Τι υλικό παρακολουθείτε;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Τι υλικό παρακολουθείτε;

  • 4K

    Votes: 13 37.1%
  • 1080p

    Votes: 32 91.4%
  • 720p

    Votes: 9 25.7%
  • AVI/MP4

    Votes: 0 0.0%
  • Subscription TV Streaming

    Votes: 11 31.4%

  • Total voters
    35

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τις καλες παραγωγες που θελω καλη εικονα,ηχο και εφε,σε br remux.
τα υπολοιπα 1080.
η τρελα που υπηρχε για ουαου εικονα σε ολες τις ταινιες,μου εχει φυγει εδω και πολυ καιρο...
 
Last edited by a moderator:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
UHD, 1080p.
720p σπάνια, ίσως σε καμμία σειρά που δεν βρίσκω υπότιτλους για την παρέα σε καλύτερη ανάλυση.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τι υλικό παρακολουθείτε;

Ψήφισα 1080.

Αν σε εμάς η συντριπτική πλειοψηφία ειναι το 1080 φανταστείτε τι σαβουροavi βλεπει ο κόσμος έξω....
Ποια bitrate και hdr και πράσινα άλογα...

Πολλαααααααααα χρόνια πρέπει να περάσουν.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
1080 και εγω !

Ομως υπαρχει Χ-Α-Ω-Δ-Η-Σ διαφορα αναμεσα σε MP4 ... και Μ2ΤS του μανισιου bluray.
Και φυσικα, η διαφορα θα φανει σε μεγαλο πανελ (διασταση) .... οχι σε 6ιντσο Galaxy Samsung !!!

Oποτε, η αναλυση απο μονη της δεν ειναι συνωνυμο της ποιοτητας. Η κωδικοποιηση .... ΕΙΝΑΙ !
(παρεα με την κωδικοποιηση, παει και το bitrate ... μην ξεχνιομαστε :smash:)
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Εγώ ψήφισα όλα εκτός από avi.

Βλέπω 4Κ,βλέπω 1080, βλέπω 720 (που σε άπειρες περιπτώσεις δεν καταλαβαίνεις την διαφορά απ τα 1080),βλέπω και netflix.

Eδώ που είμαι βέβαια δεν έχω 4Κ αλλά βολεύομαι άριστα με HD.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
1080 για φιλμς, για σειρες κυριως 720 για "οικονομια χωρου" εκτος κατι λιγες θεαματικες που θελω να κρατησω οποτε σε 1080 και αυτες.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Παίδες επειδή το θέμα είναι ευαίσθητο,παρακαλώ πολύ προσοχή σε τι αναφέρεστε.Υποθέτω ότι όλοι εδώ μιλάμε για δισκάκια blue ray/dvd και streaming πλατφόρμες έτσι?
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Re: Απάντηση: Τι υλικό παρακολουθείτε;

Παίδες επειδή το θέμα είναι ευαίσθητο,παρακαλώ πολύ προσοχή σε τι αναφέρεστε.Υποθέτω ότι όλοι εδώ μιλάμε για δισκάκια blue ray/dvd και streaming πλατφόρμες έτσι?

Ένας σωστός σοβαρός άντρας δεν αποκαλύπτει ποτέ τις κουτσουκέλες του.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Παίδες επειδή το θέμα είναι ευαίσθητο,παρακαλώ πολύ προσοχή σε τι αναφέρεστε.Υποθέτω ότι όλοι εδώ μιλάμε για δισκάκια blue ray/dvd και streaming πλατφόρμες έτσι?
Ομως υπαρχει Χ-Α-Ω-Δ-Η-Σ διαφορα αναμεσα σε MP4 απο YouTube ... και Μ2ΤS μανισιου bluray.

Οk ?
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Χαιρομαι που είμαστε καλα παιδιά και με την προσφώνηση αυτή ΔΕΝ αναφέρομαι σ'αυτά:

Goodfellas-657659084-large.jpg


:p
 
Last edited by a moderator:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Tα οποια ... θα πηγαινε καποιος να τα αγορασει σε 4Κ ?
Θελω να πω, μερικες ταινιες ... σε 720p μια χαρα ειναι.
Γιατι δεν σε ενδιαφερει η λεπτομερεια, αλλα το σεναριο.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,584
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Eιμαι απο ΤΩΡΑ βεβαιος για ποιον λογο θα αγοραζα μια 4Κ τηλεοραση.

Lawrence of Arabia - Doctor Zhivago - 2001 Space Odyssey - Star Wars - Αlien (ολα) - Fifth Element
- Blade Runner - Avatar - The Martian - The Matrix - Inception - Contact - Jurassic (ολα) - LotR (ολα)
- Hobbit (ολα) - Gladiator - Interstellar - Dunkirk - Fury Road - Avengers (ολα) - Dark Knight (ολα).

Αν μιλαμε μονο για ταινιες (γιατι υπαρχουν και σειρες).

Ομως ... δεν με χαλανε ουτε καν σε 720p .... oι παρακατω ταινιες

Casablanca - Bonnie & Clyde - West Side Story - The Deer Hunter - Taxi Driver - Rοcky (ολα)
- The Godfather (ολα) - Reservoir dogs - Seven - Pulp fiction - Die Hard (ολα) - Fight Club
- American beauty - Fargo - Silence of the Lambs - Goodfellas - Forest Gump - Schindler's List

... to name a few !

H μανα μου (οταν της αλλαξαμε την παλια 32αρα με καινουργια 50αρα, στο σαλονι) το μονο
που εκανε ... ηταν να κατσει πιο πισω !!! Θελω να πω, οτι το genre (το ειδος) που εμαθε
ο καθενας να αρεσκεται και να βλεπει (μια ζωη ολοκληρη) ΔΕΝ μπορει να βγει εξω απο τον
λογαριασμο του "σε τι υλικο παρακολουθειτε". Ο Τασος εχει χτυπησει οδυνηρη νευρικη ριζα. :laugh:
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
4k hdr σε ένα 70-75% τους τελευταίους 7-8 μήνες μέσω Netflix, Prime και καμιά 10 δισκάκια 4κ. Στη συνέχεια, απλό 4κ σε ένα 15%. Όλα αυτά σε προβολέα. Βλέπω και ένα 15% ακόμα σε 1080p αποκλειστικά σε τηλεόραση, όμως, διότι σε προβολέα πλέον μου φαίνεται κάπως φλατ και ελαφρώς θολή η εικόνα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πολύ καλή πρωτοβουλία για το σχετικό νήμα .
Θα είμαι διακριτικός όμως για τα αυτονόητα .

4K με HDR αν αξίζει το υλικό .
1080p υλικό upscale σε 4K και upscale σε ήχο -Dolby Atmos .

3D παρεξηγημένο codec είναι απόλαυση να το βλέπεις μόνο σε προβολέα και σε καμία τηλεόραση .
 
Last edited by a moderator: