγάλες γωνίες.

Αλλά... η Q60T που είναι με VA έχει πολύ βαθύτερο μαύρο, και αρκετά υψηλότερο contrast.
Η Q60T αν βλέπεις τηλεόραση από ευθεία απέναντι ( 0 μοίρες εώς 15 μοίρες ) έχει πολύ καλύτερη εικόνα, και αν βλέπεις στο σκοτάδι ή αρκετά σκοτεινά με χαμηλό φως, τότε η Q60T έχει ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά στην εικόνα σε ταινίες/σειρές λόγω του πολύ υψηλότερου contrast και του μαύρου που θυμίζει πολύ περισσότερο μαύρο από το γκρί των LG και οποιασδήποτε IPS οθόνης/TV.
 

billmich

New member
25 October 2020
9
Απάντηση: Re: Νέα tv ως 600 ευρώ

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ανάλυση σου.
Άρα Samsung.
Να κάνω την υπέρβαση λες για την q70t που είναι στα 100 hz ή δεν αξίζει για το μία στο τόσο που θα δούμε κ καμία μπάλα;