Χτίσιμο ηχοσυστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Γειά και πάλι!
Μετά την αγορά του Marantz 7013 για άλλη δουλειά (2 ζώνες στον πάνω όροφο) βάζω μπροστά σιγά σιγά για τα ηχεία του σαλονιού γιατί είναι κρίμα να τον βλέπω και να μήν τον ακούω ταυτόχρονα :smash:
Το σχήμα του σπιτιού είναι τρίγωνο (!) οπότε ζορίζονται τα πράγματα αρκετά.
Ύψος στο σαλόνι περίπου 4 μέτρα με γυψοσανίδα που έχω αφήσει σπιράλ αναμονές για το μέλλον.
Projector θα παίξει δύσκολα γιατί έχουμε δύο φωτιστικά που πιάνουν πολύ όγκο. Πρέπει να έχει "ασανσερ" και να κατεβαίνει τουλάχιστον δύο μέτρα.
Ηχεία είναι πιο εύκολο να μπούν.

Ας μείνουμε αρχικά στα κλασσικά και βλέπω για το μέλλον.
Τα κόκκινα είναι καλοριφέρ και τζάκι το δεξί γωνιακό.
Μπλέ είναι πρίζες για ηχεία που έχουμε περάσει ήδη και πορτοκαλί η τηλεόραση.
Το μαύρο στο κέντρο είναι ο καναπές στο περίπου που είναι 3χ1,8 γωνιακός.
Δεν υπάρχει άλλος καναπές παρά μόνο μία πολυθρόνα.
Πάτωμα πλακάκι και πολλά ανοίγματα. Πάνω απο την κουζίνα είναι ημιόροφος με το γραγείο μου και έχω "παράθυρο" που βλέπω το σαλόνι απο πάνω.

Γράφω για να μου δώσετε μία πρώτη κατεύθυνση να αρχίσω το διάβασμα.
Ήδη διαβάζω διπλανά θέματα να πάρω μία γεύση.
Τί θα προτείνατε ιδανικά για τον χώρο μου?



Screenshot 2020-10-27 230304.png
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Άρα, έχεις διαθέσιμα 7 κανάλια για το σαλόνι, αφού απ' όσο θυμάμαι αξιοποιείς τη δυνατότητα του 7013 να έχει μονοφωνική τη δεύτερη και τρίτη ζώνη.

Όπως το βλέπω το σχήμα, με αυτές τις αναμονες, είναι πολύ δύσκολος ο χώρος.

Είναι πιο πιθανό ένα κλασικό 7.1 με δίπολα surround για να καλύψουν τη μεγάλη απόσταση στο πλάι παρά ένα 5.1.2 Atmos. Και πάλι οι θέσεις δεν είναι οι ιδανικές.
 
Last edited by a moderator:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
5.1.2 με τα surround σε σταντ στις πλευρές του καναπέ, και 2 Atmos in ceiling στο ταβανι λίγο ποιο μπροστά από τη θέση ακρόασης.
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα σας, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, το edited που έγινε ήταν για τον τίτλο που είχε λάθος ορθογραφία, ευχαριστώ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οντως δύσκολος ο χώρος όσον αφορά τη σωστή τοποθέτηση των ηχείων, να μαστε ειλικρινείς σίγουρα δε μπορείς να τηρήσεις τις σωστές προδιαγραφές, οπότε δεδομένου αυτού του συμβιβασμού:

1) Υπάρχει η δυνατότητα το αριστερό surround ηχείο να έρθει πιο μπροστά ή αυτό που βλέπω στο σχέδιο είναι μπαλκονόπορτα οπότε εκεί που είναι το μπλε σημάδι αναμονής μόνο εκεί μπορεί να κάτσει το ηχείο;

2) Οι πίσω μπλε αναμονές γίνεται να επεκταθούν μέσα και πάνω στην ψευδοροφή και να χρησιμοποιηθούν ως atmos με διάταξη 5.1.2 όπως είπε πιο πάνω ο Μανώλης;

3) Θέση για το υπογούφερ υπάρχει; Η απόσταση για ασφαλής τοποθέτηση απ το τζάκι και καλοριφέρ των main front πόσο θα είναι μεταξύ τους;

4) Για τα δίπολα που μίλησε ο Λεωνίδας θα διαφωνήσω γιατί ο πίσω τοίχος είναι πολύ μακριά ώστε να εκμεταλλευτεί την ανάκλαση, οπότε αν δεν γίνεται το ερώτημα (2) καλύτερα θα ήταν να μπουν δύο ηχεία πίσω σε διάταξη 7.1, δηλαδή χωρίς atmos.

5) Θες προτάσεις για ηχεία; Μπάτζετ;
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Θα συμφωνήσω με τον manmar.
Το 5.1 για μένα είναι η ποιο βολική λύση.
Όμως τέσσερα μέτρα ύψος ταβάνι,
μήπως θα ήταν ποιο καλά τα 2 ύψους να μπουν στον μπροστινο τοιχο ψηλά ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
4) Για τα δίπολα που μίλησε ο Λεωνίδας θα διαφωνήσω γιατί ο πίσω τοίχος είναι πολύ μακριά ώστε να εκμεταλλευτεί την ανάκλαση, οπότε αν δεν γίνεται το ερώτημα (2) καλύτερα θα ήταν να μπουν δύο ηχεία πίσω σε διάταξη 7.1, δηλαδή χωρίς atmos.

Εάν υπάρχει η δυνατότητα να τραβηχτούν καλώδια μέσα στη γυψοσανίδα, τότε και η δική μου πρόταση είναι το 5.1.2. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα, τότε 7.1 αναγκαστικά. Τα δίπολα όχι για ανάκλαση αλλά για κάλυψη της μεγάλης απόστασης στο πλάι.
Σε 5.1.2 φυσικά όχι δίπολα. Ποτέ σε object based ήχο!
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Άρα, έχεις διαθέσιμα 7 κανάλια για το σαλόνι, αφού απ' όσο θυμάμαι αξιοποιείς τη δυνατότητα του 7013 να έχει μονοφωνική τη δεύτερη και τρίτη ζώνη.

Όπως το βλέπω το σχήμα, με αυτές τις αναμονες, είναι πολύ δύσκολος ο χώρος.

Είναι πιο πιθανό ένα κλασικό 7.1 με δίπολα surround για να καλύψουν τη μεγάλη απόσταση στο πλάι παρά ένα 5.1.2 Atmos. Και πάλι οι θέσεις δεν είναι οι ιδανικές.

Μήν σε απασχολεί ο Marantz.
Τώρα θέλω να βρώ τί στόχο θα βάλω και σιγά σιγά θα το χτίσω με την πιθανότητα να αλλάξει και ο AV ενισχυτής.
Θα ξεκινήσω βήμα βήμα και βλέπουμε.


Οντως δύσκολος ο χώρος όσον αφορά τη σωστή τοποθέτηση των ηχείων, να μαστε ειλικρινείς σίγουρα δε μπορείς να τηρήσεις τις σωστές προδιαγραφές, οπότε δεδομένου αυτού του συμβιβασμού:

1) Υπάρχει η δυνατότητα το αριστερό surround ηχείο να έρθει πιο μπροστά ή αυτό που βλέπω στο σχέδιο είναι μπαλκονόπορτα οπότε εκεί που είναι το μπλε σημάδι αναμονής μόνο εκεί μπορεί να κάτσει το ηχείο;

2) Οι πίσω μπλε αναμονές γίνεται να επεκταθούν μέσα και πάνω στην ψευδοροφή και να χρησιμοποιηθούν ως atmos με διάταξη 5.1.2 όπως είπε πιο πάνω ο Μανώλης;

3) Θέση για το υπογούφερ υπάρχει; Η απόσταση για ασφαλής τοποθέτηση απ το τζάκι και καλοριφέρ των main front πόσο θα είναι μεταξύ τους;

4) Για τα δίπολα που μίλησε ο Λεωνίδας θα διαφωνήσω γιατί ο πίσω τοίχος είναι πολύ μακριά ώστε να εκμεταλλευτεί την ανάκλαση, οπότε αν δεν γίνεται το ερώτημα (2) καλύτερα θα ήταν να μπουν δύο ηχεία πίσω σε διάταξη 7.1, δηλαδή χωρίς atmos.

5) Θες προτάσεις για ηχεία; Μπάτζετ;

1) Ναί είναι μπαλονόπορτα. Όπως το βλέπω το SL θα βγεί μισό μέτρο πίσω απο τον καναπέ κατα προτίμηση βιδωτό στην κολόνα. Εναλλακτικά σε βάση και να το μετακινώ όταν βλέπουμε ταινίες αλλά το SR δεν μπορεί να πατήσει σε βάση δαπέδου οπότε θα είναι πολύ άσχημο νομίζω.

2) Στη γυψοσανίδα ανεβαίνουν 2 μεγάλα σπιράλ οπότε βάζω ότι θέλω όπου θέλω! Το ίδιο και στον πίσω τοίχο υπάρχει κενό σπιράλ που μπορώ να περάσω πχ δεύτερο γούφερ αν χρειάζεται.

3) Αριστερά της τηλεόρασης που είναι το τζάκι υπάρχει ένας χώρος για το γούφερ αλλά θα είναι δίπλα απο μπαλονόπορτα (σταθερό κομμάτι) και δε ξέρω αν επηρεάζει αρνητικά την απόδοση του. Τέρμα δεξιά δίπλα στο καλοριφέρ υπάρχει προς το παρόν χώρος και τα καλοριφέρ δουλεύουν στους <70 βαθμούς πολύ λίγο οπότε δε νομίζω να έχει θέμα. Του κολλάω και ένα θερμοανακλαστικό φύλλο και δεν θα δέχεται καθόλου θερμότητα.

4) Μέτρησα ακριβώς και είναι στα 3.5 μέτρα το ταβάνι. Δε μας ενοχλεί αυτό?

5) Θέλω να καταλάβω τί χρειάζομαι για να το χτίσω σιγά σιγά. Ένα σετ F/L με/χωρίς το γούφερ σε πρώτη φάση θα έρθουν γρήγορα γιατί ο Marantz είναι κρίμα να κάθεται χωρίς παρέα! :p
Για παράδειγμα χάζεψα τα Polk Signature E που διάβασα σε άλλο θέμα.
Αν κατάλαβα καλά τα S50e και πάνω προσθέτουν μπάσο και καλύπτουν την έλλειψη του γούφερ.
Απο την άλλη δεν έχω χώρο για ηχεία δαπέδου οπότε κοίταξα μετά τα S20E μαζί με κάποιο γούφερ.

Μπάτζετ δε μπορώ να ορίσω για το σύνολο. Θα μπορούσε να υπερβεί τα 2000 αλλά σίγουρα όχι τώρα μαζεμένα!
Για παράδειγμα 500 δίνω για F/L αλλά όχι 2000

Θα συμφωνήσω με τον manmar.
Το 5.1 για μένα είναι η ποιο βολική λύση.
Όμως τέσσερα μέτρα ύψος ταβάνι,
μήπως θα ήταν ποιο καλά τα 2 ύψους να μπουν στον μπροστινο τοιχο ψηλά ;

3.5 μέτρα για την ακρίβεια
Θα μπορούσαν να κάτσουν επάνω απο το σύνθετο στα 2.1-2.3 μέτρα ύψος.
Πιο πάνω φτάνουμε τη γυψοσανίδα με τον κρυφό φωτισμό και θα φαίνονται πολύ έντονα.

Εάν υπάρχει η δυνατότητα να τραβηχτούν καλώδια μέσα στη γυψοσανίδα, τότε και η δική μου πρόταση είναι το 5.1.2. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα, τότε 7.1 αναγκαστικά. Τα δίπολα όχι για ανάκλαση αλλά για κάλυψη της μεγάλης απόστασης στο πλάι.
Σε 5.1.2 φυσικά όχι δίπολα. Ποτέ σε object based ήχο!

Τα rear δεν μπορούν να βοηθήσουν τα surround που είναι ένα κλικ πιο πίσω απο το ιδανικό?

Αν το ύψος της οροφής δεν είναι θέμα προσθέτω όσα χρειάζονται, δεν υπάρχει πρόβλημα.


ΥΓ.
Ξεκίνησα διάβασμα!
https://www.dolby.com/siteassets/te...atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τη δυνατότητα των δύο μονοφωνικών ζωνών και 7.1 στο σαλόνι (ή 5.1.2) θα την βρεις στα εξής μοντέλα:

1. SR7013
2. AVR-X4500H

3. SR7015
4. AVC-X4700H

Η διαφορά των 1&2 σε σχέση με τα 3&4 είναι πως στην περίπτωση των 1&2 η ταυτόχρονη αναπαραγωγή στην πρώτη και δεύτερη η/και τρίτη ζώνη, κάνει υποχρεωτικό downmix του πολυκάναλου ήχου στην κύρια ζώνη. Στην περίπτωση 3&4 δεν γίνεται downmix στην κύρια ζώνη.
 

Attachments

  • screenshot.2.jpg
    screenshot.2.jpg
    138.4 KB · Views: 282

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας :)


Τα rear δεν μπορούν να βοηθήσουν τα surround που είναι ένα κλικ πιο πίσω απο το ιδανικό?

Αν το ύψος της οροφής δεν είναι θέμα προσθέτω όσα χρειάζονται, δεν υπάρχει πρόβλημα.


ΥΓ.
Ξεκίνησα διάβασμα!
https://www.dolby.com/siteassets/te...atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Κατ' αρχήν, ήδη θα έχεις βρει εφ' όσον διαβάζεις τον οδηγό εγκατάστασης της Dolby, την απάντηση.

Στη συνέχεια, θα σου πω πως έχεις 7 κανάλια διαθέσιμα και όχι 9 με τα προαναφερθέντα εννιακάναλα μοντέλα, λόγω της χρήσης του 8ου και 9ου καναλιού σε άλλες ζώνες. Συνεπώς εάν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις surround back, τότε δεν μπορείς να έχεις 5.1.2 που είναι στήσιμο για Atmos. Το 5.1.2 είναι τρία εμπρός, δύο surround και δύο overhead.

Επίσης αν διαβάσεις τον οδηγό θα δεις ότι το στήσιμο με atmos δεν προτείνει δίπολα ηχεία. Ο λόγος είναι ότι στο object based audio το rendering των objects γίνεται τη στιγμή της αναπαραγωγής λαμβάνοντας υπ' όψη το setup των ηχείων που είναι δηλωμένα στον ενισχυτή. Στη συνέχεια αναλόγως της υπολογιζόμενης θέσης των ηχείων, τα objects κατανέμονται σε αυτά κατά τέτοιο τρόπο ώστε η διάχυση η ένταση και η θέση του κάθε object να κάνει χρήση των θέσεων των ηχείων προκειμένου να υπάρχει το εφέ.

Καταλαβαίνει λοιπόν εύκολα κανείς πως η χρήση ηχείων που δεν έχουν τη δυνατότητα απεικόνισης ηχητικού ειδώλου με ακρίβεια, όπως είναι τα δίπολα ηχεία χωρίς μεγάφωνα που στοχεύουν στη θέση ακρόασης (γιατί υπάρχουν και δίπολα που είναι front firing) δεν θα έχει σωστά αποτελέσματα.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Τώρα ναί ο Marantz με τις δύο άλλες ζώνες με περιορίζει στο 5.1.2
Απλά θέλω να δώ για τον χώρο μου ποιά σύνθεση είναι η καταλληλότερη.

Επειδή τα surround δεν μπορούν να είναι στις 90-110 μοίρες αλλά περισσότερες δεν μπορώ να ανέβω στο 7.χ.χ που έχω και τις αναμονές. Είναι και τεράστια η απόσταση.
Στο ταβάνι όμως μπορώ να βάλω πολλά μελλοντικά!


Σίγουρα δεν θα "πετάξω" 10-20.000 ευρώ για να βάζω ηχεία παντού.
Το 5.1.2 είναι ιδανικό για αρχή με σκοπό να πάω στο 5.1.4/5.1.6 (τα ηχεία απο το 5.1.2 παραμένουν στην ίδια θέση οπότε δε θα κάνω άσκοπα μερεμέτια).

Για το υπογούφερ τώρα.
Θα προτιμούσα δύο μικρότερα απο ένα μεγάλο.
Αλλά δε ξέρω πόσο είναι το μεγάλο και πόσο το μικρό :)

Πώς το υπολογίζουμε?

Για τα δίπολα γιατί μου το είπες? Το κατάλαβα μεν αλλά δεν κοιτούσα (νομίζω) δίπολα έτσι και αλλιώς. Μήπως με τον περιορισμό του marantz στο 5.1.2 επειδή μίλησα για rear?
Το ξεχνάμε αυτό :)


-------------
Μπερδεύτηκα.
Μόνο στο 5.1 δίνει τα surround στις 110-120 μοίρες ενώ στα 5.1.χ πάει πάλι στις 90-110 παρόλο που στην εικόνα τα τοποθετεί πίσω απο τον καναπέ.
Άρα τα ίδια με το 7.χ.χ οπότε ο περιορισμός για το 7.χ.χ είναι μόνο η απόσταση?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για υπογούφερ πάρα πολύ σωστά σκέφτεσαι, με δύο svs pb1000 και συνολικό κόστος στα 1150 ευρώ περίπου όπως είμαι κι εγώ καθάρισες. Βέβαια απ ό,τι θυμάμαι έχει μία προσφορά η svs αλλά δεν θυμάμαι αν είναι για το sb2000 ή το pb2000 ή και τα δύο, με 1400 ευρώ συνολικά, οπότε το μπάτζετ σου θα καθορίσει την επιλογή σου.

Για το atmos με 5.2.4 θα είσαι κομπλέ, με διάταξη top middle & top rear θα σου γεμίσει λιγάκι και το πίσω πεδίο να μετριάσει (σε μικρό βαθμό βέβαια) την έλλειψη του 7.1 αλλά ούτως ή άλλως τα περιφερειακά σου θα είναι όπως είπες περισσότερο απ τις 110 μοίρες οπότε μπορείς να πεις ότι είναι συμβιβασμός που δεν σε βγάζει και πολύ εκτός.

Το θέμα είναι με τις ζώνες που όπως λέει ο Λεωνίδας σε περιορίζει για 5.2.2, δεν ξέρω αν μπορούν σε ταινία να απενεργοποιείται η μία και να χρησιμεύει για το δεύτερο ζευγάρι overhead.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Για το γούφερ κατάλαβα. Θα ρίξω και λίγο διάβασμα και θα επανέλθω.
Με τον υπάρχον ενισχυτή στοχεύω για 5.1.2 και μετά προσθέτω 2ο γούφερ και μετά κοιτάω για αλλαγή ενισχυτή. Αλλά μιλάμε για πολύ μακριά!

Εν το μεταξύ θυμήθηκα ότι έχω σε μία αποθήκη τα παρακάτω
https://www.cnet.com/products/creative-megaworks-thx-5-1-550/

Τα περιφερειακά μπορώ να τα συνδέσω ή θα κάνω καμιά ζημιά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το θέμα είναι με τις ζώνες που όπως λέει ο Λεωνίδας σε περιορίζει για 5.2.2, δεν ξέρω αν μπορούν σε ταινία να απενεργοποιείται η μία και να χρησιμεύει για το δεύτερο ζευγάρι overhead.

Πως θα το κάνει αυτό; Η έξοδος της δεύτερης και τρίτης ζώνης είναι στα Height 2 Left και Height 2 Right. Και θα είναι ήδη συνδεμένος ο ενισχυτής με ηχεία στη δεύτερη και τρίτη ζώνη. Εκτός αν είναι διατεθειμένος να συνδέει και να αποσυνδέει καλώδια.

Αν θέλει 5.1.4 στο σαλόνι τότε μαζί με τις άλλες δύο ζώνες, μιλάμε για 9+2=11 κανάλια. Πρέπει να δει μεγαλύτερο ενισχυτή (και ακριβότερο).
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Για ηχεία πού να προσανατολίζομαι?
Διαβάζω σε άλλα θέματα για τα Polk Signature E.

Έχω απο παλιά τα ακουστικά AKG K701 και ο ήχους μου άρεσε πάρα πολύ για μουσική.
Δηλαδή προτιμώ τον καθαρό ήχο απο τον μπάσο.
Μουσική ακούμε απο όλα εκτός απο metal!

Το sub ή μάλλον τα δύο αν βρώ πού να τα χώσω θα μπούν σίγουρα, οπότε απο τα ηχεία δεν έχω απαιτήσεις στα χαμηλά.

Και με δεδομένο ότι θα παίξουν 2.0 μετά 2.1 κλπ κλπ.
Δαπέδου δεν υπάρχει χώρος.

(τα gigaworks που ρώτησα δεν τα δοκιμάζω καν. Μέτρησα 30ΜΩ αντίσταση οπότε δεν κάνω πειράματα!)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με λιγα λογια B&W σειρα 600, ταιριαξαν μια χαρα με τον Μαραντζ (καλυτερα σε σχεση με τον denon που ειχα) και θα παρεις αυτο που θες, καθαρο ηχο με σφιχτο σωστο μπασο που δεν επιβαλλεται.
Βεβαια οι κολωνες θελουν ρευματα ητοι τελικο δικαναλο για να παρεις το 100% μπορεις ομως να παρεις ολο το σετ βασης.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Έβαλα στο preout Left/Right τα edifier και μου φάνηκε ότι ακούγονται καλύτερα.
Σήμα απο την τηλεόραση τίποτα το ιδιαίτερο.

Υπάρχει περίπτωση ή κοροϊδεύω τον εαυτό μου?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θυμισε μου εν συγκρισει με ποια ηχεια; Πολυ πιθανο παντως για πολλους λογους, ενας απ αυτους το γουστο στον ηχο. Σου ξατσε καλυτερα στ αυτι το συγκεκριμενο ηχοχρωμα, τι πιο λογικο και φυσιολογικο;

Αλλος λογος περαν οτι η συγκεκριμενη εταιρεια εχει καλο ονομα στα ενεργα, ακουσες ηχειο με τα δικα του ρευματα κομμενα και ραμμενα ακριβως γι αυτα, αρα παιρνεις το 100% του ηχειου.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Θυμισε μου εν συγκρισει με ποια ηχεια; Πολυ πιθανο παντως για πολλους λογους, ενας απ αυτους το γουστο στον ηχο. Σου ξατσε καλυτερα στ αυτι το συγκεκριμενο ηχοχρωμα, τι πιο λογικο και φυσιολογικο;

Αλλος λογος περαν οτι η συγκεκριμενη εταιρεια εχει καλο ονομα στα ενεργα, ακουσες ηχειο με τα δικα του ρευματα κομμενα και ραμμενα ακριβως γι αυτα, αρα παιρνεις το 100% του ηχειου.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε σύγκριση με τα ίδια αλλά να συνδεδεμένα μέσω οπτικής με την τηλεόραση
μάλλον η ιδέα μου θα είναι


κοιτάζω τα B&W 606 και 607
τα 606 διαβάζω είναι floor standing και πιο μεγάλα/δυνατά
επάνω στο σύνθετο - κάτω απο την τηλεόραση - θα έχουν θέμα?
διάβασα ότι καλύτερα να έχουν απόσταση με τον πίσω τοίχο αλλά εγώ έχω κάτι τέτοιο στο σαλόνι με 40 εκατοστά "βάθος" οπότε θα είναι αμέσως μπροστά απο τον τοίχο

Untitled_design_67_large.png
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Floor standing πανω σ αυτο το επιπλο; Θα παει πολυ ψηλα το τουιτερ, θα φαινεται ασχημο, θα μπουμαρει, δε νομιζω οτι ειναι σωστο. Καλυτερα ηχειο βασης, ισως μαλιστα με βαση επιτοιχια κι οχι πανω στο επιπλο να μεταδιδει κραδασμους.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk