Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Γεια σας παιδιά!
Θέλω να αγοράσω ακουστικά για ηχογραφήσεις σε studio.
Σκέφτομαι τα Sennheiser HD 600 για τα οποία πιστεύω οτι είναι καλή επιλογή από άποψη ηχητικής απόδοσης όμως με προβληματίζει το γεγονός οτι είναι ανοιχτού τύπου.
Δεν είχα ποτέ ακουστικά ανοιχτού τύπου και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει αυτό.
Θα ακούγεται μουσική προς τον περιβόλλοντα χώρο από την πλάτη τους;
Αν ναι αυτό δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στην ηχογράφηση και στο μικρόφωνο που θα πιάνει τον ήχο;
Τα ακουστικά αυτά πάντως χαρακτηρίζονται στουντιακά.
Όποιος έχει εμπειρία από αυτά τα ακουστικά ή παρόμοια ανοιχτού τύπου ας μου λύσει την απορία.

Δεύτερη προτίμηση τα Audio Technica ATH-M70x

Ποιά άλλα θα μου προτείνατε;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα HD600 δεν έχουν χαμηλό και αυτό θα πρέπει να το λάβεις υπόψη στην μίξη.
Σου προτείνω τα καινούργια Sennheiser HD560S , πιστεύω πως είναι καλύτερα για δουλειά που τα θέλεις.
Δεν ξέρω αν το γεγονός πως είναι ανοικτού τύπου ενοχλεί στην ηχογράφηση.
Αυτά τα ξέρει ο Μιχάλης που λογικά θα μας διαφωτίσει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη


Εξαρτάται από τη χρήση για την οποία προορίζονται.
Τα χρειαζόμαστε για μίξεις-editing; Για tracking; Για χρήση σε live καταστάσεις; Για talk-back;

Πόσα ζευγάρια ακουστικά θα χρειαστούμε; Κάθε στούντιο, για να λειτουργεί κανονικά, δεν αρκείται σε ένα μόνο ζευγάρι ακουστικά, αλλά χρειάζεται αρκετά περισσότερα. Ένα ακόμα ερώτημα είναι που θα συνδεθούν, ποιά θα είναι η πηγή, αν θα χρειαστούμε και κάποιο επαγγελματικό ενισχυτή ακουστικών που θα τροφοδοτεί τουλάχιστον τέσσερα ή περισσότερα ζευγάρια ακουστικών ταυτόχρονα, κλπ.

Οπότε στον προγραμματισμό για τον εξοπλισμό ενός στούντιο πρέπει από την αρχή να έχουμε κάποια στρατηγική, να πάρουμε κρίσιμες αποφάσεις υπολογίζοντας τις ανάγκες και τις προοπτικές. Να υπολογίσουμε πόσα ζευγάρια ακουστικά θα χρειαστούμε, τυχόν υποσυστήματα (ενισχυτές, καλώδια, κλπ). Όλα αυτά ανεβάζουν το συνολικό κόστος, το οποίο πρέπει επίσης να υπολογίσουμε.

Το παρακάτω ενημερωτικο βίντεο του περιοδικού "Sound On Sound" αφορά το θέμα μας. Αναφέρεται στα περισσότερα από τα ερωτήματα.


Το περιοδικό στην ιστοσελίδα του έχει και αρκετά άρθρα και reviews που μπορούν να βοηθήσουν.


-Για αρχή πάντως (υποθέτω για χρήση mixing-editing), θα πρότεινα τα κλασσικά Sennheiser HD-600. Hi-End εργαλείο για μουσική απόλαυση και για όλες τις δουλειές. Θα χρειαστεί όμως πολύ καλή πηγή (DAC και ενισχυτής ακουστικών) για να τα αξιοποιηθούν σωστά. Όταν γράφω "να αξιοποιήθούν σωστά", εννοώ να παίρνουμε κρίσιμες αποφάσεις δουλεύοντας σε κάποια επεξεργασία.

