The Undoing [HBO]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 2 22.2%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 3 33.3%
  • Καλή

    Votes: 3 33.3%
  • Μέτρια

    Votes: 1 11.1%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    9

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,496
Εκεί ψηλά.....
The-Undoing.jpg

HBO | Ιmdb | Πρώτο Θέμα




Μετά την μεγάλη τηλεοπτική επιτυχία της HBO Big Little Lies η Νικόλ Κίντμαν συνεργάζεται και πάλι με τον παραγωγό
Ντέιβιντ Κέλλεϊ στο ίδιο τηλεοπτικό δίκτυο, στο δραματικό θρίλερ The Undoing.

Η Κίντμαν βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας της και δείχνει αποφασισμένη να παραμείνει στην τηλεόραση.
Κάτοχος ενός Όσκαρ, άλλες τρεις φορές υποψήφια για Όσκαρ, με χαμαιλεοντικές υποκριτικές ικανότητες, βρίσκεται
στην χρυσή ωριμότητά της και εδώ ως Grace Fraser ερμηνεύει έναν συναρπαστικό, περίπλοκο ρόλο.

Στο πλευρό της ο πάντα γοητευτικός Χιου Γκραντ -η πρώτη φορά που παίρνει μέρος σε τηλεοπτική σειρά αμερικάνικης
παραγωγής-ο οποίος έχοντας αφήσει πίσω του τις ρομαντικές κομεντί δίνει μια μεστή ερμηνεία ως φημισμένος παιδίατρος-
ογκολόγος Jonathan Fraser, αφοσιωμένος σύζυγος και πατέρας, με πολλά μυστικά.

Στην σκηνοθεσία η Δανή Susanne Bier, ειδική στα ψυχολογικά θρίλερ με έμφαση στις δυσλειτουργικές οικογενειακές σχέσεις.
Βραβευμένη με Όσκαρ Ξενόγλωσσης ταινίας («Ίσως, Αύριο»), με Emmy για την μίνι σειρά The Night Manager, ανήκει στους
δημιουργούς που επηρέασαν καθοριστικά το σύγχρονο ευρωπαϊκό κινηματογράφο.

Στη σειρά των 6 επεισοδίων συναντώνται επί οθόνης εκτός από την Κίντμαν, και τον Χιου Γκραντ, οι Ντόναλντ Σάδερλαντ
και Έδγαρ Ραμίρες, με παραγωγό τον μεγάλο τηλεοπτικό δημιουργό Ντέιβιντ Κέλλεϊ.


Όταν όλα καταρρέουν
Το The Undoing, βασισμένο στο βιβλίο You Should Have Known της Jean Hanff Korelitz που κυκλοφόρησε το 2014,
διαχειρίζεται το «φαίνεσθαι» ενός γάμου και του τί πραγματικά συμβαίνει πίσω από αυτόν.

Όλα όσα συνθέτουν το αμερικάνικο όνειρο (το ιδανικό ζευγάρι, η τέλεια οικογένεια, ο αφοσιωμένος σύζυγος, το χαρισματικό
παιδί, η ήρεμη καθημερινότητα) καταρρέουν εκκωφαντικά όταν η Grace, μια επιτυχημένη ψυχοθεραπεύτρια που ετοιμάζεται
να κυκλοφορήσει το πρώτο της βιβλίο, συμβουλεύοντας τις γυναίκες πως να διαχειρίζονται την ζωή και τις σχέσεις τους,
μαθαίνει για μια βίαιη δολοφονία με την οποία σχετίζεται ο σύζυγός της, ο οποίος αμέσως μετά εξαφανίζεται. Ακολουθεί
μια σειρά από σοκαριστικές αποκαλύψεις για εκείνον και την κρυφή του ζωή, που την οδηγούν να αποσυνθέσει και να
ανασυνθέσει τη ζωή της από την αρχή για χάρη κυρίως του γιού της.

Καίρια ερωτήματα αιωρούνται στην διάρκεια της σειράς. Ποιόν μπορείς να εμπιστευτείς; Τι γίνεται όταν κάπου μέσα σου
γνωρίζεις αλλά δεν θέλεις να ξέρεις, όταν επιλέγεις να ζεις με αυταπάτες, να αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα; Η Grace
μέσα από το νεοεκδοθέν βιβλίο της θυμίζει στις γυναίκες να μην αγνοούν το πρώτο ένστικτο που έχουν όταν γνωρίζουν
ένα πιθανό σύντροφο, για να αποδειχθεί ότι αυτό ακριβώς έκανε και η ίδια.


Γνώριμη αγωνιώδης ατμόσφαιρα
Όλα θυμίζουν χιτσκοκικό θρίλερ με τα θέματα των σχέσεων και των ρόλων, της ελευθερίας και της σύμβασης του γάμου, των
μυστικών και της απιστίας σε πρώτο πλάνο. Όμως το εφήμερο της ασφάλειας και της τακτοποιημένης ζωής φανερώνεται μέσα
από αιφνίδιες ανατροπές όπως συμβαίνει και στις ταινίες του Χίτσκοκ όπου πίσω από άψογες ζωές, γοητευτικούς πρωταγωνιστές,
και ιδανικές σχέσεις εμφανίζονται αδυναμίες, ανεπάρκειες, ψέματα, και φαντάσματα του παρελθόντος.

Παράλληλα, η σειρά μένει πιστή στο πνεύμα της συγγραφέως Jean Hanff Korelitz η οποία μπολιάζει τις αφηγήσεις της με
ουσιαστικούς προβληματισμούς και εύστοχη κοινωνική σάτιρα: πλούσιες μανάδες ασχολούνται με φιλανθρωπικά γκαλά,
κινούνται στα όρια του καθωσπρεπισμού και κρύβουν απίστευτη κενότητα.


Η σειρά στην Ελλάδα προβάλλεται αποκλειστικά από το Vodafone TV.






 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Undoing (HBO)

Ηταν απο τις σειρες που ειχα στα υποψιν απο οταν ειδα το τρειλερ. Το κακο ειναι πλεον με ενοχλει παρα πολυ η Κιντμαν. Την αντεξα στο big little lies, διοτι το υπολοιπο καστ ηταν εξαιρετικο. Το 2ο επεισοδιο του undoing, οπου η καμερα ειναι κατα 80% πανω της, μου ηταν μαρτυριο. Στο 3ο τα πραγματα ισορροπουν καπως, αλλα και παλι, καθε φορα που την βλεπω, ζοριζομαι και σκεφτομαι "ποσο πιο ωραια θα ηταν η σειρα αν ηταν οποιαδηποτε αλλη ηθοποιος στη θεση της;!"

Καλα το παει, αλλα ειναι σειρα μυστηριου, το οποιο σημαινει (αποψη μου) οτι ολα θα κριθουν απο τον τροπο με τον οποιο θα λυθει αυτο. Λεω απο τωρα κατι και δεν το θεωρω spoiler, καθως δεν εχω διαβασει τιποτα με insider info. Δεν θα αντεξω να ειναι αυτη ο δολοφονος και να ειναι φαση split personality ή κατι τετοιο. Ειλικρινα, φοβαμαι οτι θα σπασω την τηλεοραση αν γινει κατι τετοιο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: The Undoing (HBO)

Δεν νομιζω να ειναι αυτη. Εγω προσωπικα την συμπαθώ. Μου αρεσει πολυ το background setting στα ενδοτερα της Νεουορκεζικης Ελιτ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: The Undoing (HBO)

Μου αρεσει πολυ το background setting στα ενδοτερα της Νεουορκεζικης Ελιτ.

ειναι αλλωστε κατι που βλεπουμε για ΠΡΩΤΗ φορα σε σειρα :D :D :D
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Re: The Undoing (HBO)

Δεν θα αντεξω να ειναι αυτη ο δολοφονος και να ειναι φαση split personality ή κατι τετοιο. Ειλικρινα, φοβαμαι οτι θα σπασω την τηλεοραση αν γινει κατι τετοιο.

Μετά το τρίτο επεισόδιο δυστυχώς δεν αποκλείω να δικαιωθούν οι φόβοι σου...
 
Last edited by a moderator:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
πολυ καλογυρισμένο, η ατμόσφαιρα και ολη η απεικόνηση upper east side
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: The Undoing (HBO)

Μετά το τρίτο επεισόδιο δυστυχώς δεν αποκλείω να δικαιωθούν οι φόβοι σου...
Εκεί ακριβώς άρχισα να έχω αυτήν την φοβία. Άρχισε να μου θυμίζει primal fear.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά η elite είναι γύρω από το πάρκο κ στην upper West side. Η σειρά δείχνει upper east? Εμένα εκεί για ένα διάστημα....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: The Undoing [HBO]

Δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά η elite είναι γύρω από το πάρκο κ στην upper West side. Η σειρά δείχνει upper east? Εμένα εκεί για ένα διάστημα....

Τα πιο ακριβά σπίτια ήταν παραδοσιακά μπροστά στο πάρκο, upper East Side, upper west side, με αυτή τη σειρά. Αυτο τουλάχιστον θυμάμαι εγώ όταν προ αρχαιοτάτων χρόνων είχα περάσει ένα καλοκαίρι φιλοξενούμενος κοντά στο Ελληνικό προξενείο (East 79str).
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
5th, madison, park, κοντά στο met.
Εκεί υποτίθεται, όχι ότι δεν υπάρχουν καταπληκτικά σπίτια κ γειτονιές σε άλλα σημεία...
Το upper west είχε αρχικά και αρκετά παλαιότερα την αίγλη πριν το east.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Παιδιά, λίγη προσοχή με τα spoilers, please...

Σωστό, αν και δεν αποκάλυψαμε τίποτα. Όλα είναι ρευστά.


5th, madison, park, κοντά στο met.
Εκεί υποτίθεται, όχι ότι δεν υπάρχουν καταπληκτικά σπίτια κ γειτονιές σε άλλα σημεία...
Το upper west είχε αρχικά και αρκετά παλαιότερα την αίγλη πριν το east.

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα εδώ εξηγεί τις διάφορες Upper East- West Side:

https://www.quora.com/What-are-the-...anhattans-Upper-East-Side-and-Upper-West-Side

Ουσιαστικά «the West Side was a working class neighborhood that, with urban renewal and the general appreciation of Manhattan real estate, BECAME an affluent neighborhood. On the other hand, the East Side always WAS an affluent neighborhood.»


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Δυνατό σενάριο που σε κρατάει και μόλις πας να ξενερώσεις σε εκπλησσει και πάλι.
Χιου Γκραντ και Κίντμαν δε με ενθουσίασαν, αλλά όπως έγραψα πρωταγωνιστής ειναι το σενάριο. Για να δούμε...
Αξίζει την προσοχή σας.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Έχω φτάσει στο 4ο επεισόδιο και μπορώ να πω ότι η σειρά μέχρι στιγμής είναι εξαιρετική. Εστιάζει περισσότερο στις προσωπικές σχέσεις παρά στο αστυνομικό κομμάτι, και πολύ καλά κάνει. Στο τελευταίο επεισόδιο γίνονται σπουδαία πράγματα από άποψη ερμηνειών: Ο Hugh Grant δείχνει επιτέλους την κλάση του, η μαύρη δικηγόρος του κλέβει την παράσταση με τον απίστευτο κυνισμό της, αλλά αυτός που κολλάει όλους τους συμπρωταγωνιστές του στον τοίχο είναι ο Donald Sutherland.

Έχει δεκαετίες να παίξει τόσο καλά: Σε μια σκηνή είναι σχεδόν διαβολικός, στην άλλη είναι ο ψυχρός πλούσιος μπαμπάς που θα κάνει τα πάντα για να προστατεύσει την κόρη του, και σε μια τρίτη συντρίβεται από το βάρος των τύψεων του για τις αμαρτίες του παρελθόντος. Πάνε σίγουρα πολλά χρόνια από τότε που έπαιξε έναν τόσο πολυεπίπεδο χαρακτήρα στην οθόνη.

Η σειρά συνιστάται οπωσδήποτε, αλλά καλά θα κάνετε να τη δείτε όταν ολοκληρωθεί, γιατί είναι για binge watching!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Έτσι ακριβώς. Ο Sutherland κλέβει όντως την παράσταση. Είναι εντυπωσιακό πως σε τόσο προχωρημένη ηλικία δίνει τέτοιες ερμηνείες.
 

Gloriana

Established Member
7 November 2018
226
Συμφωνώ μαζί σας, είχα χρόνια να δω τόσο καλή ερμηνεία του. ΦΟΒΕΡΟΣ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σήμερα το βράδυ η σειρά ολοκληρώνεται στην Αμερική. Είδαμε το τελευταίο επεισόδιο που έχει κυκλοφορήσει, δηλαδή το προ τελευταίο. Δεν μου αρέσει καθόλου η τροπή που πήρε η ιστορία. Εδώ που φτάσαμε, θα δούμε και το τελευταίο για να δούμε πως θα δικαιολογήσουν οι δημιουργοί, τα αδικαιολόγητα.