Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
καλησπερα SUPER SOSSSSSS χτυπηθηκε η οθονη κατω δεξια στην γωνια απο εκεινη τη στιγμη εσβησε , αναβοσβηνει η φωτεινη ενδειξη με κοκκινο χρωμα και οταν παταω παρατεταμενα το start στο control καποιες φορες εμφανιζονται 2 καθετες γραμμες λευκες στην δεξια πλευρα . Πηρα τηλ στην sonny δεν καλυπτεται στην εγγυηση ( αγορα 5ος /2019). Πηρα στον κοτσοβωλο οπου ειχα κανει και 5 ετη επεκταση ....δεν καλυπτεται. Ξερετε εαν μπορει να επισκευαστει ???
 

vagelis1

New member
23 April 2020
70
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δηλαδη η 5η του Κοτσωβολου τι καλυπτει; Τοτε για ποιο λογο την δινει ; Για τα εξτρα ευρω προφανως ε; Για μενα κακως ανεφερες οτι προηλθε το προβλημα απο χτυπημα .ειναι εμφανες;
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δηλαδη η 5η του Κοτσωβολου τι καλυπτει; Τοτε για ποιο λογο την δινει ; Για τα εξτρα ευρω προφανως ε; Για μενα κακως ανεφερες οτι προηλθε το προβλημα απο χτυπημα .ειναι εμφανες;

Δυστυχώς είναι
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
παιδια μπορει να δωσει καποιος μια βοηθεια ...... οπως καταλαβαινεται το θεμα ειανι σοβαρο σε tv ενος ετους
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Κανένα προϊόν δεν καλύπτεται από εγγύηση όταν την ευθύνη φέρει ο χρήστης, και η πτώση, χτύπημα είναι ευθύνη του χρήστη.
Δυστυχώς φίλε μου θα μπεις στην διαδικασία να ξαναπληρωαεις ένα αρκετά σεβαστό πόσο για να την φτιάξεις.
Να εύχεσαι να μην είναι μεγάλη η ζημιά και αναγκαστείς να την ξανά αγοράσεις
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Δεν αναφέρομαι στη περίπτωση κάλυψης της ζημιας απο εγγύηση, Είναι σίγουρο ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Σας ρωτάω μήπως ξέρετε κάποιον τεχνικό που θα μπορούσε να επισκευάσει την τηλεόραση ή εάν από κάπου μπορώ να βρω πάνελ για την αντικατάσταση. Μέχρι τώρα την πήγα σε έναν ηλεκτρονικό οποίος μου είπε ότι δυστυχώς δεν επισκευάζεται
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όταν το κόστος επισκευής μαζί με το ανταλλακτικό πάνελ στοιχίζει 500 ευρώ και πάνω λογικό είναι να μην συμφέρει η επισκευή. Δεν χάνεις όμως να ζητήσεις μια προσφορά από τη Sony μήπως σου κάνουν μια γενναία έκπτωση.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Όταν το κόστος επισκευής μαζί με το ανταλλακτικό πάνελ στοιχίζει 500 ευρώ και πάνω λογικό είναι να μην συμφέρει η επισκευή. Δεν χάνεις όμως να ζητήσεις μια προσφορά από τη Sony μήπως σου κάνουν μια γενναία έκπτωση.
Το κόστος αλλαγής panel σε oled είναι κοντά στο χιλιάρικο για 55αρα και 1200 + για 65αρα..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Παιδιά προς ενημέρωση σας η Sony μου έκανε πρόταση για αντικατάσταση της τηλεόρασης στα 1335 για ένα μοντέλο του 2018( Θα έπαιρναν και την παλιά που ήτανε σε άριστη κατάσταση θα αντικαταστούσαν το πάνελ και θα την ξανά πουλούσαν). Πήρα την LG 55CX6 με 1400 μοντέλο 2020. Οι τύποι στην Sony δε δίνουν ούτε του αγγέλου της νερό
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Παιδιά προς ενημέρωση σας η Sony μου έκανε πρόταση για αντικατάσταση της τηλεόρασης στα 1335 για ένα μοντέλο του 2018( Θα έπαιρναν και την παλιά που ήτανε σε άριστη κατάσταση θα αντικαταστούσαν το πάνελ και θα την ξανά πουλούσαν). Πήρα την LG 55CX6 με 1400 μοντέλο 2020. Οι τύποι στην Sony δε δίνουν ούτε του αγγέλου της νερό
Την καλύτερη δουλειά έκανες..

Καλορίζικη

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: Απάντηση: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Παιδιά προς ενημέρωση σας η Sony μου έκανε πρόταση για αντικατάσταση της τηλεόρασης στα 1335 για ένα μοντέλο του 2018( Θα έπαιρναν και την παλιά που ήτανε σε άριστη κατάσταση θα αντικαταστούσαν το πάνελ και θα την ξανά πουλούσαν). Πήρα την LG 55CX6 με 1400 μοντέλο 2020. Οι τύποι στην Sony δε δίνουν ούτε του αγγέλου της νερό

Δηλαδή για να καταλάβω ..σου είπαν από το επίσημο service ότι θα έπαιρναν την δικιά σου τηλεόραση θα γινόταν αντικατάσταση του πάνελ και θα την πουλούσαν σαν καινούργια ;
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Δηλαδή για να καταλάβω ..σου είπαν από το επίσημο service ότι θα έπαιρναν την δικιά σου τηλεόραση θα γινόταν αντικατάσταση του πάνελ και θα την πουλούσαν σαν καινούργια ;
Δεν είπα,ότι θα τη πουλούσαν ως καινούργια, εγώ υποθέτω ότι εφόσον όλο το υπόλοιπο κομμάτι της τηλεόρασης πλην του panel ειναι άριστα, κάλλιστα θα μπορούν να βάλουν ένα panel και να την δώσουν ως refurbished. Η επίσημη απάντηση ήταν αντικατάσταση με 1338
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Με γεια φιλε. Μια χαρα επιλογη εκανες. Εγω για αλλο ειμαι περιεργος. Πως χτυπηθηκε η σονυ?

Δυστυχώς χτυπήθηκε κατά λάθος με την κόγχη ενός πιάτου στην κάτω δεξιά γωνία
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Δεν είπα,ότι θα τη πουλούσαν ως καινούργια, εγώ υποθέτω ότι εφόσον όλο το υπόλοιπο κομμάτι της τηλεόρασης πλην του panel ειναι άριστα, κάλλιστα θα μπορούν να βάλουν ένα panel και να την δώσουν ως refurbished. Η επίσημη απάντηση ήταν αντικατάσταση με 1338
ΟΚ ...Αλλά αυτό το λένε στον πελάτη ότι είναι δεύτερο χέρι από όσο γνωρίζω,δίνεται μάλιστα επίσημη εγγύηση της αντιπροσωπείας και η συγκεκριμένη δεν πηγαίνει ξανά σε μαγαζί .
Η αντικατάσταση μάλιστα του πάνελ γίνεται στο εξωτερικό λόγο driluminos display και Acoustic Surface.
Σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται αντικατάσταση με το τρέχον καινούργιο μοντέλο και μάλιστα δίνετε σφραγισμένη .
Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δίνεται πενταετή εργοστασιακή εγγύηση όταν αγοράζεις την τηλεόραση σου από τα Sony center.
Στην θραύση λοιπόν της οθόνης από την δίκη μας ευθύνη και η αντικατάσταση την πιστεύεις ;
Στο λέω αυτό γιατί κάτι θα υπάρχει με ψιλά γράμματα και αυτό θα ήταν μια αφορμή για να σπάμε της τηλεοράσεις ώστε να γίνεται αντικατάσταση .
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
ΟΚ ...Αλλά αυτό το λένε στον πελάτη ότι είναι δεύτερο χέρι από όσο γνωρίζω,δίνεται μάλιστα επίσημη εγγύηση της αντιπροσωπείας και η συγκεκριμένη δεν πηγαίνει ξανά σε μαγαζί .
Η αντικατάσταση μάλιστα του πάνελ γίνεται στο εξωτερικό λόγο driluminos display και Acoustic Surface.
Σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται αντικατάσταση με το τρέχον καινούργιο μοντέλο και μάλιστα δίνετε σφραγισμένη .
Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δίνεται πενταετή εργοστασιακή εγγύηση όταν αγοράζεις την τηλεόραση σου από τα Sony center.
Στην θραύση λοιπόν της οθόνης από την δίκη μας ευθύνη και η αντικατάσταση την πιστεύεις ;
Στο λέω αυτό γιατί κάτι θα υπάρχει με ψιλά γράμματα και αυτό θα ήταν μια αφορμή για να σπάμε της τηλεοράσεις ώστε να γίνεται αντικατάσταση .

Καλημέρα συμφωνώ με όσα γράφεις, αλλωστε από την πρώτη στιγμή τους είπα ότι είχε σπάσει το πάνελ και ήμουν σίγουρος ότι είναι εκτός εγγύησης .
Εγώ αυτό που τους ζήτησα και δεν θα ανταποκρίθηκαν πότε, ήταν να μου δώσουν δυνατότητά σε μία τηλεόραση αρκετά ακριβή και με χρήση μόλις ενάμιση έτους Να γίνει αντικατάσταση του πάνελ με ένα κόστος εύλογο 500- 600 ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσω καινούργια τηλεόραση. Η άποψή μου είναι ότι η Sony εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό να πουλήσει άλλη μία καινούργια τηλεόραση και να βγάλουνε πάλι λεφτά από την παλιά σπασμένη.
Αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση after sales service
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Αν επιτρέπεται πως έγινε το χτύπημα;
Γιατί δύο είναι οι φυσικοί εχθροί της τηλεόρασης:
-Μπόμπιρες που κάνουν τα πρώτα βήματα και πειράματα αντοχής υλικών
-Γυναίκες με το σκουπόξυλο την σφουγγαρίστρα ή την ηλεκτρική σκούπα
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Sony KD AF8 χτυπήθηκε η οθόνη κάτω δεξιά στην γωνία

Αν επιτρέπεται πως έγινε το χτύπημα;
Γιατί δύο είναι οι φυσικοί εχθροί της τηλεόρασης:
-Μπόμπιρες που κάνουν τα πρώτα βήματα και πειράματα αντοχής υλικών
-Γυναίκες με το σκουπόξυλο την σφουγγαρίστρα ή την ηλεκτρική σκούπα

Δυστυχώς χτυπήθηκε κατά λάθος με την κόγχη ενός πιάτου στην κάτω δεξιά γωνία