-Επίσης τα κλασσικά AKG K-240, AKG K-271, AKG K-270 από τις πρώτες γενιές (Made in Austria), αν τα βρούμε κάπου μεταχειρισμένα και σε καλή κατάσταση. ΟΧΙ όμως τις νεότερες εκδόσεις τους που κατασκευάζονται στην Κίνα.
Από τα σύγχρονα, τα AKG K-812 ή AKG K-872 βεβαίως ναί, αλλά είναι πανάκριβα. (Στην υψηλή κατηγορία τιμής χρησιμοποιούνται από τους επαγγελματίες και τα Audeze LCD-X, η Audeze LCD-XC. Επίσης τα Focal Clear Professional). Αναφέρω τα παραπάνω για λόγους ενημέρωσης και μόνο. Υποθέτω ότι μάλλον δεν αφορούν την περίπτωση μας.

-Σε πιο προσγειωμένες τιμές θα πρότεινα τα Ultrasone. Τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και μου άρεσαν, αλλά δεν είμαι σε θέση να προτείνω συγκεκριμένο μοντέλο.

-Τα Sennheiser HD-560 που προτείνει ο Πέτρος (Sonorus) παραπάνω μου φαίνονται πολύ καλή ιδέα, ισάξια με τα Sennheiser HD-600 (και πιο οικονομική), αλλά δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο.


-Μία πολύ καλή επιλογή, ειδικά όταν ξεκινάμε από την αρχή, είναι τα Audio Technica ATH-M50x. Τα οποία είναι πολύ καλά, είτε για χρήση σε στούντιο, είτε για ακρόαση μουσικής. Με πλήθος εξαιρετικές κριτικές να τα συνοδεύουν, είναι εδώ και μερικά χρόνια ένας θρύλος στην κατηγορία τους! Επιπλέον είναι σχετικά οικονομικά στα 135 ευρώ περίπου. Τα ακουστικά είναι κλειστού τύπου. Και επειδή είναι οικονομικά, ακριβώς γι' αυτό, μπορούμε να αγοράσουμε περισσότερα κομμάτια, προκειμένου να καλύψουμε τις ανάγκες του studio π.χ. όταν ηχογραφούμε 4-5 μουσικούς ταυτόχρονα. Αν το συνολικό κόστος είναι πολύ υψηλό, τότε αγοράζουμε ένα κομμάτι για μας που θα χρησιμοποιούμε για monitoring και 3-4 κομμάτια από τα πιο οικονομικά μοντέλα της ίδιας σειράς M της Audio Technica για τους μουσικούς και για τους συνεργάτες μας που θα τα χρησιμοποιούν κατά την ηχογράφηση.


-Αν χρειαστούν IEM's τα Shure SE215 είναι μία από τις καλύτερες και ευρύτατα δοκιμασμένες λύσεις και στον επαγγελματικό κόσμο.Στα 100 ευρώ περίπου.

Τα παραπάνω νομίζω, καλύπτουν μία αρχική ενημέρωση...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
...................... ακουστικά για ηχογραφήσεις σε studio.
........... Sennheiser HD 600 ............. με προβληματίζει το γεγονός οτι είναι ανοιχτού τύπου.
.......................................
Θα ακούγεται μουσική προς τον περιβόλλοντα χώρο από την πλάτη τους;
Αν ναι αυτό δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στην ηχογράφηση και στο μικρόφωνο που θα πιάνει τον ήχο;
..........................
Δεύτερη προτίμηση τα Audio Technica ATH-M70x .......................
Μία πιο λεπτομερής απάντηση στο ερώτημα επειδή το παρέλειψα στη γενικότερη τοποθέτησή μου:

-Προς αποφυγή διαρροής (leakage) του ήχου των ακουστικών προς τα μικρόφωνα κατά τη διάρκεια μιας ηχογράφησης χρησιμοποιούνται ακουστικά κλειστού τύπου από όλους. Και από τον ηχολήπτη και από τους μουσικούς που μετέχουν στην ηχογράφηση.

Αν υπάρχει control room, όπου η ηχογράφηση γίνεται σε χωριστό δωμάτιο απομακρυσμένα, τότε οι μεν μουσικοί φορούν ακουστικά κλειστού τύπου, ενώ ο ηχολήπτης είναι ελεύθερος να φορέσει ότι θέλει. Αν δεν υπάρχει, τότε τα ακουστικά κλειστού τύπου είναι ο κανόνας για όλους.
Υπάρχουν εξαιρέσεις και ιδιαίτερες καταστάσεις, αλλά αφορούν ειδικά θέματα και δεν είναι του παρόντος.

-Για τη δεύτερη προτίμηση (Audio Technica ATH-M70x) δεν λέω όχι. Είναι κλειστά ακουστικά και το σωστό είναι να το δοκιμάσουμε πρώτα πριν αποφασίσουμε αν μας κάνουν για τις χρήσεις που θέλουμε.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

Σ´ευχαριστώ πολύ φίλε μου, τώρα είσαι πολύ σαφής στο βασικό μου ερώτημα.
Άρα αποκλείονται ακουστικά ανοιχτού τύπου λόγω διαρροής προς το μικρόφωνο.

Τα ΑΤΗ-Μ70Χ από την απάντησή σου καταλαβαίνω οτι δεν τα εγκρίνεις και πολύ.
Από το ψάξιμο που έχω κάνει φαίνεται τα (ΑΤΗ-Μ50Χ) να είναι καλύτερη επιλογή ή οτι η διαφορά τους είναι ασήμαντη και δεν δικαιολογεί τη διπλάσια τιμή τους.
Στην τιμή μεταξύ 100-150 ευρώ υπάρχουν πολλές επιλογές που νομίζω οτι έχουμε να κάνουμε με ακουστικά περίπου ίδιας απόδοσης.

https://www.skroutz.gr/s/3833038/BeyerDynamic-DT-770-Pro-80-Ohms.html
https://www.skroutz.gr/s/4602088/Audio-Technica-ATH-M50x-Black.html
https://www.skroutz.gr/s/2623376/Shure-SRH840.html
https://www.skroutz.gr/s/15681965/S...s://www.skroutz.gr/s/423151/KRK-KNS-8400.html

Τι λέτε για τα παραπάνω;

Αν θέλουμε να πάμε σε πιό ακριβά και έως 300 ευρώ τι επιλογές έχω;
Θα αξίζουν τα παραπάνω χρήματα;

https://www.skroutz.gr/s/3939107/AKG-K712-PRO.html
για πολλά χρόνια είχα AKG-K271 και ακόμα παίζουν αν και σε κακό χάλι τώρα πλέον. Θέλω κάτι καλύτερο από αυτά. Τα Κ712 θα κάνουν τη διαφορά; Η στέκα πάντως δεν μου άρεσε αλλά αυτό δεν
θα με αποτρέψει αν ο ήχος τους είναι καλύτερος.

Μόλις είδα οτι είναι ανοιχτού τύπου οπότε αποκλείονται κι αυτά.

Πάμε παρακάτω:
Τι λέτε γι´αυτά;
https://www.skroutz.gr/s/14274330/Focal-Listen-Professional-Black.html

αυτά;
https://www.skroutz.gr/s/24339918/Shure-SRH940-Stainless-Steel.html

Τι θα διαλέγατε ποιες άλλες επιλογές έχω μέχρι 300 ευρώ;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Αν χρειαστούν IEM's τα Shure SE215 είναι μία από τις καλύτερες και ευρύτατα δοκιμασμένες λύσεις και στον επαγγελματικό κόσμο.Στα 100 ευρώ περίπου.

Τα Shure SE215 είναι πανάρχαιο και τραγικό ΙΕΜ.
Γενικώς οι πιο παλιοί και παραδοσιακοί κατασκευαστές έχουν μείνει παρά πολύ πίσω στα ΙΕΜ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα κλειστά ακουστικά κατά κανόνα έχουν κακή τονική ισορροπία και θα σε δυσκολέψουν στην δουλειά που τα θέλεις.
Λιγότερο προβληματικά είναι τα Focal listen pro.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Απάντηση: Re: Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

View attachment 174626

Ο παγκόσμιου φήμης, μηχανικός ήχου, ιδιοκτήτης της Sonoma DSD multitrack workstations Gus Skinas, επι τω έργω με ακουστικά Audeze (και ηχεία ATC)
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

Τα κλειστά ακουστικά κατά κανόνα έχουν κακή τονική ισορροπία και θα σε δυσκολέψουν στην δουλειά που τα θέλεις.
Λιγότερο προβληματικά είναι τα Focal listen pro.

Άρα τι προτείνεις; Ανοιχτού τύπου;

Ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής όσο αφορά τη χρήση του.
Το set up είναι το εξής.
Υπολογιστής mac
Πρόγραμμα ηχογράφησης ableton live 9
κάρτα ήχου https://www.skroutz.gr/s/19678115/Focusrite-Scarlett-2i2-3rd-Gen.html
μικρόφωνο
https://www.skroutz.gr/s/4371520/Rode-NT1-A.html

Θέλω να έχω καλό ήχο στα αυτιά μου να ακούω σωστά την ορχήστρα
να παίξω με το μπουζούκι μου σε ένα άλλο κανάλι και τέλος
σε άλλο κανάλι να προσθέσω τη φωνή.

Ως αναφορά το μικρόφωνο πιάνει ήχους και από την άλλη άκρη του δωματίου.
Αν τα ακουστικά είναι ανοιχτού τύπου δεν θα φτάνει ο ήχος στο μικρόφωνο και θα τους καταγράφει;
Αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ακουστικά κλειστού τύπου και δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει με τα ανοιχτού τύπου.
Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ανοιχτά ακουστικά μπορεί να απαντήσει εύκολα σε αυτό που ρωτάω.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

View attachment 174626

Ο παγκόσμιου φήμης, μηχανικός ήχου, ιδιοκτήτης της Sonoma DSD multitrack workstations Gus Skinas, επι τω έργω με ακουστικά Audeze (και ηχεία ATC)

Δεν μπορώ να το δω αυτό που επισύναψες.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
752EC7FD-6F98-4971-B9B0-62224C3AE3FA.jpg752EC7FD-6F98-4971-B9B0-62224C3AE3FA.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Άρα τι προτείνεις; Ανοιχτού τύπου;

Ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής όσο αφορά τη χρήση του.
Το set up είναι το εξής.
Υπολογιστής mac
Πρόγραμμα ηχογράφησης ableton live 9
κάρτα ήχου https://www.skroutz.gr/s/19678115/Focusrite-Scarlett-2i2-3rd-Gen.html
μικρόφωνο
https://www.skroutz.gr/s/4371520/Rode-NT1-A.html

Θέλω να έχω καλό ήχο στα αυτιά μου να ακούω σωστά την ορχήστρα
να παίξω με το μπουζούκι μου σε ένα άλλο κανάλι και τέλος
σε άλλο κανάλι να προσθέσω τη φωνή.

Ως αναφορά το μικρόφωνο πιάνει ήχους και από την άλλη άκρη του δωματίου.
Αν τα ακουστικά είναι ανοιχτού τύπου δεν θα φτάνει ο ήχος στο μικρόφωνο και θα τους καταγράφει;
Αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ακουστικά κλειστού τύπου και δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει με τα ανοιχτού τύπου.
Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ανοιχτά ακουστικά μπορεί να απαντήσει εύκολα σε αυτό που ρωτάω.

Δεν έχω ιδέα από ηχογραφήσεις.
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ήχο που φεύγει προς τα έξω τότε να πάρεις ανοικτού τύπου , είναι πάντα καλύτερα.

Αν δεν επιθυμείς διαρροή ήχου τότε τα Focal που σου πρότεινα πιστεύω θα σε καλύψουν.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα κλειστά ακουστικά κατά κανόνα έχουν κακή τονική ισορροπία και θα σε δυσκολέψουν στην δουλειά που τα θέλεις.
Λιγότερο προβληματικά είναι τα Focal listen pro.
Όχι ακριβώς. Εξαρτάται από τη χρήση. Το είδος της χρήσης καθορίζει τον τύπο των ακουστικών και τις απαιτήσεις σε ποιότητα. Άλλο το tracking (κλειστά ακουστικά). Άλλο Mixing-Editing (ανοιχτά ακουστικά). Άλλο Mastering (Ανοιχτά-κλειστά ακουστικά εναλλάξ πολύ υψηλής ποιότητας). Και άλλο το live (IEM's σε χρήση Stereo ή Mono).

Συνεπώς :
-Εξαρτάται! :cool:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν παύει να ισχύει αυτό που έγραψα.
Από ανοικτά ακουστικά θα πάρει καλύτερο ήχο από αντίστοιχης αξίας κλειστό.
Τώρα το τι χρειάζεται αυτό μόνο εσύ μπορείς να το εξηγήσεις!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή ακουστικών για studio ηχογραφήσεις

Άρα τι προτείνεις; Ανοιχτού τύπου;

Ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής όσο αφορά τη χρήση του.
Το set up είναι το εξής.
Υπολογιστής mac
Πρόγραμμα ηχογράφησης ableton live 9
κάρτα ήχου https://www.skroutz.gr/s/19678115/Focusrite-Scarlett-2i2-3rd-Gen.html
μικρόφωνο
https://www.skroutz.gr/s/4371520/Rode-NT1-A.html

Θέλω να έχω καλό ήχο στα αυτιά μου να ακούω σωστά την ορχήστρα
να παίξω με το μπουζούκι μου σε ένα άλλο κανάλι και τέλος
σε άλλο κανάλι να προσθέσω τη φωνή.

Ως αναφορά το μικρόφωνο πιάνει ήχους και από την άλλη άκρη του δωματίου.
Αν τα ακουστικά είναι ανοιχτού τύπου δεν θα φτάνει ο ήχος στο μικρόφωνο και θα τους καταγράφει;
Αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ακουστικά κλειστού τύπου και δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει με τα ανοιχτού τύπου.
Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ανοιχτά ακουστικά μπορεί να απαντήσει εύκολα σε αυτό που ρωτάω.
Αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τι θέλεις να κάνεις.

Θα χρειαστείς:
  • Ένα ζευγάρι κλειστά ακουστικά που να καλύψουν τις περισσότερες χρήσεις. Συμφωνώ με Focal Listen Pro.

  • Άλλο ένα ζευγάρι εφεδρικό κλειστά ακουστικά για σένα και για κάθε πιθανό συνεργάτη σου. Προτείνω Audio Technica ATH-M50x.

  • Αν θες, καλό είναι να προσθέσεις και ανοιχτά ακουστικά (φυσικά αν σε παίρνει οικονομικά). Τότε τα Sennheiser HD-600 είναι άριστη επιλογή.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν παύει να ισχύει αυτό που έγραψα.
Από ανοικτά ακουστικά θα πάρει καλύτερο ήχο από αντίστοιχης αξίας κλειστό.
Τώρα το τι χρειάζεται αυτό μόνο εσύ μπορείς να το εξηγήσεις!
Δε διαφωνούμε Πέτρο! Το αντίθετο, συμφωνούμε.
Απλά είναι απαραίτητο να προσδιοριστεί η σκοπούμενη χρήση. -bye-
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Gus Skinas.
Πρωτοπόρος! Σημαντική μορφή στο χώρο του audio. Συνδημιουργός της DSD εγγραφής και του SACD. Του SONOMA, του ενός και μοναδικού συστήματος που κάνει απ' ευθείας εγγραφή, μίξη και editing σε DSD. Είναι μάλλον ο τελευταίος ηχολήπτης και μηχανικός που κάνει ακόμα μουσικές παραγωγές σε αυτό το format.

Συμμέτοχος στην ανάπτυξη των μηχανημάτων της Playback Designs. Που κατασκευάζει μεταξύ άλλων και κάποιους από τους ελάχιστους σήμερα A/D Convertors που κάνουν μετατροπή αμιγώς σε DSD format (όχι μόνο PCM δηλαδή). Η αγορά είναι γεμάτη από DAC's που κάνουν αναπαραγωγή DSD. Πόσοι κατασκευαστές όμως φτιάχνουν A/D Convertors με δυνατότητα native DSD; Δεν είναι σήμερα περισσότεροι από έξη! (Pyramix, Prism Sound, DAD, Playback Designs, Mytec, Korg). Αν έχω ξεχάσει κάνένα πείτε μου.

Στενός συνεργάτης του γνωστού μας Paul Mac Gowan της PS Audio. Και μάλλον ελληνικής καταγωγής, αν κρίνω από το όνομά του!

Προσπαθώ να αναγνωρίσω ποιο μοντέλο είναι η κονσόλα πλάϊ του, τα ηχεία και τα ακουστικά φοράει. Αλλά δεν τα καταφέρνω. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; :cool: :D