Προβληματισμοί για αγορά 55"

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Καλησπέρα σε ολη την παρεα. Ενδιαφέρομαι το επομενο διάστημα να αγοράσω μια καινουρια τηλεόραση 55 ιντσων. Το προβλημα μου ειναι οτι ο χωρος που εχω στην βιβλιοθηκη ειναι ακριβως 124 ποντοι. Οι περισσότερες τηλεοράσεις ειναι 123 ποντους κ ανήσυχω μηπως δεν χωραει η λογω της στενοτητας χωρου δεν αναπνεει καλα. Αν υποθεσουμε οτι τα παραπάνω δεν αποτελουν προβλημα θα ήθελα την γνωμη σας για τα παρακατω μοντελα με δεδομενο οτι
η αποσταση θα ναι 2.5 με 3 μετρα κ η θεαση θα ειναι απευθειας η με μικρη γωνια
Δεν θα χρησιμοποιειται για gaming αλλα για netflix, σειρες οτε κ νοβα κ τα κλασσικα καναλια., αθλητικα
Θα αγοραστεί με προοπτικη πενταετιας κ πανω
Θα λειτουργει κυριως απογευματα για κανα 5ωρο μαξ
Το μπατζετ λιγο πανω απο 1000ρικο (συνδιασμενο με BF)
Θα συνδεθει με καλη ηχομπαρα με στοχο μια καλη υλοποιηση (φοβαμαι οτι θα θελει
dts, οποτε δημιουργουνται περιορισμοι)
Οι επιλογες ειναι βασικά 3
Σε samsung q80t η q90t
Σε sony ag8 η xf 9005
Σε lg c9 η cx( χωρις dts) η
C8pla
Το πρωτο ερωτημα ειναι αν πιστευετε οτι θα χω προβλημα με την στενοτητα του χωρου κ το δεύτερο ποια θα διαλέγατε σε σχέση με την χρηση που προοριζεται. Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Προβληματισμοι για αγορα 55

Καλησπέρα σε ολη την παρεα. Ενδιαφέρομαι το επομενο διάστημα να αγοράσω μια καινουρια τηλεόραση 55 ιντσων. Το προβλημα μου ειναι οτι ο χωρος που εχω στην βιβλιοθηκη ειναι ακριβως 124 ποντοι. Οι περισσότερες τηλεοράσεις ειναι 123 ποντους κ ανήσυχω μηπως δεν χωραει η λογω της στενοτητας χωρου δεν αναπνεει καλα. Αν υποθεσουμε οτι τα παραπάνω δεν αποτελουν προβλημα θα ήθελα την γνωμη σας για τα παρακατω μοντελα με δεδομενο οτι
η αποσταση θα ναι 2.5 με 3 μετρα κ η θεαση θα ειναι απευθειας η με μικρη γωνια
Δεν θα χρησιμοποιειται για gaming αλλα για netflix, σειρες οτε κ νοβα κ τα κλασσικα καναλια., αθλητικα
Θα αγοραστεί με προοπτικη πενταετιας κ πανω
Θα λειτουργει κυριως απογευματα για κανα 5ωρο μαξ
Το μπατζετ λιγο πανω απο 1000ρικο (συνδιασμενο με BF)
Θα συνδεθει με καλη ηχομπαρα με στοχο μια καλη υλοποιηση (φοβαμαι οτι θα θελει
dts, οποτε δημιουργουνται περιορισμοι)
Οι επιλογες ειναι βασικά 3
Σε samsung q80t η q90t
Σε sony ag8 η xf 9005
Σε lg c9 η cx( χωρις dts) η
C8pla
Το πρωτο ερωτημα ειναι αν πιστευετε οτι θα χω προβλημα με την στενοτητα του χωρου κ το δεύτερο ποια θα διαλέγατε σε σχέση με την χρηση που προοριζεται. Ευχαριστω

Αν το μπάτζετ σου είναι εκεί θα πας σε lg oled.. C9 ή CX



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Σ ευχαριστω. Για το πολυ οριακο του χωρου λες να υπαρξει καποιο θεμα;
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Σ ευχαριστω. Για το πολυ οριακο του χωρου λες να υπαρξει καποιο θεμα;
Αν έχεις μετρήσει σωστά όχι.. ύψος έχεις μεγαλύτερο χώρο;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Ναι φιλε στο υψος καλα ειμαστε στο μηκος ειμαι οριακα. Το κακο ειναι οτι ειμαι επαρχια κ δεν ειναι ολες οι τηλεοράσεις available για να τις μετρησω. Ελπιζω αυτό που γραφουν να ισχυει. Μπαινουμε στο 25 ημερο μεχρι την BF δεν πρόκειται να περιμένω μεχρι τελευταία στιγμη γιατι δεν ξερω αν θα προλαβω μεσα στον χαμο να χτυπησω αυτο που θελω. Επίσης σκέφτομαι να το παρω απο μεγαλη αλυσιδα κ 5ετη εγγύηση
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Ασχετο κ σχετικο καθομουν κ επαιζα με το σηκωνει παζαρι του κωτσοβολου κ μου εδινε την samsung q70 780 ευρω. Νομιζω τιμια τιμη
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Ασχετο κ σχετικο καθομουν κ επαιζα με το σηκωνει παζαρι του κωτσοβολου κ μου εδινε την samsung q70 780 ευρω. Νομιζω τιμια τιμη
Αν λες την 70t ισοδυναμεί με την περσινή 60r και δεν εχει local dimming.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Re: Προβληματισμοι για αγορα 55

Το να μην έχει local dimming το λες και πλεονέκτημα πάντως.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Re: Προβληματισμοι για αγορα 55

Γιατί στο 95% των υλοποιήσεων υπάρχει πρόβλημα με μικρό ή πολύ blooming ( ειδικά στους υπότιτλους στις περισσότερες γίνεται πανηγύρι ), και αυτές που έχουν αργό ελεγκτή και μεγάλα γκρούπ LED ( λίγες ζώνες ) έχουνε έντονο ghosting γύρω από το φωτεινό στοιχείο της εικόνας.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Re: Προβληματισμοι για αγορα 55

Ισχύει αυτό που λες. Χτες πήγα public είχε δίπλα δίπλα την sony kd ag8 και την lg b9sla. Aμα σας πω οτι μου άρεσε περισσότερο η υλοποιήση της πρώτης ενω περίμενα το αντίθετο .....και σαν τιμή πιο κάτω
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

δεν ειπα οτι ειναι led. αλλαξα θέμα εν ειδει συζητησης.:ernaehrung004:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Το ακριβώς προηγούμενο σχόλιο αφορούσε το local dimming και τα προβλήματά του. Υπέθεσα -λογικά- ότι υπήρχε σύνδεση. Πάντως, καλό θα είναι να μην πάει εντελώς κολλητή με το έπιπλο η τηλεόραση.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

Λογικα υπέθεσες. έπρεπε να είχα με κάποιο τρόπο δηλώσει την αλλαγή θεματος. Συμβαίνουν αυτά στον γραπτό λόγο. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία δυνατότητα αλλαγής των διαστάσεων, ούτε εγώ μπορώ να συμβιβαστώ με 50αρα. Κολλητά θα είναι μόνο σε πλάτος , σε βάθος και σε ύψος θα αναπνέει. Τι προβλημα πιστεύεις οτι μπορεί να προκύψει;
 

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Re: Προβληματισμοι για αγορα 55

Οτι οι oled έχουν καλύτερη ποιότητα απο τις υπόλοιπες ητε με ητε χωρίς local dimming, είναι αυτονόητο. Στις oled δεν πας κυρίως λόγω φόβου burn in, αν δε σε σταματάει αυτο, η καλύτερη επιλογή. Ο φίλος παραπάνω απάντησε ουσιαστικά οτι ένα κακό local dimming, καλύτερα να μη υπάρχει καν το οποίο είναι σωστό.
Γι αυτό θέλει ψάξιμο, η μεση λύση είναι μια tv με καλο local dimming.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

το δευτερο φοβαμαι και γω. Ελπιζω οτι δεν θα είναι κατι καθοριστικο. Θα βάλω και 5ετη και ο θεος βοηθος.
 

Giannistz

New member
27 October 2020
99
Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

παιδες αν το κατάστημα δίνει 2 χρόνια εγγυηση για μια oled lg* μπορώ εγώ μετα να πaω στην σελίδα της lg* και να κάνω περαιτέρω αύξηση των χρόνων εγγύησης; Έχει κάποιο νόημα αυτό; είναι το ίδιο με την 5ετή που δίνει ο κώτσος και τα public?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,886
Re: Απάντηση: Προβληματισμοι για αγορα 55

παιδες αν το κατάστημα δίνει 2 χρόνια εγγυηση για μια oled lg* μπορώ εγώ μετα να πaω στην σελίδα της lg* και να κάνω περαιτέρω αύξηση των χρόνων εγγύησης; Έχει κάποιο νόημα αυτό; είναι το ίδιο με την 5ετή που δίνει ο κώτσος και τα public?
Ειναι από την ίδια την lg αυτή η εγγύηση με καλύτερο support από τα 5 χρόνια εγγύησης ενός καταστήματος

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator: